کارمانیا
مدیران خودرو

C4 زیر پای ایرانیان

C4 زیر پای ایرانیان
احتمال حضور سیتروئن C4 در سبد محصولات سایپا بسیار قوی شد
سیتروئن جز آن شرکت های فرانسوی است که در ایران سابقه خوبی را از خود به جا گذاشته است. سابقه ای که از سر اعتماد مردم شکل گرفته است. بدیهی است که کم و کاستی های محصولات این برند بخاطر استقبال خوب مردم کمتر به چشم می آید و در این چند ساله اثبات شده که مردم ما اعتماد بیشتری به سیتروئن دارند تا به پژو! با اینکه پژو و سیتروئن هر دو جز شرکت های هم پیمان می باشند و شریک تجاری هم محسوب می شوند، ولی در بحثی کیفی و گاه فناوری سیتروئن نسبت به پژو و پیشتاز بوده است. در بهبه خبری پژو و ایرانخودرو که این روزها به صدر اخبار تبدیل شده است، سایپا و سیتروئن به جاهای خوبی از اشتراک ها رسیده اند. نشانه های آن هم این است که شرکت سایپا چند روزیست که مشغول تهیه آماری از بازار هدف خود شده و این بار روی محصولات سیتروئن است که سرمایه گذاری آماری کرده است. در شهر تهران هم تعدادی سیتروئن در حال تست فنی هستند که گاهی اوقات در خیابان های دیده می شوند. یکی از این خودروها، سیتروئن C4 است که در مدل های مختلف با پلاک آزمایشی در شهر می چرخند. برای همین در این صفحه به معرفی این محصول به شکل تئوری می پردازیم تا قبل از عرضه، پیش زمینه فکری از C4 بدست آوریم.
C4، ده سال در جاده های جهان
سابقه سیتروئن C4 به سال ۲۰۰۴ میلادی بر می گردد. این ماشین در همان سال در نمایشگاه خودرو ژنو رونمایی شد و رسما با مدل ۲۰۰۵ به بازار عرضه شد. الگو اصلی این خودرو برمبنای ماشین های هاچبک خانوادگی طراحی شده بود. بعدها مدل های سدان، کوپه سه درب و استیشین به طیف تولید خودرو با عنوان C4 اضافه شد. نسل دوم این خودرو در سال ۲۰۱۰ در پاریس رونمایی شد و به خیابان ها آمد. C4 نسل دوم طراحی مشترکی با DS4 دارد و تا به امروز با کمی بازنگری سالانه به بازار جهانی عرضه می شود.
این خودرو در سطح جهانی در اتاق های ۵ درب هاچبک، سدان ۴ درب و SUV عرضه می شود. البته نسخه SUV، C4 Aircross نام دارد که بیشتر در بازار چین دیده می شود. این روزها، C4 روی خط تولید فرانسه، روسیه و چین قرار دارد. احتمال می رود که سایپا از جانب ایران به لیست تولید کنندگان این خودرو به پیوندد و با مونتاژ این ماشین، بار دیگر نام ایران را به عنوان مونتاژکار سیتروئن زنده کند.
باطن C4 چقدر جذاب است؟
C4هایی که این روزها در حال تست است، از نسخه هاچبک و سدانی هستند که در جاده های ایران در حال تردداند. این خودرو با فاصله محوری ۲۶۰۸ میلی متری، جز آن دسته از خودروهایی محسوب می شود که فضای به نسبت مناسبی را برای خانواده چهار نفره فراهم می کند. البته که این ماشین در رده خودروهای C محسوب می شود که نه اتاقی تنگ و ترش دارد و نه بزرگ و دلباز. بلکه بر اساس نیاز طراحی شده تا در استفاده های درون شهری و برون شهری کار آمد باشد.
در عرضه جهانی این خودرو، تنوع موتورهای زیادی موجود است و مشتری می تواند با توجه به استفاده و نیاز خود، C4 مورد نظر را خریداری کند. با توجه به اینکه خودروهای سواری در بازار ایران با موتور بنزینی عرضه می شوند، C4 احتمال عرضه با ۳ موتور را دارد. اولی یک موتور ۴/۱ لیتری ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ که توان تولید ۹۵ اسب بخار را دارد. موتور دوم یک انجین ۶/۱ لیتری است که تمی تواند نزدیک به ۱۲۰ اسب بخار قدرت تولید کند. در مدل سوم ، همین موتور ۶/۱ به سیستم توربوشارژر مجهز است که ۱۵۳ اسب بخار قدرت دارد. باز از بین این سه موتور، احتمال ورود C4 با موتور ۶/۱ لیتری ۱۲۰ اسب بخاری بیشتر از بقیه است. این خودرو از پایه دیفرانسیل جلو بوده و به وسیله گیربکس ۵ دنده دستی قدرت موتور به چرخ ها منتقل می شود. در نسخه فول آپشن این ماشین، گیربکس ۶ دنده اتوماتیک با قابلیت تیپترونیک وجود دارد که حالت های اسپرت و برفی روی آن در نظر گرفته شده است.
در برخی بررسی یکی از نقاط ضعفی این خودرو را موتور ضعیف آن معرفی کرده اند. گویا موتور ۱۱۸ اسب بخاری با گشتاور ۱۶۰ نیوتن متری نیاز اتاق ۱۲۷۵ کیلوگرمی را آنچنان برطرف نمی کند. ولی در عوض از گیربکس نرم این ماشین در منابع مختلف تعریف می شود. شتاب این خودرو با گیربکس اتوماتیک نزدیک به ۱۲ ثانیه اعلام می شود که در سال ۲۰۱۵ عدد جالبی نیست. ولی مصرف سوخت C4 به صورت ترکیبی ۲/۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است که عدد خوبی برای اقتصادی پسندان است.
C4 در تست های ایمنی Euro Ncap توانسته تا ۵ ستاره ایمنی را به دست آورد. با وجود سیستم کنترل کشش در کنار ABS و EBD، ایمنی خودرو در بحث پایداری و پیشگیری بالا رفته است. همچنین وجود کیسه هوا راننده و سرنشین، جانبی سرشینان جلو و ایربگ پرده ای کامل، باعث کسب این امتیاز شده است. همچنین فرمان برقی(EPS) با توجه به سنسورهای به کار رفته، واکنش های خوبی را به راننده می دهد.
