فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

اولین تست و بررسی مرسدس بنز CLA 45A در ایران

اولین تست و بررسی مرسدس بنز CLA 45A در ایران
خودرویی که تنها در ۱۵ نسخه به ایران آمده است
کار سختی است وصف خودرویی که برخی سوپر اسپرت ها را به جدالی تمسخر آمیز دعوت می کند. خودرویی که در قالب یک سدان به نسبت کوچک، شوخی را با بزرگان خودرویی دنیا آغاز می کند. اول فکر می کردیم که این خودرو گول برند خود را می خورد و تنها فخر فروشی را به دیگران نشان می دهد. بعد از چند دقیقه رانندگی، باورش سخت بود که این مقدار از هیجان از در یک سدانی لوکس تجربه کنیم. تجربه و هیجانی که هیچ ربطی به لوکس بودن ندارد و تنها با فشار دادن پدال گاز، حس مسابقه و اسپرت را به سرنشینان القا می کند. مرسدس بنز CLA 45A که در نسخه AMG و MEC Design فابریک مهمان ما بود، معرفی جدیدی از حس هیجان را به ما یاد داد. CLA 45A در عین تجمل، موجودی است وحشی و خطرناک که به اشاره رام می شود. امروز در این بخش به معرفی مرسدس بنز CLA 45 AMG می پردازیم و تجربه ای از تست چند ساعته خود را در تهران در اختیارتان قرار می دهیم.
اولین تست و بررسی مرسدس بنز CLA 45A در ایران
– ابتدا CLA را بشناسید
مرسدس بنز CLA خودرویی است که به نوعی برادر کوچک CLS محسوب می شود و این جمله از روی تشابه ظاهری در طراحی این دو خودرو برانگیخته می شود. CLA در سال ۲۰۱۳ به بازار جهانی معرفی شد و کمی بعد با مدل ۲۰۱۴ به بازار جهانی عرضه شد. نسخه های مختلف CLA به نسبت قدرت خوبی دارند و تا حدی در بازار جهانی نظر مشتریان را به سمت خود کشانده است. اما ما در مورد مدل ۷۵ هزار دلاری این خودرو صحبت می کنیم. نسخه ای که تنها سدان بودن را به عنوان پوشش خود انتخاب کرده است و قرار نیست هر کسی متوجه باطن آن شود. صحبت ما در خصوص CLA 45 است. ولی نه هر سی ال اِی چهل و پنجی! بلکه نسخه ای سفارشی که امضا اصلی AMG و MEC را در کالبد و بدنه خود دارد. این خودرو با موتور دو لیتری Twin Scroll Turbo توان تولید ۳۹۳ اسب بخار را با گشتاوری بیش از ۴۶۰ نیوتن متر دارد و این بدان معناست که چیزی حدود ۱۲ تا ۴۰ اسب بخار از سایر CLA های نسخه ۴۵ قوی تر است. همچنین این خودرو به سیستم ۴matic مجهز است که از نظر هندلینگ در سطح بالایی قرار دارد و چهار چرخ این خودرو با توجه به نوع گازدهی، قدرت موتور در آن ها دمیده می شود. گیربکس CLA 45 از نوع ۷ دنده اتوماتیک است که قدرت را به چرخ های جلو و عقب منتقل می کند. شاید جالب باشد بدانید که این گیربکس مکانیکی به مراتب از گیربکس هایی با فناوری های متفاوت قوی تر بوده و تا حد زیادی مرسدس بنز نوع فعالیت آن را متمایز از تمام گیربگس های موجود در صنعت خودرو دنیا کرده است. عملکرد این جعبه دنده به قدری دقیق است که باور مکانیکی بودن این گیربکس برای هر فردی در برخورد اول سخت می شود. امروز مرسدس بنز کلاس CLA به عنوان یکی از پرفروش ترین خودرو بنز شناخته می شود و در اکثر نقاط دنیا طرفداران خاص خود را دارد. وقتی که حرف از نسخه فول AMG و MEC می شود، کمتر کسی است که قابلیت های این خودرو را نقض کند و آن را کم بشمارد.
اولین تست و بررسی مرسدس بنز CLA 45A در ایران
– وقتی ایمنی را در اوج لمس می کنیم
مرسدس بنز CLA 45 AMG که ما آن را مورد بررسی قرار دادیم، در یکی از بالاترین سطوح ایمنی قرار داشت. بگذریم که به واسطه ایربگ ها و نوع پلتفرم این خودرو ۵ ستاره ایمنی را دریافت کرده است و به عنوان یک سدان ساب کامپکت ایمنی شناخته می شود. وقتی رانندگی با این خودرو را در شهر شروع کردیم، سیستم رادار نقطه کور دقت بسیار بالایی داشت و از طرفی با فعال کردن رادار خطی، کنترل کامل خودرو را در زیر دستان خود احساس می کردیم. بعضی وقت ها در قسمت سرعتسنج خودرو چراغ قرمز رنگی روشن می شد و این بدان معنا بود که با توجه به نوع رانندگی، فاصله طولی را با خودرو جلویی رعایت نکرده ایم. همچنین این سیستم در صورت فعالیت کامل می تواند در هنگام لمس خطر، با ترمزگیری شدید از تصادف جلوگیری کند. یکی دیگر از سیستم های ایمنی و هشدار دهنده این خودرو، تشخیص شرایط ترافیک و رانندگی در محیطهایی مانند پارکینگ است. وقتی CLA 45 AMG تشخیص می دهد که شما در ترافیک قرار دارید و یا وارد یک پارکینگ شده اید، با پیام هایی نشان می دهد که نوع رانندگی شما را می سنجد. ترمزهای سرامیکی هم با دیسک های بزرگ شتاب منفی عجیبی برای این خودرو حدود ۱۶۰۰ کیلوگرمی ایجاد می کند که گاهی تمام تشکیلات بدن را به چالش می کشد!
اولین تست و بررسی مرسدس بنز CLA 45A در ایران
