گروه مستند اسب بخار

کارمانیا
مدیران خودرو
بررسی آریون گرند و آریون SE مدل ۲۰۱۳

بررسی آریون گرند و آریون SE مدل 2013
بعد از اینکه قانون ممنوعیت واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی سی به بالا اجرا شد، شاهد آن بودیم که دیگر خودروهای لوکس و قوی کمتر به بازار ایران آمدند. آن دسته از خودروهای لوکسی هم که وارد بازار ما شدند، با موتورهای حجم پایین در ایران عرضه شدند. ولی هنوز گزینه هایی وجود دارد که در کنار پرستیژ ذاتی، قدرت کافی را برای به نمایش گذاشتن یک خودروی خوب در قلب تپنده خود دارند. جنسیس سدان، هیوندای گرانجور، کیا کادنزا و این دسته از خودروها در بازار ما فروش خوبی در مدل های کارکرده دارند و اکثر خریداران، آن ها را به خاطر قدرت موتور خوبشان خریداری می کنند. ولی در میان این گزینه ها شاید خودرویی باشد که کمتر مورد توجه قرار گرفته و شناخت کافی در مورد این خودرو در حد خوبی صورت نگرفته است. خودروی مورد نظر ما، تویوتا آریون ۲۰۱۳ است که در بازار ایران با دو مدل SE و گرند عرضه شده است. در این بخش به بررسی این خودروی خونسرد وحشی می پردازیم.
راهی بهتر برای درک آریون
بررسی آریون گرند و آریون SE مدل 2013
تویوتا آریون نسل جدید در اصل همان تویوتا کمری اتاق XV50 است که با موتور ۳٫۵ لیتری عرضه می شود. اصالت تویوتا و کیفیت آن چیزی نیست که بخواهیم بر سر آن بحث کنیم. پس بهتر است با درک این موضوع، آریون را هم خودرویی با کیفیت و اصیل بدانیم. در خیلی از بازارهای جهانی، شما خودرویی با نام آریون پیدا نمی کنید. بلکه در اکثر بازارها این ماشین را به نام همان کمری نسخه شش سیلندر می شناسند. با اجرا ممنوعیت واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی سی به بالا، واردات آریون ممنوع شد و آخرین سری آن در ایران با مدل ۲۰۱۳ عرضه شد. البته که همین کمری شش سیلندر یا همان آریون، در برخی امکانات با کمری متفاوت است. ولی این را بدانید که فضایی کاملا مشابه با کمری را در اختیار دارید و طراحی داخلی بسیار مشابه ای را در آریون پیدا می کنید. ولی طراحی بیرونی این خودرو با کمری ها متفاوت است و در بخش چراغ جلو و عقب و درب صندوق تفاوت هایی نسبت به کمری وجود دارد. در بازار ما برخی کمری ها با نام اتاق گرند یا اتاق آریون فروخته می شوند که موتور۲٫۵ لیتری دارند و تنها ظاهر آریون را با خود حمل می کنند. پس ما هم به سبک جهانی، آریون را کمری شش سیلندر در نظر می گیریم و به جزییات این خودرو می پردازیم.
فنی آریون، اعتباری جهانی
بررسی آریون گرند و آریون SE مدل 2013
آریون زیر کاپوت خود یک موتور۳٫۵ لیتری شش سیلندر خورجینی را دارد. این موتور بین ۲۶۸ تا ۲۷۲ اسب بخار را به شیوه تنفس طبیعی تولید می کند. گشتاور تولیدی این موتور ۳۳۶ نیوتن متر بوده و انتقال قدرت از طریق یک گیربکس شش دنده اتوماتیک به چرخ های جلو می رسد. جعبه دنده این خودرو ساخت شرکت Aisin ژاپن است که کیفیتی عالی و عمری مناسب را دارد. این گیربکس در عملکرد کمترین گیجی را دارد و در اکثر دو موتورها، دنده مورد نظر و معقول را در کسری از ثانیه به راننده تحویل می دهد. این پیشرانه و جعبه دنده، به اندازه ای خوب و معتبر است که در محصولات شرکت های دیگر هم استفاده می شود. به عنوان مثال شرکت لوتوس انگلیس همین پیشرانه را روی Evora نصب کرده است و در نسخه هایی با تغییر نوع عملکرد، قدرتی به مراتب بیشتر از موتور آریون تحویل می دهد. طبق اعلام شرکت تویوتا این موتور در شرایط ترکیبی