کارمانیا
مدیران خودرو

چه نقدهایی به دناپلاس وارد است؟

چه نقدهایی به دناپلاس وارد است؟
دنا پلاس به عنوان جدیدترین خودرو ملی در ایران شناخته می شود که در مراحل مختلف پیش فروش استقبال خوبی از آن شده است.
این خودرو که قیمتی حدود ۴۸ میلیون تومان را در کارخانه دارد، این روزها با بهای حدود ۵۲ میلیون تومان در بازار آزاد معامله می شود. طراحی دنا پلاس سبک جدیدی نسبت به سایر خودروهای ایرانی دارد. این محصول که با مشارکت تیم های طراحی خارجی پا به بازار کشور گذشته، ساعت های کاری زیادی را برای خود تراشیده است و هزینه چند میلیارد تومانی را برای ایران خودرو بر جا گذشته است.
اما در این مدت تعدادی نقد از جانب رسانه ها و حتی دستاندر کاران تولید این خودرو اعلام شده است و جالب است بدانید که در این میان تنها برخی خریدار نسبت به این نقدها اعتراض دارند.
قبل از اعلام نقدها، باید گفت که دنا پلاس به واسطه سبک طراحی و امکانات جدیدی چون ایربگ های جانبی، دی لایت و… می تواند حرف اول فروش را در بازار رده قیمتی خود داشته باشد. پس می توان به بازار ماه های آینده آن امیدوار بود. ولی تنها بحث بازار خوب نیست که نشانه ای از مشتری مداری ایران خودرو باشد. بلکه ارائه کیفیت مناسب می تواند سطح بیشتری از مشتری مداری را به سمت این شرکت بیاورد. با اینکه کیفیت مواد به کار رفته در این خودرو به نسبت برخی از رقبای چینی بهتر است و می توان در نگاه اول فهمید، ولی عجیب این است که چرا ایران خودرو در بحث مونتاژ، کیفیت این بخش را بالا نبرده است!
اگر به سابقه دنا معمولی نگاه کنیم و جدول رضایت اولیه مشتریان از کیفیت خودروها را بر مبنا گزارش سالانه ISQI تحلیل کنیم، می بینیم که دنا معمولی در رتبه یازدهم قرار دارد و اکثر نارضایتی ها به خاطر خطای مونتاژ پدید آمده است. حال که دنا پلاس در کیفیت تولید، سه ستاره کیفی را از آن خود کرده است و در این چند ماه با یک ستاره بیشتر، بهتر از بسیاری از چینی های بازه ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان ظاهر شده است و حتی از دنا معمولی هم بهتر است، سوالی ایجاد می شود که چرا خطای مونتاژ در این خودرو همچنان ادامه دارد؟
بسیاری در هنگام نقد به دنا پلاس، پای پیشرانه EF7 و وضعیت دسته موتورهای آن را پیش می کشند که شاید نتوان آن را به عنوان دلیلی برای نقد به دنا پلاس دانست. زیرا بحث دسته موتور EF7 مدت هاست که برای سایر محصولات ایران خودرو مطرح شده است. حال برای اینکه شما را با برخی نقدهای به دنا پلاس آشنا کنیم، به چند ماه قبل باز می گردیم.
صبح آن روزی که در سالن ساپکو، مراسم رونمایی و معرفی دنا پلاس انجام شد و خبرنگاران مختلفی حضور داشتند، برای همه طراحی دنا پلاس، سبک جدیدی را داشت. خبرنگاران تخصصی رسانه های خودرویی به سراغ خودرو رفتند و در همان زمان با مدیران این شرکت در خصوص خطاهای مونتاژی نسخه موجود در مراسم صحبت کردند. طبق عادت، دیگر می دانیم که وقتی یک خودرو تولید داخل رونمایی می شود، نسخه های موجود در مراسم عموما از مدل های پروتوتایپ یا همان نمونه آلفا هستند. این خودروها معمولا هنوز برای رسیدن به خط تولید راه دارند و عموما خطاهای مونتاژی در آن دیده می شود. به عنوان مثال هنوز خط رنگ مخصوصی برایشان طراحی نشده و اصول رنگ مستقلی را ندارند. یا مونتاژی برخی قطعات مثل درب ها، دستگیره ها و غیره حالت ناخوشایندی را دارند. باید اشاره کرد که این مسئله در تمام خودروسازی های دنیا وجود دارد و وقتی در نمایشگاه های بین المللی خودرو به نمونه های کانسپت یا پرتوتایپ نگاه می کنید، با این مسائل رو به رو هستید.