– چه امکاناتی را در CLA پیدا می کنید؟
در نسخه فول مرسدس بنز CLA می توانید صندلی های جلو برقی با گرمکن و ماساژور را ببینید. همچنین امکاناتی مثل سانروف هم سطح با سقف، دنده پشت فرمان، سیستم صوتی حرفه ای هارمن کاردن، دوربین عقب، سنسورهای پارک، کروزکنترل هوشمند، تنظیم حالت رانندگی در چهار حالت پایه و یک حالت با قابلیت تنظیم دلخواه، سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه، دکمه فعال شدن صدای کیت اگزوز، روشن و خاموش شدن اتوماتیک خودرو در ترافیک ها، بلوتوث، فرمانبری صوتی، حافظه صندلی سه تایی، موس وسط، ترمز پارک برقی، تودزوی چرم طبیعی، نور زنون، سنسور نور و باران و…در CLA 45 AMG فول دیده می شود. ولی باید در نظر داشته باشید که این خودرو از نظر فضای کابین آنچنان بزرگ نبوده و گاهی برای بسیاری از افراد، ردیف عقب خودرو کوچک و تنگ به نظر می رسد. همچنین برخی به خاطر سفتی صندلی، این خودرو را مورد نقد قرار می دهند. ولی باید توجه داشت که وقتی سوار بر خودرویی ۳۹۳ اسب بخاری می شوید، همه چیز باید به شکلی باشد که لبخند شما فقط به خاطر رضایت رانندگی بر صورتتان نقش ببندد.
اولین تست و بررسی مرسدس بنز CLA 45A در ایران
– وقتی فرمان CLA را لمس می کنیم
بارها قبل از تست به خودمان گفتیم که ۳۹۳ اسب بخار برای این اتاق، کم چیزی نیست و یادمان باشد که نباید با این خودرو تند برویم! ولی وقتی که دقایقی را با قوی ترین نسخه CLA در خیابان های تهران چرخیدیم، متوجه شدیم که این خودرو اصلا با راننده خود غریبی نمی کند و جالب بود که بسیار در بحث دید و نوع رانندگی با هر نوع راننده ای اُخت می شد. شاید اسمش را بذارید نقض قانون، ناهنجاری یا هرچیز نا درستی. ولی قبول کنید که نمی شود پشت فرمان این آلمانی اصیل باشید و نخواهید کمی به آن گاز بدهید. وقتی انتهای اتوبان همت بودیم، خودرو را در حالت Race قرار دادیم و پا را تا ته روی گاز گذاشتیم. باورش سخت بود که در کمترین زمان ممکن و بدون هیچ لرزش و تکانی سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت را رد کردیم و وقتی پا را روی ترمز گذاشتیم، چنان شتاب منفی به سرنشینان وارد شد که وصف آن کار سخت و نامتعارفی است. جالب است بدانید در حالت Race، اسپرت، اسپرت پلاس و کامفورت نوع تنظیمات خودرو تغییر می کند و وقتی دنده پشت فرمان را فشار می دهید، تعویض دنده به صورت دستی انجام می شود. ولی باز هم در این حالت ها نمی توانید دنده را در دور موتور بالا نگه دارید. ولی وقتی به قسمت تنظیمات دستی می روید، می توانید حالت تعویض دنده را کاملا به صورت دستی انجام دهید و گاهی کاتاف را با CLA 393 اسب بخاری تجربه کنید. در منطقه ای صاف و خلوت شتاب خودرو را با دو سرنشین با توجه به بنزین ایران و شرایط آلودگی هوا اندازه گیری کردیم. باید ذکر کنیم که این شتاب برای مبنا نقطه مختصات اندازه گیری شده و عقربه خودرو ملاک واقع نشده است. CLA در حالت تنظیمات دستی که به صورت وحشتانکی اسپرت بود، شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در کمتر از ۵٫۳ ثانیه ثبت کرد. این در حالی است که در شرایط استاندارد، این لوکس قدرتمند این شتاب را در ۴٫۱ثانیه ثبت می کند. وقتی که با سرعت حدود ۹۰ کیلومتر به پیچ دوربرگردان های آبشار تهران حمله کردیم، سیستم ۴Matic عملکرد عالی داشت و بسیار دقیق خودرو را در مسیر درست کنترل می کرد. به خاطر سیستم فرمان CLA شما می توانید بدون ترس از دست اندازها، غربیلک را رها کنید و بدون دست با خودرو رانندگی کنید. البته این کار اشتباه است و توصیه می شود که اصلا آن را امتحان نکنید! در حالت کامفورت نرمی خودرو به مراتب بهتر می شد. ولی باز هم حس AMG در کالبد خودرو وجود داشت و گاهی تکان هایی در اتاق احساس می شد. البته که این تکان ها به هیچ وجه با صدا همراه نبود. بالاخره خودرویی که موتورش امضا شده است، بدیهی است که در بحث کیفیت قوی عمل می کند.
اولین تست و بررسی مرسدس بنز CLA 45A در ایران
– جمع بندی
روزهای اول می گفتیم که ۷۵۰ میلیون تومان برای یک خودرو نه چندان بزرگ، غیر منطقی است. هر چقدر هم که قوی باشد باز مشتری به سراغ خودروهای بهتر می رود. ولی امروز می گوییم اگر عطش رانندگی داریم و خود را عشق ماشین می دانید، حداقل یکبار CLA 45 AMG را تست کنید. اگر هم که بودجه اش را داشتید، بد نیست که در کلکسیون خودروهای خود آن را داشته باشید و گاهی به سطح بالایی از لذت رانندگی دست پیدا کنید. در پایان از آقای فواد نیک سروش بابت هماهنگی این تست، کمال تشکر را داریم.
حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو
عکس ها: عرفان حمیدی

