کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

پدیده ای به نام اختلاف قیمت بازار و کارخانه

پدیده ای به نام اختلاف قیمت بازار و کارخانه
حباب قیمتی مساله‌ای است در بازار خودروی ایران که به نظر بسیاری خوشایند به نظر می‌رسد. از دید مشتریان، خودرویی که حباب قیمتی داشته باشد و اختلافی بین قیمت شرکت و بازار برای آن رقم بخورد، محصولی موفق است و به احتمال فراوان در فروش کارکرده، سهولت بیشتری نسبت به رقبا تجربه می‌کند. اما این حباب قیمتی چه زمانی شکل می‌گیرد؟
این حباب در بازار خودروی ایران، در زمانی رخ می‌دهد که محصول جدید به بازار معرفی می‌شود و شرکت عرضه‌کننده، خودرو را ثبت‌نام می‌کند و در تحویل چندماهه به دست مشتری می‌سپارد. وقتی این طور شرایط فروشی برای خودرویی جدید اعلام می‌شود، معمولا افرادی هستند که بخشی از سرمایه خود را در این مسیر قرار می‌دهند. مطمئنا این افراد سود بانکی خود را حساب می‌کنند و می‌خواهند با فروش آن خودرو، سود بیشتری دریافت کنند. در اکثر مواقع، خودروهای جدید در بازار به این شکل به فروش می‌رسند. ولی در برخی مواقع، فروش بعدی دیگر این سود را ندارد و برخی افراد تازه‌کار سرمایه خود را به این بخش می‌آورند و مدتی بعد با ضرر مواجه می‌شوند. این ضرر می‌تواند از دو بخش نشات گیرد.
۱- زمانی که خودرو مورد استقبال گسترده بازار قرار نمی‌گیرد و مشتریان برای خرید آن رغبت ندارند. در نتیجه خودرویی که محبوب نباشد، نمی‌تواند فروش خوبی در بازار آزاد، آن هم با قیمتی بیشتر از کارخانه داشته باشد.
۲- زمانی که شرکت، بعد از مدتی، خودرو را به صورت تحویل فوری در روند ثابت به بازار عرضه می‌کند. در نتیجه خریدار با این شرایط سراغ شرکت می رود تا خرید مطمئن‌تری داشته باشد.
زمانی که عرضه خودرویی متوقف می‌شود و جو خرید آن باعث می‌شود خریداران برای داشتن آن، حاضر به پرداخت بهایی بیشتر شوند. این مساله معمولا تا دو سال در بازار ثابت می‌ماند و بعد تب خرید آن خودرو می‌خوابد. بعد از اجرایی شدن قانون ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، شاهد بودیم نمونه‌های صفر موجود در بازار، با حبابی عجیب روبه رو شدند. برای مثال تویوتا آریون قیمت ۲۴۵ میلیون تومان را تجربه کرد. لندکروزر به قیمت ۷۰۰ میلیون تومان رسید و لکسوس LX570، تا یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان قیمت خورد. هیوندای وراکروز تا ۲۹۵ میلیون تومان معامله شد و جنسیس سدان تا قیمت ۲۸۰ میلیون تومان پیش رفت. ولی با گذشت زمان شاهد بودیم اول اینکه نسخه‌های صفر این خودروها به پایان رسید و دوم این که، دیگر به صورت صعودی، نمودار قیمت آن‌ها بالا نرفت. در این بخش به این مساله می‌پردازیم که چه خودروهایی در بازار ایران با حباب قیمتی مواجه شده‌اند و بعد از مدتی، شرایط قیمتی آن‌ها به این شکل درآمده است.
پژو ۴۰۷، با حبابی که بسیاری را متضرر کرد!
پدیده ای به نام اختلاف قیمت بازار و کارخانه
زمانی که پژو ۴۰۷ از جانب ایران‌خودرو به بازار عرضه شد، شاهد بودیم خودرویی ۴۹ میلیون تومانی تا ۵۸ میلیون تومان معامله می‌شد. محصول جدید پژو در آن سال‌ها، حباب قیمتی بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کرد و برای نمایشگاه‌داران و دلالان، به عنوان سرمایه‌گذاری پرسودی به حساب می‌آمد. با گذشت زمان، شاهد بودیم بسیاری از ویژگی‌های فنی این خودرو استقبال نکردند و افت قیمتی محسوسی برای آن رقم خورد. به شکلی در اواخر روزهای عرضه این خودرو، نسخه صفر موجود در بازار، قیمت کمتری نسبت به قیمت کارخانه داشت. مقایسه این خودرو با مدل‌های دیگر رقبا، باعث شد بسیاری قیمت آن را بالا بدانند و به‌جای خرید ۴۰۷، سراغ رقبای کره‌ای و ژاپنی بروند. در مورد شکست حباب قیمتی ۴۰۷ می‌توان این طور نتیجه گرفت که به دلیل خدمات نه چندان گسترده و عدم استقبال خوب از این خودرو، شاهد بودیم قیمت آن کاهش پیدا کرد و این روزها هم در بازار کارکرده، به عنوان خودرویی نه چندان محبوب شناخته می‌شود.
فاو بسترن B50F، فروش از شرکت را می‌طلبد
پدیده ای به نام اختلاف قیمت بازار و کارخانه