C4 زیر پای ایرانیان
وقتی پا به اتاق C4 می گذارید، امکانات جذاب را با طراحی ساده می بینید. اکثر دکمه ها در نقاط خوبی قرار گرفته اند و همین کار باعث شده تا کار کردن با ادوات داخلی تا حدی آسان باشد. در کنار این طراحی ساده و زیبا، تجهیزات در سطح بالایی قرار دارند و امکانات به کار رفته،C4 را به یک خودرو مجهز تبدیل کرده است. اولین چیزی که در نمای داخلی، ماشین را لوکس جلوه می کند، مانیتور بزرگی است که در وسط داشبورد قرار دارد و امکانات صوتی، تصویری و کنترلی را روی خود جای داده است. بعد از آن، زیر همین مانیتور، سیستم تهویه وجود دارد. ولی این موجودیتف به شکل ساده نبوده و دوکاناله اتوماتیک در خودرو قرار دارد. زیر محوطه تنظیمات سیستم تهویه، دکمه گرمکن صندلی های جلو با تنظیم درجه ای وجود دارد. وقتی به فرمان خودرو نگاه می کنید، تنظیمات سیستم صوتی روی آن قرار گرفته است. همچنین سیستم کروزکنترل هم سمت چپ، روی فرمان جایگیری شده است. در سمت چپ ستون فرمان روی داشبورد، دکمه استارتر خودرو وجود دارد که به نسبت باقی خودرو تا حد زیادی متمایز است. زیر دکمه استارتر، جعبه ای از دکمه وجود دارد که باز شدن درب صندوق عقب و باک،خاموش و روشن کردن کنترل کشش(ESP)، سنسور پارک خودرو و دربرخی نسخه های فول دکمه رادار نقطه کور و خطی هم در آن جای می گیرند. وقتی به صفحه آمپر خودرو نگاه می کنید، اطلاعات در سه محوطه دایره ای شکل قرار دارد. داخل دایره سمت چپ، دور موتور و شرایط دنده نشان داده می شو.د. در دایره وسط، سرعت به صورت دیجیتال و عقربه ای اطلاع رسانی شده و در دایره سمت راست، میزان بنزین و دمای آب خودرو به نمایش در آمده است.
در نسخه فول این خودرو، با توجه به سفارش مشتری امکانات ویژه ای هم درنظر گرفته می شود. امکاناتی نظیر تعویض دنده از پشت فرمان، زنون و چراغشور، سنسور پارک جلو، رادار نقطه کور، رادار خطی، ترمز پارک برقی، سانروف و چرم صندلی را می توان در هنگام خرید سفارش داد و یا کشور سازنده با توجه به ارزیابی بازار خود، نوعی خاص را با بخشی از این امکانات به وجود آورد.
برای خریدش چقدر پول داشته باشیم؟
سیتروئن C4 هاچبک با توجه به امکاناتی که دارد، در امارات متحده عربی قیمتی بین ۷۰ تا ۷۵ هزار درهم را دارد. با یک حساب و کتاب ساده می توان فهمید که این ماشین حدود ۷۱ میلیون تومان قیمت دارد. اگر هم حضور نسخه سدان را قطعی بدانیم، احتمالا ارزش ریالی این مدل هم حدود ۷۶ میلیون تومان است. با توجه به تعرفه واردات گمرکی که به ماشین های وارداتی و بارهای CKD تعلق می گیرد، در صورت ورود این ماشین به صورت وارداتی با مدل سال میلادی، قیمتی نزدیک به ۱۱۰ میلیون تومان را برایش پیش بینی می کنیم. ولی در صورت عرضه به صورت مونتاژی CKD با تاریخ ساخت شمسی، احتمال دارد که C4 با قیمت زیر ۹۰ میلیون تومان به دست مشتریان ایرانی برسد. البته اگر از امکاناتی مثل ۶ کیسه هوا، استارتر، زنون و چراغشور، سانروف، صندلی چرمی و… صرفه نظر شود، شاید قیمت این ماشین به زیر ۷۵ میلیون تومان هم بیاید.
در هر صورت باید منتظر باشیم که تست های C4 تمام شود و شرکت سایپا به طور رسمی از این ماشین ها رونمایی کند. احتمال می رود که در سال ۹۴ شاهد رونمایی و عرضه این ماشین نباشیم، ولی در سال ۹۵ حضور این خودرو به مراتب جدی تر است و می توان گفت که سیتروئن زودتر از رقیب فرانسوی خود، پژو، به بازار ایران می آید.
C5 به روی خط تولید
این روزها شرکت سایپا، در حال جمع آوری نظر سنجی در خصوص سیتروئن C5 است. با توجه به اطلاعات به دست آمده، این ماشین قرار است دوباره به ایران برگردد و احتمالا به صورت مونتاژ داخل در ایران عرضه شود. نسل جدید این خودرو به موتور ۲ لیتری ۱۴۲ اسب بخاری مجهز است که با گیربکس ۶ دنده اتوماتیک و تیپ ترونیک هماهنگ شده است. این خودرو در میان محصولات سیتروئن، به زیبایی و امکانات کامل مشهور است. وجود تجهیزات رفاهی و ایمنی مثل ۷ کیسه هوا، استارترف سنسور پارک جلو و عقب، سیستم تنظیم ارتفاع، ترمز پارک برقی، گرمکن صندلی ها، سانروف، زنون و چراغشور، چرخش چراغ در سر پیچ، مانیتور و دوربین عقب، صندلی های برقی، پرده عقب و پرده جانبی، صندلی های برقی، حافظه تنظیمات راننده و… باعث شده تا این ماشین در حد خوبی از ماشین های لوکس قرار گیرد. احتمال می رود که این ماشین برای رقابت با هیوندای سوناتاLF، کیا اپتیما، تویوتا کمری و هوندا آکورد در ایران آماده شود. البته که عرضه این ماشین با قیمت بالای ۱۳۰ میلیون تومان غیر منطقی به نظر می رسد، ولی بعید نیست که شرکت سایپا، خیال بالای ۱۵۰ میلیون تومان را برای این ماشین داشته باشد.
حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۰۲ آذر ۱۳۹۴ | ۷:۱۵ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ،

