داچیا جاگر هیبرید؛ اقتصادی و کم مصرف

داچیا جاگر هیبرید

داچیا جاگر هیبرید نسخه ای دیگر از محصول جدید نشان داچیا است که به تازگی معرفی شده و ۹۰۰ کیلومتر پیمایش با هر بار سوخت گیری دارد.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

حدود یک سال و نیم پیش بود که جاگر به عنوان یک خودروی هفت نفره و جدید از داچیا معرفی شد. داچیا به ساختن خودروهای اقتصادی در اروپا معروف است و جاگر هم مثل دیگر محصولات این خودروساز یک خودروی کاملاً اقتصادی است. بازار هدفی که این مدل دنبال می کند به صورت خاص بازار قاره سبز است، چراکه در این بازار خودروهای اقتصادی و به شکل استیشن، پرطرف‌دار و پرتقاضا هستند. حالا این کمپانی، داچیا جاگر هیبرید را معرفی کرده است تا سهمی از بازار هیبریدهای این رده داشته باشد و به عنوان اولین جاگر برقی سازی شده به این رده بیاید.

تفاوت های نسخه هیبرید با دیگر نسخه ها

داچیا جاگر هیبرید

کمپانی داچیا از جاگر هیبرید به عنوان در دسترس ترین هیبرید خانوادگی یا دست یافتنی ترین هیبرید خانوادگی یاد می کند. این یعنی با خودرویی طرف هستیم که اگرچه برقی سازی شده و هیبرید است، اما قیمت پایینی دارد. داچیا به عنوان یکی از زیرمجموعه های گروه رنو از مهندسی فرانسوی در ساخت قوای هیبرید جاگر استفاده کرده است، پس باید خروجی قابل قبولی را در این کراس هفت‌نفره هیبرید داشته باشیم. از نظر ظاهری هیچ المانی در بدنه تغییر نکرده و فقط بج هیبرید در عقب به این خودرو اضافه شده است. همچنین یک رنگ نوک مدادی جدید هم به رنگ های قابل سفارش اضافه شده است و به جز این دو مورد هیچ تغییری در داچیا جاگر هیبرید نسبت به مدل معمولی نمی بینیم.

داچیا جاگر هیبرید

در داخل هم تغییرات جزئی هستند. یک صفحه نمایش ۷ اینچی به مرکز جلوآمپر اضافه شده است که اطلاعات مربوط به باتری و سیستم هیبرید را نمایش می دهد و دسته دنده هم در این نسخه نسبت به آن چه در نسخه معمولی جاگر دیده می شد متفاوت است. داچیا جاگر هیبرید به صورت استاندارد به ترمز پارک برقی مجهز است و کنسول مرکزی به این نسخه اضافه شده که در نسخه معمولی دیده نمی شد. باتری در این نسخه در کف قرار گرفته و جای تایر زاپاس (در نسخه بنزینی) و مخزن LPG (در نسخه گازی) را گرفته است. پس عملاً با برقی سازی جاگر فضای کابین بی تغییر باقی مانده و همچنان برای هفت نفر قابل استفاده است. البته این خودرو به صورت استاندارد با ترکیب پنج نفره عرضه می شود و مشتریان می توانند ردیف سوم را به عنوان آپشن انتخاب کنند.

مشخصات فنی داچیا جاگر هیبرید

کابین داچیا جاگر هیبرید

این نسخه با نام جاگر هیبرید ۱۴۰ معرفی شده است و همان طور که گفته شد از مهندسی گروه رنو در سیستم های هیبرید آن استفاده شده است. تکنولوژی هیبرید گروه رنو که با نام E-Tech شناخته می شود در محصولاتی مثل کلیو، رنو کپچر و نیسان جوک به کار رفته بود و امتحان خودش را در بازار اروپا پس داده است. قوای محرکه داچیا جاگر هیبرید را یک پیشرانه ۱.۶ لیتری چهار سیلندر بنزینی با نهایت قدرت ۹۰ اسب بخار و دو پیشرانه الکتریکی تشکیل داده اند. یکی از دو پیشرانه توان تولید ۵۰ اسب بخار را دارد و دیگری به عنوان یک ژنراتور با ولتاژ بالا عمل می کند. برق از طریق پک باتری ۱.۲ کیلووات ساعتی و ۲۳۰ ولتی تأمین می شود. قدرت از طریق جعبه دنده اتوماتیک بدون کلاچ به چرخ های جلو منتقل می شود. اگرچه کمپانی هنوز قدرت ترکیبی را منتشر نکرده است، اما پیش بینی می شود خروجی ۱۳۸ اسب بخار را در این خودرو داشته باشیم.

