کارمانیا
مدیران خودرو

اولین تست و بررسی برلیانس C3

اولین تست و بررسی برلیانس C3
دومین هاچبک کراس پارس خودرو، پا به جاده های کشور گذاشت
روز گذشته شرایطی فراهم شد تا با برلیانس C3 مدتی رانندگی کنیم و تجربه ای از این هاچبک کراس چینی به دست آوریم. این خودرو قرار است که در نمایشگاه خودرو مشهد قیمت گذاری شود و بعد از نمایشگاه به فروش برسد. به احتمال زیاد از اواخر تابستان تردد این خودرو آغاز می شود و به نوعی سبد محصولات پارس خودرو به نسبت قبل کاملتر می گردد. در این بخش به معرفی و اعلام تجربه رانندگی خود با برلیانس C3 می پردازیم:
ذات C3 را بدانیم
C3 را نمی توان خودرویی جدید دانست. بلکه این هاچبک کراس هم مانند تمام رقبا پایه ای بر مبنا خودرویی هاچبک دارد. C3 در اصل همان برلیانس H320 کراس است که ۵ سانتی متر به ارتفاع کلی آن اضافه شده و از سطح زمین تنها دو سانتی متر ارتفاع بیشتر را نسبت به H320 تجربه می کند. این خودرو قواعد یک هاچبک کراس را در ظاهر خود دارد و سپر، چراغ ها و برخی طرح های روی بدنه آن حس اسپرتتری را نسبت به مدل هاچبک ساده القا می کند. بر روی سقف این خودرو هم باربندی اضافه شده تا چیزی ار رقبا در بحث ظاهری کم نداشته باشد. مدیران خط تولید برلیانس می گویند که پارس خودرو می تواند C3 را با سه نوع تنوع رنگ سقف به بازار عرضه کند و در اصل، این هاچبک کراس چینی به عنوان خودرویی دو رنگ وارد جاده های کشور می شود. سیاه، نقره ای و سفید به عنوان رنگ سقف این خودرو معرفی شده اند و در حال حاضر تولید این محصول در پارس خودرو آغاز شده است. به احتمال زیاد این خودرو قیمتی حدود ۵۵ تا ۵۸ میلیون تومان را در کارخانه به خود اختصاص می دهد.
افزایش ارتفاع این خودرو به شکلی انجام شده تا سبک اصلی سیستم تعلیق تغییر نکند. البته که به گفته مدیران فنی برلیانس، با اینکه اصول فنی سیستم تعلیق C3 نسبت به H320 ثابت است، ولی از نظر کد فنی و نوع قطعات با نسخه هاچبک متفاوت بوده و این افزایش ارتفاع فقط به خاطر بحث ظاهری انجام نشده است.
پارس خودرو اعلام کرده که قصد دارد تا در سال ۹۷ بیش از ۳۰ درصد از خانواده برلیانس را در ایران داخلی سازی کند و در حال حاضر بیش از ۲۰ درصد قطعات این خودرو توسط قطعه سازان داخلی تولید می شود.
با مشخصات فنی C3 آشنا شوید
C3 خودرویی است که بر خلاف تمام برلیانس ها مونتاژی، تنها با گیربکس اتوماتیک به بازار می آید. گیربکس اتوماتیک چهار سرعته این خودرو ساخت کمپانی هیوندای پاورتِک کره جنوبی است که در همان کشور تولید می شود و بعد به خط تولید برلیانس در هر کشوری ارسال می شود. پیشرانه این خودرو مانند خانواده H300 از نوع BM15L است و ۱٫۵ لیتر حجم دارد. این موتور می تواند ۱۰۳ اسب بخار را با گشتاور ۱۳۸ نیوتون متر تولید کند و از طریق گیربکس اتوماتیک آن را به چرخ های جلو برساند. فرمان C3 از نوع کمکی برقی با سنسور سرعت بوده که نرمی خوبی را به نسبت سایر رقبا دارد. C3 به عنوان یک خودرو مونتاژ داخل با استاندارد آلایندگی یورو۵ تولید می شود و سامانه ای بر روی آن نصب است که همیشه میزان آلایندگی آن را در حالت استاندارد حفظ می کند. به گفته کمپانی برلیانس، C3 به صورت ترکیبی ۷٫۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر، بنزین مصرف می کند.
با امکانات C3آشنا شوید
برلیانس C3 در بخش امکانات تا حدی قابل قبول ظاهر شده است. سانروف، ستون فرمان قابل تنظیم، گیربکس اتوماتیک با قابلیت تیپترونیک، شیشه ها و آینه های برقی، استارت بدون کلید، سیستم تهویه برقی، سیستم صوتی و تصویری با قابلیت اجرای GPS، غربیلک فرمان چرمی، ترمز ABS و EBD، کامپیوتر سفر و… از جمله امکانات استاندارد C3 شناخته می شوند. ولی جای سوال است که چرا پارس خودرو با وجود نصب نمایشگر بر روی این خودرو، هنوز دوربین عقب را برای آن انتخاب نکرده و مشتری باید خود این آپشن را به خودرو اضافه کند. جالب است بدانید که جای کروزکنترل بر روی فرمان این خودرو و خانواده H300 خالی است و مشتریان می توانند خود آن را خارج از نمایندگی ها نصب نمایند. همچنین تودوزی این خودرو برای تحویل به مشتریان ترکیبی از رنگ مشکی و کرم انتخاب شده است.
تجربه رانندگی حسین دلاور