بعد از گذشت زمان باید این مسائل حل شود و طبیعی است که مشتریان هم چنین توقعی را از خودروسازان دنیا دارند. ولی سوال اینجاست که چرا ایران خودرو هنوز نتوانسته است تا تمام ایرادهای مونتاژی دنا پلاس را رفع کند؟
به گفته برخی کارکنان خط تولید این خودرو و برخی افراد حاضر در خط تولید، بحث نصب شیشه های جلو بر روی فریم جدید درب ها مشکی را داشته و گویا ایران خودرو در این مدت توانسته این مشکل را حل کند. ولی هنوز کیفیت مونتاژ این خودرو به حد اعلا نرسیده است. بیشترین خطاهای مونتاژ که در مورد دنا پلاس اعلام می شود، به ریگلاژ درب صندوق، درهای عقب و سپرها بر می گردد. جالب است بدانید که در یکی از خودروهای مونتاژی خارجی ایران خودرو، چند ماه پیش مشکل مونتاژ درب صندوق گزارش شده و به دستور شریک خارجی، تا زمان رفع این مشکل، خودرو به بازار عرضه نشد. سوال اینجاست که چرا این خودرو در خصوص خودروهای مونتاژی خود چنین اقداماتی را انجام می دهد، ولی در مورد جدیدترین خودرو ملی خود این سخت گیری را جدی نمی گیرد؟
از ابتدای امسال که دنا پلاس در چند نمایشگاه خودرو کشور توسط نمایندگی های ایران خودرو حضور پیدا کرده است، واکنش های مختلفی در خصوص این خودرو سنجیده شده است. اکثر بازدیدکنندگان، دنا پلاس را به عنوان یک خودرو مناسب می شناسند. ولی وقتی به عنوان یک خریدار به خودرو نگاه می کنند، برخی ایرادهای مونتاژی را نسبت به سایر رقبا بیشتر اعلام می کنند. جالب است که در نمایشگاه تبریز برخی از نمایندگی های ایران خودرو، خود مسئله ایراد مونتاژی را تایید می کنند. به گفته یکی از نمایندگی های ایران خودرو، تمایل مشتریان به خرید دنا پلاس به مراتب بیشتر از دنا معمولی است. ولی در همین چند هفته مراجعه خریداران به نمایندگی برای رفع ایرادات مونتاژی به مراتب بیشتر از دنا معمولی است. ایرادات مونتاژی دنا پلاس هم بیشتر در بخش بدنه وجود دارد و به راحتی می توان با کمی سختگیری و دقت، این مسئله را در خط تولید حل کرد. به عنوان مثال یکی از ایرادهایی که در روز رونمایی دنا پلاس دیده شد و بعد از آن، در تست های گرفته شده از خودرو برای اطلاع رسانی در رسانه ها هم دوباره تکرار شد، عدم تطبیق فاصله در عقب با ستون B خودرو در نقطه پایینی و بالایی بود و مهندسان ایران خودرو اعلام کردند که این مشکل در نمونه های تولید رسمی وجود ندارد. ولی امروز این مسئله در خودروهای تحویل به مشتری همچنان دیده می شود و نمایندگی های تحویل خودرو مجبور شده اند که به روش سنتی فاصله درب را تنظیم کنند. جالب است که این مشکل در دنا معمولی دیده نمی شود. خطای بعدی در نصب سپر جلو است که به گفته یکی از مهندسان حاضر در این شرکت، به خاطر تلورانس بالای تولید در شرکت قطعه ساز به وجود آمده است. این مشکل بیشتر در قسمت جلو و سمت شاگرد دیده می شود که بیرون آمدگی در آن بخش وجود دارد و سپر به شکل کامل در جای خود نصب نشده است. البته باید متذکر شد که این مشکل در تمام دنا پلاس ها نیست و تنها در برخی نمونه ها دیده می شود. به عنوان مثال در نسخه موجود در دو نمایشگاه کشور، این مسئله در دو نسخه با VIN متفاوت دیده شد و در یکی دیگر از نمایشگاه ها خطای مونتاژ در سپر وجود نداشت.
