فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

فرصت طلبی خودروسازان از نوسانات نرخ دلار

فرصت طلبی خودروسازان از نوسانات نرخ دلار

گرانی خودرو از سوی نمایندگی های سایپا و ایران خودرو به طور روزانه اعلام می شود و دست کم هر خودرو داخلی بین چهار تا پنج میلیون تومان افزایش قیمت دارد.

به گزارش ایسنا معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با تاکید بر اینکه قیمت خودروهایی که هم چنان وارد کشور می شود با نرخ دلار سابق است، گفت: گرانی خودروهای داخلی و خارجی به بهانه افزایش نرخ دلار تخلف است و اگر خودروسازان قصد افزایش قیمت دارند، باید از مبادی رسمی تصمیم گیری و اعلام شود.

محمد مجیری اظهار کرد: متاسفانه برخی با ایجاد تنش در بازار از نوسانات نرخ دلار بهره می برند در حالی که این اتفاق درستی نیست.

وی تصریح کرد: مردم اگر به خود رحم نکنند نباید انتظاری از دیگر کشورها که ایران را در تحریم قرار داده و مشکلاتی برای ما ایجاد می کنند، داشته باشیم.

وی در خصوص اینکه نمایندگی برخی از شرکت‌های خودروساز عنوان می کنند، در حال حاضر خودرویی در انبارهای خود ندارند، اظهار کرد: طبق قانون نظام صنفی و تعزیرات حکومتی، اگر کالایی موجود باشد و واحد عرضه نکند، مصداق تخلف است و می توان عنوان احتکار را برای آن در نظر گرفت و به طور قطع سازمان تعزیرات حکومتی باید به این مساله ورود کنند.

مجیری با بیان اینکه شرکت های خودروساز باید با قیمت هایی که پیش از این با مشتریان خود قرارداد بسته اند، محصولات را عرضه کنند، اضافه کرد: اینکه افراد پیش از این خودرویی را ثبت نام و قرارداد کامل بسته اند، اما اکنون زمان تحویل خودرو آنهاست، نمایندگی ها و یا شرکت های خودروساز به بهانه افزایش نرخ مواد اولیه و دلار از آنها تقاضا وجه بیشتر در قبال خودرو را دارند، اشتباه و تخلف است.

وی در خصوص افزایش قیمت خودروهای خارجی در بازار که عنوان می شود به دلیل افزایش نرخ دلار است، گفت: هنوز هیچ خودرویی با این ارز جدید ثبت سفارش نشده و یا اگر ثبت شده، هنوز بر اساس قیمت جدید دلار ترخیص نشده است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: شرایط اقتصادی کشور باید تا حدودی پیش رود تا فضا هموار شود و دولت بتواند به تعهدات خود با نرخ ارز جدید، عمل کند و ثبت سفارش های خود را انجام دهد تا بر مبنای آن قیمت گذاری جدید انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر کالا به وفور در انبارهای کشور موجود است، اظهار کرد: در حال حاضر به طور مرتب جلسات مختلفی پیرامون تنظیم بازار تشکیل می شود، اما باید توجه داشت که جو روانی موجود بازار که عنوان می شود به دلیل خروج آمریکا از برجام، کالا وجود ندارد به صلاح اقتصاد کشور نیست و موجب سوءاستفاده برخی از این شرایط می شود.

مجیری تصریح کرد: به دنبال نوسانات نرخ ارز و به خصوص دلار و عرضه محدود آن در بازار نرخ خودرو به خصوص بعد از خروج آمریکا از برجام به طور جهشی روزانه و ساعتی تعیین می شود و در عمل خرید و فروشی در بازار خودرو صورت نمی گیرد.

یکی از فروشندگان بازار خودرو در خصوص تاثیر افزایش نرخ ارز و نوسانات دلار و هم چنین خروج آمریکا از برجام بر بازار خودرو، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت خودروهای داخلی و خارجی تغییر می کند و متاسفانه هیچ مرجعی پاسخگوی افزایش قیمت ها نیست.

امیرحسین بیات با تاکید بر اینکه متاسفانه قیمت خودرو از دست فروشندگان آن خارج شده است، افزود: گرانی خودرو از سوی نمایندگی های سایپا و ایران خودرو به طور روزانه اعلام می شود و دست کم هر خودرو داخلی بین چهار تا پنج میلیون تومان افزایش قیمت دارد. در این شرایط متاسفانه خرید و فروش خودروهای ایرانی و خارجی بسیار اندک شده است و در حال حاضر اندک خرید و فروش خودرو مربوط به خودروهای کارکرده مدل پایین داخلی و خارجی است.

