داچیا اسپرینگ برقی + مشخصات فنی و ویدیو

داچیا اسپرینگ

داچیا اسپرینگ برقی جز اولین خودروهای برقی به کشور خواهد بود که احتمالا شرکت سایپا در بازار عرضه خواهد شد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

پس از نمایش داچیا اسپرینگ برای رئیس جمهور، امروز این خودرو در نمایشگاه روایت خدمت حضور یافت تا عموم مردم هم بتوانند با آن ملاقت کنند. در این ملاقات بخش های مختلف این کراس اوور کوچک برقی را مورد بررسی قرار دادیم و ویژگی هایش را به اطلاع شما مخاطبین عزیز رساندیم.

خودروسازی داچیا سال ۲۰۲۰ در جریان برنامه eWays رنو، از نسخه تولیدی کراس اوور کوچک و اقتصادی اسپرینگ الکتریکی رونمایی کرد. این کراس اوور یکی از اقتصادی ترین خودروهای بازار اروپاست و چندی قبل نیز در یک فیس لیفت جزئی به لوگوتایپ و جلوپنجره جدید محصولات داچیا مزین شد، اما نسخه ای که وزارت صمت برای ابراهیم رئیسی به نمایش درآورد، نمونه پیش از فیس لیفت بود که لوگوی قبلی داچیا را بر پیشانی خود داشت.

معرفی داچیا اسپرینگ

داچیا اسپرینگ نخستین محصول الکتریکی داچیاست که در واقع، برمبنای رنو سیتی K-ZE شکل گرفته و این در حالی است که رنو K-ZE نیز خود بر مبنای مدل کویید (Kwid) طراحی شده بود. به طور کلی، داچیا اسپرینگ را باید یک هاچ بک کراس کوچک دانست که در بحث طراحی ظاهری از هماهنگی خوبی بهره مند است و به‌خصوص نمای جلوی خودرو از نظر ترندهای روز دنیا، در سطح بسیار قابل قبولی قرار می گیرد.

مشخصات فنی داچیا اسپرینگ

مشخصات فنی داچیا اسپرینگ

همانند رنو سیتی K-ZE، داچیا اسپرینگ نیز از بسته باتری ۲۶.۸ کیلووات ساعتی لیتیوم یونی و یک موتور الکتریکی با ۴۴ اسب بخار قدرت و ۱۲۵ نیوتن متر گشتاور بهره می برد. با بهره گیری از چنین قدرت کمی، بی تردید شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت این خودرو چندان اهمیتی ندارد. با این وجود، بیشینه سرعت اسپرینگ به ۱۲۵ کیلومتر بر ساعت می رسد.

شعاع مسافتی داچیا اسپرینگ الکتریکی در چرخه WLTP به صورت ترکیبی به ۲۲۵ کیلومتر و در شهر به ۲۹۵ کیلومتر می رسد. با فشردن دکمه eco، میزان شعاع مسافتی خودرو تا ۱۰ درصد افزایش می یابد. این امر با استفاده از کاهش قدرت موتور الکتریکی به ۳۱ اسب بخار و رساندن بیشینه سرعت به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به دست می آید.

در مبحث شارژ باتری، با استفاده از سوکت ۲۲۰ ولتی برق شهر، ۱۴ ساعت زمان لازم است تا تمام ذخیره باتری بازیابی شود. این زمان با استفاده از شارژر Wallbox با نرخ شارژ ۷.۴ کیلووات، به زیر ۵ ساعت کاهش می یابد. در بهترین حالت و با استفاده از شارژ سریع DC، بیش از ۸۰ درصد ذخیره باتری در کم تر از یک ساعت بازیابی می شود.

امکانات

طراحی کابین داچیا اسپرینگ تا حدود زیادی به رنو City K-ZE شباهت دارد. غربیلک فرمان، لوگوی داچیا را در دل خود جای داده است و در بحث امکانات ایمنی و رفاهی، داچیا اسپرینگ از فرمان تمام برقی، قفل مرکزی با ریموت کنترل، شیشه های برقی، نمایشگر هفت اینچی، کلاستر نیمه دیجیتال، آینه های کناری برقی، سنسور پارک، دوربین دید عقب، بلوتوث و… بهره می گیرد.

عرضه داچیا اسپرینگ توسط سایپا

در داخل کشور، دو شرکت ایران خودرو و سایپا به صورت مشترک در حال کار بر روی پروژه های K112 و پاژ هستند که به معنای ساده تر، هر دو خودرو بر مبنای کویید شکل گرفته اند و این احتمال وجود دارد که اسپرینگ نیز برای استفاده و توسعه قوای فنی الکتریکی اش، به ایران آمده باشد تا از زیرساخت الکتریکی آن برای K112 و پاژ استفاده شود.

ویدیو معرفی داچیا اسپرینگ برقی

گالری تصاویر داچیا اسپرینگ

سوالات متداول

داچیا اسپرینگ چه مشخصاتی دارد؟

همانند رنو سیتی K-ZE، داچیا اسپرینگ نیز از بسته باتری ۲۶.۸ کیلووات ساعتی لیتیوم یونی و یک موتور الکتریکی با ۴۴ اسب بخار قدرت و ۱۲۵ نیوتن متر گشتاور بهره می برد. با بهره گیری از چنین قدرت کمی، بی تردید شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت این خودرو چندان اهمیتی ندارد. با این وجود، بیشینه سرعت اسپرینگ به ۱۲۵ کیلومتر بر ساعت می رسد.

داچیا اسپرینگ چه امکاناتی دارد؟

در بحث امکانات ایمنی و رفاهی، داچیا اسپرینگ از فرمان تمام برقی، قفل مرکزی با ریموت کنترل، شیشه های برقی، نمایشگر هفت اینچی، کلاستر نیمه دیجیتال، آینه های کناری برقی، سنسور پارک، دوربین دید عقب، بلوتوث و… بهره می گیرد.

داچیا اسپرینگ بر مبنای چه خودرویی است؟

این خودرو نخستین محصول الکتریکی داچیاست که در واقع، بر مبنای رنو سیتی K-ZE شکل گرفته و این در حالی است که رنو K-ZE نیز خود بر مبنای مدل کویید (Kwid) طراحی شده بود.

۳.۷ امتیاز از ۱۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.