نقد بعدی به عدم تغییر برنامه رنگ دنا پلاس است. با توجه به اینکه سه فریم جانبی خودرو تغییر کرده است، همچنان نوع رنگ کاری مانند مدل قبلی انجام می شود. این مسئله باعث شده تا کیفیت رنگاری (نه رنگ) از دنا معمولی پایین تر سنجیده است. با توجه به فرورفتگی که بر روی درب های دنا پلاس در قسمت پایین وجود دارد و هنوز نقشه رنگ رزی بدنه تغییر نکرده است، در قسمت های اشاره شده، نقطه های پاشش رنگ دیده می شود و این مسئله به گفته کارشناسان رنگ حاضر در خط تولید ایران خودرو، به خاطر عدم تطبیق زاویه پاشش رنگ اعلام می شود. جالب است بدانید که ارائه نقش رنگ کاری جدید برای ایران خودرو هزینه بالایی ندارد و به راحتی با این کار می توان کیفیت خودرو را در سنجش های ISQI بالاتر برد.
در پایان باید گفت که نقد برخی رسانه ها به کیفیت مونتاژ دنا پلاس جهت کم ارزش کردن این خودرو نیست و قرار بر این نبوده که به خرید مشتریان جسارتی صورت بگیرد. مسئله اصلی اینجاست که امروز مردم ایران دنا پلاس را به عنوان یک خودرو به روز می شناسند و بارها در تمام رسانه ها اعلام شده که این خودرو برتری هایی نسبت به بسیاری از خودروهای چینی دارد. صحبت رسانه های بر سر این است که تنها با دقت بیشتر می توان با این خودرو اعتماد بیشتری را نزد مردم به دست آورد. به هر حال دنا پلاس خودرویی است که بیشترین امکانات رفاهی و ایمنی را در این رده قیمتی در اختیار خریداران قرار می دهد و مشتریان ایرانی هم، این روزها در رده قیمتی ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان، اهمیت زیادی به آپشن های پرطرفدار می دهند. حال که ایران خودرو توانسته نظر تعداد قابل توجهی از مشتریان را به سمت این خودرو بکشاند، حیف است که به خاطر خطاهای مونتاژی و تولیدی ساده، در نگاه دقیق در چینی ها عقب بماند. به عنوان مثال خودروهای گروه برلیانس و چری که به مراتب استقبال کمتری از دنا پلاس را به خود می بینند، در خطاهای مونتاژی اولیه دقت بیشتری را دارند و تنها با هماهنگی بیشتر خط تولید می توان این برندهای چینی را پشت سر گذاشت.
متاسفانه در این چند روز با انتشار یکی از نقدها برخی خریداران جبهه گیری های ناشایسته ای را نشان می دهند و اصلا متوجه این مسئله نیستند که نقد رسانه ها هیچ گاه به خریداران و مصرف کنندگان نیست. در این چند ساله رسانه های مختلف با نقد به مسئله مونتاژ برخی شرکت هایی چون گروه بهمن، کرمان موتور، پارس خودرو و… باعث شده اند که حداقل بازنگری در بحث کیفیت مونتاژ صورت پذیرد و یا فراخوانی برای اصلاح ایرادات ساده از جانب خودروسازان اعلام شود. شاید شایسته محصول ملی ایرانی نباشد که تنها به خاطر همین مشکلات ساده، اجازه صادرات در برخی کشورهای بازار هدف را نداشته باشد و برنامه صادرات از جانب شرکت های حاضر در کشورهای خارجی، برای بعد از رفع ایرادهای پایه اعلام شود.