این فروشنده بازار خودرو تاکید کرد: به طور میانگین قیمت خودروهای داخلی و خارجی حدود ۱۰ درصد گران شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش نرخ خودروهای داخلی به طور رسمی اعلام شده است یا خیر؟ گفت: متاسفانه افزایش نرخ خودرو بدون اعلام قبلی تغییر می کند.

بیات به قیمت برخی خودروهای داخلی و خارجی پیش از خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: پیش از این قیمت خودرو پارس تیوفایو ‬‎ ۴۴ میلیون تومان، سمند ۳۲ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ حدود ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، دنا ۴۵ میلیون تومان، پراید ۱۱۱ حدود ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ال نود ۴۰ میلیون تومان، ساندار ۴۴ میلیون تومان، چانگان نیمه شاسی‬‎ ۶۷ میلیون تومان، جک s5 104 میلیون تومان، سانتافه ۲۱۰ میلیون تومان، لکسوز ۳۴۰ میلیون تومان، تویوتا ۱۵۰ میلیون تومان بود، اما بعد از خروج آمریکا از برجام نرخ خودرو پارس تیوفایو‬‎ ۴۷ میلیون تومان، سمند ۳۶ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ حدود ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، دنا ۵۵ میلیون تومان، پراید ۱۱۱ حدود ۲۴ میلیون تومان، ال نود ۴۸ میلیون تومان، چانگان نیمه شاسی‬‎ ۷۵ میلیون تومان، جک s5 125 میلیون تومان، سانتافه ۳۵۰ میلیون تومان، لکسوز ۶۰۰ میلیون تومان، تویوتا ۲۲۰ میلیون تومان و النترا ۲۱۰ میلیون تومان شده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در این شرایط بخش دولتی هیچ برنامه ای برای کنترل بازار ندارد و شرکت های تولیدکننده حاضر به عرضه خودروهای تولیدی خود به بازار نیستند چرا که قیمت ها نامشخص و روزانه تغییر می کند و تولیدات خود را در انبارها نگهداری می‌کنند.

زمان ارسال پست: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۲:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،

3 Responses to “فرصت طلبی خودروسازان از نوسانات نرخ دلار”

 1. شهرام گفت:

  بیشتر شبیه همدردی داره صحبت هاش و اینکه از بازار جا مونده
  من موندم اگه این نماینده ها قدرتی دارن و کاری میتونن بکنن و میدونن که درسته چرا فقط مصاحبه میکنن . خوب برن عمل کنن و جلوی کار رو بگیرن
  تو مملکت همه شدن مدعی من نمیدونم کی دقیقا مسعوله

 2. حسین گفت:

  از شما مدیران و کارشناسان محترم سایت اسب بخار خواهش میکنم شما بگویید با توجه به افزایش هزینه های مولفه های تولید خودرو از قبیل حقوق کارگر ،مواد اولیه و … بعد از ۴ سال ثبات نسبی قیمت خودروهای داخلی ، آیا افزایش ۱۰ درصدی اقدام غیر منطقی می باشد . اگر می باشد خواهشا با توجه به اینکه در این زمینه صاحب نظر هستید توضیح دهید چگونه می شود ۴ سال هم هزینه های تولید را بالا برد و هم درآمد را ثابت نگه داشت و هم سود کرد .

 3. مهندس گفت:

  آقا حسین محض اطلاعتون قیمت ماشین در هر سال بالا میره ولی افزایش کمتر از ۲٫۵ درصد.
  در ضمن خودرو ساز های ایران هزینه سرمایه گذاری برای تولید ندارن چون ماشین ها قبل تولید پیش فروش میشن. بخش تحقیق توسعه خاصی ندارن هر سال ماشین آپدیت شده در تمامی قطعات و ظاهر ماشین بدن. حقوق پایه کارگر رو سالی ۱۰-۱۵ درصد افزایش میدن . که همه این ها هم در کل میشه سالی ۱ درصد افزایش کل قیمت ماشین.
  اگه ه دلی بر افزایش قیمت دلار هستش یعنی ۶۰ درصد ماشین باید از خارج وارد بشه تا بگیم قیمتش ۵ میلیون فزایش پیدا کنه. در حالی که فقط مواد اولیه خاصی وارد میشه که درصدش خیلی کمه. مثل این میمونه که مواد اولیه ۱۰ درصد گرون شده ما میایم قیمت کالا رو ۱۰ درصد افزایش میدیم در حالی که باید قیمت کالا ۲ درصد افزایش پیداکنه
  ولی ادعای زیادی دارن و خواستار سود های نجومی هستند. همه مشکلاتمون از بی قانونی در این صنعت هستش.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.