فورد F-150 لایتنینگ رونمایی شد + تصاویر

فورد F-150 لایتنینگ
فورد F-150 لایتنینگ

پس از انتشار تیزرها و تصاویر بسیار، سرانجام انتظارها به پایان رسید و فورد F-150 لایتنینگ یا همان تمام برقی رونمایی شد.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

کمپانی فورد در دهه ۹۰ نخستین بار نام لایتنینگ را بر روی تراک F-150 نسخه اسپرت گذاشت و این تراک جذاب در دو نسل تا سال ۲۰۰۴ به تولید می رسید. حالا پس از گذشت سال ها، این کمپانی نام لایتنینگ (به معنای آذرخش) را برای نخستین تراک برقی خود در نظر گرفته است تا نشان دهد این محصول هم جذابیت های خاص خودش را دارد. خودرویی که در کلاس خودش احتمالاً مقرون به صرفه ترین باشد و با میزان پیمایش ۴۸۳ کیلومتر و قیمت پایه ۴۰ هزار دلاری، یک انتخاب هوشمندانه به نظر می رسد.

مشخصات فنی فورد F-150 لایتنینگ

فورد لایتنینگ
فورد لایتنینگ

روز گذشته جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحد آمریکا، فورد F-150 لایتنینگ را پیش از رونمایی رسمی تست کرد و ضمن این تست گفت: « این تراک واقعاً سریع است!»

فورد F150 لایتنینگ یا تمام برقی در دو نسخه به بازار می آید. نسخه اول یا پایه، میزان پیمایش ۳۷۰ کیلومتر را با هر بار شارژ دارد و این عدد در نسخه قوی تر به ۴۸۳ کیلومتر می رسد. در هر دو نسخه برق از باتری به دو موتور در دو محور منتقل می شود و طبیعی است که سیستم تمام چرخ محرک را در این تراک داریم. در نسخه پایه (SR) دو پیشرانه برقی در محور عقب و جلو در مجموع، توان تولید حداکثر قدرت ۴۲۶ اسب بخار را دارند و در نسخه قوی تر (ER) میزان نهایت قدرت ۵۶۳ اسب بخار است و در هر دو نسخه میزان گشتاور ۱۰۵۱ نیوتن متری را داریم.

فورد لایتنینگ
فورد لایتنینگ

شاید استفاده از نام لایتنینگ برای این خودرو کمی بزرگ نمایی باشد و حتا اگر نام گذاری را برگرفته از مدل معروف دهه ۹۰ بدانیم باز هم نام‌گذاری کمی عجیب است، چراکه خودروی دهه ۹۰ پیکاپی بر پایه مشخصات اسپرت بود و لایتنینگ فعلی یک تراک تمام عیار همانند نسل آخر F-150 بنزینی است. فورد F-150 لایتنینگ در نسخه ER با این قدرت و گشتاور تبدیل به قوی ترین نسخه F-150 (تولید کارخانه) در تاریخ می شود. با قدرت و گشتاور ذکرشده این خودرو در نسخه ER در ۴.۵ ثانیه شتاب گیری صفر تا صد را انجام می دهد که یعنی F-150 لایتنینگ سریع ترین تراک حال حاضر (بدون در نظر گرفتن سایبر تراک و هامر برقی) در بازار است.

فورد F-150 لایتنینگ
فورد F-150 لایتنینگ

برای اولین بار سیستم تعلیق مستقل در عقب را در F-150 می بینیم که ترکیب آن با مرکز ثقل پایین در این خودرو (به دلیل وجود پکیج باتری زیر کابین) باعث می شود رانندگی نرمی در این خودرو داشته باشیم. در باتری ها از سیستم خنک کننده مایع استفاده شده است تا عملکرد باتری در هر دمایی راضی کننده باشد. همچنین پکیج باتری برای ایمنی بیش تر در یک اسکلت فلزی قرار داده شده است و زیر آن یک صفحه فلزی ضمن محافظت از باتری، عملکرد آیرودینامیک خودرو را ارتقا می دهد. همان طور که گفته شد فورد F-150 لایتنینگ با سیستم دوموتوره عرضه می شود، اما گزارش ها حاکی از آن است که این کمپانی سیستم های سه و یا چهارموتوره را برای F-150 در نظر دارد که در آن صورت ضمن ارتقای قدرتی، عملکرد بهتر آفرودی را در این خودرو خواهیم دید.

