کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

مسیریاب هوشمند اسنپ در حال طراحی است


اسنپ در ۲ سال اخیر به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین سامانه هوشمند حمل‌و‌نقل در ایران کاربران بسیاری را جذب کرده و البته در این مسیر با مشکلات حقوقی و حواشی بسیاری روبه‌رو شده است.
به گزارش اخبار خودرو ، « با وجود آنکه هیچ الزامی برای دریافت گواهی عدم اعتیاد و سوءپیشینه کیفری وجود ندارد، اسنپ گواهی عدم سوءپیشینه را از مدارک ضروری برای کسب اجازه فعالیت در ناوگان خود در نظر گرفته است » این گفته الناز شکوری، مدیرارشد عملیات اسنپ درباره شرایط استخدامی رانندگان است.
کسانی‌که عجله دارند به مقصد برسند یا کسانی‌که می‌خواهند به صورت تمام‌وقت یا پاره وقت مشغول کار شوند، اسنپ را انتخاب می‌کنند. یا مسافر آن می‌شوند یا عضوی از خانواده ۲۰۰ هزارنفری رانندگان اسنپ.
اسنپ در ۲ سال اخیر به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین سامانه هوشمند حمل‌و‌نقل در ایران کاربران بسیاری را جذب کرده و البته در این مسیر با مشکلات حقوقی و حواشی بسیاری روبه‌رو شده است.
در چند ماه اخیر مهم‌ترین موضوعی که مورد توجه منتقدان اسنپ قرار گرفته، نحوه استخدام و نظارت اسنپ بر رانندگان است. نظارتی که اسنپ با استفاده از شاخص‌های عملکردی و کیفی، موقعیت مکانی، نرخ‌های استاندارد سفر و گزارش مسافران آن را انجام می‌دهد.
در ادامه گفت‌وگو «دنیای خودرو» را با مدیر ارشد عملیات اسنپ بخوانید.
باتوجه به اختلاف نظرهای گذشته سازمان تاکسیرانی با اسنپ، در حال‌حاضر اسنپ مجوز شرکت‌های خدمات‌دهنده اینترنتی را دریافت کرده است؟
مجوز اسنپ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت کل کشور صادر شده است. همچنین این شرکت از زیرمجموعه‌های انجمن صنفی کسب‌وکار اینترنتی به شمار می‌رود.
چه شرایطی برای استخدام رانندگان در نظر گرفته شده است؟
در ناوگان اسنپ استخدام به‌معنای مرسوم انجام نمی‌شود و باید درباره شرایط ثبت‌نام صحبت کنیم. هم اکنون فرآیند احراز هویت، تطبیق و تایید کلیه مدارک جمع‌آوری شده در اسنپ ازسوی گروهی متخصص در سه مرحله مجزا انجام می‌شود.
برای ثبت‌‌نام در ناوگان اسنپ در مرحله اول نیاز به ارائه مدارکی از جمله مدارک هویتی، کارت خودرو و بیمه‌نامه است و در همین مرحله عکس چهره افراد برای درج در حساب کاربری‌شان گرفته می‌شود.
افراد بعد از ثبت‌نام اولیه ملزم به تهیه گواهی عدم سوءپیشینه کیفری هستند. سن افراد متقاضی برای پیوستن به ناوگان اسنپ بالای ۱۸ سال است و باید از زمان تاریخ صدرو گواهینامه‌شان ۳ ماه گذشته باشد.
ظاهر افراد نیز در دفاتر ثبت‌نام با دقت مورد توجه قرار می‌گیرد. این موارد در زمان احراز هویت اولیه مدنظر قرار داده می‌شود. در قدم بعدی تسلط بر کار با نرم‌افزار اسنپ و شرایط خودرو نیز از جمله مواردی هستند که بررسی می‌شوند.