حدود ۹٫۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر می سوزاند. در بررسی های بلند مدت انجام شده به این نتیجه رسیدیم که با بنزین ایران این عدد برای مصرف شهری بین ۹ تا ۱۲ لیتر است و در جاده تا ۷٫۳ لیتر به ازای هر صد کیلومتر بنزین مصرف می کند. نکته جالب این است که اگر جو داشتن یک خودرو ۲۷۰ اسب بخاری را نداشته باشید و به صورت عادی و ملایم رانندگی کنید، می توانید مصرف سوخت ترکیبی را تا ۴٫۶ لیتر کاهش دهید! درست مثل رانندگی ما که در بررسی ها به آن رسیدیم.
تفاوت نسخه SE و گرند
بررسی آریون گرند و آریون SE مدل 2013
از نظر فنی نمی توانید تفاوتی بین آریون SE و گرند بیابید. بلکه هر چه تفاوت است در بحث ظاهر و آپشن های خودرو وجود دارد. کمری SE در ظاهر به کیت سپر اسپرت و بال عقب اسپرت مجهز است. در عوض نسخه گرند با کروم کاری دور چراغ مه شکن، دست گیره ها و رکاب خودرو تزیین شده است. رینگ های هر دو مدل ۱۸ اینچی بوده و تنها تفاوت آن ها در تعداد پره ها است. نسخه SE رینگ پنج پره دارد و مدل گرند با رینگ ۱۰ پره عرضه می شود. کاسه چراغ SE داری عدسی بوده و قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ را از داخل کابین دارند. آریون گرند چراغ های پیشرفته تری را دارد و به چرخش چراغ در سر پیچ، زنون و چراغشور مجهز است.
در داخل کابین آریون گرند تزیینات به صورت طرح چوب قرار دارد و تودوزی چرم استفاده شده است. ولی در SE تودوزی پارچه بوده و تزیینات رودری ها و داشبورد، طرح فیبر کربنی دارد. شیشه ها و آینه های برقی، کروزکنترل، استارت دکمه ای، سنسور پارک، پرده برقی، شش کیسه هوا، سنسور نور و دوربین عقب در هر دو مدل مشترک است. در نسخه گرند مانیتور ابعاد بزرگتری را دارد و مانیتور SE کمی کوچک تر در نظر گرفته شده است. وگرنه کارکرد هر دو مانیتور مشابه بوده و بیشتر در ابعاد با هم متفاوت هستند. در نسخه SE که ظاهر خودرو اسپرت تر است، دنده پشت فرمان وجود دارد که در نسخه گرند دیده نمی شود. باید اشاره کرد که حالت فرمان SE متفاوت بوده و حس اسپرت را به خوبی منتقل می کند. در آریون گرند هم حافظه تنظیمات صندلی وجود دارد که در نسخه SE دیده نمی شود. در این بخش باید اشاره کرد که این امکانات، استاندارد و رسمی بوده و در صورت مشاهده نسخه ای غیر از این امکانات، توصیه می شود بیشتر تحقیق صورت گیرد تا از اصالت امکانات اطمینان حاصل شود.
لذت رانندگی با آریون
بررسی آریون گرند و آریون SE مدل 2013
شاید نظر دادن در مورد آریون کمی سخت باشد. ولی به عنوان کسی که مالک یک دستگاه گرند بوده و تا به امروز تجربه کافی در مورد هر نسخه آریون را دارم، نکاتی در این خودرو وجود دارد که باید در اینجا اعلام شود.
آریون واقعا از نظر امکاناتی شرایط خوبی را ندارد. به عنوان مثال گرمکن صندلی که امروز یکی از فاکتورهای مهم برای خریداران است در این ماشین وجود ندارد. آینه تاشو برقی که به عنوان آپشنی پایه و ساده از آن یاد می شود، در یک خودرو ژاپنی قوی نصب نشده است. ولی نبود همین امکانات باعث می شود که شما به نکات بیشتر در خرید آریون دقت کنید. در اصل قدرت و توانایی آریون است که شما را جذب خود می کند. به محض نشستن پشت فرمان آریون به این نکته می رسید که کیفیت یک خودرو باید چه طور باشد که با اصالت آن رابطه ای مستقیم داشته باشد! با استارت زدن خودرو به نرمی روشن می شود و شما صدا و لرزشی را در اتاق احساس نمی کنید. ترمز پارک را با پدال پایی خلاص می کنید و با قرار دادن دسته دنده در حالت