زمان ارسال پست: ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ | ۶:۴۳ ب.ظ | دسته بندی: اخبار, پیشنهاد سردبیر | تگ ها: ، ،

43 Responses to “چه نقدهایی به دناپلاس وارد است؟”

 1. رضایی گفت:

  برادر من! ملت ایران رو هنوز نمیشناسی. جنبه نقد ندارن. جالبه همونایی که صنعت خودرو رو دو سال پیش تحریم می کنن، الان میگن دنا پلاس و ساینا اتوماتیک ماشین های معرکه ای هستن. من هم توی این چند روزه یه سری بی جنبه بازی ها رو از مردم دیدم. البته که همه مردم نه. یه سری آدم افراطی که دنا پلاس رو اسطوره می دونن. اگه حساب کنی دنا پلاس کمتر از ۱۵ هزار دلار قیمتشه و هیچ جای دنیا برای یه ماشین ۱۵ هزار دلاری لباس خودشون رو پاره نمی کنن

 2. دنا سوار گفت:

  من هم از کار آقای دلاور و اسب بخار ناراحت شدم و بیشتر برداشتم با دیدن اون فیلم تخریب دنا پلاس بود. ولی وقتی این متن رو منتشر کردید فهمیدم داستان چیه. بهتره که شما نقدتون رو کامل بیان کنید. آقای دلاور! خیلی ها نمیتونن با نیش و کنایه نقدهای شما رو متوجه بشن و بد برداشت می کنن. یکمم حق بدید به مردم. خود من با کلی زحمت ۴۸ تومن پول دادم ماشین خریدم. وقتی میبینم یکی اینجوری میکنه ناراحت میشم. ولی این مسئله رو تایید می کنم که در صندوق ایراد داره. من رفتم نمایندگی خیابان رسالت، گفتن اگه بخوای برات تنظیم می کنیم ولی وایسا تا فراخوان بخوره. ازشون پرسیدم که مگه در صندوقش چه فرقی با دنا معمولی داره که این جوری مونتاژ شده؟ مسئول تعمیرگاه هم نتونست جواب بده

 3. سعید رمضانی گفت:

  من یه جایی دیدم که خیلی بی احترامی به بچه های اسب بخار کرده بودن. البته که مخاطبان اسب بخار این فقر فرهنگی بعضی آدم ها را درک می کنن. جالبه یه جا نوشته بود که اسب بخار اگه جرات داره ماشین های چینی رو نقد کنه. ولی انگار یادشون رفت که اولین نقد به بسترن، جک J5 و اون صدای موتور بی وای دی و حتی آریون خود آقای تفضلی از جانب اسب بخار اعلام شد. مخاطبان واقعی اسب بخار نقدهای اون رو واقع بینانه میدونن. شما با قدرت به کارتون ادامه بدید

 4. صدرا گفت:

  کلا اسب بخار یه جوری شده. یهو یه نقدی منتشر میکنه آدم میمونه نه به تعریف هاش نه به این نقداش. البته یه بخش هایی رو هم من قبول دارم. زمانی که گفتن جک J5 فلان ایرادو داره خیلی ها ناراحت شدن. زمانی هم که گفتن شتاب هایما ۲۰ ثانیه اس، دوباره یه سری قاطی کردن. ولی اگه اسب بخار میخواد واقعیت ها رو بگه، دستش دردنکنه. ولی حداقل بعد از این متن بیاد یه متن نقد به بی وای دی F3 بنویسه. یه متن نقد برای برلیانس بنویسه. اینجوری آمد بیشتر باور میکنه.

 5. شهاب گفت:

  نقد خوبی بود. ولی سوال اینجاست که شما توی متن مقایسه بین ۶ تا ماشین ۴۵ تا ۶۵ میلیون تومن، دنا پلاس رو منطقی اعلام کردید. سوال من اینجاست که آیا با این مسائل منطقی هست و یا این نکات رو در نظر نگرفتید؟

  • حسین دلاور گفت:

   دوست عزیز! این نقد به مشکلات مونتاژی که پیش اومده. بحث سر اینکه که فقط کافی کیفیت مونتاژ بدنه دنا معمولی توی دنا پلاس اتخاذ بشه. ولی در کل دنا پلاس گزینه امیدوار کننده ای هست برای بازار

 6. معتمدی گفت:

  الان ایران خودرو بهتون دنا پلاس بده کلی تعریف می کنید. از دنا معمولی که اسطوره ساختید.