زمان ارسال پست: ۱۴ دی ۱۳۹۵ | ۸:۰۰ ق.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, تست بلند مدت | تگ ها: ، ، ،

15 Responses to “اولین تست و بررسی مرسدس بنز CLA 45A در ایران”

 1. کیارش گفت:

  طراحی داخلیش چقدر قشنگه، طراحی بیرونش هم قشنگه ولی داخلش عالیه

 2. رضا گفت:

  صدای کیت اگزوز بنزهای AMG واقعا معرکه اس.من که دیونه ی صدای غرش اگزوز و موتور دست سازشم.

 3. حسین گفت:

  خیلی جالب بود!
  خیلی از ماشین های ۶ سیلندر ایران رو حریفه!

 4. پارسا گفت:

  سلام ممنون بابت بررسیتون.

 5. پارسا گفت:

  Mec design خط کش هاش کج بوده موتورش رو هم کج گذاشته??

 6. رامین گفت:

  سلام
  خیلی ممنون از بررسی تون
  میخواستم بدانم که موتور این ماشین چند سی سی است ؟
  و یک سوال دیگر
  این ماشین چند اسب بخار است ؟
  چون یکجا ۲۹۳ اسب خورده و دکجای دیگر ۳۹۳ اسب
  باتشکر

  • حسین دلاور گفت:

   سلام. این موتور ۱۹۹۱ سی سی یا همون دو لیتر حجم داره که ۳۹۳ اسب بخار قدرت تولید میکنه

 7. امیررضا گفت:

  سلام خيلي ممنون بابت بررسي اميدوارم بررسي ويديويش هم بياد

 8. معید گفت:

  یه چیزی بررسی بکنید که بتونیم بخریم ……..البته فیض بردیم

 9. رضا گفت:

  با قیمت ۶۰۰۰۰دلار بیش از ۴۰۰تومن ارزش نداره. آخه چرا ۷۵۰ تومن!! خب با ۷۰۰تومن سری۷ بی ام و میگیریم.

 10. جواد گفت:

  ماشینه بی نظیریه، فوق‌العاده است، ممنون از بررسی دقیقتون

 11. سجاد گفت:

  دمشون گرررم…
  اینو میگن خودرو

 12. سجاد گفت:

  کاش تست ویدئوییش رو میذاشتین 🙁

 13. علی گفت:

  حسین آقا من تو سایت های مربوطه که سرچ کردم همه جا قدرت موتور رو ۲۸۰کيلووات ساعت یا ۳۷۵اسب بخار ثبت کرده اند،۳۹۳ ندیدم البته تجربه شما خیلی بیشتره فقط محض کنجکاوی بود

  • حسین دلاور گفت:

   این ماشین بر اساس تارگت فروش حقیقی ساخته میشه و وقتی توی سایت مرسدس ثبت سفارش می کنید، اونجا می تونید نسخه ۳۵۳، ۳۷۵، ۳۸۱ و ۳۹۳ اسب بخار رو با توجه به نوع کیت و سفارش انتخاب کنید.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.