فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

مقایسه رنو کپچر و داستر دو دیفرانسیل

مقایسه رنو کپچر و داستر دو دیفرانسیل
دو کراس اوور متفاوت با پشتوانه رنو
در حال حاضر بازار خودروهای بیش از ۱۰۰ میلیون تومان، شاهد حضور کراس اوورهایی است که در کنار محبوب بودن، اکثرا اصالت غیر چینی دارند و تا حد زیادی می توانند اطمینان مشتری را برای خرید خودرو ارتقا دهند.

در این بخش قصد داریم دو کراس اوور ۱۱۰ تا ۱۲۵ میلیون تومانی را که با نشان رنو به بازار ایران آمده اند با هم مقایسه کنیم.
۱- کپچر یا داستر دو دیفرانسیل؟
شاید برای شما سوال باشد که چرا باید رنو فرانسه دو کراس اوور متفاوت را در یک رده قیمتی به بازار ایران عرضه کند؟ در پاسخ باید گفت رنو کپچر خودرویی است که در اکثر کشورها فروش بالایی را دارد و به عنوان یکی از پرفروش ترین کراس اوورهای کوچک اروپا و آسیای شرقی به حساب می آید. اما رنو داستر، بر مبنا اصالت اقتصادی گروه رنو-نیسان پا به عرصه حیات گذاشته و در اصل، بر مبنا محصولات اقتصادی داچیا رومانی (یکی از زیرمجموعه های رنو) شناخته می شود. این خودرو در اکثر کشورهای اروپایی با نام داچیا داستر و در بازار ایران، هند، ترکیه، امارات، عمان، قطر، عربستان، عراق و مصر با لوگو رنو دیده می شود. همچنین در برخی کشورها هم داستر با لوگو نیسان عرضه می شود. کپچر خودرویی زیباتر و لوسکتر به نسبت داستر است و به جای آن، داستر خودرویی کاربردی تر و کم استهلاک تر است.
۲- ایمنی کدام یک بهتر است؟
در پاسخ باید گفت که قطعا رنو کپچر ایمنی بالاتری نسبت به داستر دارد. زیرا کپچر با نسخه مشابه بازار ایران، توانسته تا در تست های تصادف Euro Ncap، پنج ستاره ایمنی را به خود اختصاص دهد. اما داستر در نسخه ۲ ایربگ، سه ستاره ایمنی را در این تست به دست آورده و مدل های ۴ ایربگ ها با توجه به تطبیق تست بر مبنا پلتفرم، امتیاز بیشتری از سه ستاره را در تست های چهارگانه دارند. باید اشاره کرد که اگر به دنبال سواری، هندلینگ و ایمنی بیشتر هستید، قطعا میان گزینه تک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل داستر، به سراغ مدل ۴WD بروید و برای همین در این مقایسه، ما کپچر را بهترین نسخه داستر موجود در بازار ایران بررسی کرده ایم.
۳- امکانات کدام یک بیشتر است؟
باز هم در اینجا، کپچر شانس بیشتری برای پیروزی دارد. این کراس اوور شهری رنو در نسخه ۲۰۱۷ به امکاناتی نظیر استارت دکمه ای، مانیتور، دوربین و سنسور عقب، کامپیوتر سفر، آینه های تاشو برقی، تودوزی چرم، گرمکن صندلی های جلو، سیستم تهویه اتوماتیک، سنسور نور و باران، دی لایت LED، کروزکنترل و محدود کننده سرعت، سیستم کنترل پایداری، فرمان کمکی برقی و… مجهز است. این در حالی است که در بحث امکانات، در داستر دو دیفرانسیل LE و SE تنها امکاناتی نظیر سیستم کنترل پایداری، مانیتور، دوربین و سنسور عقب، کروزکنترل و محدود کننده سرعت و کامپیوتر سفر دیده می شود. بدیهی است که برای آپشن پسندان، رنو کپچر گزینه جذابتری به نسبت داستر به حساب می آید.
۴- فضای کابین و راحتی کدام یک مناسب تر است؟
اصول طراحی کپچر، بر مبنا یک کراس اوور کوچک شهری است. در این خودرو نباید توقع فضای پای زیاد در ردیف عقب بود. لذا می توان گفت که داستر در بحث فضای سرنشین در جلو و عقب به مراتب بهتر از رنو کپچر ظاهر می شود. همچنین از نظر فضای صندوق عقب، باز هم داستر گنجایش بیشتری را دارد و دهنه ورودی صندوق بزرگتر طراحی شده است. در بحث راحتی هم باید گفت که کپچر با توجه به سبک صندلی ها، راحتی بیشتری را در ردیف جلو دارد. اما در ردیف عقب آن، افرادی با قد بیش از ۱۷۵ سانتی متر آنچنان راحت نیستند و نمی توانند در سفرهای چند ساعتی، احساس خوبی را در بخش عقب این کراس اوور شهری داشته باشند. همچنین با توجه به سبک سیستم تعلیق کپچر، تا حدی بازی و کوبش های قسمت عقب خودرو به مراتب بیشتر از داستر دو دیفرانسیل است. نسخه ۴WD داستر به خاطر سیستم تعلیق مستقل و مولتی لینک سواری راحتتری را دارد. اما صندلی های آن سبک اقتصادی را دنبال می کنند که آنچنان راحت نیستند. همچنین سیستم تهویه کپچر از نظر خنکی تا حدی بهتر از داستر است.
۵- از کپچر و داستر چگونه باید استفاده کرد؟
کپچر خودرویی است کراس اوور و کوچک که نباید از آن توقع خاصی داشت. این خودرو تک دیفرانسیل جلو است و با توجه به فناوری گیربکس شش سرعته دوکلاچه و موتور ۱٫۲ لیتری توربو، شتاب خوب را در کنار مصرف سوخت مناسب به راننده تحویل می دهد. البته که سبک استفاده از گیربکس کپچر تا حدی متفاوت از سایر کراس اوورهای هم رده است و در صورت استفاده نادرست، می تواند راننده را کلافه کند. اما داستر دقیقا نگاه متفاوتی از کپچر را برای فروش می خواهد. این خودرو در نسخه دو دیفرانسیل قابلیت حرکتی بالایی در رده قیمتی کمتر از ۱۴۰ میلیون تومان دارد و می توان روی آن در سفرهای کویری و خارج از جاده ای حساب باز کرد. استهلاک کم و مخارج متعارف از دلایلی است که بسیاری داستر دو دیفرانسیل را به عنوان یک خودرو خانوادگی برای سفرهای مختلف و سخت انتخاب می کنند. پیشرانه داستر از نوع دو لیتری تنفس طبیعی است و گیربکس آن هم چهار سرعته اتوماتیک و تیپ ترونیک است. بدیهی است که از این پیشرانه نمی تواند مانند موتور کپچر توقع شتاب و مصرف سوخت پایین را داشت. اما قابلیت تنظیم چهار چرخ محرک ثابت در این خودرو باعث می شود که در بسیاری از مسیرهای نامتعارف ایران، داستر موفق ظاهر شود.
۶- بازار فروش کدام یک بهتر است؟
داستر در بازار ایران به مراتب بهتر از رنو کپچر فروش داشته و آمار بیشتری برای آن ثبت شده است. اما به خاطر عرضه دوره ای کپچر در ماه های مختلف سال شاهد آن هستیم که این خودرو با قیمت رسمی ۱۱۰ میلیون تومان در ایران خودرو، با قیمتی بیش از ۱۱۴ میلیون تومان در بازار آزاد معامله می شود. اما داستر دو دیفرانسیل که قیمت رسمی ۱۲۴ میلیون تومان را دارد و در فروش نقدی نگین خودرو ۱۲۱ میلیون تومان به فروش می رسد، در نمایشگاه های تهران قیمتی با قیمت کمتر از ۱۲۲ میلیون تومان به فروش می رسد.

