گروه مستند اسب بخار

کارمانیا
مدیران خودرو
حضور اولین محصول فیات در ایران خودرو

حضور اولین محصول فیات در ایران خودرو
چندی پیش خبری مبنی بر این منتشر شد که ایران خودرو در حال مذاکره با فیات ایتالیا است تا بتواند برخی محصولات این کمپانی مطرح را در ایران عرضه کند. نتیجه قطعی این مذاکرات اعلام نشد و همیشه گمانه هایی از حضور برخی محصولات فیات زده می شد.
با انتشار این خبر، روزنامه دنیای خودرو فیات تیپو را به عنوان یکی از محصولات احتمالی ایران خودرو برای بازار اعلام کرد. در آن شماره به این مسئله پرداختیم که چرا باید تیپو به بازار ایران بیاید و چه ویژگی هایی دارد. با گذشت چند ماه، اولین فیات تیپو در محوطه شرکت ساپکو دیده شد که احتمالا برای انجام برخی تست و بررسی ها به ایران آمده است. حضور این خودرو در ایران خودرو، شاید خبر از تحکیم قرارداد با فیات داشته باشد. البته باید گفت که در صنایع خودروسازی، معمولا خودروهایی با برندهای مختلف رفت و آمد می کنند که شاید اصلا برنامه تولیدی برای آن ها وجود نداشته باشد. ولی حضور این خودرو در زمان خبرهایی از قرارداد با فیات، می تواند به عنوان یک محصولات احتمالی قوی برای ایران خودرو شناخته شود. برای همین بار دیگر به این نوبرانه ایتالیایی می پردازیم
۱- تیپو برای بازارهای در حال توسعه
حضور اولین محصول فیات در ایران خودرو
فیات تیپو خودرویی است که این روزها در سه کلاس معرفی شده است. سدان، هاچبک و استیشن مدل های این خودروی اقتصادی هستند. البته که این روزها نسخه سدان بیشتر در حال تولید است و فروش آن رسمیت دارد. برای همین اولین فیات تیپو وارد شده به ایران از نسخه سدان است. این روزها تیپو در خط تولید ترکیه تولید می شود و صادرات آن به کشورهای مختلف است. بازار هدف تیپو کشورهای در حال توسعه درنظر گرفته شده است یا بخشی از بازارهای جهانی که نیاز به خودروهای اقتصادی و تقریبا ارزان قیمت دارد. برای همین می توان فلسفه وجودی این ایتالیایی را بر مبنا این دانست که خودرویی ارزان از نژاد فیات پدید آمده است. قیمت نسخه های مختلف فیات تیپو سدان بین ۱۲ هزار و ۵۰۰ یورو الی ۱۹ هزار و ۹۰۰ یورو قیمت دارد. به عبارتی تیپو ارزشی بین ۴۹ الی ۷۸ میلیون تومان دارد. باید در نظر گرفت که نسخه های قیمت بالای این خودرو به احتمال زیاد وارد بازار ایران نمی شود. زیرا فناوری موتورهای توربودیزل فیات را با گیربکس دو کلاچه دارند که استفاده از آن در بازار ایران تعریف نشده است. پس احتمالا می توان توقع داشت که در آینده نزدیک ایران خودرو فیات تیپو را با امکاناتی متعارف با قیمتی کمتر از ۷۵ میلیون تومان وارد بازار ایران کند.
۲- زیبایی، اولین عامل جذب مشتری
حضور اولین محصول فیات در ایران خودرو
نمی توان زیبایی ظاهری تیپو را نسبت به قیمتش انکار کرد. با اینکه با خودرویی به نسبت اقتصادی طرف هستیم، ولی خطوط طراحی به روز و زیبایی در آن می بینیم. ابعاد چراغ و حالت آن به شکلی است که حس ارزان سازی به بیننده دست نمی دهد. همچنین طراحی چراغ های عقب به نسبت لوکس و متفاوت است. بدنه با اینکه ساده طراحی شده است، اما سبک خطوط ساده آن هم حس خوبی را به آدم می دهد. خطوط آیرودینامیکی روی کاپوت طرح قشنگی را ایجاده کرده است و امتداد آن روی سقف دیده می شود. همچنین آینده های جانبی خطوط مشابهی با خط میانی بنده دارد و باعث می شود تا تیپو در تمام زوایا متناسب دیده شود. رینگ های تیپو در طرح های مختلف قابل سفارش است. در نسخه نمونه که وارد ایران خودرو شده است رینگ ها از نوع ۱۰ پره آلیاژی تراش خودرو هستند که ظاهری دو رنگ دارند. در صورتی که فیات تیپو به بازار ایران راه پیدا کند، می توانیم موفقیت اولیه را برای آن پیش بینی کنیم. زیرا زیبایی ظاهری اولین مسئله ای است که مشتری را جذب خود می کند.
۳- امکانات تا حدی اقتصادی در نظر گرفته شده است
حضور اولین محصول فیات در ایران خودرو
همان طور که اشاره شد، فیات تیپو خودرویی اقتصادی در بازار جهانی است. این بدین معناست که نباید از این خودرو ایتالیایی توقع خاصی در بحث امکانات رفاهی و ایمنی داشته باشید. ولی با این حال وقتی قرار است این خودرو با قیمت بیش از ۵۰ میلیون تومان وارد بازار شود، توقع مشتریان بر این است که امکانات به نسبت خوبی را داشته باشد. تیپو در بخش ایمنی به شش کیسه هوا و سیستم کنترل پایداری الکتریکی مجهز است. همچنین ترمزهای جلو از نوع دیسکی خنک شونده هستند و در عقب آن از ترمز کاسه ای استفاده شده است. سامانه های ABS، EBD و BA روی این خودرو نصب است و طبق تست های جهانی عملکرد خوبی داشته است. همچنین در کنار غربیلک فرمان، دکمه Reset سنسور باد لاستیک وجود دارد که با توجه به شرایط مختلف راننده می تواند آن را تنظیم کند. در بخش امکانات رفاهی فیات تیپو به چهار شیشه برقی، آینه های جانبی برقی، آینه حساس به نور، فرمان سه حالته، کروزکنترل، دوربین عقب، سنسور پارک عقب، تودوزی چرم، مانیتور بیزینس (مانیتور بزرگ سفارشی، سیستم تهویه اتوماتیک، سنسور نور و نویگیشن مجهز است. شاید برخی توقع آپشن هایی چون استارت دکمه ای و سانروف را داشته باشند. ولی فیات هنوز برای تیپو این امکانات را در نظر نگرفته است. ولی با این حال سطح امکانات فیات تیپو فول در حد خوبی است و امیدواریم که شرکت ایران خودرو در صورت ورود قطعی شدن همکاری با فیات، نسخه های مختلف با سطح آپشن متفاوت را به بازار ایران عرضه کند.