تا زمانی که مراحل سه‌گانه احراز هویت و تطبیق و تایید کلیه مدارک فرد متقاضی و خودروی او کامل نشود، نرم‌افزار (حتی به صورت موقت) فعال نمی‌شود. آن‌ دسته از رانندگان جدیدی که می‌خواهند در ناوگان اسنپ فعالیت کنند نیز باید گواهی عدم سوءپیشینه کیفری خود را به موقع ارائه دهند.
این نکته را هم اضافه کنم بعد از آن که افراد در ناوگان اسنپ پذیرفته شدند، باید در هر نوبت که به دفتر پشتیبانی اسنپ مراجعه می‌کنند، دوباره مدارک هویتی خود را ارائه دهند.
چرا آزمایش عدم اعتیاد جزو شرایط فعالیت رانندگان نیست؟
با وجود آن که هیچ الزامی برای دریافت گواهی عدم اعتیاد و سوءپیشینه کیفری وجود ندارد، اسنپ گواهی عدم سوءپیشینه را از مدارک ضروری برای کسب اجازه فعالیت در ناوگان خود در نظر گرفته است.
همچنین در صورت لزوم هر چند وقت یک‌بار به‌صورت تصادفی از بعضی کاربرهای راننده‌ می‌خواهیم که گواهی عدم اعتیاد خود را ارائه دهند. در صورت دریافت گزارش مرتبط از سوی مسافر نیز با جدیت تمام موضوع را پیگیری می‌کنیم.
همچنین در سفر با اسنپ مصرف سیگار و هرگونه دخانیات ازسوی کاربر راننده و مسافر اکیدا ممنوع است.
به گفته برخی رانندگان اسنپ آنها ساکن تهران نیستند و شب‌ها در خودرو می‌خوابند، چرا قانونی در این مورد وجود ندارد؟ در صورت بروز حادثه، چه راهی برای پیگیری وجود دارد؟
به‌گفته سردار محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ مالکان خودروهای پلاک شهرستان اگر اقدام به مسافرکشی در تهران کنند ضمن اعمال قانون، خودروی آنان نیزتوقیف خواهد شد.
اسنپ فعالیت خودروها با پلاک غیربومی در کلیه شهرهای تحت پوشش خود را ممنوع کرده است. پلیس راهور ناجا در آغاز فعالیت سامانه‌های هوشمند حمل‌ونقل دستور توقف فعالیت خودروهایی با پلاک غیربومی در شهر تهران را صادر کرد، پس از صدور این دستور زیرساخت‌های فنی لازم برای اجرایی ساختن این مورد از سوی اسنپ تدارک دیده شد.
بنابراین انجام فعلی مغایر این قانون به لحاظ فنی در این سامانه غیرممکن است و در ناوگان اسنپ پلاک هر شهر تنها در همان شهر اجازه فعالیت دارد.
اسنپ چگونه و با چه سیستمی بر رانندگان خود نظارت می‌کند؟
اسنپ با استفاده از شاخصه‌های عملکردی و کیفی، موقعیت مکانی، نرخ‌های استاندارد سفر و گزارش مسافران امکان نظارت بر فعالیت رانندگانش را دارد.
نارضایتی‌های مسافران از رانندگان بیشتر در چه مواردی بوده است؟
از آنجایی‌که بخشی از همراهان ما شغل‌شان رانندگی نبوده، بیشترین نارضایتی مسافران در بخش مسیریابی اتفاق می‌افتاد. ما در کشور مسیریاب هوشمند بومی نداریم و این مساله کمی بحث مسیریابی رانندگان را دشوار می‌کند.
تیم فنی اسنپ از پنج ماه پیش پروژه طراحی و توسعه مسیریاب داخلی خود را شروع کرد. این پروژه در بلندمدت می‌تواند نیاز رانندگان اسنپ را برطرف کند و به آنها در مسیریابی کمک کند.
اسنپ با این مسیریاب از سیستم گوگل بی‌نیاز می‌شود. اکنون نسخه اولیه مسیریاب اسنپ آماده است اما تا تبدیل شدن آن به یک مسیریاب کارآمد فاصله داریم.
سند مالکیت، معاینه فنی، مجوز ورود به طرح ترافیک و… از مواردی هستند که مورد توجه پلیس راهور است. خودروهای رانندگان اسنپ باید چه شرایطی داشته باشند؟