تست ما در شرایطی آغاز شد که پنج نفر داخل خودرو نشسته بودیم و از هر نظر ظرفیت کابین و صندوق خودرو تکمیل بود. فضای صندوق عقب C3 را می توان به نسبت کاربردی اعلام کرد. ولی کابین آن در سفرهای طولانی، پنج نفر سرنشین را خسته می کند. به عبارتی C3 را بیشتر به درد خانواده هایی می خورد که حداکثر چهار نفر جمعیت دارند.
به هر حال رانندگی خود را با جدیدترین هاچبک کراس بازار آغاز کردیم. معلوم بود که گیربکس ۴ دنده اتوماتیک کره ای این خودرو نرمی خوبی دارد و کمترین واکنش را از تعویض دنده به اتاق منتقل می کند. پیشرانه خودرو تا حد مناسبی کم سر و صدا است. ولی وقتی با تمام ظرفیت با آن سفر می کنید، نباید توقع کشش خاصی را داشته باشید. با اینکه ترمزهای خودرو دقیق عمل می کنند، ولی باید یادتان باشد که قلق پدال ترمز این چینی تا حدی با رقبای آن متفاوت است و در صورت ناآشنا بودن می تواند شما را به دردسر بیاندازد. با اینکه عملکرد گیربکس C3 دقیق و آرام بود، ولی در بسیاری از مواقع می خواستیم که در حالت تیپ ترونیک آن معکوس خوبی را تحویل بگیریم. ولی بدیهی است که به خاطر کاهش استهلاک و صدمه، این گیربکس کره ای به شکلی برنامه ریزی شده است که آنچنان از دستورات راننده فرمان نمی گیرد. به عنوان مثال باید حتما سرعتی کمتر از ۴۰ کیلومتر بر ساعت را داشته باشید تا معکوس دنده یک را به شما تحویل دهد. وقتی هم که تخت گاز با C3 رانندگی می کنید، متوجه می شوید که باید از تمام زور موتور در دنده یک استفاده کنید و آنچنان دلخوش به عملکرد دنده ۲ نباشید. زیرا وقتی وارد دومین دنده C3 می شوید، آنچنان شناب خوبی را تحویل نمی گیرد و به عبارتی نمودار نوسان شتاب خودرو، افت چشم گیری را دارد.
با اینکه نرمی و دقت تعویض دنده آرام C3 ما را جذب کرده بود و نوع معکوس کشیدن آن، برایمان جذاب و خوشایند نبود، ولی فرمان نرم و دقیق آن به عنوان یک مزیت رقابتی برای این هاچبک کراس محسوب می شود. سیستم تعلیق نرم و کم صدای آن از مزیت های خوب C3 به حساب می آید. در قسمتی از مسیر خواستیم تا عملکرد فرمان و سیستم تعلیق را در مسیر خاکی پر دست انداز بررسی کنیم. در این مسر گاهی با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت و گاهی با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی می کردیم. می توان گفت که نرمی خودرو مناسب و ایده آل است. در جاده های آسفالته هم بارها هندلینگ خودرو را مورد بررسی قرار دادیم. نمی توان گفت که پایداری این هاچبک کراس در جاده دچار ایراد و ضعف است. ولی از طرفی نمی توان آن را منحصر به فرد و عالی معرفی کرد.
در نهایت می توان گفت که C3 نسخه ای بهبود یافته از H320 است و می تواند به خاطر ظاهر به نسبت جذاب و امکانات مناسب در رده قیمتی خود، پرفروش ظاهر شود. همچنین طبق گزارش سازمان ISQI که برلیانس خانواده H300، سه ستاره کیفی را در رده ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان دارند، می توان گفت که تا حد قابل توجهی نسبت به رقبا از کیفیت بهتری بر خوردار است. بدیهی است که پارس خودرو باید با تامین قطعات مناسب نظر مشتریان را بیشتر به سمت این خودرو جلب کند و حداقل با قرار دادن امکانات ساده ای چون کروزکنترل و دوربین عقب، نگاه مردم را به این شرکت صادقانه تر نماید.
تجربه رانندگی محمدمهدی تفضلی
روز به روز با توجه به تمايل مردم به خودروهای شاسی بلند و همچنين افزايش قيمت سوخت در جهان سليقه مردم به سمت كراس اوور های شهری رفت تا آنجا كه به علت بزرگ بودن برخی كراس اوورها كارخانه های توليد كننده خودرو به سراغ سبك جديدی از طراحي در خودرو رفتند. طراحان هم مي خواستند پاسخگوی ذائقه مردم باشند و هم خودرويی با ارتفاع بيشتر و اندازه کوچك مناسب براي سفرهاي درون شهری و برون شهری طراحی كنند، پس خانواده ای جديد در سگمنت های خودرويي به نام هاچبك كراس بوجود آمد.
اين مدل از خودروها همان هاچبك ها هستند كه با كمی تغييرات در سيستم تعليق و افزايش قدرت سيستم فنربندی ارتفاع بيشتري از سطح زمين پيدا می كنند و به شما اجازه عبور از جاده های خاكی را با اطمينان بيشتری می دهند.
