کارمانیا
مدیران خودرو

سمندی با امکانات رفاهی بیشتر

سمندی با امکانات رفاهی بیشتر
حدود ۴ سال پیش که عکس‌های خودروی جدید ایران خودرو در رسانه‌ها منتشر شد به خیال خیلی‌ها دنا یک خودروی عریض و طویل بود. همان روزها منتقدان با مقایسه دیگر طراحی‌های روز دنیا به عمق عقب‌ماندگی طراحی و الهام گرفتن از دیگر محصولات ایران خودرو به دنا عیب می‌گرفتند.
بالاخره بعد از مدت ها صبر خریداران و دنبال کردن اخبار برای به نتیجه رسیدن قیمت دنا این خودرو به مشتریان از اواخر سال ۹۳ تحویل داده شد.
وقتی از بیرون به طراحی ظاهری دنا نگاه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که خودرو به سه بخش قابل تقسیم است. قسمت جلویی شباهت زیادی به میتسوبیشی لنسر دارد و کاپوت و جلوپنجره‌اش کاملا شبیه به آن است. قسمت میانی همان سمند سورن است با چند تفاوت جزئی مثل تغییر دستگیره‌های در و حذف ضربه‌گیر روی در‌ها. آنچه به چشم می‌آید خطوط شکسته و جذاب جلوی خودرو است که اصلا به در‌ها وصل نشده و خیلی ساده هستند. در ضمن قسمت انتهایی خودرو هیچ ارتباطی با دیگر بخش‌های خودرو ندارد و طراحی عجیبی دارد. هنوز متوجه نشدیم از کجا کپی شده است!؟ در کل یا باید تکه تکه به دنا نگاه کنیم یا متوجه ناهماهنگی و بی وزنی طراحی در خودرو شویم. حال نوبت آن است که داخل خودرو برویم و جای راننده بنشینیم. طراحی داخل به مراتب زیباتر و جذاب‌تر است. اولین نکته‌ای که وارد خودرو می‌شوید مانیتور چندرسانه‌ای است که نظر شما را جلب می‌کند. این مانیتور CD/MP3 و بلوتوث و حتی یو.اس.بی و آی اد را هم پشتیبانی می‌کند اما خیلی باید دنبال سوکت‌های AUX و USB بگردید. نبود دوربین دنده عقب یکی از ضعف‌های دناست و حتی شرکت با توجه به نبود دید کافی به صورت آپشن هم دوربین را توصیه نمی‌کند، ولی سنسورهای عقب و نمایش آن روی ال.سی.دی کمک شایانی به راننده می‌کند. این مانیتور همچنین میانگین سرعت زمان تعویض فیلترها و روغن‌ها را نشان می‌دهد و سوختن چراغ‌ها را به شما اطلاع می‌دهد.
دنا را روشن می‌کنیم و موتور ۱۶۴۸ سی‌سی شروع به فعالیت می‌کند. موتور EF7 ملی ما بی‌صداتر و پرقدرت‌تر شده است. نبود گیربکس اتوماتیک خیلی‌ها را متعجب کرده ولی کلاج نرم و جا خوردن خوب دنده‌ها رضایت‌بخش است.
موقع پایین آوردن ترمز دستی با مانعی روبه‌رو می‌شوید و آن مانع کنسول نام دارد. آنقدر کنسول بالا آمده است که موقع استفاده از ترمز دستی، حتما باید حالت خود را روی صندلی عوض کنید و هنگام تعویض دنده‌ها هم دست راننده به کنسول گیر می‌کند.
در اولین حرکت متوجه می‌شوید پدال گاز اصلا با پای شما هماهنگ نیست و تاخیر شدیدی در گاز خوردن دارد، به طوری که در سربالایی‌ها برای شروع حرکت زحمت زیادی باید بکشید تا خاموش نکنید و تفاوت بین EF7 و XU7 که موتور قدیمی پژو هست بسیار زیاد است.
سمندی با امکانات رفاهی بیشتر
حالا می‌خواهیم برای کسی بوق بزنیم. به یاد نوستالژی پژو ۴۰۵ سال ۱۹۹۰ می‌افتیم و باید به سمت دسته راهنما برویم تا بوق بزنیم. سوال این است که چرا کلید بوق به وسط فرمان انتقال پیدا نکرده است؟
باید به این نکته اشاره کرد که ترمزهای دنا بسیار عملکرد خوبی دارند و چهارچرخ دیسکی هستند و از ABS و EBD بهره می‌برند. فقط اگر ترمز شدید بزنید حتی خیلی کم شدید هم باشد فلاشر خودرو روشن می‌شود و خیلی محتاطانه عمل می‌کند.