6 Responses to “C4 زیر پای ایرانیان”

 1. hadi گفت:

  نمیدونم این ایرانخودرو و سایپا اینقد گیر دادن به فرانسه خوب برن به ماشین های ژاپنی قرار داد ببندن دیگه

 2. علیرضا گفت:

  سیتروئن خودرو های معرکه ای داره

 3. وحید گفت:

  با سلام
  از سایپا بعید نیست ،،،، سرنوشت این خودروها هم مثل سراتو TD بشه یعنی با حداقل ترین آپشن ها و کیفیت فوق العاده بد مونتاژ سایپایی. متاسفانه فقط به دنبال سود هستن تا کیفیت و امنیت. طرفداران این سری خودرو ها با پرداخت این مقدار هزینه برای خودرو دنبال کیفین ، امکانات و ایمنی ایدهآل هستن ولی متاسفانه در خودروهای مونتاژی هیچ کدام از این فاکتورها تامین نمی شه.فقط پول اضافی دادن پایه این سری ماشین ها هست.

 4. سهیل گفت:

  تجربه دو نسل قبلش نشون داده که بدجور تو بازار ایران با این قیمت های تخیلی شکست میخورن..
  تنها محصولات سیتروئن که تو ایران موفق بودن یکی ژیان بود بعدی هم زانتیا!

 5. محمد گفت:

  اینکه شبیه سیتروِین الیزه هست.تو شهر ما هست ازینا البته با پلاک منطقه

 6. بهرام گفت:

  فرانسه لطف کنه محصولاتشو برا خودش نگه داره یه عمره ماشینای از رده خارج به ایران غالب می کنه
  ماشینای ژاپنی و کره ای و امریکایی ها تو مناطق ازاد خیلی بهتر از فرانسوی هاست
  ماشینای المانی حرف ندارن
  ماشینای انگلیسی همشون گرون قیمت هستن
  ماشینای ایتالیایی اکثرا سوپر اسپرت هستن
  ولوو سوئد هم جز ماشینای ایمن هست
  ماشین فرانسه نمیخرم

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.