از آنجا كه برليانس با سابقه خوبي به همراه يكي از با كيفيت ترين خودروسازهای داخلی يعنی پارس خودرو در ايران دارد تصميم به ورود به اين قسمت از بازار خودرو كرده و با محصول جديد خود يعنی برليانس كراس C3 تب اين سگمنت را داغ تر و رقابت را سخت تر مي كند. برليانس كراس در ظاهر با كمی تغييرات نسبت به برليانس H320 به عرضه شده و تريم جراغهای جلو متفاوت شده و در قسمت سپر عقب با ايجاد تغييراتی، زيبايی خودرو را بالاتر برده است، همچنين روی سقف اين خودرو، ريل سقفی يا همان روف رَك نصب شده تا بتوان از آن در سفرهای طولانی بهره برد.
نكته مهم در تفاوت اين خودرو با ديگر برليانس ها در تنوع رنگ آميزی و انتخاب رنگ سقف با توجه به سليقه مشتری است كه برای اولين بار در ايران توسط پارس خودرو اجرا مي شود، پيشتر فقط خودروهاي وارداتی از اين تنوع رنگ بهره مي بردند. اين تنوع در رنگ های مشكي ،سفيد و نقره ای برای رنگ آميزی سقف است.
اما در مشخصات فنی برليانس C3 تفاوت آنچنانی ايجاد نشده، همان موتور ١۴۹۸ سی سی و گيربكس ٤ سرعته هيوندای پاورتك كه مي تواند ١٠٣ اسب بخار توليد كند و وجود امكاناتي نظير فرمان کمکی برقی ، سانروف ، سيستم ورود به خودرو بدون كليد و تهويه برقی باعث جذابتر شدن اين محصول گرديده است.
حال آنچه اين خودرو را با برليانس H320 يا H330 متمايز می كند، وجود ٥ سانتی متر اختلاف ارتفاع نسبت به آنهاست. اين ٥ سانتی متر صرفا فقط افزايش ارتفاع نيست، بلكه موجب تقويت سيستم فنر بندی و دوام بيشتر آن برای سفرهايی كوتاه خارج جاده ای شده است.
در اين بازه قيمتی رقبايی همچون ليفان ايكس ٥٠، دانگ فنگ اچ ٣٠ كراس، ام وی ام X22، رنو ساندرو استپ وی و… نيز حضور دارند. اما مشخص است كه از نظر كيفیت و سواری، اين خودرو قويتر از برخی رقبای چینی خواهد بود و در برابر ساندرو استپ وی نيز از نظر وجود امكانات رفاهی و ظاهر جذاب يك سرو گردن بالاتر است.
ولی وقتی با C3 رانندگی می کنید، متوجه می شوید که این خودرو مناسب برای یک خانواده کم جمعیت است. زیرا کشش موتور آن به سبکی نیست که بتواند با تمام ظرفیت ممکن شما را راضی کند. همچنین سبک گیربکس این خودرو، با توجه به اینکه نرمی خاصی دارد و آرامش خوبی را به راننده منتقل می کند، آنچنان برای رانندگی های سریع و تند طراحی نشده و بیشتر می خواهد که شما با آن معمولی رانندگی کنید. ولی در بحث نرمی فرمان و بی صر و صدا بودن اتاق، C3 را می توان به عنوان یکی از مناسبترین گزینه های بازار ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان معرفی کرد. همچنین امکانات خوبی در کابین این خودرو وجود دارد. البته ای کاش، کروزکنترل و دروبین عقب نیز به صورت فابریک بر روی C3 نصب می شد.
انتقال قدرت موتور به چرخ ها در دنده یک خوب و راضی کننده است. به شکلی که می توان با این خودرو در بدو حرکت، هرزگردی را تجربه کرد. ولی دنده دو آن به ناگاه سبک می شود و آن شتاب ایده آل را از خیال شما دور می کند. همچنین بسیاری می گویند که کابین این خودرو مناسب یک خانواده کم جمعیت است. من هم به این نکته اشاره می کنم و اضافه بر آن می گویم؛باید افرادی در این خودرو بنشینند که آنچنان درشت هیکل نباشند. زیرا وقتی خودم پشت فرمان C3 بودم، برای اینکه پایم با کنسول میانی درگیر نباشد، باید صندلی را تا آخر عقب می دادم و این یعنی اینکه عملا پشت سر راننده کسی نمی تواند بنشیند.
در پایان باید گفت که ظاهر، امکانات و کیفیت به نسبت خوب C3 برگ برنده آن در میان رقبای چینی محسوب می شود. همان طور که اشاره کردم بسیاری در آینده نزدیک این خودرو چینی را به ساندرو استپ وی به خاطر برتری در ظاهر و امکانات ترجیح می دهند. ولی آن چیز که بدیهی است، ساندور استپ وی با تمام کمی و کاستی های خود، خودرویی مطمئن تر از نظر کیفیت است و می توان قدرت بیشتر و کشش مناسبتری را در آن تجربه کرد. برلیانس C3 خودرویی هاچبک و کراس است که کیفیت خوبی دارد، ولی بدون شک نمی تواند در بحث استهلاک، تامین قطعات و کیفیت با خودرویی چون رنو ساندرو استپ وی رقابت کند. شاید اگر پارس خودرو کیفیت و تامین قطعات C3 را قوی تر کند، بتوان برتری های بیشتری را برای C3 اعلام کرد. البته که طبق اعلام موسسه بازرسی استاندارد کشور، خانواده برلیانس به عنوان یکی از با کیفیت ترین خودروهای مونتاژی بازار کشور در رده قیمتی خود به حساب می آیند.