 7. سلطانی گفت:

  احساس میشه چند وقته اسب بخار رو راه نمیدن ایران خودرو، پژو و دنا و… به رگبار گرفته. نقد خوبی بود. ولی برای بقیه ماشین ها هم بنویسید که مخاطب بهتون اعتماد کنه.

 8. عبدلله مراتی گفت:

  درود بر شما. من خودم دنا معمولی دارم و با بررسی شما رفتم خریدم. برادر بزرگترم هم دنا پلاس گرفته و هر دو رنگ مشکی داریم. ولی جالبه این مشکل رنگ رو هم من بهش گفتم. از بغل که به ماشین نگاه میکنی، زیر در انگار رنگ شره کرده. البته رفته نمایندگی ایران خودرو گفته ماشین مشکلی نداره و اگه اعتراضی هست میتونید به امور مشتریان اعلام کنید

 9. ناشناس گفت:

  در جواب آقای سلطانی باید بگم که شاید بهتر باشه یکم بهتر صحبت کنیم. بنده در سالن بدنه ایران خودرو کار می کنم که کنار ارتباطات ایران خودرو (درب شماره۵) هست. همین هفته پیش آقای دلاور و تفضلی رو توی شرکت دیدم. برام هم عجیب بود با اینکه نقد دارن به کار ایران خودرو، ولی با بخش ارتباطات رابطه خوبی دارن. چند باری هم دیدم که یه سری ماشین های جدید ایران که میخواد بیاد روی خط تولید رو در اختیارشون گذاشتن. شاید بهتر باشه بگیم که معلوم نیست دارن چی کار می کنن. چون نمیشه یکی یه شرکتی رو در این حد نقد کنه و بعد راحت توی اون شرکت تردد داشته باشه

 10. عرفان گفت:

  شما از زمان ال۹۰ پلاس یه سری نقدهای راحت به ایران خودرو می کنید. البته که خوبه و امیدوارم این اتفاق باز هم بیافته و برای همه شرکت ها باشه. ولی این متن نقدتون رو دوست داشتم.
  البته این رو هم بگم که یادمه آقای دلاور پارسال عکس های تست ال۹۰ پلاس رو گذاشت و ماشین با پلاک آزمایشی در اختیارشون بود و اون موقع فیلم ضبط شده.

 11. رضا گفت:

  دوستان مشخص شده که دنا اتومات پلاس با چه گیربکسی میاد و کیفیت این گیربکس خوبه؟ و نسخه توربوش که ۱۵۰ اسب هست با چه قیمتی میاد و کلا ارزش خرید توربو اتومات پلاس چجوریه؟ چرا که با حدود ۶۰ تومن میخواستم تصمیم بگیرم. با تشکر

 12. سجاد گفت:

  آقای دلاور یک بررسی ویدیویی از دنا پلاس برید نقدهای خودتون اعلام کنید،ممنون

 13. کاردو گفت:

  همه‌ش همین؟! حتی تو ایران و با این قیمتهای فضایی اصلا نمیارزه. امنیت صفر کیفیت صفر ، شاسی و بدنه کاغذ با ایربگ درس نمیشه میخوای صدتا ایربگم بزار .

 14. رضا گفت:

  دوستان مشخص شده که دنا اتومات پلاس با چه گیربکسی میاد و کیفیت این گیربکس خوبه؟ و نسخه توربوش که ۱۵۰ اسب هست با چه قیمتی میاد و کلا ارزش خرید توربو اتومات پلاس چجوریه؟ چرا که با حدود ۶۰ تومن میخواستم تصمیم بگیرم. با تشکر

 15. علیرضا گفت:

  وقتی بررسی بی وای دی اف ۳ را دیدم مثل خیلی ها گفتم یعنی واقعا این ماشین هیچ ایرادی نداره و خرده گرفتم به کارشون. اما چندروز پیش یدونش را توی نمایشگاه دیدم. یعنی فقط از نظر ظاهری و متریال داخلی اصلی خودروهای داخلی به گردش نمیرسن. واقعا ماشین قابل تحسینی بود.