۴- مشخصات فنی قابل قبول
حضور اولین محصول فیات در ایران خودرو
فیات تیپو در بخش فنی از فناوری های مختلف بهره برده است. جالب است بدانید که کمپانی فیات برای این خودرو موتورهای دوگانه سوز LPG و CNG طراحی کرده و این روزها روی خط تولید برده است. تیپو با هفت پیشرانه تولید می شود که دو مدل آن دیزلی هستند. نسخه ۱٫۴ لیتری ساده این خودرو ۹۵ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۱۲۷ نیوتون متر تولید می کند. ۱٫۴ لیتری توربو این خودرو نیز ۱۲۰ اسب بخار را با گشتاور ۲۱۵ نیوتون متر تولید می کند. نسخه توربو نیز در مدل های CNG و LPG نیز قابل سفارش هستند. گیربکس انتخابی برای مدل های ۱٫۴ لیتری از نوع شش دنده دستی است و در مدل ۱۲۰ اسب بخاری، قابلیت شتابگیری را در کمتر از ۹٫۸ ثانیه فراهم می کند. مدلی از تیپو که احتمال ورود آن به بازار ایران زیاد است و طبق شواهد نمونه وارداتی هم از همان نسخه است، به موتور ۱٫۶ لیتری ۱۱۰ اسب بخار با گشتاور ۱۵۲ نیوتون متر مجهز است. قدرت موتور از طریق گیربکس شش سرعته اتوماتیک قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند. جالب است بدانید که گیربکس این مدل از تیپو ساخت شرکت Aisin ژاپن است و سری AW60T روی این خودرو نصب شده است. از مزایای این گیربکس استهلاک کم و کیفیت ساخت بالای آن است. هماهنگی گیربکس Aisin با موتور ۱٫۶ لیتری فیات در حد خوبی اعلام می شود و در برخی گزارش ها از عملکرد خوب آن در سربالایی ها و معکوس کشیدن ها تعریف شده است. مصرف سوخت این خودرو نیز در تست های جاده ای کمتر از ۶٫۲ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است و با توجه به مشخصات کمتر از ۹ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر در شهر می سوزاند.
۵- رقابت تیپو با چه خودروهایی شکل می گیرد؟
حضور اولین محصول فیات در ایران خودرو
تیپو با اصالت یک خودروی ایتالیایی به بازار ایران می آید. با اینکه این روزها در خط تولید ترکیه تولید می شود، ولی با یک ملاقات ساده می توانید کیفیت به نسبت خوب این خودرو اقتصادی را ببینید. به عنوان مثال لاستیک های خودرو از کمپانی پیرلی تهیه می شوند که در کیفیت واقعا عالی دارند. نوع اتصالات بدنه، جنس داشبورد، چرم صندلی ها و کیفیت رنگ نشان می دهد که تیپو در سطح خوبی قرار دارد. حال اگر قرار باشد که این سدان ایتالیایی در ایران خودرو مونتاژ شود، به احتمال زیاد قطعاتی از آن باید داخلی سازی شوند تا قیمت تمام شده برای مشتریان ایرانی منطقی به نظر برسد. از طرفی با توجه به برنامه صادرات ایران خودرو، نباید بحث داخلی سازی باعث افت کیفیت تیپو شود. اگر فرض کنیم که تیپو با کیفیتی مشابه با نسخه ترکیه ای در ایران ساخته شود، باز هم شاهد خودرویی خوب و با کیفیت هستیم که احتمالا در زمان تولید به عنوان با کیفیت ترین خودروی بازه قیمتی خود شناخته می شود. اگر واقعا تیپو بخواهد در بازار ایران موفق شود، باید با قیمتی منطقی و رقابتی بیاید. برخی از روی تصویر فکر می کنند که این خودر ابعاد کوچکی دارد، ولی جالب است بدانید که فاصله محوری تیپو ۲۶۳۷ میلی متر اعلام شده است که نشان دهنده فضای کابین مناسب برای سرنشینان است. از طرفی نسخه سدان تیپو ۱۲۷۰ کیلوگرم وزن دارد و نسخه هاچبک آن ۱۲۹۵ کیلوگرم. پس موتور ۱٫۶ لیتری می تواند جوابگوی این اتاق باشد و از نظر فنی هم تیپو را از برخی رقبای چینی جلوتر بیاندازد. قیمت کمتر از ۷۵ میلیون تومان برای فیات تیپو منطقی به نظر می رسد (البته با امکانات فول). با توجه به اینکه ایران خودرو قیمت پژو ۲۰۰۸ اتوماتیک را ۷۸ میلیون تومان و ۳۰۱ اتوماتیک را ۶۳ میلیون تومان اعلام کرده است، می توانیم امیداور باشیم که قیمت این ایتالیایی نیز رقابتی در نظر گرفته شود. مدل ۱٫۴ لیتری ۹۵ اسب بخاری این خودرو با گیربکس دستی، اگر قیمتی کمتر از ۵۵ میلیون تومان داشته باشد، می تواند با خودرویی چون جک J5 دنده ای رقابت کند. همچنین در صورت مونتاژ نسخه هاچبک این خودرو، می توانیم رقابت نسخه دنده ای تیپو را با خودروهایی چون رنو ساندرو دنده ای، ام وی ام ۳۱۵h، لیفان X50 دنده ای، برلیانس H320 دنده ای و… شاهد باشیم.
اما با حضور نسخه سدان با موتور ۱٫۶ لیتری و گیربکس اتوماتیک، می توانیم از همین الان اعلام کنیم که کار برای چینی ها سخت تر از گذشته می شود. این خودرو از نظر فنی و قیمتی می تواند با چری آریزو۵ و جک J5 اتوماتیک رقابت کند. همچنین می تواند بازار خودروهایی چون رنو سیمبل رو بر هم بریزد.
با نگاه کلی می توان فهمید که فیات تیپو می تواند دوستی بیشتر مشتریان را با ایران خودرو و صنعت خودرو ایران به همراه داشته باشد. چون بعد از مدت ها با خودرویی طرف هستیم که در بحث طراحی واقعا خوب ظاهر شده است. از طرفی اعتبار خوبی دارد و نام و نشان ایتالیایی را بر دوش نهاده است. کیفیت ساخت در سطح قابل قبولی بوده و در صورت عرضه با قیمت منطقی، می تواند مشتریان زیادی را جذب کند. تیپو می تواند گزینه های جذاب برای بازار ایران باشد.
حضور اولین محصول فیات در ایران خودرو

