کارمانیا
مدیران خودرو

ب‌ام‌و i3، خطر را با ال‌جی تجربه می‌کند

ب‌ام‌و i3، خطر را با ال‌جی تجربه می‌کند
همکاری مهندسین GM و LG در طراحی قطعات اصلی شورولت بولت
جنرال‌موتورز با کنار گذاشتن روش طراحی سنتی خود، ال‌جی‌الکترونیکس را به عنوان شریک در طراحی نسل جدید خودروی شورولت بولت EV (خودروی الکتریکی) انتخاب کرد. به گزارش روزنامه «دنیای خودرو» این خودرو با یک بار شارژ کامل قادر به پیمودن مسافتی بیشتر از ۲۰۰ مایل خواهد بود. جالب است که بدانید شرکت ب‌ام و با معرفی i3، خود را یکی از به‌روزترین شرکت‌ها در فناوری ماشین‌های برقی می‌داند. این در حالی است که i3 در بهترین شرایط تنها می‌تواند ۱۵۰ مایل را بپیماید و قیمتی حدود ۴۵ هزار دلار را به خود اختصاص داده است. ولی شورولت و ال‌جی، بولت را طوری طراحی کرده‌اند که ۲۰۰ مایل را به راحتی می‌پیماید و قیمت حدودی ۳۸ هزار دلار را دارد که به مراتب از i3 به‌صرفه‌‌تر است. نکته دیگر در برتری بولت این است که این ماشین طراحی عامه پسندی دارد و خیلی بیشتر از i3 قابل درک است. البته خودروهایی مثل نیسان لیف هستند که در بازار سهم کمرنگ‌تری دارند ولی بولت به شکلی به بازار می‌آید که از همه رقبا به‌صرفه‌‌تر باشد. ترکیب توانایی‌های اثبات‌شده GM در طراحی موتور الکتریکی، کنترل باتری، اعتبارسنجی و یکپارچه‌سازی بدنه خودرو و سیستم‌ها، با تخصص ال‌جی در سیستم‌های سرگرمی، سیستم باتری و توسعه قطعات، امکان عرضه اولین خودروی الکتریکی به مشتریان را با توانایی پیمودن مسافت طولانی در کنار قیمتی مناسب، فراهم خواهد ساخت.پیرو این برنامه‌ریزی تحقیقاتی مشترک، ال‌جی‌الکترونیکس و جنرال‌موتورز، رویای شورولت بولت الکتریکی را به واقعیت تبدیل کرده اند. در ژانویه سال جاری طرح مفهومی بولت EV در نمایشگاه بین‌المللی اتومبیل در آمریکای شمالی ارائه شد و در ماه فوریه جنرال‌موتورز شروع تولید شورولت بولت EV را در کارخانه شهر اوریون ایالت میشیگان (آمریکا) در اواخر سال ۲۰۱۶ تایید کرد. مهندسان در طراحی بولت الکتریکی جدید، معماری‌های متفاوتی را در نظر گرفتند، محدوده‌های پیمایش و گزینه‌های عملکردی متفاوتی را بررسی کردند تا در نهایت ظرفیت پیمایش بیش از ۲۰۰ مایل در کنار قیمت مناسب را ممکن ساختند. ال‌جی، مجموعه‌ای از قطعات و سیستم‌های جدید را برای شورولت بولت EV تامین کرده است و می‌توان به موتور الکتریکی (ساخته شده بر اساس طرح جنرال‌موتورز)، مبدل برق (تبدیل برق DC به AC برای واحد پیشران)، شارژر،کمپروسور الکتریکی سیستم تهویه، سلول‌ها و پک باتری‌ها، ماژول توزیع ولتاژ بالا (مدیریت جریان ولتاژ بالا برای قطعات مختلف)،گرم‌کن باتری، ماژول تغذیه تجهیزات جانبی (تامین‌کننده ولتاژ پایین برای لوازم جانبی)،ماژول ارتباطی (مدیریت ارتباط بین خودرو و مرکز شارژ برق DC)،IP یا داشبورد و سیستم سرگرمی اشاره کرد.
مارک ریوس، معاون اجرایی جنرال‌موتورز در زمینه توسعه، خرید و زنجیره تامین محصولات معتقد است که شورولت نیاز دارد تا با تفکری متفاوت، جایگاه پیشروی خود را در زمینه الکتریکی کردن خودروها حفظ کند. وی می‌گوید: «با در نظر گرفتن بهترین قابلیت‌های مهندسی موجود در جنرال‌موتورز که با تولید شورولت ولت و اسپارک EV همراه شده و با ترکیب تجربیات ما با گروه ال‌جی، قادر خواهیم بود تا صنعت خودروهای الکتریکی با قابلیت پیمایش مسافت طولانی و مقرون به‌صرفه را به واقعیت تبدیل کنیم.» کمپانی تجهیزات خودروی ال‌جی‌الکترونیکس با هدایت تیمی متشکل از شرکت‌های گروه ال‌جی شامل LG Chem، LG Innotek و LG Display، طراحی بولت EV را انجام داده است. در همین راستا ال‌جی‌الکترونیکس با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار در امکانات مهندسی و تولیدی خود در شهر اینچئون کره، پشتیبانی و توسعه قطعات خودرو بولت EV را عهده‌دار شده است. لی وو جونگ، رئیس و مدیرعامل شرکت قطعات خودرو ال‌جی الکترونیکس می‌گوید: « انتخاب شدن به عنوان شریک جنرال‌موتورز در تکنولوژی EV، جایگاه ال‌جی را به‌عنوان بازیگر کلیدی نسل جدید فناوری‌های خودرو تثبیت کرد.» همکاری جنرال‌موتورز و ال‌جی در سال ۲۰۰۷ آغاز شد. زمانی‌که ال‌جی‌الکترونیکس، ماژول‌های ارتباطی را برای سیستم انحصاری تلماتیک جنرال‌موتورز به نام OnStar، ارائه کرد. یکی دیگر از شرکت‌های ال‌جی با نام LG Chem هم روابط طولانی و پایدار با جنرال‌موتورز دارد. این شرکت در واقع به عنوان تنها تولیدکننده باتری برای نسل اول شورولت Volt انتخاب شد. خودرویی که در سال ۲۰۱۰ عرضه شد. عرضه بیش از ۲۳ میلیون سلول باتری با کیفیت استثنایی (کمتر از دو نقص در یک میلیون سلول) برای نسل اول شورولت ولت، سبب شد جنرال‌موتورز دوباره به سراغ ال‌جی بیاید و در قرارداد جدید قرار است ال‌جی قطعات شورولت بولت EV را تولید کند. به احتمال زیاد شورولت بولت الکتریکی با مدل ۲۰۱۷ به بازار عرضه می‌شود و آن موقع است که توانمندی ال‌جی در صنعت خودرو برای همگان آشکار می‌شود.
حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۳:۳۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،
تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.