عشق چالش ؛ تست آفرودی تیگو 8 پرو مکس و بررسی کنترل پایداری شاهین

تست آفرودی تیگو 8 پرو مکس
تست آفرودی تیگو ۸ پرو مکس

در قسمت جدید اسب بخار به سراغ تست آفرودی تیگو ۸ پرو مکس و هیوندای وراکروز، یک کراس اوور دو دیفرانسیل چینی در کنار نمونه کره ای و همچنین یک شاسی مستقل ژاپنی رفته ایم و تفاوت های این سه خودرو را با یکدیگر به چالش کشیده ایم. تا پایان همراه‌مان باشید.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

در قسمت نهم از فصل ۹ اسب بخار با نام عشق چالش به سراغ تست آفرودی تیگو ۸ پرو مکس رفته ایم. تست و بررسی‌ای بین یک کراس اوور دو دیفرانسیل چینی، تیگو ۸ پرو مکس، یک کراس اوور دو دیفرانسیل کره ای و یک اس یو وی ژاپنی. در این قسمت سعی شده است توانمندی های یک کراس اوور را به چالش بکشیم و ببینیم چه‌قدر میان یک کراس اوور دو دیفرانسیل و یک اس یو وی یا همان خودروی شاسی مستقل، فاصله است و چه‌قدر چینی ها به کره ای ها نزدیک شده اند. در بخش دیگری از این قسمت عملکرد سیستم کنترل پایداری شاهین را افزوده ایم و در نهایت، دو محصول فومن شیمی (پاک کننده انژکتور و پاک کننده سیستم سوخت خودرو) را معرفی کرده ایم. تا پایان همراه ما باشید.

تست آفرودی تیگو ۸ پرو مکس

چه خودروهایی در عشق چالش، به چالش کشیده اند؟

در این قسمت برای درک هر چه بهتر تفاوت های کراس اوورهای دو دیفرانسیل با اس یو وی ها، تیگو ۸ پرو مکس را به عنوان نماینده کشور چین، در کنار هیوندای وراکروز به عنوان نماینده کره و در نهایت در کنار لندکروزر سری ۲۰۰ به چالش کشیده ایم. تیگو ۸ پرو مکس را به دلایل گوناگون اعم از طراحی ظاهری مناسب، قوای فنی متفاوت نسبت به سایر چینی ها و امکانات گسترده، می توان یکی از معقول ترین و بهترین خودروهای چینی موجود در بازار ایران قلمداد کرد. به نظر شما کدام کراس اوور چالش های موجود را با موفقیت بیش تری پشت سر می گذارد؟ تفاوت کراس اوورهای دو دف با خودروهای شاسی مستقل چه‌قدر است؟

نکته ای که در همین ابتدا بر آن تأکید داریم و لازم است بدانید، این است که در این ویدیو به هیچ عنوان هدف تیم اسب بخار قیاس تیگو ۸ پرو مکس یا وراکروز با تویوتا لندکروزر نیست و صرفاً هدف از این محتوا، بیان تفاوت های میان دو سگمنت کراس اوورها و اس یوی هاست.

چه چالش هایی برگزار شد؟

یکی از چالش های این قسمت، میزان باز شدن چرخ ها و چسبندگی آن ها به زمین است. خودروهای شاسی مستقل در این زمینه به دلیل نوع ساختاری که دارند، بهترین عملکرد ممکن را از خود نشان می دهند. همین باز شدن چرخ ها سبب می شود خودرو درگیری بیش تری با سطح زمین داشته باشد و اصطلاحاً تا حد ممکن سه لنگ نشود. پس با خیال راحت تری می توانید در مسیرهای آفرودی، به راه خود ادامه دهید. در خودروهای کراس اوور به علت یکپارچه بودن اتاق و شاسی، میزان بازشدگی چرخ ها نسبت به خودروهای شاسی مستقل بسیار محدودتر است.

چالش سیستم ضد هرزگردی یا ترکشن کنترل

در این بخش دو کراس اوور وراکروز و تیگو ۸ پرو مکس به چالش کشیده می شوند. در شرایطی که یکی از چرخ ها از زمین فاصله گرفته است و هرز می چرخد، وظیفه سیستم کنترل کشش خودروست که وارد عمل شود و از هرزگردی چرخی که روی هواست جلوگیری کند تا چرخ درگیر با زمین، شروع به چرخش کند. در این بخش به دلیل بهره مندی هر دو خودرو از سیستم کنترل پایداری و سیستم ضد هرزگردی عملکرد به نسبت مشابهی را شاهد هستیم، با این تفاوت که با روی کار آمدن سیستم توربوشارژ تیگو ۸ و گاز دادن بیش تر به آن، قدری عملکرد آن نسبت به حریف بهبود می یابد. نکته دیگر در خصوص تیگو ۸ پرو مکس بهره مندی آن از سیستم کنترل حرکت در سراشیبی است، امکانی که آن را در وراکروز نمی بینیم‌.