مشخصات فنی فیات تیپو ۱٫۶ فیات تیپو ۱٫۴
حجم موتور (سی سی) ۱۵۹۸ ۱۳۶۸
حداکثر قدرت (اسب بخار) ۱۱۰ ۹۵
حداکثر گشتاور (نیوتون متر) ۱۵۲ ۱۲۷
حداکثر دور موتور مجاز (RPM) ۵۵۰۰ ۶۰۰۰
مصرف سوخت ترکیبی (L/100Km) ۷ ۵٫۵
گیربکس شش سرعته اتوماتیک با قابلیت تیپ ترونیک Aisin شش سرعته دستی FPT
محور انتقال قدرت جلو جلو
فاصله محوری (میلی متر) ۲۶۳۷ ۲۶۳۷
ارتفاع/ عرض / طول ۱۴۹۷/۱۷۹۲/۴۵۳۲ (طول هاچبک: ۴۳۶۸) ۱۴۹۷/۱۷۹۲/۴۵۳۲ (طول هاچبک: ۴۳۶۸)
نوع فرمان EPS متغیر EPS متغیر
اندازه رینگ ۱۷ اینچی ۱۷ اینچی
مشخصات لاستیک ۲۲۵/۴۵ R17 ۲۲۵/۴۵ R17
وزن خالص (کیلوگرم) ۱۲۷۰ – نسخه هاچبک: ۱۲۹۵ ۱۱۵۰ – نسخه هاچبک: ۱۱۹۰
حجم صندوق (لیتر) ۵۲۰ – نسخه هاچبک: ۴۴۰ ۵۲۰ – نسخه هاچبک: ۴۴۰
شعاع گردش (متر) ۵٫۵ ۵٫۵
تعلیق جلو مک فرسون مک فرسون
تعلیق عقب پیوسته متغییر پیوسته متغییر