 16. علیرضا انصاری گفت:

  سلام دوستان .دیشب خواب دیدم با هم رفتیم موتور برسی کردیم .خیلی خوش گذشت ! خدا بکشتم اگه دروغ بگم!!!! خخخخ

 17. علیرضا انصاری گفت:

  به نظرم سوار موتور بشیم بهتره .ارزون تر هم هست

 18. ميثم گفت:

  صرف نظر از موضوع بحث كار خبر نگار همينه ديگه بايد مسائل مختلف رو تو حوزه تخصصش به اطلاع مردم و جامعه برسونن و نقد كنن حالا يكي خوشش مياد يكي بدش مياد تا موقعي كه نقد مطابق با واقعيات باشه خبر نگار كارشو درست انجام داده چه بسا كه اگر همين قشر كارشون درست انجام ندن يا اصلا تحت فشاراي مختلف قرار بگيرن مشكلات به گوش نا شنواي مسئولين نرسه

 19. معراج گفت:

  کاردو عزیز
  این درپیت ترین و بی پایه ترین و صد البته ایرانی ترین نظری بود که راجع به یه ماشین خوندم! شما دقیقا کجا دنا پلاس رو تست کردی؟ و با چه معیاری این نظر رو درباره این محصول دادی؟ منتظر استدلال های علمی و منطقی شما هستم

 20. کسری گفت:

  جالبه شما به نکته های ریز توجه نشون میدین ولی اصلا اشاره نمی کنین که یه آدم ۱۸۰ سانتی با وزن ۹۰ کیلو اصلن تو صندلی های دنا جا نمیشه و به وضوح صندلی دنا از سمند کوچیکتره پس اصلن کیفیت مونتاژاینجا چه اهمیتی داره!!!!!!

 21. امیر گفت:

  من امروز دنا پلاس تحویل گرفتم
  خوشبختانه هیچکدوم از عیب های متن بالارو نداشته
  ماشین قبلیمم دنا معمولی بود که بخاطر اومدن مدل پلاسش ماشینو فروختم .تنها مشکلی که تا الان داشتم این بوده که دی لایتاش یکی در میون کار میکنه
  یعنی اول که ماشینو روشن میکنی همه چی عادیه ولی بعد که چراغای ماشینو روشن میکنی یه ارور لامپ فالت میاد رو نمایشگر داخل صفحه کیلومتر و بعدکه لامپارو خاموش میکنی دی لایتم خاموش میمونه.موقع تحویل خودرو از درب ۱۶ این مشکلو متوجه شدم و به آقای کَمَره ای تو بخش pdi هم مراجعه کردم متاستفانه بعد از دوساعت علاف شدن اومدن گفتن مشکل ماشینتون حل شده اما هنوز پا برجاست.

 22. نیما گفت:

  ای کاش این ماشینو برسی کنین

 23. مرتضي گفت:

  سلام بر اسبان بخار ، من نفهميدم آن پيچ واقع در لبه ي داخلي در جلو براي چيست و چرا لبه پلاستيكي زه در جلو به اين شكل تيز است ، شايد براي عمليات انتحاري …

 24. امیر گفت:

  معراج جان ادمایی مثل کاردو ادمایی دهن بین و شایع پخش کنی هستن که فقط الکی نظر میدن.این اقا حتی از نزدیکم ندیده ماشینو یا حتی سوارم نشده بعد میاد اینجا چرت و پرت میگه یا حتما بنگاه داری هست که دوست داره فقط بزنه تو سر مال ماشین

 25. پوریا گفت:

  خودروسازی برای رفاه مردم تعریف نشده است چون مردم مجبورند
  خودروی بی کیفیت به بهای گزاف و کیفیت پایین خریداری کنند!!