مشخصات فنی داستر دو دیفرانسیل ۲۰۱۷ کپچر ۲۰۱۷
حجم موتور (لیتر) ۲ ۱٫۲ توربو
قدرت (اسب بخار) ۱۳۵ ۱۲۰
گشتاور (نیوتون متر) ۱۹۵ ۱۹۰
گیربکس ۴ دنده اتوماتیک ۶ دنده اتوماتیک دوکلاچه
محور محرک جلو و عقب با قابلیت تنظیم دستی جلو
شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت(ثانیه) ۱۱٫۴ ۱۰٫۹
مصرف سوخت ترکیبی (L/100Km) ۸٫۹ ۵٫۹
تعداد کیسه هوا ۲ ۴
سیستم کنترل پایداری دارد دارد
نوع فرمان هیدرولیک کمکی برقی
سنسور نور و باران ندارد دارد
سیستم تهویه اتوماتیک ندارد دارد
تودوزی پارچه ای چرم
کروزکنترل و محدودکننده سرعت دارد دارد
گرمکن صندلی های جلو ندارد دارد
مانیتور و دروبین عقب دارد دارد
شرکت عرضه کننده نگین خودرو ایران خودرو
گارانتی ۵ سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر ۵ سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر
قیمت رسمی شرکت (میلیون تومان) ۱۲۴ ۱۱۰

حسین دلاور- روزنامه دنیای اقتصاد

زمان ارسال پست: ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۷:۳۰ ق.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, مقایسه ها | تگ ها: ، ،

7 Responses to “مقایسه رنو کپچر و داستر دو دیفرانسیل”

 1. رضا گفت:

  سواری عقب کپچر خیلی خشک و بد هست، این ماشین برای استفاده خانوادگی اصلا مناسب نیست.