دنا البته شروع حرکتی مناسبی ندارد اما شتاب آن به نسبت افزایش پیدا کرده است و از رقبای پژوی‌اش جلو می‌افتد. با توجه به اینکه گیربکس دنا همان گیربکس قدیمی پژو است و ضریب دنده تغییری نکرده در سرعت ۱۱۰ کیلومتر به دلیل بالا بودن دور موتور صدای داخل کابین زیاد است. در مورد هندلینگ این خودرو می‌توان گفت کمی ارتقا یافته و پیچ‌ها و چاله‌های خیابان را به نرمی طی می‌کند. نکته‌ای که پس از چند دقیقه رانندگی به آن پی می‌برید صندلی‌ها» سفت و محکم دناست که کمی سرنشین را اذیت می‌کند. مخصوصا در صندلی‌های عقب که هم صندلی خشک است و هم جای پای سرنشینان عقب کم شده و نکته‌ دیگر اینکه احتمال خیلی زیاد فراخوانی برای صندلی‌های برقی از طرف ایران خودرو خواهیم داشت، به علت بازگشت تعداد زیادی از دناها برای خرابی صندلی‌های جلو.
هنگام خرید می‌توانید با ۲ طرح مشکی و کرم و مشکی کامل سفارش تریم داخلی خودرو را داشته باشید. نکته جالب اینجاست که واقعا کیفیت داشبورد و رودری‌ها پایین است اما به نسبت دیگر محصولات افزایش کیفیت داشته است. دریچه‌های کولر جنس متفاوتی با داشبورد دارند و ضعف کیفیت کاملا محسوس است. کوچک بودن دریچه کولر عقب و نداشتن تنظیم جهت باد برای سرنشینان عقب آزاردهنده است و موقعیت به دمپرکولر برای راننده هم معضلی است. اگر بخواهید باد به راننده بوزد تمام باد به فرمان و دسته راهنما می‌خورد و احتمال زیاد دستان شما یخ می‌کند.
دنا دو جالیوانی برای سرنشینان جلو دارد که جلوی دنده تعبیه شده است. لیوان بلند یا بطری کوچک آب معدنی در آن جای نمی‌گیرد و فقط لیوان کوچک داخل آن جا می‌شود. باید لیوان سرخالی باشد تا بتوانید آن را کج کنید و در جایش بگذارید.
۴ شیشه دنا برقی به صورت اتوماتیک است و هنگام قفل درب‌ها با فشردن کلید قفل شیشه‌ها بالا می‌روند و آینه‌ها نیز جمع می‌شوند. داخل خودرو نیز کلیدی برای جمع کردن آینه‌ها گذاشته شده است که علامتی ندارد و شما باید دفترچه راهنما را کامل بخوانید یا خیلی کنجکاو باشید تا بتوانید متوجه چرخیدن ۱۸۰ درجه‌ای دکمه تنظیم آینه شوید و بتوانید آینه‌ها را جمع کنید. ای کاش یک علامت کوچک موجود بود.
دکمه‌های روی فرمان برای تنظیم صدا و دیگر دستورها به سیستم صوتی خودرو موجود است و در سمت راست فرمان کلیدهایی برای کروز کنترل وجود دارد. نبود کلید Cancle برای کروز کنترل نکته جالبی است که باید به آن اشاره کرد. یعنی پای شما باید برای خارج کردن کروز آماده نیش ترمز زدن باشد یا راه دوم آن فشردن کلید off و خاموش کردن کل سیستم است.
در دنا چند بوق هشدار وجود دارد. از قبیل نبستن کمربند – سنسور پارک عقب – هشدار اتمام بنزین که توسط یک بلندگوی صدا پخش می‌شود. حال نکته عجیب اینجاست که از ابتدای حرکت خودرو، بوق نبستن کمربند به صدا در می‌آید و شما اگر در همین لحظه از دنده عقب استفاده کنید، هنوز صدای بوق کمربند را می‌شنوید و باید از روی نمایشگر فاصله را ببینید. اولویت‌بندی جالبی در این بخش رعایت شده است!
در کل فضای داخلی کابین دنا جالب و جذاب است و امکانات خوبی دارد و این آپشن‌ها کاربردی هستند. در نمای ظاهری هم که بحث شد، با توجه به وجود ال.ای.دی در چراغ جلو ای کاش از دی‌لایت استفاده می‌شد که استاندارد روز دنیاست به زیبایی دنا کمک شایانی می‌کند.
سمندی با امکانات رفاهی بیشتر
دنا کاملا پیشرفته است و قدرت خوبی دارد و باید منتظر نسخه پرخوران (توربو) آن باشیم. با این حال در این بازار به نظر می‌رسد خرید دنا نسبت به رقبای چینی‌اش با توجه به گستردگی تعمیرگاه‌ها و وجود لوازم یدکی در بازار انتخاب درستی باشد، ولی با این حال خرید خودرو سلیقه‌ای است و اختیار با شماست.
محمدمهدی تفضلی- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۴:۱۵ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ،