 26. علیرضا انصاری گفت:

  برخی از دوستان جوری حرف میزنن انگار یه سال تجربه رانندگی با دنا پلاس رو دارن

 27. اشکین تهرانی گفت:

  با سلام
  به نظر من همه ایرادات مونتاژی که در مورد دنا پلاس گفتید قبول ولی قطعا این قبیل مشکلات کم وبیش در نمونه های چینی هم هست که امیدوارم درباره ی اونها هم به نقد بپردازید. ولی دنا باز هم یک ماشین ایرانیه و من به شخصه به هرچی چینیه ترجیح میدم

 28. صابر گفت:

  آخه این آشغال چیه که آدم بخواد ۵۱ تومن پولشو بده.نه گیربکس اتومات داره نه طراحی سپر جلو و عقبش همخونی داره هیچ آپشنی نداره
  حیف پول که آدم بخواد خرج این ابو غراضه های ایران خودرو کنه

 29. پوریا گفت:

  این خودرو و سایر خودروهای مونتاژی ایران خودرو مشکل کیفی
  دارند و فقط صاحبان انها هستند که می دانند در کیلومترهای حتی
  زیر هزار کیلومتر هم بارها به تعمیرگاههای ایران خودرو مراجعه کرده اند!!

 30. علی صفرزاد گفت:

  نقد منصفانه‌ای بود، قطعاً این نقدها توسط رسانه‌ها باید مطرح بشه تا در گام بعدی توسط خریداران و استفاده کنند‌گان به مطالبه تبدیل بشه و نهایتاً این مطالبه‌گری خریداران از شرکت‌های سازنده هست که باعث پیشرفت صنعت خودرو سازی و رفع مشکلاتشون میشه و به نظر من اثرش به مراتب بیشتر از تحریم کورکورانه‌ی خرید خودرو هست.
  ممنون از زحمت‌های شما

 31. امانی گفت:

  نمیدونم چرا. ولی انگار نقدهای رسانه هایی مثل چرخان رو تایید می کنید. واقعا چرا. این کار شما چه معنی داره.؟

 32. شروین گفت:

  واقعا یه ۴۰۵ بزک شده رو دارن با ۲برابر قیمت میندازن به مردم، بی وای دی کجا و این شتر گاو پلنگ کجا! نمای جانبی این ماشین از عجایب هفتگانه هستش. مردم ایران دلشون به دیلایت خوش شده، اینکه پلتفرم ماشینشون مال ۳۰ سال پیش باشه اهمیتی براشون نداره، واقعا جای تاسفه.

 33. حسین گفت:

  با سلام خدمت دوستان بدیهیست که خودرویی که با تغییراتی روی بدنه سمند و با همان موتور بوجود آمده بهتر از این نمیشه من از سال ۸۷ تولیدات ایرانخودرو رو استفاده کردم متاسفانه هر سری بدتر از سری قبل آخرین خودرو مورد استفاده پارس tu5 بود که بدتر از همه خودروها اینقدر اذیت شدم که حاضر شدم ۴ برابر این ماشینا رو بدم وسختی مالی متحمل بشم ولی ی خودرو اروپایی بگیرم که خیالم راحت باشه و واقعا چه حس خوب راحتی داره

 34. شاهین گفت:

  در کل مقایسه هاتون در فیلم ها هم به سبک های مختلفی انجام میشن . جدیدا جیلی رو در شهر آزمایش کردین و بی وای دی‌رو در جنگلهای شمال یا هایما توربو رو در کوه های برفی اونهم بدون تست شتاب !!! در متن های نقدتون هم به نظرم در بعضی جاها به بعضی چیزا اشار نمیکنید حالا به چه دلیل معلوم نیست . از طرفدارن اسب بخار هستم و مخاطب همیشگی سایت . ممنون

 35. شهروند ایرونی گفت:

  در سمندهای ال ایکس فضای به دلیل طراحی داشبورد فضای پای راننده و سرنشین جلو بهتر بود اما هم دنا و هم دنا پلاس فضای کابین تنگی برای راننده و سرنشین جلو داره

 36. اسد گفت:

