کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

سرنوشت مبهم خودروهای قدیمی با استانداردهای جدید

سرنوشت مبهم خودروهای قدیمی با استانداردهای جدید
سازمان استاندارد قصد دارد استانداردهای خودرو را افزایش داده و به ۸۳ مورد برساند و این یعنی شاید برخی خودروهای قدیمی به خصوص پراید و پژو ۴۰۵ نتوانند با این ماجرا کنار بیایند.
به گزارش خودروکار از همین رو سازمان استاندارد از خودروسازان خواسته که یا نسبت به حذف محصولات قدیمی (آنها که قابل انطباق با استانداردهای جدید نیستند) اقدام کرده و یا پلت فرم آنها را تغییر دهند.
از نظر سازمان مربوطه، با تغییر پلت فرم می توان استانداردهای جدید را روی خودروهای قدیمی پیاده کرد، این در حالی است که کارشناسان معتقدند این کار نه صرفه اقتصادی دارد و نه چندان قابل مانور است.
در این شرایط، مشخص نیست تکلیف امثال پراید و پژو ۴۰۵ به عنوان دو محصول بسیار قدیمی خودروسازی کشور با وجود استانداردهای جدید چه خواهد شد.
از نظر سازمان ملی استاندارد، هر خودرویی که نتواند تا دی ماه سال ۹۷ خود را با استانداردهای جدید منطبق کند، محکوم به حذف خواهد بود.
این در حالی است که پراید و پزو ۴۰۵ به دلیل قدیمی بودن تکنولوژی و پلت فرم شان، (در صورت اصرار سازمان ملی استاندارد بر موضع جدیدش) چندان قابل انعطاف در برابر استانداردهای نو نبوده و بنابراین کارشان برای ماندن در خطوط تولید خودروسازان سخت خواهد بود.
البته تجربه نشان داده معمولا وقتی پای حذف خودروهای قدیمی به میان می آید، قوانین و مقررات تمدید می شوند و بنابراین اصلا بعید نیست طی سال ۹۷ و حتی در صورت عدم انطباق خودروهای قدیمی با استانداردهای جدید، باز هم تولید مصلحتی آنها برای حفظ بازار و صیانت از شرکت های خودروساز داخلی ادامه یابد.

زمان ارسال پست: ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۴:۳۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،

2 Responses to “سرنوشت مبهم خودروهای قدیمی با استانداردهای جدید”

  1. رهگذر گفت:

    تدوین هزاران استاندارد هم اتفاق بیفته وقتی در عمل کاربردی نداشته باشه یا وقتی متریال غیراستاندارد استفاده میشه معنا و مفهومی این ۸۳استاندارد ندارن واقعا
    چطور خودروسازی ک از اجناس درجه چندم استفاده میکنه میتونه کیفیت و استانداردهای لازم رو حفظ کنه در صورتی ک ذات اون اجناس و متریال پایه غیراستاندارده.علاوه بر اون مهمترین بخش در حفظ کیفیت بحث کنترل کیفیته خودروهاس اونم از نقطه ۰ تا ۱۰۰ ک خودرو مرحله اخرو میگذرونه و از در کارخونه خارج میشه.یعنی از وقتی ک قطعات و متریال خام یا ساخته شده وارد کارخونه میشه باید کنترل کیفیت حضور داشته باشه تا لحظه اخر ک خودرو از خط تولید خارج میشه.متاسفانه این کنترل کیفیت به درستی پیاده سازی نمیشه یکی از شواهد ملموسش افت مونتاز و کیفیت مونتاژهاس

  2. اميرحسين رادفر گفت:

    اون وقت سوالى كه پيش مياد اينه كه چرا تيباو ساينا و پارس و سمند كه رو پلت فرم اين ٢ مرحوم ساخته شدن و از لحاظ اپشن هاى ايمنى هم چيزى بيشتر ندارن از رده خارج اعلام نمى شن !؟ 🤔 احتمالا اقايون روشون نشده بگن كل خودرو هاى مليمون استاندارد هاى چه ايمنى چه الايندگى و پاس نمى كنن به جز پژو ۲۰۶ و زير مجموعه هاش كه اونام فقط استانداردهاى كشور مارو پاس مى كنن!!😑

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.