درمان سرطان خودرو با استامینوفن !

قیمت گذاری خودروهای داخلی
قیمت گذاری خودروهای داخلی

صحبت های اخیر وزیر صمت با واکنش های متفاوتی همراه شده است؛ نگاه مردم به قیمت گذاری خودروهای تولید داخل نشان می دهد که آن ها به شدت از توزیع رانت از طریق محصولات دو خودروساز بزرگ به شدت عصبانی و ناراضی هستند و معتقدند درمان سرطان خودرو با استامینوفن ممکن نیست.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، عباس علی آبادی به تازگی نسبت به نحوه و نگاه قیمت گذاری انتقاد کرده و معتقد است تصمیم های مربوط به قیمت گذاری خودرو باید بر عهده وزیر صمت باشد، اما هم اکنون نهاد‌های مختلف در این موضوع مسئول هستند و وظایف خود را هم انجام نمی‌دهند.

به نظر وی، در قیمت گذاری خودرو مدتی است که دچار یک تعلل عمدی شده ایم، در حال حاضر، خودروساز نمی‌تواند خودش محصولات را بفروشد و به همین دلیل پول قطعه ساز را هم نمی‌تواند پرداخت کند و با چنین روندی زنجیره تأمین قطعات دچار مشکل می‌شود.

همچنین علی آبادی مدعی است: «در حال شکستن انحصار بازار خودرو هستیم و در این باره، قوانین واردات را مشخص کرده ایم، زیرا در یک رقابت سالم، صنایع رشد می‌کنند. البته واردات خودرو‌های نو برای همه مردم امکان پذیر است و برای واردات دست دوم هم اقدام می‌شود.»

نظر متفاوت مردم با خودروسازان

در این شرایط، خلع شواری رقابت از قیمت گذاری و تحمیل زیان انباشته به خودروسازان، به طور طبیعی، با استقبال و همراهی آنان همراه خواهد شد، به خصوص این که، اخیراً نیز درخواست افزایش مجدد قیمت آن ها با اتهام احتکار همراه شده است، بنابراین به طور طبیعی خودروسازان به طرز عجیب و غریبی خواستار خروج این نهاد قیمت گذار از کسب و کار خود هستند.

در مقابل، بخش عمده ای از مردم رأی و نظر دیگری دارند؛ به عقیده آنان قیمت‌گذاری دستوری و اختصاص یارانه های چند ده میلیونی و بالای صد میلیون تومان به خریداران خودروهای سایپا و ایران‌خودرو از جیب باقی ملت ایران و تحمیل ضرر و زیان این دو بنگاه ورشکسته به ملت و پرداخت تاوان آن از جیب مردم و بودجه طرح های عمرانی، چیزی بیش تر از درمان سرطان با استامینوفن نیست؛ این درد را نمی توان با این روش ها درمان کرد.

برخی دیگر نیز در واکنش به تیتر «وزیر صمت جنگ قیمت گذاری خودرو را علنی کرد» معتقد هستند: «جنگی در کار نیست، دست تمام آن ها در یک کاسه است، فقط با این کارها سعی می کنند ذهن مردم را منحرف کنند. سالیان سال است با همین روش پیش می روند. آقای وزیر به‌جای دخالت در قیمت، چرا چهار پلتفرم به‌روز برای تولید نمی آورد؟ چرا به دنبال استارت آپ هایی که خودرو برقی یا هیدروژنی تولید می کنند نمی روند؟ مگر کار وزیر قیمت گذاری است؟»

بربادرفته

این واکنش ها و پیام های متفاوت نشان می دهد که اعتماد به راهکارهای مسئولان در زمینه صنعت خودروسازی بربادرفته است. به بیان ساده، با توجه به حجم سنگین خبردرمانی و عدم حصول نتیجه ای درخور، قابل باور و قابل درک برای بسیاری از مردم استفاده و برخورداری از رانت های کور توزیعی دیگر محلی از اعراب ندارد. آن ها به دنبال این هستند که علاوه بر استفاده از خودروهای به‌روز، ایمن و باکیفیت امکان خرید با قیمت مناسب و معقول را نیز داشته باشند. ضمن این که، برخی معتقد هستند اگر نظارت و کنترلی بر قیمت گذاری وجود نداشته باشد، خودروسازان به معنای اعلای کلمه خون مردم را در شیشه خواهند کرد. البته از یک منظر خودروسازان نیز جدا از مردم نیستند و آن ها نیز گرفتاری های خاص خود را دارند. با این حال، آن چه تا امروز از جاده مخصوص به مصرف کنندگان مخابره شده است، پیامی تلخ و دردناک است، دردی که در این سال ها به جان زندگی امروز و فردای جامعه افتاده است. در این وضعیت حتا اگر شورای رقابت از قیمت گذاری خلع و سکان‌دار صمت کشور عهده دار این مسئولیت باشد، آیا تضمینی برای کاهش قیمت ها و عرضه هایی پی‌درپی وجود دارد؟ به خصوص این که، تن بازار هنوز از ترکه واردات و تولیدات داخل کبود است و متولیان فقط وعده درمان می دهند.

۵ امتیاز از ۲ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.