8 Responses to “سمندی با امکانات رفاهی بیشتر”

 1. مريم گفت:

  خب پشت ماشين از ياريس تويوتا كپي بردارى شده

 2. عرفان گفت:

  ماشین جالبی بود.ولی کیفیت مونتاژ خوبی نداشت.وقتی گاز میدادی از دور موتور ۳هزار یه تکون میخورد وقتی هم که از ۳ هزار میومد پایینتر یه تکون دیگه.
  موتور برقی صندلی خیلی بی کیفیت بود.
  پلاستیک داشبورد بسیار بد.
  در بقیه موارد چیزی حس نکردم تا وقتی این خودرو ۵۰ هزار کیلومتر به بالا کار نکنه هیچی مشخص نمیشه.
  از برنامه ی جذابتونم بسیار تشکر میکنم.فوق العاده اید.

 3. حسین گفت:

  درسته پلت فرم و خیلی از قطعات دنا و سمند یکی هست ، اما دربازار امروز به این یه ماشین جدید هم میشه گفت!
  دروغ نیست که بگیم دنا جدیده! چون تغییراتش از یک فیس‌لیف بیشتره!

  • در صنعت خودرو تا زمانی که نقاط طراحی اسکلت ماشین تغییر نکنه، طبق علم طراحی ماشین جدید خلق نشده و اصطلاح فیس لیفت استفاه میشه. مثلا برای MG6 مگنت خود کمپانی اعلام می کنه که فیس لیفت طرح اولیه ۵۵۰ هست.

 4. ارشيا گفت:

  طراحى بيرونش و داخلش نسبتا خوبه و آپشن ها زياد و كيفيت مناسب و هندلينگش خوبه و صندلى هاش يكم خشكه ولى اذيت نميكنه و راحته نسبتا و قدرت موتورش نسبت به رقباش خوبه و شتابش متوسطه ولى مصرفش يكم زياده ولى از ليفان ۶۲۰ كمتره و ترمز هاش مثل همه رقباش ABS و EBD و جلو و عقب ديسكى و عملكرد خوبى داره فقط يكم آدم رو گيج ميكنه امكاناتش مثلا صندلى برقى با تنظيم گودى كمر چرا گرمكن نداره و روكش پارچه اى هستش و مثلا آينه تاشو برقى داره ولى دكمه نداره بايد ۱۸۰ درجه دكمه تنظيم آينه ها رو چرخوند و ايران خودرو رفته مانيتور نصب كرده ولى متاسفانه دوربين عقب نداره و مثلا سيستم سوتى به اين خوبى با راديو و CD و MP3 و بلوتوث و USB و AUX و IPOD چرا ۶ بلنگو نداره چرا ۴ بلندگو داره يا مثلا رفته جايى كه فلش و اى يو ايكس ميخوره رو هم جاليونى و دنده خيلى نزديكه خيلى تو همه و يا مثلا

 5. ارشيا گفت:

  ماشين خوبيه به نسبت رقباش ماشين بهتريه

 6. آرمین گفت:

  سلام ، من یک ماهه دارم تحقیق میکنم اما هنوز به نتیجه نرسیدم از بس که تو هر سایتی نظرات مختلفه ! آخر نفهمیدیم دنا بخریم یا نه ! بین جک جی ۵ و برلیانس و دنا و ساندرو که تقریبا همشون تو یه رنج قیمتن ، کدومو انتخاب کنم با توجه به اینکه خودم از خودروی چینی زیاد خوشم نمیاد و چون جوان هستم طراحی و آپشن برای اهمیت داره… ممنون میشم کمکم کنید ۳>

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.