کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

چالش پلاک‌های جدید در بازار خودرو

چالش پلاک‌های جدید در بازار خودرو
در حالی با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، بازار خودرو کشور رنگ رونق را به چشم‌ می‌بیند که عرضه پلاک‌های ۹۶، گپ قیمتی بین محصولات ایران‌ خودرو و سایپا به‌وجود آورده است. به گفته دست‌اندرکاران بازار خودرو، طی هفته جاری به‌دلیل عرضه مدل‌های پلاک ۹۶، بازار با رونق همراه بوده است که در این
بین محصولات شرکت ایران‌خودرو به‌دلیل عرضه تمامی تولیدات این شرکت با پلاک ۹۶، افزایش قیمت را به خود دیده است. اما محصولات شرکت سایپا به‌دلیل عدم عرضه پلاک‌های ۹۶ در بازار با کاهش قیمت مواجه شده است. به گزارش دنیای اقتصاد آن‌گونه که به‌نظر می‌رسد، عرضه زودتر از موعد خودروها با پلاک ۹۶ موجب شده که مشتریان خودرو انگیزه لازم برای خرید را پیدا کنند؛ بر همین اساس بازار در حال حاضر با رونق همراه است. این موضوع در حالی است که فعالان بازار از کاهش قیمت محصولات سایپا و پارس خودرو خبر می‌دهند و مهم‌ترین دلیل آن را عدم عرضه خودرو با پلاک جدید عنوان می‌کنند. عدم عرضه پلاک‌های ۹۶ سایپا در حالی است که این شرکت دو هفته پیش از عرضه محصولات پلاک جدید خود تا ۱۰ روز دیگر خبر داده بود. موضوعی که عدم تحقق آن یک پرسش اساسی ایجاد می‌کند؛ اینکه دلیل عدم عرضه خودروهای سایپا با پلاک ۹۶ چیست؟ به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت شرکت سایپا ۲۰ هزار دستگاه خودرو با شاسی سال ۹۵ به تولید رسانده است؛ که در صورت فروش این تعداد دستگاه خودرو، محصولات ۹۶ را عرضه خواهد کرد. با این حال، رضا تقی‌زاده، معاون فروش گروه خودروسازی سایپا در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه خودروهای فروش نقدی سایپا هفته آینده به بازار عرضه می‌شود، گفت: سایپا خودروهای تولیدی خود با شاسی سال جاری را به‌صورت اعتباری به فروش رسانده است و هفته آینده نیز خودروهای پلاک جدید را عرضه می‌کند. از آنجا که یکی از دلایل مهم تقاضای شکل گرفته طی دی و بهمن سال جاری به‌دلیل عرضه زودتر از موعد خودروها با پلاک جدید است؛ بنابراین خودروسازانی که خودروهای پلاک سال خود را زودتر عرضه کرده‌اند، توانسته‌اند مشتری بیشتری برای محصولات خود جذب کنند.
نوسان در بازار خودرو
به بازار برویم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی و خارجی طی هفته جاری چه تغییراتی به خود دیده است. ابتدا از بازار خودروهای داخلی شروع کنیم، بازاری که افزایش قیمت‌ها در آن طی هفته جاری متوقف شد. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر ۳۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش ۲۰۰ هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند.
همچنین مدل صندوقدار این محصول یعنی پژو ۲۰۶ مدلV8 که متاثر از عرضه مدل ۹۶هفته پیش افزایش قیمت را تجربه کرده بود این هفته کاهش قیمت را به خود دید. این خودرو در حال حاضر ۳۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از افزایش ۲۰۰ هزارتومانی قیمت این خودرو در مقایسه با هفته گذشته دارد. از بازار پژو ۴۰۵ اما خبر می‌رسد این محصول طی هفته جاری کاهش ۲۰۰‌هزار تومانی را به خود دیده و در حال حاضر ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. علت کاهش قیمت این محصول عرضه زیاد آن در بازار است. دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 نیز این هفته را در آرامش سپری کرد؛ به‌نحوی‌که هم‌اکنون ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. نمایشگاهداران خودرو پایتخت، اما در مورد رانا به‌عنوان یکی از محصولات نسبتا کم تیراژ ایران‌خودرو نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. از رانا که بگذریم، دنا نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و این یعنی دنا با افزایش ۳۰۰ هزار تومان هفته را به انتها رسانده است. نگاهی اما به بازار خودروهای سایپا بیندازیم که اگرچه هنوز مدل‌های ۹۶ این خودروها به بازار عرضه نشده، با این حال برخی از آنها متاثر از ورود پلاک جدیدهای ایران‌خودرو با کاهش قیمت مواجه شده‌اند. در این بین، رنو ساندرو طی این هفته کاهش یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را تجربه کرد و در حال حاضر ۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این محصول به‌نوعی مدل‌هاچ بک تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود و از جمله خودروهایی است که اختلاف فاحشی میان قیمت کارخانه و بازار آن به چشم می‌آید.