فاو بسترن B50F که سال ۹۳ به بازار خودروی ایران معرفی شد، در اوایل فروش به خاطر تحویل چندماهه، قیمت رو به رشدی را در بازار تجربه کرد. این خودرو که روزهای اول از طرف گروه بهمن، قیمتی در محدوده ۷۲ میلیون تومان داشت، در بازار آزاد تا ۷۸ میلیون تومان خریدوفروش می‌شد. بعد از حدود یک‌سال با آغاز تحویل‌های ۷ و ۱۰ روزه این خودرو، شاهد بودیم قیمت آن ابتدا کمی بالاتر از قیمت کارخانه تعیین و بعد از گذشت مدتی زیر قیمت شرکت خریدوفروش می‌شد. شکست حباب بسترن B50F، به‌خاطر شیوه فروش آن رقم خورد که با تحویل‌های فوری، دست دلالان از بازار این خودرو جدا شد و این روزها افراد برای خرید آن، به شرکت و نمایندگی‌ها مراجعه می‌کنند و طبق بخش‌نامه‌های فروش، خودروها به صورت تحویل فوری تحویل می‌شوند. البته فروش اقساطی هم باعث شد حباب این خودرو با سرعت بیشتری از بین برود.
جک S5، حبابی که همچنان ادامه دارد
پدیده ای به نام اختلاف قیمت بازار و کارخانه
جک S5 را می‌توان به عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروهای بازار چینی‌ها دانست که این روزها فروش خوبی را تجربه می‌کند. فروش این خودرو به سبک تحویل غیرفوری، از ابتدا باعث شد قیمت این خودرو در بازار آزاد، گاهی اختلاف قیمت ۱۰ میلیون تومان را با کارخانه داشته باشد. البته به غیر از نحوه فروش، استقبال خوب از این خودرو هم به حباب آن اضافه کرد و باعث شد در ایام رکود شدید بازار هم جک S5 با حبابی چند میلیون تومانی دادوستد شود. برخی اعتقاد دارند اگر کرمان‌موتور فروش این خودرو را با شرایط تحویل کمتر از ۱۵ روز آغاز کند، بخش زیادی از حباب قیمتی S5 از بین می‌رود. از آن طرف در صورت آغاز فروش فوری این خودرو، می‌توان شاهد بود صف فروش برای این طرح ایجاد شود البته دوباره به خاطر استقبال بیش از حد، حباب قیمتی به شکلی دیگر در بازار این خودرو باقی می‌ماند.
رنو ساندرو، منتظر شرایط راحت‌تر برای فروش
پدیده ای به نام اختلاف قیمت بازار و کارخانه
رنو ساندرو را می‌توان خودرویی دانست که در کلوپ زیر ۵۰ میلیون تومانی‌ها شناخته می‌شود و در بازار آزاد، نسخه اتوماتیک آن تا ۵۴ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود. با این که ساندرو در زمان رکود بازار به خیابان‌ها آمد، ولی عطش مردم برای داشتن خودرویی با کیفیت باعث شد قیمت این خودرو، در شرایط نابسامان اقتصادی حباب قیمتی را تجربه کند. با اینکه پارس‌خودرو در برخی طرح‌های فروش، ساندرو را با تحویل ۳۰ روزه به مشتریان تحویل می‌دهد، ولی کمبود عرضه در مقابل تقاضا باعث ایجاد حباب شده است. استقبال خوب مردم از این هاچ‌بک اروپایی از یک طرف و طرح‌های کوتاه مدت فروش با شرایط محدود از طرفی دیگر، باعث شده است با گذشت چند ماه، هنوز قیمت بازار آزاد این خودرو با کارخانه چند میلیون تومان اختلاف داشته باشد.
هایما S7، تنها به‌خاطر تیراژ کم حباب را تجربه می‌کند
پدیده ای به نام اختلاف قیمت بازار و کارخانه
هایما S7 خودرویی است که در سال ۹۴ از طرف ایران‌خودرو به بازار معرفی شد. این خودرو کراس‌اوور که با سطح امکانات خوب در نسخه فول، ۷۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد، این روزها در بازار آزاد تا ۸۶ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود. دلیل اصلی این اختلاف قیمت، عرضه به نسبت محدود آن در بازار خودرو است و اگر ایران‌خودرو، S7 را در تیراژ به بازار بفرستد، شاهد قیمت کمتری در بازار آزاد خواهیم بود.
تیوولی، اعجوبه‌ای در قیمت آزاد
پدیده ای به نام اختلاف قیمت بازار و کارخانه
تیوولی به عنوان خودرویی کره‌ای از اواخر سال ۹۴ به بازار آمد. این خودرو که از چند ماه قبل ثبت‌نام شده بود و قیمت نزدیک به ۹۰ میلیون تومان را داشت، این روزها در بازار آزاد تا ۱۰۵ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود. اگر رامک‌خودرو، تحویل فوری این خودرو را با قیمت ۹۵ میلیون تومان هم در طرح‌های فروش خود بگذارد، شاهد هستیم که به شکل محسوسی قیمت تیوولی در بازار آزاد شکسته می‌شود.
تیگو۵، نماد کنترل حباب بازار
پدیده ای به نام اختلاف قیمت بازار و کارخانه
چری تیگو۵ که از سال ۹۴ به بازار آمد، از اول عرضه تا امروز حباب قیمتی را تجربه نکرده است و در بازار آزاد به قیمت کارخانه فروخته می‌شود. درابتدا برخی بر این باور بودند که عدم استقبال عمومی از این خودرو باعث شده بازاریان به سمت این خودرو برای سرمایه‌گذاری نروند. ولی با گذشت زمان، می‌بینیم که چند وقتی است حجم به نسبت زیادی از این کراس‌اوور چینی به سطح خیابان‌ها آمده است. تحویل فوری این خودرو و فروش به سبک‌های مختلف بازاریابی باعث شده است خریداران تیگو۵ به نمایندگی‌ها مراجعه کنند. این کار مدیران خودرو، دست دلالان را از بازار این شاسی‌بلند جدید کوتاه و در کنار آن فروش به نسبت خوب را برای خودرویی ۹۳ میلیون تومانی ایجاد کرده است.
روزنامه دنیای خودرو- حسین دلاور