داچیا جاگر هیبرید

با باک پر داچیا جاگر هیبرید می توان مسافت ۹۰۰ کیلومتر را پیمود و نسبت به نسخه معمولی بنزینی، مصرف سوخت در این کراس هفت نفره تا ۴۰ درصد کاهش می یابد. همچنین آلایندگی ناشی از سوخت هم در این نسخه کاهش محسوس دارد و انرژی الکتریکی برای ۸۰ درصد استفاده های شهری این کراس کافی خواهد بود.

قیمت و زمان عرضه داچیا جاگر هیبرید

سفارش ها برای داچیا جاگر هیبرید از اول ژانویه پذیرش می شوند و تحویل خودروها دو ماه بعد انجام خواهد شد. قیمت پایه برای این کراس هیبرید حدود ۲۶,۱۱۰ دلار در فرانسه است و این یعنی قیمت حدود ۸ هزار دلار از نسخه پایه بنزینی گران تر است که البته این اختلاف منطقی به نظر می رسد. البته این را هم در نظر بگیرید که نسخه هیبرید از کپچر که همین تکنولوژی را دارد با قیمتی در محدوده ۳۵ هزار دلار عرضه می شود و این یعنی جاگر همچنان یک هیبرید بسیار اقتصادی است.

داچیا جاگر؛ پرطرف‌دار در اروپا

داچیا جاگر هیبرید

از زمان رونمایی جاگر تا امروز، کمپانی داچیا ۸۳ هزار دستگاه از این کراس را به فروش رسانده و از این میزان فروش، ۵۵ درصد مختص به نسخه هفت نفره از این خودروست. علاوه بر نسخه بنزینی، این کراس رومانیایی نسخه LPG هم دارد و همین باعث می شود فروش بسیار خوبی را برای این تازه وارد در قاره سبز ببینیم. داچیا به عنوان زیرمجموعه اقتصادی ساز رنو می توانست با وضعیت فعلی نرخ ارز در ایران گزینه ای بسیار منطقی برای واردات باشد، اما با تحریم واردات خودروهای فرانسوی، به نظر می رسد از زیرمجموعه رنو هم خودرویی به ایران وارد نشود.

داچیا جاگر هیبرید چه مشخصات فنی‌ای دارد؟

قوای محرکه داچیا جاگر هیبرید را یک پیشرانه ۱.۶ لیتری چهار سیلندر بنزینی با نهایت قدرت ۹۰ اسب بخار و دو پیشرانه الکتریکی تشکیل داده اند. یکی از دو پیشرانه توان تولید ۵۰ اسب بخار را دارد و دیگری به عنوان یک ژنراتور با ولتاژ بالا عمل می کند. برق از طریق پک باتری ۱.۲ کیلووات ساعتی و ۲۳۰ ولتی تأمین می شود. قدرت از طریق جعبه دنده اتوماتیک بدون کلاچ به چرخ های جلو منتقل می شود. اگرچه کمپانی هنوز قدرت ترکیبی را منتشر نکرده است، اما پیش بینی می شود خروجی ۱۳۸ اسب بخار را در این خودرو داشته باشیم.

مصرف سوخت در داچیا جاگر هیبرید نسبت به نسخه بنزینی چگونه است؟

با باک پر داچیا جاگر هیبرید می توان مسافت ۹۰۰ کیلومتر را پیمود و نسبت به نسخه معمولی بنزینی، مصرف سوخت در این کراس هفت نفره تا ۴۰ درصد کاهش می یابد. همچنین آلایندگی ناشی از سوخت هم در این نسخه کاهش محسوس دارد و انرژی الکتریکی برای ۸۰ درصد استفاده های شهری این کراس کافی خواهد بود.

۳.۲ امتیاز از ۵ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.