کارمانیا
مدیران خودرو

شب عید کم رونق بازار خودرو

شب عید کم رونق بازار خودرو
در شرایطی که تنها کمتر از یک هفته به پایان سال ۹۵ باقی مانده، نمایشگاه داران خودرو پایتخت عنوان می‌کنند بازار شب عید امسال رونق چندانی نداشته و دلچسب نیست.
هرچند آنها تاکید می‌کنند حجم تقاضا در مقایسه با هفته‌های گذشته بهبود یافته و خرید و فروش به شکلی نسبتا روان در جریان است، با این حال آنها معتقدند رونقی که شایسته «شب عید» باشد، در بازار خودرو کشور به چشم نمی‌آید.
به عبارت بهتر، اگرچه نمی‌توان بازار خودرو را در این روزها راکد خواند، با این حال حجم تقاضا آن طور که مناسب واپسین روزهای سال باشد و خاطره سال‌های دورتر را زنده کند، نیست.
آن طور که فعالان بازار می‌گویند، این شرایط اشلی کوچک تر از کل بازار داخل و اقتصاد کشور است، به نحوی که در بسیاری دیگر از صنوف نیز حجم تقاضا و میزان خرید و فروش، دلچسب و پر رونق به چشم نمی‌آید.
این در شرایطی است که گفته می‌شود اوضاع در یکی دو ماه ابتدایی سال آینده نیز نه تنها بهتر نخواهد شد بلکه به سمت رکودی بیشتر نیز پیش خواهد رفت. به گفته نمایشگاه داران خودرو پایتخت، انتخابات سال آینده ریاست جمهوری سبب خواهد شد خرید و فروش در بازار خودرو کشور افت قابل توجهی را تجربه کرده و رکودی سنگین بر بازار سایه بیندازد.
اما بازار خودرو در شرایطی چندان رنگ و بوی رونق را به خود نمی‌بیند که نمودار قیمت‌ها طی هفته جاری با نوسان همراه بوده است. بر این اساس، در حال حاضر پژو ۲۰۶ صندوقدار مدل V8 قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از افزایش قیمت ۱۰۰ هزار تومانی آن حکایت دارد.
به گفته نمایشگاه داران خودروی پایتخت اما پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. از بازار پژو ۴۰۵ نیز خبر می‌رسد این محصول طی هفته‌جاری ثبات قیمت خود را حفظ نکرده و ۱۰۰ هزار تومان گران شده است. بر این اساس، در حال حاضر برای خرید پژو ۴۰۵ باید ۳۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کرد. اما دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 نیز این هفته دچار نوسان قیمت شد، به نحوی که قیمت آن حدود ۲۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد. بنابراین این خودرو هم‌اکنون ۳۱‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
به گزارش دنیای اقتصاد نمایشگاه داران خودروی پایتخت، اما در مورد رانا به‌عنوان یکی از محصولات نسبتا کم‌تیراژ ایران‌خودرو نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته‌جاری، هم‌اکنون ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. از رانا که بگذریم، دنا نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دارد و این یعنی دنا روزهایی با ثبات را طی هفته جاری پشت سر گذاشته است. همچنین پژو پارس در مدل فول نیز بدون تغییر قیمتی خاص، این هفته نیز ۳۷ میلیون تومان به فروش رفت. اما سری هم به خودروهای سایپا و پارس خودرو بزنیم و ببینیم اوضاع قیمت آنها در واپسین روزهای سال به چه شکل است.
به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پراید مدل ۱۱۱ قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده افزایش ۳۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو در هفته‌جاری است. این در شرایطی است که مدل ۱۳۱ پراید با دنده عقبی ۲۰۰ هزار تومانی، با قیمتی معادل ۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود.
از سوی دیگر اما پراید مدل ۱۳۲ نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دارد. فعالان بازار اما از نوسان در بازار تیبا صحبت به میان می‌آورند. به گفته آنها، این محصول در حال حاضر با قیمتی برابر با ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. با این حساب، تیبا که معمولا با نوسان قیمت مواجه نمی‌شود، در هفته جاری ۴۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است.
اما سراتوهای مونتاژی سایپا نیز تغییر خاصی در هفته‌جاری نداشته‌اند. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات هم‌اکنون ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد.
در بین دیگر خودروهای بازار طی هفته‌جاری اما تندر-۹۰‌ها تغییرات قیمتی را به خود دیده‌اند. بنا به گفته نمایشگاه داران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-۹۰ مدل E2 قیمتی برابر با ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از افزایش ۲۰۰ هزار تومانی خودرو مدنظر حکایت می‌کند. همچنین پارس‌تندر نیز در هفته‌جاری با قیمت ۴۲ میلیون و ۵۰۰ در بازار به فروش می‌رسد که نشان می‌دهد این خودرو افزایش ۵۰۰ هزار تومانی را طی هفته‌جاری تجربه کرده است. از سوی دیگر اما ساندرو نیز که عضو هاچ‌بک خانواده تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در مدل اتومات دارد. با این حساب ساندرو اتومات کاهش قیمتی ۲۰۰ هزار تومانی در هفته جاری داشته است.
ساندرو مدلی دنده‌ای نیز دارد که به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، این هفته با قیمتی معادل ۴۶ میلیون و۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش شده است. همچنین مدل استپ‌وی ساندرو نیز هم‌اکنون حدود ۶۰ میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد که نشان از اختلاف قیمتی بیش از ۷ میلیون تومانی با نرخ کارخانه‌ای این خودرو دارد اما فعالان بازار در مورد برلیانس نیز تاکید می‌کنند که این محصول در مدل ۳۲۰ قیمتی برابر با ۵۳ میلیون تومان دارد و مدل ۳۳۰ آن نیز ۵۶میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
از بازار وارداتی‌ها چه خبر؟
اما به بازار خودروهای وارداتی برویم و ببینیم قیمت‌ها در این بازار به چه شکل است. آن‌طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، در حال حاضر تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با ۲۴۰ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول تثبیت قیمت را طی هفته جاری تجربه کرده است. تویوتا در مدل RAV4 نیز بدون نوسانی خاص، در حال حاضر ۲۵۸ میلیون تومان قیمت دارد. همچنین قیمت تویوتا پریوس هیبریدی هم تغییر خاصی در هفته‌جاری نکرده و در حال حاضر ۱۴۷میلیون تومان باید برای خرید آن هزینه کرد. در بین دیگر خودروهای وارداتی، کیا سراتو با قیمتی معادل ۱۴۷ میلیون تومان عرضه می‌شود که نشان از روزهای با ثبات این خودرو در بازار دارد. اپتیما هم که ثبات خود را در هفته جاری حفظ کرده، در حال حاضر ۲۰۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
از سوی دیگر اسپورتیج نیز کماکان با قیمت ۱۸۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و هیوندایی النترا بدون تغییر قیمتی خاص، هم‌اکنون قیمتی برابر با ۱۳۷میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین هیوندایی سانتافه نیز در حال حاضر ۲۳۵ میلیون تومان قیمت دارد و توسان نیز ۱۹۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز در حال حاضر هیوندایی سوناتا قیمتی برابر با ۱۷۶ میلیون تومان دارد و این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر حکایت می‌کند.

