آئولوس شاین مکس رونمایی شد؛ سدان وارداتی ایران خودرو + ویدیو

آئولوس شاین مکس
آئولوس شاین مکس

امروز طی مراسمی کوتاه، شرکت ایران خودرو از سدان وارداتی خود به نام آئولوس شاین مکس (Aeolus Shine Max) رونمایی کرد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

شرکت ایران خودرو در گام جدید خود به سراغ واردات یک سدان بزرگ از کمپانی دانگ فنگ به نام آئولوس یی شوئن مکس رفته است. البته نکته جالب آن که، آبی پوشان به دلیل سختی تلفظ نام این خودرو، اسم آن را به شاین به‌جای یی شوئن تغییر داده اند. ایران خودرو قرار است در وهله اول، چهار هزار دستگاه از نوع بنزینی و ۵۰۰ دستگاه از نوع هیبریدی این خودرو را وارد کند. کارهای اخذ مجوز و واردات این سدان هم توسط شرکت ایساکو کیش از شرکت های تابعه ایران خودرو صورت پذیرفته است.

ماجرای رونمایی های شتاب زده

آئولوس شاین مکس
آئولوس شاین مکس

ایران خودرویی ها گویا عادت کرده اند که برای مثبت کردن برآیند عملکرد خود، جلوگیری از استیضاح وزیر و یا جلوگیری از برکناری مدیرعامل، رونمایی های شتاب زده ای را ترتیب دهند که هیچ گاه برنامه ریزی دقیقی پشت آن ها نیست. از جمله این رونمایی ها می توان به پرده برداری از کراس اوور K125 به نام ری‌را و سپس عوض کردن مجدد نام آن و عدم تولیدش تاکنون، رونمایی TF21، درحالی که، هیچ اطلاعات فنی دقیقی از آن در دسترس نیست و حتا طرح ظاهری آن هم نهایی نشده است، و بالاخره، رونمایی از این سدان جدید به دلیل این که شنبه هفته آینده قرار بر برگزاری مجمع بورسی شرکت است و باید برآیند عملکرد علیمردان عظیمی برای سهام داران مثبت جلوه داده شود‌؛ شاید هم هدف از رونمایی امروز این بوده است که از برکناری عظیمی به دلیل کارنامه خالی او در این مدت جلوگیری شود.

معرفی سدان آئولوس شاین مکس ایران خودرو

یی شوئن مکس یا همان شاین مکس ایران خودرویی ها، با نشان آئولوس گروه دانگ فنگ به بازارهای هدف معرفی شده و قرار است در جایگاه یک سدان لوکس چینی به صورت وارداتی توسط ایران خودرو به ایران بیاید. این خودرو از نظر ابعاد، در جایگاه کمی بالاتر نسبت به KMC J7 ایران خودرو می ایستد و رقیب مستقیم آن در بازار ایران را می توان چری آریزو ۸ یا به عبارت بهتر فونیکس آریزو ۸ دانست.

شاین مکس از نظر طراحی ظاهری، خودرویی با استایل جذاب و خشمگین به نظر می آید، که البته این خشم در دماغه خودرو مشهودتر است‌. در این نما شاهد به‌کارگیری یک جلوپنجره بزرگ با قطعات کرومی در طرفین هستیم که به چراغ ها نیز متصل شده است. به عنوان نکته ای دیگر هم در بخش جلو می توان به گرافیک داخلی متفاوت چراغ ها در دو نسخه بنزینی و هیبریدی اشاره کرد. نمای کناری فرمی فست بک دارد و امتداد سقف خودرو با شیبی ملایم به درِ صندوق ختم می شود. در بخش انتهایی نیز چراغ های به هم پیوسته با گرافیک داخلی دودی رنگ به چشم می آیند و البته نوشته AEOLUS و DFM و همچنین A60MAX از جمله بج هایی هستند که روی درِ صندوق نصب شده اند.

طراحی کابین و امکانات

کابین آئولوس شاین مکس
کابین آئولوس شاین مکس

در بخش داخلی خودرو هم سبک طراحی به‌روز و زیبایی را شاهد هستیم؛ پیشانی داشبورد که دربرگیرنده مانیتور و کلیدهای کنترلی روی آن است، حالتی راننده‌محور دارد و کلاستر نیز از نوع دیجیتالی است. تریم داخلی در نسخه بنزینی سفید و طوسی با خطوط نارنجی رنگ بود و نسخه هیبریدی تریم مشکی داشت. از جمله امکانات ایمنی و رفاهی این خودرو می توان به مواردی همچون سنسور نور، شیفتر دنده الکترونیکی، صندلی های جلوی zero gravity، سنسور باران، سقف پانورامیک، شش ایربگ، ترمز پارک برقی، اتوهلد، سیستم ورود و استارت بدون کلید، صندلی راننده برقی ۶ حالته به همراه تنظیم گودی کمر و سردکن و گرم‌کن، صندلی شاگرد برقی با تنظیم چهار جهت به همراه گرم‌کن، کول باکس، سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش، کروز کنترل تطبیقی، سیستم ترمز اضطراری خودکار، رادار نقطه کور و… اشاره کرد.

مشخصات فنی آئولوس شاین مکس

ایران خودرو شاین مکس در نسخه بنزینی به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژر TGDi مجهز است، که ۱۹۰ تا ۱۹۷ اسب بخار را با گشتاور ۳۰۰ تا ۳۲۰ نیوتن متر تولید می کند و جعبه دنده ۷ سرعته اتوماتیک دوکلاچه تَر (WDCT) توان را به چرخ های جلوی این خودرو می رساند.

در نسخه هیبرید آئولوس یی شوئن مکس یک پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژر ۱۶۳ اسب بخار و ۲۳۰ نیوتن متر به همراه یک پیشرانه الکتریکی ۱۷۴ اسب بخار و ۳۰۰ نیوتن متر توان را به وسیله یک جعبه دنده E-CVT به چرخ های جلو منتقل می کند.

سخن پایانی

علیمردان عظیمی در این مراسم تأکید داشت ایران خودرو به بحث واردات خودروهای کارکرده ورود نمی کند و تمرکز شرکت بر توسعه محصولات داخلی و همکاری با شرکای خود است. باید منتظر ماند و دید ایران خودرویی ها که بر توسعه خودروهای ساخت داخل و گسترش سبد محصولات تمرکز ویژه ای دارند بالاخره چه زمانی K125 ،TF21 و حتا نسخه های V3 و V4 تارا را روانه بازار می کنند و واردات سدان یی شوئن مکس نیز به کجا می انجامد.

ویدیو رونمایی آئولوس شاین مکس

گالری تصاویر

آئولوس شاین مکس چه مشخصاتی دارد؟

ایران خودرو شاین مکس در نسخه بنزینی به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژر TGDi مجهز است، که ۱۹۰ تا ۱۹۷ اسب بخار را با گشتاور ۳۰۰ تا ۳۲۰ نیوتن متر تولید می کند.

شاین مکس چه تعدادی وارد خواهد شد؟

ایران خودرو قرار است در وهله اول، چهار هزار دستگاه از نوع بنزینی و ۵۰۰ دستگاه از نوع هیبریدی این خودرو را وارد کند.

۴.۱ امتیاز از ۹ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.