برلیانس دیگر محصول پرفروش سایپا که تولید آن طی سال جاری افزایشی بوده است نیز به‌دلیل عدم عرضه پلاک ۹۶ با کاهش ۲ میلیون تومانی در بازار مواجه شده است و در حال حاضر با قیمت ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
اما علاوه‌بر ساندرو، پرایدها نیز این هفته را با کاهش قیمت به پایان رساندند. بر این اساس، پراید مدل ۱۱۱ در حال حاضر ۲۱ میلیون تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده کاهش ۱۰۰ هزار تومانی آن در هفته جاری است. همچنین مدل ۱۳۱ پراید نیز ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته؛ بنابراین برای خرید آن باید ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه کرد. تیبا نیز با کاهش ۳۰۰ هزار تومانی، این هفته ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش رفت تا این محصول نیز بعد از چند ماه ثبات تغییرات قیمتی را به خود ببیند.
اما سراتوهای مونتاژی سایپا، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات هم‌اکنون ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد.
در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-۹۰ با نوسان قیمت طی هفته جاری مواجه شد. بر این اساس، مدل E2 تندر-۹۰ پارس خودرو این هفته را با کاهش قیمت سپری کرد. بنا به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-۹۰ مدل E2 قیمتی برابر با ۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از کاهش ۴۰۰ هزار تومانی آن حکایت می‌کند. همچنین پارس تندر نیز در هفته جاری ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته و در حال حاضر ۴۱ میلیون و۲۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد. این در شرایطی است که تندر اتومات (محصول تولیدی در ایران‌خودرو) بدون تغییر قیمت در هفته جاری، هم‌اکنون ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
افزایش قیمت چند خودروی وارداتی
سری هم اما به بازار خودروهای وارداتی بزنیم که برخی محصولات آن طی این هفته، با افزایش قیمت مواجه شدند. آن طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، حواشی اخیر در مورد واردات خودرو سبب افزایش قیمت برخی محصولات خارجی شده است. طی چند هفته گذشته به‌دلیل مشکلات و محدودیت‌های موجود بر سر راه ثبت سفارش و شماره‌گذاری برخی خودروها و صد البته ممنوعیت واردات متفرقه، برخی خودروها با افزایش قیمت مواجه شده و این روند در هفته جاری نیز ادامه داشته است.
بر این اساس، در حال حاضر تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با ۲۳۷ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول ۲ میلیون تومان دیگر در ادامه روند افزایش قیمت خود، گران شده است. این در حالی است که تویوتا در مدل RAW4 تثبیت قیمت را طی هفته جاری تجربه و در حال حاضر برای خرید آن باید همان ۲۴۸ میلیون تومان را هزینه کرد. همچنین قیمت تویوتا پریوس هیبریدی تغییر خاصی در هفته جاری نکرده و در حال حاضر ۱۴۷ میلیون تومان باید برای خرید آن هزینه کرد. مدل معمولی (غیر هیبریدی) تویوتا پریوس نیز ۱۱۵ میلیون تومان قیمت دارد.
در بین دیگر خودروهای وارداتی اما کیا سراتو با قیمتی معادل ۱۴۷ میلیون تومان عرضه می‌شود و اپتیما نیز ۲۰۵ میلیون تومان قیمت دارد. با این حساب، خودروهای موردنظر طی هفته جاری نوسان قیمت را تجربه نکرده‌اند. از سوی دیگر اسپورتیج نیز کماکان با قیمت ۱۸۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در شرایطی است که هیوندایی النترا یک میلیون تومان در این هفته گران شد. با این حساب، النترا در حال حاضر قیمتی برابر با ۱۳۶ میلیون تومان دارد. در بین دیگر محصولات هیوندایی اما مدل سانتافه طی هفته جاری با افزایش قیمت یک میلیون تومانی مواجه شد؛ بنابراین در حال حاضر ۲۲۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

زمان ارسال پست: ۰۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۲:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها:

2 Responses to “چالش پلاک‌های جدید در بازار خودرو”

  1. امین گفت:

    باسلام.
    جناب دلاور شما در مورد اینکه چرا نیروی انتظامی برای برخی خودروها و شرکت ها مجوز مدل۹۶ صادر کرده ولی بعضی دیگه از خوردوها همچنان با مدل۹۵ عرضه میشن اطلاع ندارین؟
    من لیفان۸۲۰ ثبت نام دارم و منتظرم مدل ۹۶ شه تا تکمیل وجه کنم ولی هیچ خبری نیست.در حالیکه ایران خودرو و مدیران خودرو مدل ۹۶ میدن!

  2. محمد گفت:

    سلام. من ۱۵ آذر از ایرانخودرو یک دنا ثبت نام کردم. میخوام بدونم ماشینم مدل ۹۶ میاد یانه؟

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.