مشخصات فنی تیگو ۸ پرو مکس

در این کراس اوور پیشرانه ۲ لیتری توربوشارژ با فناوری پاشش مستقیم سوخت را داریم که توان تولید ۲۵۴ اسب بخار قدرت و  حدود ۳۹۰ نیوتن متر گشتاور را دارد. قدرت تولیدی پیشرانه از طریق جعبه دنده ۷ سرعته دوکلاچه تر (wet) به تمام چرخ ها منتقل می شود. این خودرو با توجه به کراس اوور بودن، قدرت تولیدی پیشرانه را بیش تر به چرخ های جلو و در صورت نیاز (مدیریت پایداری و کنترل حرکت) بخشی از آن را به چرخ های عقب منتقل می کند.

هیوندای وراکروز یا هیوندای ix55 در بازار ایران با یک پیشرانه قدرتمند ۳.۸ لیتری تنفس طبیعی عرضه شد. این پیشرانه، که با نمونه نصب شده بر روی هیوندای جنسیس کوپه مشترک است، قادر به تولید بیشینه قدرت ۲۶۰ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۳۴۸ نیوتن متر است. نیروی تولیدی توسط پیشرانه نیز از طریق یک جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک ساخت آیسین به هر چهار چرخ انتقال می یابد.

نکته مهم در خصوص کراس اوور آن است که باید بدانید این خودروها حتا اگر دو دیفرانسیل هم باشند، به هیچ عنوان برای آفرودهای سنگین ساخته نشده اند و هدف از ساخت آن ها، استفاده در سفرهای سبک طبیعت گردی و کاربری های این چنینی است.

نکته دیگری که ذکر آن خالی از لطف نیست این است که در شرایط تست برابر، تیگو هشت پرو مکس عملکرد درستی دارد و حتا شاید در برخی موارد نسبت به وراکروز بهتر باشد، اما این که آیا دوام رقیب کره ای را خواهد داشت و به طور مثال، امکان پیمایش حدود ۲۰۰ هزار کیلومتر بدون دردسر را دارد یا خیر، در این تست قابل بررسی نیست و نیاز به گذشت زمان دارد.

سیستم کنترل پایداری شاهین

پس از اعمال استانداردهای ۸۵گانه، شاهین های جدید مجهز به امکاناتی همچون سیستم کنترل پایداری و کشش، سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی، سنسور نور و نشانگر تعویض دنده ها شدند. در این قسمت عملکرد سیستم کنترل پایداری یکی از همین خودروهای شاهین را مورد بررسی قرار داده ایم. باید گفت عملکرد سیستم کنترل پایداری شاهین واقعاً خوب ارزیابی می شود و بخشی از این عملکرد قطعاً به علت بهره مندی شاهین از پلت فرم درستی است که سبب می شود خودرو در پیچ ها کاملاً پایدار ظاهر شود و اصطلاحاً کش نیاید، اما نکته حائز اهمیت آن است که این سیستم (سیستم کنترل پایداری) می بایست سال ها پیش به محصولات داخلی افزوده می شد. استفاده از سیستم کنترل پایداری طبق تحقیقات بوش، در آمریکا سبب حفظ جان ۲۰ هزار انسان در طول سال می شود و این آمار قطعاً می توانست برای ایران نیز رقم بخورد؛ اگر خودروسازان وطنی، قدری بیش تر به فکر جان و سلامت مشتریان بودند.

پاک کننده انژکتور و پاک کننده سیستم سوخت خودرو فومن شیمی

در بخشی از قسمت جدید اسب بخار، دو محصول فومن شیمی یعنی پاک کننده انژکتور و پاک کننده سیستم سوخت خودرو را معرفی کرده ایم. افزودنی های این دو محصول آلمانی است و اگرچه کارکردی نزدیک به هم دارند، اما با یکدیگر متفاوت هستند.

در سوخت خودرو به هر حال ناخالصی هایی وجود دارد و این موارد در بلندمدت سبب تشکیل رسوبات و کثیفی هایی در سیستم سوخت رسانی خودرو، انژکتور، پشت سوپاپ ها و… می شود.

محلول شست‌وشوی انژکتور برای زمانی مناسب است که انژکتورها باز می شوند، و برای شستن آن ها می توان از این محصول کاسپین استفاده کرد، اما خود محصول را هم می توانید در باک خودرو بریزید. استفاده از این محصولات دوره ۳ و ۶ هزار کیلومتری دارد و توصیه می شود هنگام شروع سفر یا سیکل ترکیبی مسافت های این چنینی، مورد استفاده قرار گیرند و بهتر است که در پروسه ترافیک های درون شهری و خاموش و روشن شدن های متعدد خودرو، از این محصولات استفاده نشود. در نهایت، این محصولات سبب عملکرد بهتر پیشرانه، کاهش آلایندگی و کاهش مصرف سوخت و همچنین افزایش طول عمر قطعات مربوط به سیستم سوخت رسانی و… می شوند.

آلبوم تصاویر تست آفرودی تیگو ۸ پرو مکس IE

پشت صحنه

عکس: بهزاد اویسی

۴.۶ امتیاز از ۱۴ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.