کارمانیا
مدیران خودرو

ایران بارانداز صادرات خودرو می‌شود

گمرک با مونتاژکاران همکاری نمی کند
از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا پایان نیمه اول امسال نزدیک به ۶۵۵ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شده است.
به گزارش اخبارخودرو به نقل از خبرآنلاین، آمارهای ارائه شده از سوی گمرک نشان می دهد از ابتدای سال ۱۳۸۴ ، با آغاز سیاست واردات خودرو به منظور ایجاد شرایطی رقابتی تر برای صنعت خودروسازی در ایران ۶۵۴ هزار و ۶۹۳ دستگاه خودرو به کشور وارد شده است که در مقایسه با کل خودروهای تولیدی در ایران ، رقمی اندکی را از آن خود می کند.
خودروهای وارداتی در ایران غالبا در شهرهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند و بازار خوبی در تهران، اصفهان و تبریز و دیگر شهرهای بزرگ ایران دارند.
هر چند واردات خودرو با هدف رقابتی تر کردن صنعت خودروسازی در ایران در دستور کار قرار گرفت، اما بررسی ها نشان می دهد در این دوره زمانی سیزده ساله ، فشارهای ناشی از تشدید تحریم ها ، اقتصاد ایران را در مضیقه ای جدی قرار داد و حتی سبب شد شرایط برای صنعت خودروسازی در ایران نیز بسیار دشوار شود به طوری که حجم تولیدات خودرویی پس از سال ۱۳۹۱ ، کاهشی ۵۰ درصدی را تجربه کرد و افزایش شدید قیمت نیز در این دوره زمانی رخ داد.
ارزیابی کیفی خودروهای وارداتی به ایران نشان می دهد پیش از سال ۱۳۹۲ ، بخش مهمی از خودروهای وارداتی به کشور را خودروهای لوکس با برندهای پورشه و مازاراتی و بوگاتی و … تشکیل می داد. این روند خصوصا در سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ در بازار خودروهای وارداتی ایران به چشم می خورد، اما پس از سال ۱۳۹۲ ، دولت با ممنوع کردن واردات خودروهای لوکس ، شکل خودروهای وارداتی به ایران را دستخوش تغییر کرد.
بر اساس این گزارش خودروی لوکس در ایران به خودرویی اطلاق می شود که حجم موتور آن بیش از ۲۵۰۰ سی سی است .
بالاترین آمار واردات خودرو به ایران به سال ۱۳۹۳ اختصاص دارد. در این سال ۱۰۲ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شدکه باید توجه داشت بخش عمده ای از خودروهای وارداتی در این سال را خودروهایی تشکیل می داد که حواله واردات آنها در سال پیش از آن گرفته شده بود.
خودرو در این سال ها غالبا یکی از اقلام مهم وارداتی به کشور را تشکیل داده است.
باید توجه داشت که واردات قطعات منفصله به منظور تولید خودرو در ایران نیز از اقلام مهم در بازار ایران تلقی می شود.
بازار خودروی ایران یکی از مهمترین و بزرگترین بازارهای کشور است به طوری که جذابیت های بالایی را برای شرکت های خارجی و تولید کنندگان خودرو داراست.
طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تولید خودرو در ایران تا سال ۱۴۰۴ افزایشی قابل توجه را تجربه خواهد کرد. ایران قصد دارد به بارانداز صادرات خودرو در منطقه تبدیل شود. در این برنامه تولید سه میلیون دستگاه خودرو در سال با هدف ورود به بازارهای صادراتی پیش بینی شده است.
جدول زیر نشان دهنده واردات خودرو به ایران در سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ است.
ایران بارانداز صادرات خودرو می‌شود

زمان ارسال پست: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ | ۳:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،

One Response to “ایران بارانداز صادرات خودرو می‌شود”

  1. بهزاد گفت:

    موضوع جالبیه که عنوان کردید و این آمار رو وقتی در کنار آمار تولید خودرو در کشور که تو فقط نیمسال ابتدایی ۹۶ تعداد ۶۸۸ هزار دستگاه تولید شده قرار میدیم تازه متوجه میشیم که خودروسازا دارن چه جولانی میدن با خودروهای بی کیفیتشون بعد لابی میکنن که همین مقدار کم واردات رو هم یا قطعش کنن یا بسیار کمتر بشه با قیمتهای فضایی که برای مشتری خریدش صرف نداشته باشه!! متأسفم برای صنعت خودرو کشور
    جالبه تو ۱۲ سال کمتر از یک نیمسال تولید خودرو وارد شده!!

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.