حضور اولین محصول فیات در ایران خودرو

مشخصات ایمنی فیات تیپو ۱٫۶ فیات تیپو ۱٫۴
تعداد کیسه هوا ۲ عدد در مدل ساده – ۶ عدد در مدل فول ۲ عدد در مدل ساده – ۶ عدد در مدل فول
ترمز جلو دیسکی خنک شونده دیسکی خنک شونده
ترمز عقب کاسه ای کاسه ای
ABS دارد دارد
EBD دارد دارد
BA دارد دارد
سامانه الکتریکی کنترل کشش و پایداری دارد دارد
دوربین عقب دارد دارد
سنسور پارک عقب دارد دارد
سنسور باد لاستیک دارد دارد
تنظیم باد لاستیک دارد دارد

حضور اولین محصول فیات در ایران خودرو

امکانات رفاهی فیات تیپو ۱٫۶ فیات تیپو ۱٫۴
سیستم تهویه اتوماتیک اتوماتیک
سانروف ندارد ندارد
استارت دکمه ای ندارد ندارد
کروزکنترل دارد دارد
مانیتور/ GPS دارد- لمسی سه بعدی دارد- لمسی سه بعدی
تعداد بلندگو ۶ ۶
تودوزی چرم سفارشی سفارشی
کامپیوتر سفر دارد دارد
چراغ روشنایی روز دارد دارد
جا لیوانی و زیر آرنجی عقب دارد دارد
آینه حساس به نور دارد دارد
سنسور نور دارد دارد
مه شکن جلو و عقب دارد دارد
بلوتوث دارد دارد
فرمان بر صوتی دارد دارد
چراغ پارک دارد دارد
تنظیم حالت فرمان دارد دارد

