تست و بررسی اکسید RX در سرزمین مادری + تصاویر اختصاصی اسب بخار

اکسید RX
اکسید RX

اکسید یکی از زیرشاخه های لوکس چری به شمار می‌ آید که در سال ۲۰۲۲ به صورت رسمی از کراس اوور اکسید RX یا همان اکسید یائوگانگ رونمایی کرد. اکنون با عرضه این خودرو در روسیه و سایر بازارهای هدف، قصد ارائه چهره ای لوکس تر و متفاوت تر را از برند خود نسبت به گذشته دارد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

علیرغم حضور برند چری و زیرشاخه های این برند نظیر کووین یا همان کایی (بهمن ریسپکت از این شاخه است) و جتور در ایران، پای سری اکسید هیچ گاه به کشورمان باز نشده است. این درحالی‌ست که محصولات زیرشاخه اکسید چند باری در کشور توسط مدیران خودرویی ها تست شده اند، اما هیچ گاه به مرحله مونتاژ و یا واردات مستقیم نرسیده اند، اما اکنون طبق اخباری که در ووهو به گوش می رسد، احتمالاً در آینده ای نه چندان دور شاهد حضور برند اکسید و کراس اوور جدیدش، RX، در کشورمان خواهیم بود و سطح جدیدی از تجمل گرایی برند چری را تحت زیربرند اکسید مشاهده خواهیم کرد. احتمالاً اکسید در ایران با نام اکستریم به بازار بیاید، همان طور که پیش تر، فونیکس جایگزین نام چری شد.

نام یائوگانگ و RX

اکسید RX
اکسید RX

ابتدا به سراغ نام این کراس اوور می رویم؛ نام یائوگانگ از نام اولین ستاره دب اکبر در طالع بینی چینِ باستان الهام گرفته شده است، اما با نگاهی به این کراس اوور به سادگی می توان شباهت زوایای گوناگون این خودرو به لکسوس RX را مشاهده کرد، بنابراین انتخاب نام اکسید RX برای برخی از بازارها نیز می تواند دلیلی این‌چنینی داشته باشد.

طراحی ظاهری اکسید RX

به نظر می رسد طراحان کمپانی اکسید در نمای جلوی RX به پختگی لازم در زبان طراحی این برند رسیده اند و ترکیب جلوپنجره، چراغ های به‌هم پیوسته جلو، دی لایت های عمودی و… هارمونی زیبایی را پدید آورده اند. نمای کناری خودرو مانند چری اومودا ۵ حالت کوپه طور به خود گرفته است و دستگیره های مخفی شونده در کنار سقف و آینه های دورنگ، از عناصر جالب توجه در این نما به شمار می آیند. در این نمای حالت پنجره ها و نحوه اتصال آن ها به ستون انتهایی خودرو شباهت بسیار زیادی با لکسوس RX دارند.

اکسید RX

بالاخره نمای عقب هم با چراغ های به هم پیوسته و مه شکن های عمودی در دو طرف سپر، در هماهنگی کامل با سایر بخش های بدنه و به خصوص نمای جلو خلق شده است.

طراحی داخلی؛ متفاوت و دلنشین

اکسید RX در بخش داخلی یک طرح مینیمال را ارائه می کند. طراحی داشبورد و تودری ها به نحوی صورت گرفته است که حالتی یکپارچه و به‌هم پیوسته را تداعی می کنند و این سبک طراحی سبب می شود سرنشینان حس و حال نشستن در یک خودروی تکنولوژیک، پیشرفته و در عین حال، لوکس را داشته باشند. غربیلک فرمان طرح لوکس و البته جذابی دارد و در پشت آن شاهد نصب یک نمایشگر دوگانه به‌هم پیوسته به اندازه ۲۴.۶ اینچی هستیم. سه کلید دوار و پد شارژر وایرلس نیز در بخش کنسول مرکزی به چشم می آیند. سقف پانوراما هم برای RX به صورت استاندارد ارائه شده است.

امکانات ایمنی و رفاهی اکسید RX

از امکانات ایمنی و رفاهی یائوگانگ می توان به مواردی نظیر تریم چرم داخلی ناپا، تزیینات چوب طبیعی، دو نمایشگر ۱۲.۳ اینچی، فرمان D کات، شارژر وایرلس، سیستم صوتی سونی با ۱۴ اسپیکر، سیستم تشخیص فرامین صوتی، تشخیص چهره، سیستم خودران سطح ۲.۵، صندلی شاگرد خلبانی مجهز به گرم‌کن و سردکن و ماساژور و استراحت‌گاه زیر زانو و… اشاره کرد.

پلت فرمی جدید

اکسید RX براساس پلت فرم M3X بنا شده است. ترکیب نام این پلتفرم سه ویژگی دارد؛ M نشان از روح کاوشگر برند اکسید است؛ عدد ۳، به گفته مسئولان کمپانی چری و اکسید، نشان دهنده قدرت و انعطاف پذیری این پلت فرم و X بیانگر بی حد و مرز بودن این سازه است.

ابعاد خودرو

اکسید RX دارای طول، عرض و ارتفاعی به ترتیب برابر با ۴۷۸۱، ۱۹۲۰ و ۱۶۷۱ میلی متر است و فاصله محوری آن هم ۲۸۱۵ میلی متر اعلام شده است. این خودرو با سه نوع رینگ ۱۸، ۱۹ و ۲۰ اینچی قابل سفارش گذاری است.

مشخصات فنی اکسید RX

اکسید RX

در بخش فنی برای اکسید RX از یک پیشرانه ۲ لیتری توربو GDI با حداکثر قدرت ۲۶۱ اسب بخار و گشتاور ۴۰۰ نیوتن متر استفاده شده است و یک جعبه دنده ۷ سرعته اتوماتیک دوکلاچه تر و یا ۸ سرعته اتوماتیک AT وظیفه انتقال قدرت در این کراس اوور را برعهده دارد. این خودرو در نمونه محور جلو و یا چهار چرخ محرک قابل سفارش گذاری است.

قیمت اکسید RX

اکسید RX بسته به تیپ خودرو و سطح تجهیزات و امکانات رفاهی و ایمنی آن، قیمتی در محدوده ۲۴۴۰۰ تا ۳۱۶۰۰ دلار دارد و همچنین بسته به سفارش گذاری بازارهای هدف، امکان برآورد قیمتی پایین تر نیز برای آن میسر است.

اکسید چه برندی است؟

اکسید یکی از زیرشاخه های چری به شمار می‌ آید.

اکسید RX چه مشخصاتی دارد؟

در بخش فنی برای اکسید یائوگانگ از یک پیشرانه ۲ لیتری توربو GDI با حداکثر قدرت ۲۶۱ اسب بخار و گشتاور ۴۰۰ نیوتن متر استفاده شده است.

۴.۷ امتیاز از ۱۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.