D شروع به حرکت می کنید. خودرو به آرامی حرکت می کند و بدون تقه و لرزش دنده ها را پشت سر هم تعویض می کند. با فشار آرامی به پدال شاهد آن هستید که سریع گیربکس واکنش نشان داده و بدون آن که شما بفهمید، در حالت دنده ای سنگین تر قرار می گیرد. فرمان خودرو به سرعت حساسیت خوبی دارد و در کسری از ثانیه سفتی یا نرمی خود را تنظیم می کند. در ترددهای شهری با اینکه خودرو ابعاد بزرگی دارد، ولی آینه های جانبی دید خوبی را از خودرو ارائه می دهند و سنسورهای پارک جلو و عقب عملکرد خوبی را برای رانندگی شما در ترافیک از خود نشان می دهد. حال شاید زمان آن فرا رسیده باشد که کمی قدرت خودرو را بسنجیم. دنده را در حالت تیپترونیک قرار می دهیم و با فشردن گاز شروع به تاختن آریون می کنیم. خودرو به سرعت واکنش نشان می دهد و به طور سریع خطوط جاده را می پیماید. در این حالت سیستم ESP نمی گذارد که شما از کنترلش خارج شوید و این بدین معناست که با هر حرکتی، آریون شما را کنترل می کند تا اینکه شما آریون را کنترل کنید. هندلینگ خودرو در دورهای بالا عملکرد فوق العاده ای دارد و به هیچ وجه کم فرمانی یا بیش فرمانی در آن نمی بینید. آریون برای غیر فعال کردن ESP دکمه را روی کنسول ندارد. برای اینکه سیستم کنترل کشش و پایداری را از مدار خارج کنید، باید طبق دستور العملی خاص، با پدال ترمز و پدال ترمز پارک، کدی را به خودرو اعلام کنید تا این اتفاق می افتد. این دستور العمل در فضای مجازی وجود دارد. وقتی که ESP از مدار خارج می شود، شاهد این مسئله هستید که خودرو در بدو حرکت بکس باد می کند و دود راه می اندازد. نکته قابل توجه این است که فعال نبودن کنترل کشش و پایداری در این شرایط، خودرو همچنان پایداری خود را حفظ می کند. شرکت تویوتا شتاب صفر تا صد این خودرو را ۷٫۴ ثانیه اعلام می کند و می گوید این مرد ۱۶۲۵ کیلوگرمی می تواند به مرز سرعت ۲۳۰ کیلومتر بر ساعت برسد. با توجه به شرایط آب و هوایی تهران و با خاموش بودن ESP، شتاب این خودرو را بین ۷٫۸ تا ۸٫۱ ثانیه ثبت کردیم. در نواحی شمالی این خودرو بارها به شتاب زیر ۷٫۵ ثانیه رسد و به راحتی می توان گفت که رسیدن به سرعت اعلامی شرکت تویوتا کار سختی نیست.
نتیجه گیری کلی
بررسی آریون گرند و آریون SE مدل 2013
آریون خودرویی است ساده که ظاهری مناسب برای افراد مسن و جدی را دارد. امکانات خودرو در سطح بالایی نیست و با توجه به قیمت بسیار معمولی است. آریون خودرویی است که با ظاهری ساده شما را با قدرتش حیرت زده می کند و کاری را انجام می دهد که شما کمبود امکانات را از یاد ببرید. استهلاک خودرو این پیرمرد سرحال ژاپنی کم بوده و مناسب هرفردی است که می خواهد خودرویی کم خرج داشته باشد. با توجه به باک ۷۰ لیتری، فضای صندوق بزرگ و کابین راحت و آرام، می توان گفت که آریون خودرویی مناسب برای سفرهای طولانی است.
نسخه گرند صفر ۲۰۱۳ این خودرو در بازار قیمت بالای ۲۳۰ میلیون تومان را دارد. ولی مدل ۲۰۱۳ کارکرده را می توانید بین ۱۸۵ تا ۲۰۰ میلیون تومان تهیه کنید. مدل SE 2013 هم قیمتی کمتر از گرند را دارد. با توجه به آگهی های مندرج در سایت ها، می توان آریون را در مدل SE و گرند اتاق جدید، بین ۱۵۵ تا ۲۰۰ میلیون تومان با توجه به سلامت و کارکرد تهیه کرد.
شاید تویوتا آریون به نسبت گرانجور و کادنزا، ساده و بی روح باشد، ولی به محض فشردن پدال گاز، به شما نشان می دهد که عمق هیجان در باطن کدام خودرو نهفته است.
محمد مهدی تفضلی- روزنامه دنیای خودر و گروه مستند اسب بخار