فورد F-150 لایتنینگ در نسخه SR یا پایه توان جابه‌جایی بار حدود ۹۰۰ کیلوگرم را دارد و توان کشش میزان وزن ۲۲۶۷ کیلوگرم را داراست که با سفارش یک پکیج مخصوص این وزن کشش به ۳۴۹۰ کیلوگرم می رسد. در نسخه قوی ER توان کشش وزن ۴۵۳۵ کیلوگرمی را داریم، اما میزان وزن بار از نسخه پایه کم تر است که دلیل آن پکیج های بزرگ تر و سنگین تر باتری در نسخه ER است و براساس تخمین های زده شده، فورد F-150 لایتنینگ بدون بار و سرنشین حدود ۲۳۰۰ تا ۲۴۰۰ کیلوگرم وزن دارد.

فورد F-150 لایتنینگ
فورد F-150 لایتنینگ

در نسخه SR با شارژ خانگی معمولی شارژ از ۱۵ به ۱۰۰ درصد حدود ۱۰ ساعت زمان می برد و این فرآیند با ورودی متفاوت شارژ برای نسخه ER در ۸ ساعت انجام می شود. این خودرو سیستم شارژ سریع هم پشتیبانی می کند و با شارژ ۱۵۰ کیلوواتی مستقیم در مدت زمان ۴۰ دقیقه میزان شارژ از ۱۵ به ۸۰ درصد می رسد که البته این سیستم نسبت به دیگر شارژهای سریع که تا به حال دیده بودیم ضعیف تر است.

فورد F-150 لایتنینگ
فورد F-150 لایتنینگ

همانند فورد موستانگ مک ای، در این خودرو هم اتصال به شبکه هوشمند شارژ فورد موسوم به FordPass را داریم که فورد ادعا می کند گسترده ترین شبکه در آمریکای شمالی است. تلفن همراه هم با خودرو و این شبکه به وسیله یک برنامه هماهنگ می شود تا بتوانید در گوشی خود درصد شارژ و زمان های مناسب شارژ را داشته باشید. همچنین سیستم اطلاعات و سرگرمی خودرو هم با اتصال به این شبکه مصرف شارژ را با توجه به وزن بار، وزن تریلر، شرایط آب و هوایی، مسیر و سایر متغیرها بهینه می کند.

طراحی کابین و امکانات در فورد F-150 لایتنینگ

کابین فورد F-150 لایتنینگ
کابین فورد F-150 لایتنینگ

در تریم های لاریانت و پلاتینوم، همان صفحه نمایشی در جلوآمپر و صفحه نمایش Sync 4A را برای ارائه سیستم اطلاعات و سرگرمی داریم که در فورد موستانگ مک ای هم دیده می شد. از مزیت های این صفحه نمایش راحتی کار با آن ها است و جابه‌جایی برنامه های مختلف در آن با آسانی انجام می شود. همچنین همان طور که گفته شد، این سیستم اطلاعات و سرگرمی با گوشی هوشمند شما به وسیله یک برنامه هماهنگ می شود و شما می توانید با گوشی خود امکاناتی مثل تنظیم دمای داخلی، باز و بسته شدن صندوق جلو و برنامه ریزی های شارژ را انجام دهید.

فورد F-150 لایتنینگ در داخل به مودم هم مجهز است که باعث می شود تمامی سیستم های خودرو با اینترنت به‌روزرسانی شوند. همچنین در این خودرو سیستم نیمه خودران BlueCruise را هم در آینده خواهیم دید که در بزرگراه ها رانندگی با کمک این سیستم آسان تر خواهد بود. نکته جالب در مورد این خودرو سیستم برق آن است که با کمک آن می توانید برق مورد نیاز خانه خود را تأمین کنید. برای مثال، اگر خودروی شما در خانه به شارژر متصل باشد و سیستم برق خانه شما مجهز به اینورتر AC-DC باشد، با قطع برق خودروی شما برق را به خانه و سیستم های برقی آن می دهد و می تواند در صورت فول شارژ بودن تا سه روز برق خانه را تأمین کند. همچنین با استفاده از برق باتری این خودرو می توان از وسایل برقی و ابزارهای برقی استفاده کرد که تأمین برق وسایل دیگر آپشن جدید خودروهای برقی است که پیش تر در هیوندای آیونیک ۵ هم دیده بودیم.