معاینه‌فنی ازجمله مواردی است که به لحاظ قانونی ملزم به دریافت آن نیستیم، با این حال ارائه آن را برای خودروهایی که طبق قانون راهنمایی و رانندگی باید معاینه فنی داشته باشند، اجباری کرده‌ایم.
سلامت فنی و ظاهری تمام خودروها باید توسط تیم کنترل کیفی بررسی شده و مورد تایید قرار بگیرد، که این مورد در رابطه با خودروهای پراید با سن کمتر از ۵ سال و دیگر خودروها با سن کمتر از ۱۰ سال با دقت و حساسیت ببشتری انجام می‌شود.
حتی اگر بعد از شروع فعالیت فرد در ناوگان اسنپ شکایتی در مورد نقص خودرو دریافت کنیم مجدد راننده را برای بازدید خودرو فرامی‌خوانیم. کارت ماشین نیز اسکن می‌شود و درصورت نداشتن کارت باید سند خودرو برای بازنگری ارائه شود.
مالکیت خودرو الزاما نباید در اختیار کاربر راننده باشد ولی رضایت مالک خودرو برای کار در ناوگان ما الزامی است.
استقبال رانندگان زن برای فعالیت در اسنپ چطور بوده است؟
اکنون بیش از ۲۰۰هزار کاربر راننده در ناوگان اسنپ مشغول به فعالیت هستند. درباره استقبال از سرویس اسنپ‌رُز، باید بگویم نیاز به چنین سرویسی برای بانوان مسافر و هم‌راه احساس می‌شد و طبق پیش‌بینی‌های ما استقبال خوبی از این سرویس شده است.
هزینه سفرها بر چه اساس و معیارهایی تعیین می‌شود؟ در چه زمان‌هایی هزینه سفر کمتر و یا بیشتر می‌شود؟
هزینه سفرها بر اساس نرخ‌ کرایه استاندارد، مسافت، ساعت ترافیکی شهری، شرایط جوی و میزان عرضه و تقاضا به صورت خودکار مشخص می‌شود و افزایش یا کاهش قیمت بر اساس بالا یا پایین شدن یکی از این فاکتورها صورت می‌گیرد.
همچنین اسنپ در مناطق و ساعات طرح ترافیک از رانندگانش کمیسیون دریافت نمی‌کند. عزیزان جانباز و ایثارگر و توان‌یاب نیز معاف از پرداخت کمیسیون هستند.
اسنپ برای رانندگانی که دارای مجوز ورود به طرح هستند، امتیازی قائل می‌شود؟
افرادی که طرح دائم یا موقت دارند، در ساعات و مناطق طرح‌ترافیک از پرداخت کمیسیون معاف هستند. در صورتی که همراهان عملکرد مناسبی در منطقه طرح ترافیک داشته باشند، پاداش‌های ویژه‌ای برای آنها در نظر گرفته می‌شود.
میزان این پاداش‌ها بر اساس عرضه و تقاضا تغییر می‌کند، اکنون اگر همراهان ما طی یک هفته در مناطق و ساعات طرح به شرایط لازم دست پیدا کنند، کل مبلغ طرح ترافیک هفتگی (۱۳۰هزار‌تومان) به حساب آنها واریز می‌شود.

زمان ارسال پست: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ،

2 Responses to “مسیریاب هوشمند اسنپ در حال طراحی است”

 1. آریا گفت:

  اصلا از قیمت کرایه ها راضی نیستم علی الخصوص از مهر به بعد
  منزل من در بلوار ارتش قرار داره و صبح و عصر از آژانس گرونتره!
  فقط وسط روز از ساعت ۱۰ تا ۳ عصر خوبه به شرط آنکه بارون نیاد،
  اسنپ فراموش کرده رضایت اونی که پول میده و پرداختی داره مهم تر از رضایت راننده است،
  برای همین منی که ۶۰۰ هزار تومان ماهانه اسنپم رو شارژ می کردم
  الان در ماه به زور ۲۰ هزار تومن هم سفر میرم، به همین راحتی

 2. علی گفت:

  فقط کاربرد جاسوسی داره

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.