تارا با آپشن های ماساژور و تهویه صندلی عرضه خواهد شد

در نمایشگاه قطعات خودروی تهران، اتفاقات و اطلاعات جالبی رخ داده و دست به دست می شود. از جمله جذاب ترین این اطلاعات می توان به امکان تجهیز تارا به ماساژور و تهویه صندلی اشاره کرد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

در کشور ما نصب مرحله ای آپشن چه در بین خودروسازان دولتی (ایران خودرو و سایپا) و چه در بین مونتاژ کاران خصوصی، به امری رایج مبدل شده است. به این صورت که ابتدا نسخه اولیه یک خودرو را وارد بازار می کنند و سپس با اضافه کردن پسوند هایی نظیر سال، پلاس، ELX (مشابه پژو پارس)، آپشنال، X (مشابه لاماری ایما ایکس) و…، اقدام به تکمیل امکانات محصول مورد نظر و حتی ارائه فیس لیفت های سطحی برای آن می نمایند. البته در این بین ناز و عشوه های چینی ها در ارائه آپشن محصولاتشان، سفارش گذاری اشتباه شرکت های خصوصی، عدم دسترسی به قطعات مورد نظر به دلیل تحریم ها و گاها قیمت بالای تمام شده ی برخی آپشن ها نیز بی تاثیر نیست. به هر ترتیب یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید چراغ محصولات ایران خودرو (چراغ های فعلی تارا، دنا پلاس، ری را، چراغ عقب های جدید تارا) که گرمکن صندلی های تارا نیز دست پرورده همین شرکت است، در نمایشگاه قطعات، خبر از کار بر روی دو آپشن ماساژور و ونتیلیشن صندلی های جلوی تارا داد.

سیستم تهویه صندلی چیست؟

در روزهای گرم سال، که درون کابین خودرو بسیار گرم می شود، نیاز به کاهش دمای درون کابین به امری بسیار مهم تبدیل می شود. بیش تر افراد به محض روشن کردن خودرو تهویه آن را نیز راه می اندازند و با انجام این کار از دمای درون کابین می کاهند و به اصطلاح فضا را خنک می کنند. از سویی دیگر، صندلی ها نیز در معرض نور خورشید قرار می گیرند و گرم می شوند این میزان گرما در صندلی های با روکش های تیره و یا روکش چرم بسیار شدیدتر می شود.

حال فرض کنید شما بر این صندلی داغ می نشینید. در این حالت، چسبیدن بدن شما به صندلی اجازه نمی دهد هوا در قسمت پشت و نشیمن گاه شما جریان داشته باشد، به همین علت بدن شما شروع به تعریق می کند و موجب خیس شدن لباس شما می شود. هر چند تهویه خودرو روشن باشد و دمای کابین بسیار خنک شده باشد، اما باز هم بین شما و صندلی هوایی جریان ندارد تا از تعریق بدن شما جلوگیری کند. برای حل این مشکل، در صندلی ها روزنه هایی ایجاد کردند و درون صندلی ها فن هایی قرار دادند که با به جریان درآوردن هوا، در قسمت هایی که توسط بدن اشغال می شود، بتوانند از میزان تعریق بدن بکاهند و از خیس شدن لباس و صندلی، که بسیار آزاردهنده است، جلوگیری کنند.

ماساژور صندلی :

ماساژور صندلی یکی از آپشن های جالب و جذاب خودرو های لوکس است که می تواند راننده و یا سرنشینان را در حین رانندگی ماساژ دهد. این آپشن در کنار دیگر امکانات صندلی خودرو های لوکس قرار می گیرد و استفاده کردن از آن می تواند بسیار لذت بخش باشد.

این آپشن بر روی صندلی برخی خودروها نصب می شود و شخص می تواند با توجه به امکانات ماساژور، با انتخاب الگوی ماساژی که دوست دارد، از آن استفاده کند و لذت ببرد. باید گفته شود که این آپشن هنگام رانندگی نیز می تواند کار کند و از نظر ایمنی تقریباً خطری برای هوشیاری راننده ندارد، بلکه حتا می تواند راننده را هوشیارتر نگه دارد.