طراحی بدنه در فورد F-150 لایتنینگ

فورد لایتنینگ
فورد لایتنینگ

سبک طراحی مدل F-150 بنزینی در فورد F-150 لایتنینگ دیده می شود و همان المان های طراحی را در این خودروی تمام برقی می بینیم. البته جای تعجب نیست، چراکه ساختار کلی در این خودرو همان چهارچوبی است که در ساخت مدل بنزینی به کار رفته بود. البته طبیعتاً تغییراتی داریم. برای مثال، جلوپنجره عظیمی که در نسخه بنزینی دیده می شد در این خودرو دیده نمی شود و جای خود را به یک صفحه مشبک براق داده است. چراغ های جلو طراحی مشابه چراغ های نسخه بنزینی دارند با این تفاوت که در بالا به یک نوار ال ای دی به هم متصل می شوند. طراحی به هم پیوسته چراغ ها را در عقب هم می بینیم و چراغ های عقب هم به این شکل طراحی شده اند.

قیمت و رقبا

تولید فورد F-150 لایتنینگ بخشی از سرمایه گذاری سنگین فورد در ساخت خودروهای برقی محسوب می شود. جالب است بدانید حتا در فرآیند ساخت لایتنینگ هم از ماشین های هیدروژنی و ابزارهایی با کم ترین میزان آلودگی استفاده می شود تا برای ساخت خودرویی سبز، تولیدی سبز داشته باشیم. قیمت فورد F-150 لایتنینگ در نسخه پایه SR از ۳۹.۹۷۴ دلار آغاز می شود که البته با امتیازات ایالتی برای خودروهای برقی، مبلغ پرداختی شما به حدود ۳۰ هزار دلار می رسد و این یعنی قیمتی فوق العاده برای یک تراک چهارچرخ محرک. در نسخه ER و در نسخه فول، قیمت ۹۰ هزار دلاری را داریم که حدود ۱۰ هزار دلار از هامر برقی EV3X کم تر است.

فورد F-150
فورد F-150

پیش‌بینی ها نشان می دهد که تسلا سایبر تراک هم در نسخه پایه قیمتی شبیه به F-150 لایتنینگ خواهد داشت که احتمالاً طرف‌داران کلاس تراک قطعاً ظاهر اصیل یک فورد را به ظاهر عجیب سایبر تراک ترجیح می دهند.

محمدرضا پاداش

پایگاه خبری اسب بخار

فورد F-150 لایتنینگ چه مشخصات فنی‌ای دارد؟

در نسخه پایه (SR) دو پیشرانه برقی در محور عقب و جلو مجموعاً توان تولید حداکثر قدرت ۴۲۶ اسب بخار را دارند و در نسخه قوی تر (ER) میزان نهایت قدرت ۵۶۳ اسب بخار است و در هر دو نسخه میزان گشتاور ۱۰۵۱ نیوتن متری را داریم.

میزان پیمایش با هر بار شارژ در فورد F-150 لایتنینگ چه قدر است؟

نسخه اول یا پایه میزان پیمایش ۳۷۰ کیلومتر را با هر بار شارژ دارد و این عدد در نسخه قوی تر به ۴۸۳ کیلومتر می رسد. در هر دو نسخه برق از باتری به دو موتور در دو محور منتقل می شود و طبیعی است که سیستم تمام چرخ محرک را در این تراک داریم.

قیمت فورد F-150 لایتنینگ در چه محدوده ای است؟

قیمت فورد F-150 لایتنینگ در نسخه پایه SR از ۳۹.۹۷۴ دلار آغاز می شود که البته با امتیازات ایالتی برای خودروهای برقی، مبلغ پرداختی شما به حدود ۳۰ هزار دلار می رسد و این یعنی قیمتی فوق العاده برای یک تراک چهارچرخ محرک. در نسخه ER و در نسخه فول قیمت ۹۰ هزار دلاری را داریم.

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.