فولکس واگن آی دی ایرو؛ کانسپتی با برد پیمایش 620 کیلومتر

فولکس واگن آی دی ایرو
آی دی ایرو

فولکس واگن آی دی ایرو جدیدترین کانسپت کمپانی فولکس واگن است که به عنوان یک طرح مفهومی نزدیک به تولید با مشخصاتی جذاب معرفی شده است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

ابتدا قرار بود این کانسپت در نمایشگاه خودروی پکن ۲۰۲۲ معرفی شود، اما این نمایشگاه به دلیل بالا رفتن تعداد مبتلایان به کرونا در چین لغو شد و همین باعث شد رونمایی از فولکس واگن آی دی ایرو دیرتر انجام شود. حالا کمپانی فولکس واگن از این کانسپت نزدیک به تولید پرده برداری کرده که قرار است اولین سدان برقی این خودروساز در بازار جهانی باشد. البته لاویدای برقی قبلاً برای بازار چین معرفی شده بود، اما آی دی ایرو نخستین محصول تمام برقی است که به عنوان یک خودروی جهانی و با بازارهای هدف متفاوت به میدان می آید.

مشخصات فنی فولکس واگن آی دی ایرو

نمونه اولیه این کانسپت در سال ۲۰۱۸ با نام I.D. Vizzion در ژنو رونمایی شد. اگرچه حالا هم فولکس واگن آی دی ایرو به عنوان یک طرح مفهومی معرفی شده است، اما این بار با نسخه ای طرف هستیم که بسیار به تولید نزدیک است. مهم ترین نکته مهندسی در مورد این خودرو بدنه آیرودینامیک آن است که به ۰.۲۳ dc می رسد. این باعث می شود پیمایش ۶۲۰ کیلومتری با هر بار شارژ (براساس استاندارد WLTP) برای این خودرو ثبت شود. این خودرو در بازار اول برای چین در نظر گرفته شده است، اما این محصول به بازار آمریکای شمالی هم خواهد آمد که در آن جا میزان پیمایش آن قطعاً عددی پایین تر (براساس استاندارد EPA) خواهد بود.

فولکس واگن آی دی ایرو
آی دی ایرو

کمپانی فولکس واگن اطلاعات فنی کامل این خودرو را منتشر نکرده است، اما می دانیم طول این خودرو نزدیک به ۵ متر است و رینگ های آیرودینامیکی ۲۲ اینچی را در این خودرو می بینیم. فولکس واگن آی دی ایرو براساس پلتفرم MEB ساخته شده است و تبدیل به پرچم‌دار سری ID می شود. این سدان برقی بالاتر از ID.3 ،ID.4 ،ID.5 و ID.6 قرار می گیرد و براساس مشخصات فنی بالایی که دارد شاید کمپانی نام ID.7 را برای آن در نظر بگیرد که البته هیچ چیز هنوز به صورت رسمی در مورد نام نهایی این خودرو اعلام نشده است.

چین اولین مقصد فولکس واگن آی دی ایرو

قرار است اولین مقصد این خودرو بازار چین باشد و فولکس واگن آی دی ایرو در دو سایت تولیدی FAW و سایک با دو نسخه متمایز به بازار چین می آید. این سیاستی است که فولکس واگن برای دیگر محصولات آی دی هم براساس قراردادهای همکاری مشترک هم لحاظ کرده است و محصولش را به صورت تک قطبی در بزرگ ترین بازار دنیا عرضه نمی کند. بعد از بازار چین این سدان برقی به بازار آمریکا و اروپا هم خواهد آمد که ممکن است در مشخصات بسته به بازار هدف تغییراتی داشته باشیم.

فولکس واگن آی دی ایرو
آی دی ایرو

در سال ۲۰۱۹ بود که کانسپت ID. Space Vizzion به عنوان نسخه استیشن از طرح اولیه معرفی شد و حالا مشخص نیست که آیا نسخه واگن را برای فولکس واگن آی دی ایرو خواهیم داشت یا نه. یادمان باشد این خودرو بزرگ ترین محصول از سری ID نخواهد بود و یک شاسی بلند با نام ID.8 هم در آینده به سبد محصولات فولکس واگن اضافه خواهد شد.

محمدرضا پاداش

پایگاه خبری اسب بخار

منبع: Motor1

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.