ماساژور و تهویه صندلی چه زمانی به تارا اضافه می شوند

طبق اطلاعات بدست آمده شرکت مذکور در حال حاضر مشغول کار بر روی این دو آپسن است و در مرحله نخست، ماساژور صندلی به تارا اضافه خواهد سد و این یعنی در گام اول صندلی های تارا اتومات به تنظیپات برقی، گرمکن و ماساژور مجهز خواهند بود و در گام بعدی تهویه نیز به لیست این موارد اضافه خواهد شد.

چه آپشن های دیگری قابلیت نصب روی تارا دارند؟

آنطور که شنیده می شود ایران خودرو قصد دارد صفحه کیلومتر یا همان کلاستر محصولات خود بویژه دنا پلاس و تارا را به گونه دیجیتالی مبدل نماید و در ادامه آپشن های ایمنی چون رادار خروج از خط، رادار نقطه کور، رادار هشدار تصادف از جلو و اتوهلد را نیز به تارا و احتمالا دنا پلاس اضافه نماید که البته افزودن موارد فوق احتمالا پروژه ای حداقل ۴ الی ۵ ساله خواهد بود. لازم به ذکر است که در این بین پروژه K125 یا همان ری را سابق، در بدو ورود به بازار آپشن هایی چون کلاستر دیجیتال یکپارچه با مانیتور، اتوهلد و ترمز پارک برقی و همچنین دسته دنده الکترونیکی را خواهد داشت و به این ترتیب لوکس ترین و آپشنال ترین خودروی داخلی لقب می گیرد.

تارا V4 در حال حاضر چه امکاناتی دارد؟

در تارا اتوماتیک V4 امکاناتی مانند بازشوی برقی صندوق عقب با سنسور حرکتی پا، صندلی برقی شش حالته راننده، دوربین عقب با خطوط پارک متحرک (دوربین داینامیک)، چراغ خوش‌آمدگویی زیر درها و زیرپایی، موبایل باکس، آینه الکتروکرومیک، گرمکن صندلی ها جلو و… اضافه شده است. امکاناتی مانند کروز کنترل، محدودکننده سرعت، فرمان کمکی برقی، سنسور باران، سنسور نور، تهویه الکتریکی، نمایشگر لمسی، دوربین و سنسور پارک عقب، تریم داخلی چرم و پارچه، سانروف، رینگ آلومینیومی ۱۶ اینچی، چهار کیسه هوا، پشتی برقی صندلی های جلو، تنظیم برقی زاویه کفی صندلی راننده، استارت دکمه ای و… نیز از قبل روی تارا اتومات V2 بودند که در تیپ V4 هم بدون تغییر لحاظ شده اند.

سوالات متداول

تارا به چه آپشن هایی تجهیز خواهد شد؟

یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید چراغ محصولات ایران خودرو (چراغ های فعلی تارا، دنا پلاس، ری را، چراغ عقب های جدید تارا) که گرمکن صندلی های تارا نیز دست پرورده همین شرکت است، در نمایشگاه قطعات، خبر از کار بر روی دو آپشن ماساژور و ونتیلیشن صندلی های جلوی تارا داد.

تارا و دنا پلاس احتمال نصب چه آپشن هایی را در آینده دارند؟

آنطور که شنیده می شود ایران خودرو قصد دارد صفحه کیلومتر یا همان کلاستر محصولات خود بویژه دنا پلاس و تارا را به گونه دیجیتالی مبدل نماید و در ادامه آپشن های ایمنی چون رادار خروج از خط، رادار نقطه کور، رادار هشدار تصادف از جلو و اتوهلد را نیز به تارا و احتمالا دنا پلاس اضافه نماید که البته افزودن موارد فوق احتمالا پروژه ای حداقل ۴ الی ۵ ساله خواهد بود.

در تارا V4 چه تغییرات آپشنالی رخ داده است؟

در تارا اتوماتیک V4 امکاناتی مانند بازشوی برقی صندوق عقب با سنسور حرکتی پا، صندلی برقی شش حالته راننده، دوربین عقب با خطوط پارک متحرک (دوربین داینامیک)، چراغ خوش‌آمدگویی زیر درها و زیرپایی، موبایل باکس، آینه الکتروکرومیک، گرمکن صندلی ها جلو و… اضافه شده است

۴.۶ امتیاز از ۱۰ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.