کسب 5 ستاره ایمنی یوروانکپ برای فونیکس FX + ویدیو

تست ایمنی یوروانکپ فونیکس FX

فونیکس FX یا همان اومودا ۵ از جمله چینی هایی است که به تازگی، در تست های یوروانکپ مورد بررسی قرار گرفته و نتایج بسیار خوبی برای این خودرو ثبت شده است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

این آخرین ارزیابی های یوروانکپ (Euro NCAP) برای سال ۲۰۲۲ است و در آخرین اطلاعات منتشرشده توسط این مجموعه نتایج مربوط به تست های ایمنی ۱۴ خودرو دیده می شود. به غیر از سه خودرو، باقی خودروهای تست شده توانسته اند براساس استانداردهای سختگیرانه یوروانکپ ۵ ستاره ایمنی را به دست بیاورند و از میان خودروهای ۵ ستاره نام سه خودروی چینی جدید دیده می شود؛ ام جی مولان، سایک مکسوس میفا ۹ و فونیکس FX (چری اومودا ۵) خودروهایی بودند که ۵ ستاره شدند. نکته جالب این است که فونیکس FX خودرویی است که قرار است به زودی توسط مدیران خودرو به بازار ایران عرضه شود و براساس استانداردهای ایمنی اروپا، این خودرو ایمن ترین خودروی بازار خواهد بود.

حتماً بخوانید: فونیکس FX معرفی شد + ویدیو

نتایج تست های ایمنی فونیکس FX

طبق معمول در تست های یوروانکپ ایمنی هر خودرو از براساس چهار معیار اساسی بررسی می شود. ایمنی سرنشینان بزرگ‌سال، ایمنی سرنشینان خردسال، ایمنی عابران پیاده و امکانات کمکی ایمنی چهار محور اساسی هستند که به طور دقیق در تست های یوروانکپ بررسی می شوند. فونیکس FX در بحث ایمنی سرنشینان بزرگ‌سال توانسته است ۹۳ درصد از امتیازات ایمنی را کسب کند. در بحث ایمنی سرنشینان خردسال و عابران پیاده امتیاز این خودرو به ترتیب ۸۹ و ۷۳ درصد است و در بحث امکانات ایمنی و کمکی هم امتیاز این کراس اوور به ۸۳ درصد می رسد. دقت کنید که تست های ایمنی یوروانکپ به تازگی برای سال ۲۰۲۲ به‌روزرسانی شده اند و مجموعه بررسی های این مؤسسه از جمله سخت‌گیرانه ترین بررسی های ایمنی خودروست. این یعنی برای اولین بار خودرویی چینی در ایران مونتاژ می شود که سطح ایمنی آن نزدیک به برترین های قاره سبز است.

حتماً بخوانید: بررسی تست های ایمنی خودرو – مقدمه و تعاریف

مشخصات فنی فونیکس FX

تست ایمنی یوروانکپ فونیکس FX

کراس اوور فونیکس در بازار ایران با قوی ترین پیشرانه اش عرضه می شود و زیر کاپوت این خودرو پیشرانه ۱.۶ لیتری توربو با پاشش مستقیم سوخت (TGDi) را داریم که محصول AVL اتریش است و توان تولید نهایت قدرت ۱۹۷ اسب بخار و نهایت گشتاور ۲۹۰ نیوتن متر را دارد. قدرت از طریق جعبه دنده دوکلاچه تر (WDCT) به چرخ های جلو منتقل می شود. این مشخصات نشان می دهد فونیکس FX نسبت به آن چه تا امروز در بازار ایران دیده بودیم، خودرویی قدرتمندتر و سریع تر باشد پس باید هم ایمنی بالایی داشته باشد.

امکانات ایمنی فونیکس FX

تست ایمنی یوروانکپ فونیکس FX

همان طور که خواندید بخش مهمی از ارزیابی های مجموعه یوروانکپ مربوط به امکانات و آپشن های ایمنی و کمکی است. این امکانات به نوعی بازدارنده تصادف و حادثه هستند و در بازارهای توسعه یافته بسیار مورد توجه قرار می گیرند. در فونیکس FX هم امکانات ایمنی خوبی نظیر ۶ ایربگ ۱۰ نقطه ای، رادار نقطه کور، رانندگی خودکار بین خطوط، کروز کنترل تطبیقی، دوربین ۳۶۰ درجه، سامانه اخطار برخورد از جلو، ترمز اضطراری اتوماتیک و… دیده می شوند. البته به این نکته توجه داشته باشید که نسخه تست شده در یوروانکپ مجهز به ایربگ میانی در کابین است که در نسخه ای که قرار است به بازار ایران عرضه شود این آپشن را نمی بینیم.

تست ایمنی یوروانکپ فونیکس FX

اگرچه قیمت گذاری محصولات مدیران خودرو در ایران همیشه مورد بحث بوده است و بسیاری از علاقه مندان به خودرو معتقد هستند این شرکت خودروهای خود را گران تر از آن چه هست به فروش می رساند، اما این بار واقعاً با محصولی متفاوت از این شرکت طرف هستیم. براساس آن چه تابه‌حال از زیرمجموعه لوکس مدیران یعنی فونیکس دیده ایم، احتمالاً قیمت فونیکس FX بالا و نجومی باشد، اما این بار محصول جدید این شرکت مشخصاتی دارد که آن را از دیگر چینی های بازار متمایز می کند و یکی از ایمن ترین خودروهای تولید چین است.

ویدیوی تست ایمنی یوروانکپ فونیکس FX با کسب ۵ ستاره

فونیکس FX چه امتیازاتی را از مجموعه یوروانکپ دریافت کرده است؟

فونیکس FX در بحث ایمنی سرنشینان بزرگسال توانسته تا ۹۳ درصد از امتیازات ایمنی را کسب کند. در بحث ایمنی سرنشینان خردسال و عابرین پیاده امتیاز این خودرو به ترتیب ۸۹ و ۷۳ درصد است و در بحث امکانات ایمنی و کمکی هم امتیاز این کراس اوور به ۸۳ درصد می رسد. در مجموع این کراس اوور ۵ ستاره ایمنی کسب کرده است.

فونیکس FX چه مشخصات فنی ای دارد؟

زیر کاپوت این خودرو پیشرانه ۱.۶ لیتری توربو با پاشش مستقیم سوخت (TGDi) را داریم که محصول AVL اتریش است و توان تولید نهایت قدرت ۱۹۷ اسب بخار و نهایت گشتاور ۲۹۰ نیوتن متر را دارد. قدرت از طریق جعبه دنده دوکلاچه تر (WDCT) به چرخ های جلو منتقل می شود.

فونیکس FX چه امکانات ایمنی ای دارد؟

در فونیکس FX هم امکانات ایمنی خوبی نظیر ۶ ایربگ ۱۰ نقطه ای، رادار نقطه کور، رانندگی خودکار بین خطوط، کروز کنترل تطبیقی، دوربین ۳۶۰ درجه، سامانه اخطار برخورد از جلو، ترمز اضطراری اتوماتیک و… دیده می شوند. البته به این نکته توجه داشته باشید که نسخه تست شده در یوروانکپ مجهز به ایربگ میانی در کابین است که در نسخه ای که قرار است به بازار ایران عرضه شود این آپشن را نمی بینیم.

۴.۴ امتیاز از ۸ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.