آیا تولید انبوه سهند تا پایان سال امکان پذیر است؟

با توجه به آمار تجمیعی آذر ماه ۱۴۰۲، متوجه شدیم که تولید انبوه سهند تا به حال آغاز نشده. در ادامه متن به بررسی علت این موضوع می پردازیم.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

سدان سهند جدیدترین محصول تولیدی پارس خودرو است که طبق گفته مسئولین این شرکت قرار بود در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ تولید انبوهش آغاز شود و به بازار بیاید. حال اما پس از گذشت حدود ۳ ماه از نیمه دوم سال ۱۴۰۲ متوجه شدیم که خبری از آغاز تولید انبوه این خودرو در پارس خودرو نیستیم، زیرا طبق آمار تجمیعی آذر ماه پارس خودرو، تا پایان آذر فقط ۳۲ دستگاه از سهند تولید شده و این عدد نشان دهنده شروع تولید این خودرو نیست.

به این ترتیب با توجه به آمار و ارقام تولید سهند باید علت عدم شروع به کار خط تولید انبوه این خودرو را جویا شد. در این راستا طی پرس و جوهای صورت گرفته توسط خبرنگار اسب بخار متوجه شدیم که مشکل از تامین قالب برخی قطعات است و شرکت چینی در تحویل قالب های مورد نظر کوتاهی کرده.

تولید انبوه سهند
تولید انبوه سهند

همان طور که می دانید تقریباً تمام بخش های بدنه و درون کابین خودروهای ایران خودرو و سایپا در داخل تولید می شوند اما قطعه سازان قالب های مورد نظرشان را اکثراً از کشورهای دیگر مانند چین تامین می کنند. به این ترتیب در صورت عدم تامین و تحویل به موقع قالب ها از جانب شرکت خارجی (چینی)، تولید قطعه مورد نظر هم امکان پذیر نیست و به همین دلیل شرکت قادر به استارت خط تولید نخواهد بود.

درباره تولید انبوه سهند هم دقیقاً همین اتفاق رخ داده و قالب های اولیه تولید چراغ ها، سپرهای جلو و عقب و برخی قطعات داخل کابین هنوز به دست قطعه ساز ایرانی نرسیده و به دنبال این اتفاق است که هنوز شاهد حضور جدی سهند در خط تولید پارس خودرو نیستیم.

در پایان می توان نتیجه گرفت که در داستان تولید سهند، قالب ساز چینی مقصر است و پارس خودرو در تامین و راه اندازی خط تولید کوتاهی نکرده زیرا با بررسی سابقه این شرکت در بحث تولید و مونتاژ، می توان فهمید که همیشه دقت زیادی به خرج داده و سعی کرده در زمان مقرر به وعده های خود در زمینه تولید و تحویل عمل کند.

پس در پاسخ به این سوال که آیا تولید انبوه سهند تا پایان امسال امکان پذیر خواهد بود باید گفت که با توجه به بدعهدی شرکت های قالب ساز چینی، این اتفاق به احتمال زیاد در سال ۱۴۰۲ رخ نخواهد داد.

۳.۹ امتیاز از ۱۰ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.