گروه مستند اسب بخار
عکس ها: عرفان حمیدی

زمان ارسال پست: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۸:۳۰ ق.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, تست بلند مدت | تگ ها: ، ،

6 Responses to “اولین تست و بررسی برلیانس C3”

 1. بهادر گفت:

  آقایون خسته نباشین
  بازم ممنونم از بررسی های خوبتون
  ولی چرا دیگه ویدیویی بررسی نمی ذارین؟
  وجه‌تمایز فاحش شما بررسی ویدیویی با درون مایع طنز بود
  ممنون می شم پاسخگو باشین

 2. فرزاد گفت:

  خیلی خیلی متشکرم، از شما و همکارای خوبتون بابت این بررسی. خیلی وقت بود منتظر بررسی گروه برلیانس از جانب اسب بخار بودم. چون بررسی هایی که انجام میدین اعتبار بالایی داره که به مردم برای انتخاب خودرو مناسب خیلی کمک میکنه.
  و اینکه از نظر من برلیانس به نسبت قیمتی که داره، در مقایسه با خودروهای موجود در این بازه قیمتی بسیار ماشین ایده عالی هست

 3. آرمین گفت:

  قسمتی که برای تایید کراس بودن این ماشین نوشتید جالبه. ارتفاع بیشتر و قطعات پلاستیکی و سپر و چراغ ها که حالت اسپرت تر دارن و باربند. پس چجوری وقتی سایپا به کوئیک میگه کراس میخندید؟(توی فیلم نمایشگاه شیراز) دقیقا کدوم یکی از این قسمتهایی که برای این ماشین گفتید توی کوئیک رعایت نشده؟ همه ی این موارد رو داره! هم ارتفاع هم سپر و چراغ اسپرت هم قطعات پلاستیکی هم باربند هم خط های اضافی روی در.

  • حسین دلاور گفت:

   دوست عزیز! لطفا بیشتر دقت کنید. سایپا در اسفند ۹۵ کوییک را به عنوان یک کراس اوور معرفی کرد. نه هاچبک کراس!!!!

 4. ساسان جانلو گفت:

  من منتظر تست ویدیویی از شما بودم بازم مطلب خوب و کار امدی بود. برلیانس به نسبت هم قیمتی چینی ها بهتره مثل لیفانx 50 لاک پشت و اچ سی کراس زشت و حتی x۲۲ام وی ام که فقط طراحی داخلش قشنگه ولی نه کیفیت و نه قدرت خوبی داره بهتر بگم از برلیانس ضعیف تره.
  کاش موتور v 3توربو رو برلیانس می ذاشتن که کلا برلیانس تک می شد در بازده قیمتی ۵۵تا۷۳میلیون.

 5. مازیار گفت:

  میشه فیلمی از تست وبررسی برلیانس هم بزارید

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.