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۱۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ،

31 Responses to “حضور اولین محصول فیات در ایران خودرو”

 1. شهاب گفت:

  نمیدونم چرا نمی تونم شخصا به ایران خودرو اعتماد کنم
  البته چرا رو که می دونم
  وقتی به قیمت هایما، کپچر، ال۹۰ی که قرار بود جای پیکان بیاد و یا قیمت دنا حتی، باور اینکه همون نسخه ی اروپایی ۲۰۰۸، ۷۸ تومن باشه سخته
  به همین ترتیب به قیمت پیش بینی شده بر اساس پژو۲۰۰۸، هم اعتقادی ندارم
  اساسا هم سوالی که مطرحه چطور ممکنه قیمت تمام شده خودروی چینی برابر و یا بیشتر تموم شه و ضعف آشکاری نداشته باشه خودروی اروپایی؟

 2. ارمان گفت:

  عجب ؟! ماشین زیباییه …

 3. شاهین گفت:

  سلام.حسین جان خسته نباشی اونقدر راجع به چینیا صحبت کردی داشتم یواش یواش از ورود ماشینای غیر چینی به ایران نا امید میشدم.خدارو شکر ایشاالله خوش خبر باشی.

 4. فرشاد گفت:

  میدونین فرق MBA و EBA در چیه؟منظورم اینه به طور کلی کدوم بهتر عمل میکنن؟

 5. محمد گفت:

  مرسی جناب دلاور…
  میدونم ک کلی وقت و زحمت خرج این گزارش شد…
  اینم عکس از نمای داخلی :
  http://images.cdn.autocar.co.uk/sites/autocar.co.uk/files/styles/gallery_slide/public/fiat-tipo-0374.jpg?itok=D7oeiBAr
  منم با نظر و تحلیل شما موافقم…فقط ظاهرا نبود ترمز دیسکی عقب و البته سانروف یکم تو ذوق میزنه…
  یعنی این ماشین کلا تو هیچ تیپ و نسخه جهانی هم سانروف و ترمز عقب دیسکی نداره؟؟؟حیف…

 6. محمد گفت:

  سلام
  قضاوت با خودتون چری آریزو۵ یا فیات تیپو……………!!!!!!!

 7. مازیار. ع گفت:

  خیلی ممنون بخاطر جدول مشخصات فنی و ارائه کامل اون، لطفا در معرفی و مقایسه همه خودروها این کار رو بکنید.

  در مورد سایتتون میخواستم بگم اگه موقعی که به نظرات کاربران پاسخ میدین براشون ایمیل ارسال بشه اینجوری خیلی بهتر و اصولی تر هست.

  آیا درباره مونتاژ چنین خودروهای مناسبی و قراردادهای پژو و سایپا با شرکای خارجی و خراب شدن بازار چینی ها سنگ اندازه ذینفعان منفعت طلب که باعث تعویق به نتیجه رسیدن اینجور همکاری ها میشه صحت داره؟

 8. کیارش گفت:

  آقای محترم خودروساز استارت دکمه ای بزار، مگه مریضی که استارت دکمه ای نمیزاری

 9. حمید گفت:

  زیر ۹۰ نمیاد تو بازار چرا؟ چون ایرانخودرو ول کن فرانسه نیست

 10. محمد گفت:

  سلام . ماشین خوبی به نظر میرسه اما کاش خودتون بررسی کامل رو انجام دهید و کلیپ رو برای ما اماده کنید ممنونم.

 11. امید گفت:

  حسین دلاور مرسی انشاالله خبر ورود سواری بنز هم بدین.