زمان ارسال پست: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ | ۱:۳۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها:

2 Responses to “شب عید کم رونق بازار خودرو”

  1. محمد گفت:

    بایدم رونق نداشته باشه. بعضی پولدارهای مرفه رو فاکتور بگیریم . تقریباً همه مردم وسایل ضروری رو به سختی تهیه میکنن بماند خرید خودرو با این قیمت های نجومی!
    متاسفانه نظارت اصلاً خوبی روی بازار نیست مثلاً بعضی ماشینای وارداتی رو با دلار ۴۰۰۰ تومانی هم حساب کنی و حدود ۱۰۰ میلیون هم پول گمرک تازه ۳۰-۴۰ میلیون یا حتی بیشتر ( با توجه به استقبال از اون ماشین ) همینطوری الکی نمایندگی ها میکشن رو ماشین. ماشینهای داخلی هم که هر چقدر کیفیت پایینه به همون اندازه قیمتش بالاست و بالاتر هم داره میره.

  2. کامبیز گفت:

    قدیما میگفتن : سال به سال قربون پارسال !! تا کی میخواد این رکود ادامه پیدا کنه … مگه تا چه اندازه یک بنگاه اقتصادی میتونه با این شرایط دووم بیاره !؟ !!

    بابا درست کنین این وضعیت رو !!!

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.