فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟

اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟
کمپانی مزدا یکی از جذاب ترین برندهای خانوادگی و جوان پسند میان ایرانیان محسوب می شود. این برند ژاپنی که سال ها در زمینه تولید خودروهای شهری و خارج شهری تلاش کرده است، این روزها به عنوان یکی از کمپانی های مطرح در زمینه کیفیت و فناوری شناخته می شود.
برخی اتاق طراحی مزدا را الگوی خیلی از شرکت ها می دانند. زیرا طراحی بیرونی محصولات مزدا نشان داده است که الهام گرفته شده از ژاپن کهن است و به راحتی می تواند در دل هر فرهنگی جا باز کند. در بخش طراحی داخلی هم، مهندسان ژاپنی مزدا به شکلی عمل می کنند که بیشترین کارایی را در کمترین فضا در اختیار بگذارند و این روزها به شکلی طراحی می کنند که زیبایی را در کنار عدم شلوغی ترکیب می کنند. اگر از وانت مزدا بگذریم که این روزها حکم نیسان آبی را در جاده های ما دارد و یک خودروی بسیار قدیمی محسوب می شود، محصولات سواری مزدا، خودروهایی هستند که امروز برای ایرانیان دوست داشتنی به حساب می آیند. گروه بهمن به عنوان نماینده تولید و خدمات پس از فروش مزدا ژاپن در ایران، تا به امروز مزدا۳۲۳، مزدا۳ نسل اول و دوم را در ایران مونتاژ کرده است و به خیابان ها فرستاده تا مشتریان ایرانی بیشتر از ابعاد وجودی این برند اصیل ژاپنی باخبر شوند. مزدا۲ هم در این میان در تعداد به نسبت کمی به بازار آمد تا سبک طراحی یک خودرو شهری به زبان شرقی را برای ایرانیان بازگو کند. اگر واقعیت امر را بنگریم، آنچنان مزدا۲ مانند مزدا۳ موفق نبود. زیرا ایرانی ها می خواهند با پولی که می پردازند بیشترین قدرت، فضا و امکانات را دریافت کنند و زیاد با مسئله کیفیت کلنجار نمی روند. همین مسئله باعث شد تا چند سال پیش، مزدا۲ در کنار رقبای دیگر به خاطر قیمت و امکانات پیروز نشود.
داود زاده، مدیرعامل بهمن موتور در آخرین نشست خبری سال ۹۴ اعلام کرد که در حال مذاکره با شرکای خود هستیم و در صورت رسیدن به نتیجه دقیق، آن را اطلاع رسانی می کنیم. یکی از این شرکای قدر، مزدا ژاپن است که در صورت حضور در بهمن موتور، می تواند دوباره شگفتی را در بازار پدید آورد. آن شگفتی فروش بهتر یک خودرو مونتاژ داخل نسبت به رقبای وارداتی است. البته که این روزها مزدا۳ FL که نسل منسوخ این مدل محسوب می شود، در بهمن موتور مونتاژ شده و دوباره از سد رقبای کره ای و ژاپنی وارداتی به راحتی می گذرد. اگر فرض کنیم که دوباره مزدا به ایران بیاید، احتمالا با چه محصولاتی حیات دوباره خود را در سرزمین پارس ها شروع می کند؟
۱- مزدا۳
اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟
مزدا۳ نسل سوم با مدل ۲۰۱۴ به بازار جهانی معرفی شد و این بار نسخه سدان آن است که فروش خوبی را تجربه می کند. این خودرو که از نظر طراحی خطوط جدید مزدا را به مشتریان نشان می دهد، توانسته بر زیبایی کره ای ها غلبه کند و به راحتی فروش خود را تضمین نماید. موتورهای مزدا۳ جدید به فناوری Sky Activ هستند و بازدهی بالایی دارند. این روزها در کمپانی FAW چین، مزدا۳ با موتور ۱٫۵ لیتری ۱۱۵ اسب بخار و گشتاور ۱۴۸ نیوتون متر تولید می شود. همچنین موتور دو لیتری ۱۶۳ اسب بخار و ۲۱۰ نیوتون متر گشتاور نیز قابل سفارش بوده که قدرت بسیار خوب و بالایی دارد. این موتور باعث شده تا مزدا۳ جدید به سرعت بالای ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند و شتاب صفر تا ۱۰۰ را در کمتر از ۹ ثانیه ثبت کند. البته این شتابگیری خود، بخاطر وجود نسل جدید گیربکس های مزدا است که در این خودرو، مدل شش سرعته اتوماتیک وجود دارد. امکاناتی چون شش کیسه هوا، سیستم های پیداری الکتریکی، فرمان برقی، دنده پشت فرمان، رادار نقطه کور، سنسور پارک جلو و عقب، مانیتور و دوربین عقب، سانروف، گرمکن و سردکن صندلی های جلو، صندلی های جلو برقی، زنون و چراغشور، چرخش چراغ در پیچ ها، استارت دکمه ای، سیستم تهویه اتوماتیک و… در مزدا۳ نسل سوم وجود دارد. نسخه فلگ شیپ این خودرو در بازار چین ۱۵۹ هزار و ۹۰۰ یوآن قیمت دارد. به عبارتی ارزش مزدا۳ مونتاژی چین، حدود ۸۳ میلیون تومان است و اگر تولید و مونتاژ آن در ایران انجام شود، با توجه به تعرفه قطعات مونتاژ ( که تا ۲۶% محاسبه می شود)، قیمت این خودرو تا ۱۲۰ میلیون تومان تعیین می شود. همچنین امکان عرضه نسخه ۱٫۵لیتری و دنده دستی، با قیمت کمتر از ۸۰ میلیون تومان در بازار ایران وجود دارد.
۲- مزدا۶
اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟
مزدا۶ خودرویی است که همیشه جز آرزوهای مزدا سواران ایرانی بوده است. گروه بهمن از گذشته قصد داشته است که این خودرو را به داخل خط تولید بیاورد، ولی به هر دلیلی این امر میسر نشده است و امروز شاهد وجود نسخه تولید داخل آن در کشور نیستیم. البته این روزها در جاده های کشور تعدادی مزدا۶ با کارت ماشین مزدا۳ در حال تردد هستند که آن ها به حساب نمی آوریم!
اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟
نسل سوم مزدا۶ از سال ۲۰۱۲ به بازار جهانی معرفی شده است و در سال ۲۰۱۴ فروش خوبی را تجربه کرده است. کمپانی مزدا هم همیشه روی این نمونه پرفروش تغییراتی را برای عرضه با مدل سال جدید انجام می دهد تا ظاهر و امکانات خودرو نسبت به ماشین های جدید افت نکند. مزدا۶ در بازار جهانی بیشتر با موتور دو لیتری و ۲٫۵ لیتری بنزینی فروش خوب را تجربه می کند. موتور دو لیتری این خودرو مشابه مزدا۳ بوده و تفاوتی با آن ندارد. اما موتور ۲٫۵ لیتری چهار سیلندر اسکای اکتیو، توانایی تولید ۱۸۸ اسب بخار با گشتاور ۲۵۲ نیوتون متر را دارد. گیربکس شش سرعته اتوماتیک این خودرو نرمی بالایی دارد و در عین حال باعث می شود تا مزدا۶ با موتور ۲٫۵ لیتری شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر را در ۸٫۳ ثانیه ثبت کند. جالب است که مصرف سوخت ترکیبی این خودرو با موتور ۲٫۵ لیتری، کمتر از هفت لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است و توانایی موتور در حدی طراحی شده تا مزدا۶ به سرعت بالای ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت برسد. امکاناتی نظیر شش کیسه هوا، فرمان برقی، تعویض دنده از پشت فرمان، صندلی های برقی جلو با گرمکن و سردکن، سانروف، رادار نقطه کور، سنسور پارک جلو و عقب، سیستم تهویه دوگانه، مانیتور و دوربین عقب، استارت دکمه ای و… در مزدا۶ نسل سوم وجود دارد.
اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟
مزدا۶ فول که در کارخانه FAW-MAZDA تولید می شود، ۲۳۹هزار و ۸۰۰ یوآن قیمت دارد که به عبارتی حدود ۱۲۴ میلیون تومان ارزش گذاری شده است. در صورت تولید و مونتاژ این خودرو و احتساب هزینه های جاری برای تولید CKD و SKD، احتمالا قیمت مزدا۶ نسل دوم حدود ۱۶۰ میلیون تومان تعیین می شود.
۳- مزدا CX5
اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟
مزدا CX5 خودرویی کراس اوور که قابلیت های به نسبت خوبی دارد. با اینکه طراحی شاسی و پلتفرم این خودرو بر مبنا سفرهای خارج جاده ای نیست، ولی کمپانی مزدا قابلیت AWD و ۴WD را روی آن قرار داده است. این خودرو پیشرانه هایی مشابه با مزدا۶ دارد و در نسخه چهار چرخ محرک قابل سفارش است. به خاطر وزن و سبک طراحی CX5، شاهد آن هستیم که بیشتر گشتاور موتور مورد نظر بوده و زیاد سرعت نهایی بالایی برای خودرو وجود ندارد.
اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟
حداکثر سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت و شتاب ۱۰ ثانیه ای برای ثبت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت نشان از این مسئله دارد. رینگ های ۱۷ و ۱۹ اینچی برای این کراس اوور مزدا قابل سفارش است و آپشن های متعددی برای سلیقه های مختلف وجود دارد. اکثر مصرف کنندگان از CX5 به خاطر مصرف سوخت پایین، استهلاک کم و قابلیت های متناسب این خودرو را انتخاب می کنند. ایمنی بالا در کنار امکانات رفاهی به نسبت خوب باعث شده تا در شرق آسیا و بازارهای غربی از این خودرو استقبال شود. نسخه دو لیتری دو دیفرانسیل CX5 حدود ۲۰۸ هزار یوآن در بازار چین قیمت دارد و ارزش ۱۰۸ میلیون تومانی را به ما نشان می دهد که احتمالا در صورت مونتاژ در ایران، قیمت آن به ۱۵۰ میلیون تومان می رسد.
اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟
نسخه ۲٫۵ لیتری دو دیفرانسیل نیز با قیمت ۲۵۳ هزار یوآنی، ارزش ۱۳۱ میلیون تومانی را دارد و در صورتی که از جانب گروه بهمن عرضه شود، با قیمت بالای ۱۷۰ میلیون تومان به رقابت با کره ای هایی چون کیا اسپرتیج، هیوندای توسان و ژاپنی چون میتسوبیشی ASX مشغول می شود.
۴- مزدا CX-4
اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟
کمپانی مزدا این روزها از مدل CX4 هم رونمایی کرده است و بزودی وارد بازار جهانی می کند. این محصول هم برای بازار چین در کمپانی فاو مونتاژ می شود. این کراس اوور ابعادی کوچکتر از CX5 را دارد و طراحی داخلی آن به مزدا۳ نزدیک شده است. بدیهی است که این مدل قیمت پایین تری نسبت به برادر بزرگتر خود دارد و البته استقبال بهتری را تجربه خواهد کرد. موتور دو لیتری و ۲٫۵ لیتری گزینه های فنی CX4 هستند و احتمالا قیمت ۱۵۰ هزار یوآنی برای آن تعیین می شود. در صورتی که همکاری گروه بهمن با مزدا جدی شود، یکی از بهترین گزینه های مونتاژ، CX4 است که توان عرضه با قیمت کمتر از ۱۳۰ میلیون تومان را برای آن شرکت فراهم می کند.
اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟
حسین دلاور – روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۰۴ خرداد ۱۳۹۵ | ۶:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