 12. علي تبريزي گفت:

  سلام (خوهشا با دقت بخونيد)
  قيمت حدود ۷۵ تومن اما سانروف نداره.. ملت زانتيا و ماكسيما و تيبا و تندر ، پژو و پرايد سوار ما عقده داشتن سانروف به دلشون موند… ماشين كلاسيكهاي ۶۰سال پيش اين آپشنو دارن اما ماشين هاي توليد داخل دلشون نمياد اين آپشن ساده رو بزارن!!!
  اصل ماجرا اينه ملت ما عقده اي شدن از بس آپشن نديدن واسه همين خريدارا حجوم ميبرن سراغ كره اي هاي پر آپشن تابلكه ارضا بشن

 13. مهرشاد گفت:

  خیلی خوبه بهتر از خودرو های داخلی هستند حد عقل ایمنیش از محصولات فعلی بعتر و تکمیل تره از همه مهم تر مصرف سوختش خیلی کمه و برای شهر خیلی خوبه.

 14. نیما گفت:

  از داخلشم ای کاش عکس میذاشتین ببینیم چجوریه

 15. سعید گفت:

  از اندازه طول مدل هاچبک، مشخصه که زیاد از فضای داخلی خودرو نزدند و فقط صندوق رو کم کردند.
  عقب مدل هاچکش خیلی خوب شده(مدل ۲۰۱۶).
  امیدورام هر دو مدل سدان و هاچبک با هم رو خط تولید(اِهِم، مونتاژ) برند.

 16. آمریکایی و ژاپنی گفت:

  پس نمای جلوییه لیفان ۸۲۰ از روی این کپی شده؟!
  بالاخره یافت شد 🙂

 17. امین گفت:

  ممنون از آقای دلاور عزیز و ارجمند که این قدر زحمت کشیدید . قیمت این اگه به بازار بیاد حدودا چند میشه؟

 18. شاهین گفت:

  در صورتی که زیر ۷۵ باشه ارزش خرید داره.ولیی با این حجم موتور اگه بره بالای ۹۰ تومن احتمالا تسلیم دست دوم های با سابقه میشه.کلا ایتالیا ماشین بد نمیسازه اما این که ارزش حقیقی و ارزشی که به ما غالب میکنن تفاوتش چقده تعیین کننده شکست یا برتری این ماشین تو ایرانه و اصلا هم ربطی به خوبی و بدی ماشین نداره

 19. افشین گفت:

  موتور ۱۴۰۰ ، گیربکس دستی ،بدون سانروف و استارت دکمه ای
  ۵۰ تومن؟؟؟؟؟
  شوخی جالبی بود خندیدیم
  البته دست ایرانخودرو افتاده نباید غیر از این انتظار داشت
  بالاخره ایرانخودرو اشتهاش بیش از حد بالاس

 20. افشین گفت:

  اوه اوه اوه ترمز عقباشم کاسه ایه چهل بیشتر عمرا بیارزه

 21. زان گفت:

  طراحی بسیار زیبایی داره من عاشق طراحیشم ، ولی متاسفانه عکسایی که قرار دادید زیاد طراحیشو وب نشون نمیدن ، کلا زیبا حرف زدید و امید زیبایی تو کلامتونه ! امیدوارم به یاس تبدیل نشه امیدی که تو همه نوشته هاتون هست! و خودروهای خوبی به بازار بیان… ولی از عکسای این مطلبتون اصلا خوشم نیومد چون این شاهکار طراحی رو به تمام نشون نمیدن. در کل در آخر اینو بگم ایران‌خودرو عاشق پژوئه ! قیمت اینو بالاذمیزنه به خاطر معشوقه‌ش ….

 22. حمید گفت:

  خب منم که نگفتم فرانسویه گفتم اگه فرانسه بود میتونست بیاد و خوب بفروشه با قیمت معقول ولی غیر فرانسه ایران خودرو حال نمیکنه و قیمت بالا میده یا نمیاد پس ول کن فرانسه نیست فقط فرانسوی

 23. حسین گفت:

  ممنون زحمت کشیدید ولی کاش انقدر ایراد نگارشی توی متن وجود نداشت.