 2. محمد گفت:

  شاید برای شما سوال باشد که چرا باید رنو فرانسه دو کراس اوور متفاوت را در یک رده قیمتی به بازار ایران عرضه کند؟
  قیمت تا حدوی مشابه داستر و کپچر ربطی به رنو نداره تو ایران اتفاقی قیمتش مساوی شده در صورتی که داستر تو مناطق آزاد با قیمت ۵۴ میلیون تومان قابل خریداری است

 3. شاهد اشرفی گفت:

  خدا قوت آقا حسین دلاور عزیز
  من با وجود این که خیلی سعی کردم قِلِقِ رنو کپچر رو به دست بیارم اما موفق نشدم، به نظرم خیلی رانندگی باهاش کلافه کنندست. تنها راهی که یکم از حالت واموندگی در آغاز حرکت ماشین رو خلاص می کنه حالت eco هستش. شما چه نظری داری؟ چه کنیم که از ماشین درست بتونیم استفاده کنیم؟ یک مشکل دیگه هم اینکه در مواقعی که در دنده عقب چند بار پشت سر هم ترمز می کنم، پدال زیر پام “چوب” می شه. نمی دونم اینم یک مشکل هست یا طبیعیه؟

  • حسین دلاور گفت:

   سلام. مشکلی که بهش اشاره کردید با مراجعه به نمایندگی های پایلوت رنو در ایران خودرو قابل حل هست

 4. پارسا گفت:

  به نظر من اگر ميخوايد تو اين رنج ماشين بخريد يا داستر بخريد يا كپچر. كسي كه مسافرت بيشتر ميرود و خانواده پر جمعيت داره داستر بخره و كسي كه بيشتر تو شهره كپچر بخره. اين تجربه اي كه من با كپچر و داستر و تيوولي دارم

 5. شاهد اشرفی گفت:

  حسین جان ممنون از پاسخ شما
  من به نمایندگی مرکزی شماره ۳ (سعادت آباد) مراجعه کردم و در مورد چوب شدن ترمز گفتن این مشکل در مدل ۲۰۱۶ به قبل وجود داشته که با تعویض برنامه ECU و ارتقاء اون به ۲۰۱۷، مشکل حل می شه.
  مورد بعدی هم اینکه گفتن گیربکس کپچر قطعه ی تعویضی داره که در کیلومتر ۲۵۰ هزار نیاز به تعویض داره به همین خاطر حتی الامکان در ترافیک ها ماشین خلاص بشه.
  و در آخر؛ در مورد نحوه ی رانندگی هم به این نتیجه رسیدم که تا جایی که می شه نباید پدال گاز این ماشین رو یکباره فشار داد، بلکه با سر گاز رفتن با این ماشین می شه از گشتاورِ بالاش لذت برد.

 6. محمد 2 گفت:

  دوست عزیز ما محمد گفته قیمت داستر در مناطق آزاد ۵۴ میلیون است و در ایران قیمت داستر و کپچر مساوی شده.
  واقعا تعجب می کنم خوب در منطقه آزاد نیز قیمت کپچر در حدود داستر است و یا در اروپا نیز اگر داستر با موتور ۲ لیتری را نگاه فرمایید تقریبا هم قیمت کپچر است.

  من نزدیک به یک سال می شود که داستر تک دف SE دارم.
  گزینه های اول در انتخاب خودروی مناسبتر جهت جاده های ایران، جاداری، اقتصادی در نگهداری و تعمیر در کنار ایمنی و پایداری بالا بود.
  به عنوان مثال :
  چند روز پیش یک دوچرخه ۲۶ را در صندوق جای دادم و یکی از صندلی ها عقب را سرجایش برگرداندم و دو بچه ام در ردیف صندلی عقب نشستند و چهار نفره حرکت کردیم واقعا جاداری داستر عالی است.
  کپچر نیز ماشین خوبی است اما اگر مثل من کارمند هستید و یک خانواده ۴ نفره، به شدت داستر را توصیه می کنم.
  اما تعصبی بر روی داستر ندارم
  هر چیزی بخرید، پیشاپیش مبارک

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.