مشاهده بررسی و مقایسه ویدیویی تویوتا آریون

زمان ارسال پست: ۱۰ دی ۱۳۹۴ | ۱:۵۵ ب.ظ | دسته بندی: تست بلند مدت | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

11 Responses to “بررسی آریون گرند و آریون SE مدل ۲۰۱۳”

 1. سعید گفت:

  عالی بود

 2. وحید گفت:

  سلام بر اسب بخار
  توصیف عالی بود
  ممنون

 3. مخ خودرو گفت:

  عاشق هر دو نسلشم

 4. کیان گفت:

  سلام و وقت بخیر از سایت خوبتون و بالاخص ویدیوهای جالب از دو دوست عزیز حسن و محمدمهدی
  میخواستم یه سوال و راهنمایی ازتون بخوام
  اینکه اول کاشکی آریون اتاق ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ رو هم بررسی میکردید
  و اینکه به نظر کارشناسای محترم سایت انتخاب بین اریون ۲۰۱۰ ۲۰۱۱ مناسب تر هست یا کمری ۲۰۱۲ ۲۰۱۳ glx
  به منظور مصرف خانواده ، اهل شتاب و سرعت زیاد نیتیم اصلا ولی پرستیژ ماشین ، هزینه نگهداری کم استهلاکی مهم هستش
  حالا میواستم بدونم برتری هرچند کمتر کمری در آپشن و هزینه نگهداری کمتر و اینکه با قیمت برابر ماشین کم کار کرده و به مراتب نو تر میخری ارزشش از اریون ۶ سیلندر با اون موتور و گیربکس بیشتر هست یا آریون ماشبنی نیست که به نسبت کمری هزینه هاش خیلی بیشتر باشه و کمبود آپشن محسوس و تو ذوق زنی نداره

  ممنون از سایت خوبتون

 5. محمد گفت:

  با سلام من یه اریون ۲۰۱۳ گرند دارم و واقعا ماشین خوب با کیفیتی هرچند گرم کن و سرد کن نداره ولی راحته و همین کولر و بخاریش عالی کارمیکنه و یکی از دوستام وراکروز ۲۰۱۳ داره بدون رنگ کارکرد ۳۷ تا ماله من ۴۹ تا هست میگه بیا عوض کنیم به نظرتون چه کار کنم این کره ای رو انتخاب کنم یا ژاپنی اصیل خودم

 6. عمران گفت:

  سلام
  من خودم اريون ٢٠١١ دارم
  الان ميخام عوضش كنم
  ميخاستم ببينم شما بين لكسوس es350 مدل٢٠١١ يا ٢٠١٢
  رنو لتيتود
  هوندا اكورد
  و يا اريون ٢٠١٣ گرند كدوما پيشنهاد ميكنيد
  اول از همه نرمي و بي صدا بودن ماشين برام مهم و بعد شتاب
  مرسي

 7. مرتضی گفت:

  سلام ممنونم از اسب بخار بابت اطلاعاتشون ولی متاسفانه یا خوشبختانه اریونseمن صندلی های روکش چرم داره و سنسور جلو هم دیده نمیشه یا من هنوز پیدا نکردم وقتی گفتین seروکش پارچه ای داره کمی نگران شدم خواستم ببینم مشکلی داره یا نه

 8. محمد امین گفت:

  با سلام و احترام
  بنده قسمتی از خط نوشته شما که در مورد مصرف سوخت نوشته بودید رو کپی کردم و در جای دیگه گذاشتم بدون ذکر منبع..
  انشالله راضی باشید

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.