 24. سینا گفت:

  نا خدا گاه تو نگاه اول افتادم یاد آریزو۵ نمیدونم چرا؟!
  نکته ی جالبش اینه که مثه الانترا اگزوزش از پشت مخفیه:)
  ولی ای کاش نسخه ی توربوش وارد بازار ایران میشد /
  آقای دلاور یه چیز دیگه : اکثر سورن های توربو تو ایران خودرو الان خوابیدن و واشر سوزوندن و من رفتم نگای سوپاپاشون کردم اینا اومدن نسبت به EF7 معمولی ،سوپاپاشونو گود مانند و یه خورده درشت کردن به هر حال فناوری توربو رو خوب روی سورن نصب نکردن ولی ای کاش روی هایما s7 این نسخ رو اجرا میکردن، چون هم جاش رو داره توی موتور و هم ۲منبع رو داره که توانش واسش راحت تره 🙁 نظر شما چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 25. سام گفت:

  حسین خان دلاور دم شما گرم مثل همیشه عالی بود .
  به امید اینکه خودروهای خوب و تولید هر کشوری در ایران بیاد و صنایع ایران هم رو به رشد واقعی داشته باشند و صنایع ایران از تولید و ارائه خودروها و محصولات بیکیفیت و با قیمت ناعادلانه خودداری کنند تا مصرف کنندگان هم بجای اجبار در خرید با لذت و با شوق این محصولات رو خریداری کنند

  پاینده باشید

 26. امین گفت:

  با سلام.
  میشه بپرسم چرا دوباره سایتتون تو کما رفته؟ بازم چند روزی هست خبری از اخبار جدید نیست. لطفا به روز رسانی رو یه مقدار زودتر انجام بدین.
  ممنون

 27. احمدرضا گفت:

  به نظر من خودروی خوبیه و البته احتمالاً نسخه فولش بالای ۷۰ قیمت میخوره ولی اینطور هم نیست که یک خودروی اروپای واقعی باشه. توی متن هم نوشته که این خودرو برای بازار کشورهای در حال توسعه است. به طور واضح هم چند تا ایراد داره که نمیشه ازش گذشت. اینکه خودرویی با قیمت احتمالی ۷۰ میلیون ترمز عقبش کاسه ای باشه و سانروف نداشته باشه نکته مثبتی برای این ماشین نیست. قدرت موتور هم ظاهراً در نسخه ای که به بازار ایران میاد ۱۱۰ اسب بخار بیشتر نیست. ضمن اینکه این خودرو توی موسسه یوروانکاپ هم تست ایمنی نشده. پس مزیت خیلی خاصی نسبت به چینی های هم رده قیمتی مثل آریزو ، بسترن و لیفان ۸۲۰ نداره. به هر حال ورود این خودرو و دیگر خودروها به تنوع بازار کمک میکنه و حتی میتونه باعث تعدیل قیمت خودروهای چینی هم بشه و باید به فال نیک گرفت.

 28. سعید گفت:

  خودرویی با قیمت بیش از ۵۰ میلیون و با ترمزهای عقب کاسه ای؟؟؟ و ۹۵ اسب بخار قدرت؟؟؟

 29. پرهام گفت:

  طراحی مدرن و قشنگی داره به نظرم ولی مطمئنم اگه قرار به واردات یا تولیدش بشه با یه قیمت عجیب طرفیم !!!

 30. سياوش گفت:

  بنظرم هم نسخه سدان و هم هاچ بكش ميتونه بسيار تاثير گذار باشه مخصوصا اگر هاچ بكش بتونه تو رنج قيمتي ٢٠٦ ارائه كنه و كمي بروز تر از ٢٠٦ باشه از نظر امكانات و كلا ٢٠٦ و ساير محصولات تكراري و قديمي جمع كنند و بتونن تو رنج قيمت همونا جديد بيارن. منتها مشكل اينجاست كه اينجا قديمياي هي هستن جديديا هم كه ميان گرون تر از قيمت واقعيشون، مثل نميايندگي هاي وارد كننده خودرو كه با اومدن مدل جديد و سال جديد مدل قديميه ارزونتر نميشه بلكه مدل جديده گرون تر ميشه واقعا خنده دار همه چيزمون

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.