  از گروه اسب بخار به خاطر انتقاداتشون متشکرم.چون با هدف افزایش کیفیت تولیدات داخلی عنوان شده و در این زمانه که به عصر ارتبطات معروفه قطعا رسانه ها میتونن تاثیر گذار باشن.و در این مورد هم امیدوارم مسئولین ایرانخودرو توجه کنن.
  اما در مورد دنا+ اگه نسخه اتوماتیک هم تولید بشه خیلی خوب میشه…

 37. محمد گفت:

  سلام.من دنا دارم.ايراداتي رو هم كه ميگم درصورت نياز خودرو رو ميتونم بيارم!!
  كوبش لاستيك هاي عقب و جلو-صداي مهيب انفجار وقتي تو چاله ميفتيد-صداي ويز ويز داشبورد و دربها-سوختن باندها-بي كيفيت بودن صندلي ها نسبت به صندلي پارسelx-صداي بم موتور بعده دوره موتوره٢.٥-دسته موتوره ضعيف-از همه مهتر وقتي شما تو چاله بيفتي يا دست اندازه ترمز رد ميكنه در شرايط برفي بطور صدرصد شما ترمز نداري-جير جير ستونها و صندلي ها-صداي ناخوشايند بسته شدن دربها(صداي بيش از حد)-نداشتن هندلينگ مناسب-ايراده برقي كه منجر به سوختن مه شكن ٥ باره پياپي در طول دوماه و سوختن ميكرو سوييچ به تعداد ٣ بار در طول ٥ ماه-اينها ايرادات جزيي بود كه اگه بخوام به بقيه بطور مثال تعويض جعبه فرمون و جلوبندي ،ديسك و صفحه ، دو عدد رودري كامل، يك جفت باند ، تعويض كامل چراغهاي جلو و مه شكن به دليل نفوذ اب!!!!!!،تعويض كامل صندلي هاي جلو به علت صدا و….كه همه اينها به پاي گارانتي بود لازم به ذكرهست خودروي بنده زمان اتمام گارانتي ٢٤٠٠٠ كيلومتر كار كرد داشت !!!!

 38. معراج گفت:

  با تمام انتقاداتی که به ایران خودرو وارده و دلیلش رو هم همه ما میدونیم ولی تولید دنا و دنا پلاس بازهم حرکت رو به جلویی به حساب میاد درسته پلتفرمش قدیمیه ( البته بقیه خودروسازان هم هر روز و برای هر ماشین یه پلتفرم طراحی نمیکنن ) ولی با توجه به رنج قیمت این خودرو و آپشن هایی که داره محصول مهمیه برای ایران خودرو این وسط میمونه کیفیت مونتاژ و قطعات با کیفیت که باعث رضایت خاطر مصرف کننده بشه اینکه ایران خودرو یه فیس لیفت مختصر هم رو این ماشین انجام داد بعد از سه چهار سال نشون میده که بالاخره فهمیدن دیگه نمیشه تو این بازار یه ماشین رو ۱۵ سال فروخت الان دنا رقبای چینی گردن کلفتی داره دنا پلاس هم میشه گفت نقریبا باید با بسترن B30 رقابت کنه ….. امیدوارم بچه های اسب بخار یه تست و بررسی دناپلاس انجام بدن در صورت امکان

 39. بردیا گفت:

  خسته نباشید نقد و بررسی شما جهت اتنتخاب بسیار مفیده ولی مشکل اینجا است که مافیا به فکر سود کلان خودشه نه رفاه مردم مطمئن باشید مافیا همچی را کنترل میکنه چرا تیوولی از ۸۰ به ۱۰۰ رسید اگر رقابت سالم است باید قیمتش ثابت بمانه و با چینیها رقابت کنه و…. بررسی bydf3 که انجام دادید مردم حساس شدند امیدوارم منطقی و نقد پذیر باشیم و شرکتها هم اگر به فکر مردم هستند مشکلات را برطرف کنند پول زحمت کشی مردم که بیشتر هم وامه را حرام نکنند و…

 40. وحید گفت:

  سلام…می خواستم بدنم هنوز هم به سرعت ۸۰ میرسه داخل ماشین صدای باد رو اعصاب میاد یا نه
  اگر بگید ممنون میشم

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.