آیا واردات خودروهای دست دوم به سرانجام می رسد؟

سرانجام واردات خودروهای دست دوم
سرانجام واردات خودروهای دست دوم

به نظر می رسد تمام انرژی وزارت صمت به واردات خودروهای برقی معطوف شده است، به حدی که به سرانجام رسیدن خودروهای بنزینی در هاله ای ابهام قرار گرفته است. همچنین با توجه به صحبت های وی این سؤال پیش می آید که آیا واردات خودروهای دست دوم به سرانجام می رسد؟

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، روند واردات خودروهای صفر کیلومتر به قدری طولانی، کند و فرسایشی شده است که به نظر باید کم‌کم قید آن را زد و منتظر طرح های تبدیل بنزینی به برقی بود.

این در حالی است که وزیر صمت در آبان ماه به صراحت اعلام کرد که تا پایان سال ۶۰ هزار دستگاه خودرو وارد خواهد شد، اما بعد از سفر وی به چین حرکت به سمت برقی سازی خودروها شتاب و سرعت بیش تری پیدا کرد، به نحوی که، گذشته از افزایش میزان واردات و معرفی این خودرو توسط شرکت های مختلف، وزیر صمت از واردات ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی برقی و افزوده شدن آن به ناوگان تاکسیرانی شهرهای بزرگ خبر داد. حتا برای این کار، تأمین ارز هم صورت گرفته و تاکنون ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو برای این بخش در نظر گرفته شده است.

اما نحوه پیگیری و روند واردات با انتقاد و اعتراض برخی نمایندگان مجلس همراه شده است؛ اخیراً، یک عضو هیئت رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با انتقاد از روند کند واردات و این که مجلس دست دولت را برای واردات خودرو باز گذاشته، به جمع منتقدان وزارت صمت در این زمینه اضافه شده است.

واردات خودرو نیازی به قانون ندارد

الله وردی دهقانی با بیان این که از نظر ما تا به امروز واردات خودرو روند خوبی نداشته است، درباره گمانه زنی‌ها در خصوص حذف واردات خودروهای کارکرده از لایحه بودجه ۱۴۰۳، گفت: «دیگر نیازی نیست موضوع واردات خودروهای کارکرده در لایحه بودجه دیده شود، چراکه ما قانون منع واردات خودرو نداریم و مصوبات مجلس را برای تسهیل واردات خودروهای نو و کارکرده داریم.»

وی در ادامه داد: «فلذا دست دولت برای واردات خودرو باز است و لزومی ندارد که این موضوع در لایحه بودجه سال آتی دیده شود.»

گله وارداتی مجلس از دولت

نماینده مردم ورزقان در مجلس همچنین تصریح کرد: «وزیر صمت این هفته در کمیسیون صنایع اعلام کرد که در تلاش هستند تا پایان این هفته آیین نامه واردات خودروهای کارکرده نهایی شود، اما ما گله‌مند هستیم. مجلس در عرض یک هفته قانون واردات را نهایی کرد، اما اکنون حدود ۶ ماه است که در دولت معطل مانده است.»

دهقانی تأکید کرد: «بر اساس قانون، مجلس دست دولت را برای واردات خودرو باز گذاشته است و از نظر ما زمان‌بر بودن تصویب آیین نامه واردات قابل قبول نیست و باید سریع تر اقدام شود.»

گلایه های بی فایده

هر چند طی هفته های اخیر انتقاد مجلسیان از روند واردات خودرو بیش تر شده، اما تمام آن ها گلایه های بی فایده است؛ دولت راه خود را در پیش گرفته است و فعلاً اهمیتی به وضعیت واردات، تولید و بازار نمی دهد. به بیان ساده تر، به هر دلیلی از نظر وزارت صمت، در حال حاضر، باید عمده توان و انرژی برای واردات خودروهای برقی و فراهم کردن زیرساخت ها مصرف شود. این موضوع برای علی آبادی به امری حیاتی تبدیل شد. در واقع می توان گفت، تلاش وی برای واردات خودروهای کارکرده تا امروز ابراز نگرانی بوده، اما در مذاکره با رئیس کل بانک مرکزی توانسته است برای واردات خودروهای برقی تا سقف یک میلیارد یورو ارز تأمین کند.»

این در حالی است که از ابتدای سال جاری تاکنون، تولیدکنندگان و واردکنندگان برای تأمین ارز مورد نیاز برای ثبت سفارش با مشکلات عدیده ای مواجه بوده و هستند. نتیجه این مسئله، که پیش‌تر نیز خودروسازان به آن اشاره کرده بودند، خود را در کاهش تولید آبان ماه نشان داده است، اما گویا این موضوع چندان اهمیتی ندارد. این در شرایطی است که قرار بود واردات خودرو برای تنظیم بازار صورت بگیرد، دولت اهداف دیگری نیز از این محل در نظر گرفته بود که در حال حاضر، فقط بحث درآمدی در اولویت قرار دارد.

با این وجود، احساس می شود که وزارت صمت همان‌طور که با کنترل عرضه و بازی روانی با واردات، بازار خودرو را در حالت سکون قرار داده است، می خواهد همین روش را نیز برای جا انداختن خودروهای وارداتی اجرا کند. البته در حال حاضر، وضعیت اضطراری و خطرناک آلودگی هوا در کلان شهرها و به مخاطره افتادن جان مردم، اجازه نمی دهد به عواقب این مسئله چندان فکر کرد، اما اگر وزارت صمت نتواند توقع بازار و نیاز مردم را برآورده کند، این بار با چه ابزاری می خواهد مانع از هجوم تقاضا شود؟ آیا ابزار دیگری در اختیار دارد؟در این شرایط اما واردات خودروهای دست دوم به رغم تمام انتقاداتی که به آن وارد است و حاشیه هایی که پیرامونش وجود دارد، باز هم می تواند مانع از شکل گیری موج جدید افزایش قیمت ها شود. به نظر می رسد لازم است وزارت صمت وقت بگذارد و به قیمت فروش خودروهای وارداتی در بازار آزاد نیم نگاهی داشته باشد.

۴.۵ امتیاز از ۴ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.