کیا اسپورتیج و کیا سید به شوروم مرکزی کوشا خودرو آمدند

کیا اسپورتیج و کیا سید
کیا اسپورتیج و کیا سید

به تازگی، نمونه های کیا اسپورتیج و کیا سید به شوروم نمایندگی مرکزی کوشا خودرو آمده اند و قرار است به زودی واردات این خودروها به ایران آغاز شود.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

بهمن ماه سال گذشته بود که نخستین نمونه های وارداتی کمپانی کره ای کیا به شوروم مرکزی کوشا خودرو آمد. در آن زمان مدل های پگاس، سلتوس، سراتو و سونت به شوروم مرکزی این شرکت آمدند و حالا دو مدل جدید اسپورتیج و سید به این خودروها اضافه شده اند. قرار است در آینده ای نزدیک مدل های K5 و ریو هم به مدل های موجود اضافه می شوند تا سبد محصولات کوشا خودرو در ایران کامل شود. در ادامه، این دو نمونه اولیه وارداتی را معرفی می کنیم.

مشخصات فنی و امکانات کیا سید ۲۰۲۳

کیا سید، که در واقع جایگزین کیا سراتو در سبد محصولات کیا در قاره اروپا محسوب می شود، با مشخصاتی برابر با سراتو به ایران می آید. این یعنی کیا سید ۲۰۲۳ مجهز به پیشرانه ۱.۶ لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی است که توان تولید نهایت قدرت ۱۲۸ اسب بخار و نهایت گشتاور ۱۵۷ نیوتن متر را دارد. قدرت از طریق جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک AT به چرخ های جلو منتقل می شود. این دقیقاً همان مشخصاتی است که در هیوندای الانترا وارداتی ۲۰۲۳ هم می بینیم و اساس فنی در هر سه خودرو یکسان است.

 کوشا خودرو برنامه دارد کیا سید ۲۰۲۳ را در دو تیپ نیمه فول و فول به بازار ایران بیاورد. تیپی که هم اکنون در شوروم مرکزی کوشا خودرو موجود شده است به امکاناتی نظیر شش کیسه هوای ده نقطه ای، فرمان کمکی برقی، تهویه الکترونیکی دستی، کروز کنترل، سنسور پایش میزان فشار باد لاستیک (TPMS)، سنسور نور، تنظیم حالت رانندگی، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، کامپیوتر سفری دیجیتال، دوربین دنده عقب و نمایشگر لمسی مجهز است و در تیپ فول آپشن استارت دکمه ای، تریم چرم داخلی، صندلی برقی راننده، سانروف، گرم‌کن صندلی های جلو و رینگ آلومینیومی با طرحی متفاوت اضافه می شود.

مشخصات فنی و امکانات کیا اسپورتیج ۲۰۲۳

اسپورتیج تنها مدلی از کیا در ایران خواهد بود که پیشرانه توربو دارد. کیا اسپورتیج ۲۰۲۳ به پیشرانه ۱.۶ لیتر ۴ سیلندر توربو TGDi مجهز است که از سری اسمارت استریم کیا بوده و توان تولید نهایت قدرت ۱۷۸ اسب بخار و نهایت گشتاور ۲۶۵ نیوتن متر را دارد. قدرت از طریق جعبه دنده ۷ سرعته دوکلاچه تَر به چرخ های جلو می رسد و این یعنی در بحث انتقال قدرت هم این تنها خودروی کیا در ایران خواهد بود که جعبه دنده ای غیر از AT دارد.

نمونه ای که به شوروم مرکزی کوشا خودرو آمده است به امکاناتی نظیر ۶ کیسه هوای ۱۰ نقطه ای، فرمان برقی (با قابلیت نرمی و سفتی)، سقف پانورامیک، فناوری ال ای دی چراغ ها، گرم کن صندلی ها، گرم کن فرمان، ترمز پارک برقی، اتوهلد، استارت استاپ، نوربالای اتوماتیک، تابلوخوان، سنسور پایش میزان فشار باد لاستیک (TPMS)، رانندگی خودکار بین خطوط، دوربین عقب، اخطار پیشگیری از تصادف، تهویه الکترونیکی دستی، نمایشگر لمسی، جلوآمپر دیجیتال، صندلی های برقی جلو، سامانه کنترل پایداری، سامانه کنترل حرکت در سربالایی و سرپایینی، خروجی شارژر تایپ C برای سرنشینان عقب، تنظیم حالت رانندگی و کروز کنترل است که البته مدیران کوشا خودرو می گویند نمونه های تحویلی علاوه بر امکانات مذکور به استارت دکمه ای و تهویه اتوماتیک هم مجهز خواهند بود.

فعلاً نمونه های کیا در ایران در حال تکمیل است، اما هنوز خبری از واردات گسترده نیست. آن طور که پیداست شرکت های واردکننده مقدمات واردات را کاملاً انجام داده اند و حالا چالش های اساسی در تأمین ارز وارداتی و استاندارد دارند. باید دید وزارت صمت چه زمان چالش های پیش روی واردات را برطرف می کنند و واردات با تعداد بالا چه زمان انجام خواهد شد.

آلبوم تصاویر کیا سید وارداتی

آلبوم تصاویر کیا اسپورتیج وارداتی

عکس: علیرضا پاداش

۴.۵ امتیاز از ۱۵ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.