10 Responses to “پدیده ای به نام اختلاف قیمت بازار و کارخانه”

 1. مسعود گفت:

  هر چن خوشم از تیگو۵ نمیاد…ولی باز هم دم مدیران خودرو گرم… ولی به نظر من بقیه شرکت هم یه جورایی دستشون با دلال ها تو یه کاسس…..
  من یکی تو عمرم هیچ ماشینی رو بیشتر از لیست قیمت نمایندگی نخریدم و نخواهم خرید….

 2. مهران گفت:

  خودروی بعدی که بررسی میشه چیه؟؟؟

 3. محمد مکانیک گفت:

  پارس lx از وقتی اومد تو بازار ۲ ت ۳ میلون اختلاف قیمت داشت حالا دلیلش چیه نمی دونم ؟ شاید قیمت بالای ۲۰۶ ؟
  یا کلا ال نود همیشه ۲ تومن بالای بازاره قیمتش ؟
  از قصد فروشنده ها این کار رو می کنن

 4. پرهام گفت:

  تمامی این حباب ها به خاطر وجود فرهنگ شایست دلالیسمه که ریشه کرده در جان و روه ما .از خریدار تا فروشنده همه دلالن و دنبال سود از هر چیزی حتی کالای مصرفی . حتی پفک هم حباب خودشو داره 🙂 ولی خارج از شوخی این نوع فروش که دست دلال کوتاه میشه هوشمندانست و به نفع خود تولیدکننده و مصرف کنندس و دیگه ……. نمی خوره به بازار یه کالای مصرفی .

 5. امین گفت:

  من اصلا نمیدونستم پژو۴۰۷ تو ایران تولید میشه ?? فک میکردم وارداتیه

 6. امیر گفت:

  پژو ۴۰۷ که ایران خودرو تحویل میداد وارداتی بود و نه مونتاژ ایران خودرو،اما نکته بعدی اینه که شرکتی مثل کرمان خودرو سیاستش هست که مردم را در عطش این خودرو بذاره تا فروش خوبش ادامه دار باشه دلیل حرف من این هستش که همانطور که همه میدونن jak S5 بهترین رنگش سفید هستش و کرمان موتور چند ماه پیش رنگ سفید رو حدود ۱ ماه و نیم تولید نکرد رنگ سفید رو.میگفت رنگ سفید نیومده برامون ولی مگه میشه؟ انقدر این شرکت هرکی هرکیه که رنگ سفید تموم بشه و رنگ نداشته باشن؟اینا سیاسته

 7. پرهام گفت:

  اوه خدا رحم کنه تو کامنت قبلیم روح رو نوشتم (روه) ببخشید اینقدر فینگلیش مینویسم بعضی وقتا از این سوتیا پیش میاد 🙂 🙂

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.