22 Responses to “اگر مزدا به ایران بازگردد، کدام خودروها را می آورد؟”

 1. احمد گفت:

  مزدا کارش درسته

 2. حسین گفت:

  از این مقاله نتیجه میگیریم که چقدر حسین دلاور کار خوبی کرده از گروه فاو ، بسترن خریده که پلتفرم مزدا۶ داره!?
  آخه چقدر رو فاو تاکید کردید!
  همه محصولاتی که گفتید خوبه اما اگر قرار باشه از بین این‌ها ۲تا در اولویت باشه، مزدا۶ و CX-4 بهتر هست. بعد مزدا ۳ با موتور جدید و بعد cx5 دو دف!

 3. مهران گفت:

  یعنی ممکنه اینا واردبشن؟؟

 4. سبزه میدان گفت:

  عالی اقا عالی …هر کدوم بیاد عالی …ولی با این تعرفه و دندون گردی گروه بهمن و جیب خالی مردم و رکود و بیکاری ……به نظرم وضعیت قرمز الان…!!!!!

 5. علیرضا گفت:

  واقعا ورود این ماشین ها رویایی اگه با قیمت مناسب عرضه بشن حرف نداره

 6. مهدی.. گفت:

  رو دست مزدا ماشین نیس.لطفا کارا و مزدارو هم ی مقایسه ای بکنید

 7. هاشم گفت:

  واقعا جای همچین محصولاتی توی ایران خالیه همشون عالی هستن متاسفانه در نبوده همچین محصولات با کیفیتی در بازار ایران شده جولانگاه خودروهای بی کیفیت خودروهای کره ای

 8. آریا گفت:

  من خیلی خوشم از مزدا میاد ولی حیفه این ماشینا توی ایران نیست امیدوارم زود تر اجازه بدن مونتاژ بشن

 9. فرشاد گفت:

  به نظرتون کی وارد بازار داخل میشن این ماشین ها؟

 10. فرهنگ گفت:

  اول مزدا ۶ بعد هم cx4 . قیمتشونم مناسبه میشه بجای ماشینهای کره ای اینهارو خرید البته بجز اپتیما ☺

 11. امیرحسبن گفت:

  اینا تو منطقه ازادا هست ولی حیف محدودیت داره وگرنه میگرفتم مدل معمولی مزدا۶ قیمتش۷۰ و در نسخه فولش ۹۰ملیون درحال حاظر تو مناطق ازاد هست

 12. کمال گفت:

  قیمت هر کدوم رو بیست الی سی بالاتر بزنید.وارد کنندها با هفت هشت تومن سود که ماشین نمیدن.

 13. محمد گفت:

  اسم این شرکت های ژاپنی که میاد روحم شاد میشه

 14. علی گفت:

  اول مزدا۳ جدید بعد cx4 ….فقط این ۲تا تو ایران فروش خوبی خواهد داشت .بخاطر قیمت و امکاناتش

 15. امير گفت:

  حمله ارتش ژاپن به قلعه كره اي ها!!
  خدايي اينا بيان بازار كره اي ها بدجور كساد ميشه

 16. صدرا گفت:

  مزدا ۳ دو نسخه ۱٫۶ ۲ لیتری داره برای بازار آسیا ! ۱٫۵ لیتری مخصوص مزدا ۲ هست تا جایی که میدونم. بعد الان شما نسخه ۱٫۶ لیتری فول رو در مناطق آزاد بگیرید نزدیک ۷۰ تومن قیمت داره و غیر فولش نزدیک ۵۸ تومن. بعد رو چه حساب پلاک ملی نسخه ۱٫۵ (اگر باشد) زیر ۸۰ تومن قیمت داره؟ یعنی اون روز هرگز تو این کشور نمیاد ! وقتی اکسنت ۱۰۰ میلیون رو رد کرده مزدا ۳ ۸۰ تومن؟

 17. پیمان گفت:

  با حسین موافقم?
  زیر این مطلب اسم هرکسی جز حسین دلاور میومد باس شک میکردی??
  تو متن هاش یه لطف خاصی به شرکت فاو داره همیشه

 18. ارمان گفت:

  متاسفانه گروه بهمن با کار روی فاو و خصوصا لندمارک گل به خودیه بدی زده به خودش !!!! امید آنکه با بازگشت مزدا دوباره شخصیت از دست رفته این کمپانی ، بازگردد

 19. سعید گفت:

  با این قیمتها توایران عرضه نخواهد شد.همچنین نصف آپشنها شو برمی دارند

 20. بابک گفت:

  این cx4 که من می بینم با این طراحیش و اون کیفیت موتور و گیربکس و هندلینگ مزدا
  و این قیمت ها حتی کمی بالاتر ،ماشین های هم کلا س کره ای رو نابود می کنه.
  اگه بهمن بیاره این cx4 رو.

 21. امید گفت:

  سلام. با تشکر از برنامه خوبتون….
  خاستم بدونم نسل جدید مزدا ۳ همون که مناطق آزاد هس امکان تولید در ایران دارد یا ندارد.؟

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.