کارمانیا
مدیران خودرو

مقایسه ایران و عربستان در بحث قیمت بنزین درست است؟

 مقایسه ایران و عربستان در بحث قیمت بنزین درست است؟

یکی از پیش نیازهای هر نوع اصلاح اقتصادی در بخش حامل های انرژی، ابتدا اصلاح میزان دستمزدهای پرداختی و متناسب سازی آن با هزینه های زندگی است که یکی از این هزینه ها به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم، قیمت بنزین است.
به گزارش تسنیم علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار افزایش قیمت بنزین شد و در خصوص دلیل خواسته خود گفت: بعد از حوادث اخیر، دولت و مجلس نباید حالت انفعال پیدا کنند، اگر لازم است اصلاح اقتصادی انجام شود، اینگونه نباشد که بعد از چند اعتراض، عقب‌نشینی شود و قیمت بنزین را افزایش ندهیم، همین چند روز پیش قیمت بنزین در عربستان ۲ برابر و تسهیلاتی‌ هم ایجاد شد، ما هم امروز اگر احساس می‌کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می‌کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم، لذا فضای خوبی بر مجلس و دولت حاکم نیست و انفعالی عمل می‌کنند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزایش قیمت بنزین در عربستان را به عنوان دلیلی برای افزایش قیمت بنزین در ایران عنوان کرده است، اما آیا مقایسه ایران و عربستان در مقوله افزایش قیمت بنزین، مقایسه درستی است؟
این مقایسه را تنها در بخش درآمدی نیروهای کار در دو کشور بررسی می کنیم. با فرض رعایت کامل قانون از سوی تمامی کارفرمایان، حداقل دستمزد پرداختی ماهانه در ایران حدود یک میلیون تومان است. یعنی با قیمت روز ۴۴۰۰ تومانی هر دلار، حداقل دستمزد ماهانه در ایران حدود ۲۲۷ دلار است. این در حالی است که حداقل دستمزد پرداختی در عربستان به نیروی کار، ماهانه ۱۴۱۲ دلار است. این حداقل دستمزد برای کارگران با ملیت های دیگر ۶۶۶ دلار در هر ماه است. به عبارتی در حالی که نیروی کار ایرانی حداقل دستمزد یک میلیون تومانی در ماه دارد، هر نیروی کار در عربستان حداقل دستمزدی ۶٫۲ میلیون تومانی دارد. از سوی دیگر مالیات بر درآمد در کشور عربستان دریافت نمی شود؛ اما در ایران یکی از مستمرترین و به روز ترین انواع مالیات ها، مالیات بر درآمد است که پیش از پرداخت دستمزد از نیروی کار گرفته می شود. (طبق قانون از اردیبهشت امسال، مالیات بر درآمد از حقوق بالاتر از دو میلیون تومان گرفته می شود)
با این مقایسه ساده می توان دریافت که اولا مقایسه دو کشور در بحث افزایش قیمت بنزین بدون توجه به دیگر فاکتورهای اقتصادی از جمله دستمزدها، مقایسه درستی نیست و ثانیا یکی از پیش نیازهای هر نوع اصلاح اقتصادی در بخش حامل های انرژی که مورد تأکید نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بوده، ابتدا اصلاح میزان دستمزدهای پرداختی و متناسب سازی آن با هزینه های زندگی است که یکی از این هزینه ها به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم، قیمت بنزین است.

زمان ارسال پست: ۲۳ دی ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها:

5 Responses to “مقایسه ایران و عربستان در بحث قیمت بنزین درست است؟”

 1. رضا گفت:

  خداروشکر میکنیم که همه نابغه ها کشور در مجلس جمع شدند و حساب بانکی همگی هم مثل مردم عادی است.

 2. میلاد گفت:

  خودشونو زدن به نفهمیدن.
  حالا هی مردم رو تو فشار بزارن تا موقعش

 3. نیما گفت:

  بلخره یکی حرف دل مارو زد
  آقا جان درستشم همینه وقتی شما مقایسه میکنی باید درست مقایسه کنی دیگه

 4. مهرداد گفت:

  جدای از حقوق دریافتی مردم بحث کنترل بازار هست ک اهمیت داره.وقتی قیمت یک حامل انرژی افزایش پیدا میکنه دولت ها نشان دادن ک توان کنترل سایر محصولات وابسته و غیر وابسته رو جهت افزایش قیمت ندارن و طی چند مرحله این افزایش قیمت انجام میشه در تمام مواد مصرفی یک خانواده ! اگر بنا بر هر نوع قیمت گذاری ازادانه و مطابق دنیاس پس باید دستمزد هم بهمین شکل باشه نظارت و کنترل بازار جهت جلوگیری از افزایش سایر کالاها و اجناس هم همینطور و….الی اخر ! اما اینجا بنزین یک شبه گرون میشه از فردا صب از تخم مرغ گرفته تا شامپو و صابون کرایه حمل و نقل و حتی خودکار و مداد و پاکن هم افزایش چند درصدی پیدا میکنن به بهانه های مختلف !

 5. علی گفت:

  من حاضرم قیمت بنزین رو با هر متر و میزانی که آقایون فکر می کنن به قیمت عربستان کنن اما قیمت خودرو رو هم اجازه بدن اندازه عربستان تعرفه گمرکی گرفته بشه تا حداقل مردم بجای سوارشدن بر خودروهای آشغال و بی کیفیت داخلی خودروهای با کیفیت خارجی و با قیمت واقعی خریداری کنن نه اینکه قیمت بنزین رو زیاد کنن و تعرفه کذایی گمرک به یهانه حمایت از صنعت داخلی از مردم دریافت کنن

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.