خودروهای جتا
خودروهای جتا

محصولات جتا (حاصل جوینت ونچر فولکس واگن و FAW چین)، توسط ماموت به ایران آمدند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

کمپانی فولکس واگن در سال ۲۰۱۹ طی همکاری خود با کمپانی فاو (FAW) چین، نشان جتا را به صورت مشترک در چین راه اندازی کرد و اکنون محصولاتی از آن به بازار برخی از کشورهای در حال توسعه و همچنین مارکت کشور چین عرضه می شود. محصولات جتا در کارخانه مشترک فاو و فولکس در چنگدو به تولید می رسند.

برند JETTA در ایران

ماموت خودرو که پیش‌تر به عنوان نمایندگی رسمی فولکس واگن در ایران، مدلهای پاسات، تیگوان و گلف GTI را در بازار عرضه کرده بود، این بار خانواده محصولات جتا (Jetta) را برای واردات در نظر گرفته است تا هر سه مدل ارائه شده این خانواده یعنی کراس‌اوورهای VS5، VS7 و همچنین سدان VA3 را به ایران وارد کند.

معرفی جتا VA3

جتا VA3 یک سدان اقتصادی محسوب می شود که در طراحی ظاهری به وضوح وام‌دار زبان طراحی نسل پیش فولکس واگن است. این خودرو برمبنای فولکس جتا مدل ۲۰۱۳ طراحی شده و از پلت فرم A05 پلاس سری PQ25 فولکس بهره می گیرد. البته که در بخش ظاهری، برخی کروم‌ کاری های نابه‌جای چینی ها و سادگی بیش از حد نمای جانبی قطعاً به طراحی خودرو لطمه زده است. بخش داخلی نیز در نسخه تست بیش از حد ساده و بدون هیچگونه آپشنی جلوه می کرد تا آنجاکه حتی خبری از مانیتور و سانروف هم در این سدان اقتصادی نبود. البته طبق گفته ها این خودرو در زمان واردات به آپشن هایی نظیر مانیتور و رینگ به صورت قطعی تجهیز خواهد شد.

سدان VA3 دارای یک پیشرانه ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت ۱۱۰ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۱۴۵ نیوتن متر است و نیروی تولیدی پیشرانه از طریق یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی و یا ۶ سرعته اتومات به چرخ های جلو این خودرو انتقال می یابد. این سدان اقتصادی از نظر فنی و اعداد و ارقام شباهت بسیار زیادی با تارا اتومات و دنده ای ایران خودرو دارد.

از امکانات تیپ فول اتومات جتا می توان به مواردی همچون رینگ های آلومینیومی، سنسور پارک جلو و عقب، سیستم ترمز ABS و EBD، سیستم کمکی ترمز، سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش، سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی، سنسور نور و باران، دی لایت، مانیتور، شش عدد ایربگ، پاور ویندوز و… اشاره کرد. تیپ فول این خودرو حدود ۱۳ هزار دلار قیمت دارد.

معرفی جتا VS5

جتا VS5، کراس اووری که بر مبنای فولکس واگن تیگوآن و سئات آتکا است. این خودرو از پلت فرم MQB A1 گروه فولکس بهره می گیرد. جتا VS5 به یک پیشرانه ۱.۴ لیتری توربوشارژ و یک گیربکس ۶ سرعته اتومات مجهز است. پیشرانه VS5 که دست پرورده فولکس است، ۱۵۰ اسب بخار قدرت و ۲۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. این خودرو تک دیفرانسیل است و خبری از سامانه چهارچرخ محرک در آن نیست.

از امکانات جتا VS5 می توان به مواردی همچون رینگ های آلومینیومی، سنسور پارک جلو و عقب، سیستم ترمز ABS و EBD ، سیستم کمکی ترمز، سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش، سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی، سنسور نور، دی لایت، مانیتور، شش عدد ایربگ، دورلین عقب، تهویه دوکاناله دستی، صندلی برقی راننده، پاور ویندوز و… اشاره کرد. جتا VS5 در تیپی که به ایران آمده در حدود ۱۴۵۰۰ دلار قیمت دارد.

معرفی جتا VS7

جتا VS7، کراس اووری که بر مبنای فولکس واگن تیگوآن آل اسپیس (Allspace) است. این خودرو به یک پیشرانه ۱.۴ لیتری توربوشارژ و یک گیربکس ۶ سرعته اتومات مجهز است. پیشرانه VS7 که دست پرورده فولکس است، ۱۵۰ اسب بخار قدرت و ۲۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. این خودرو تک دیفرانسیل است و خبری از سامانه چهارچرخ محرک در آن نیست.

از امکانات تیپ فول VS7 می توان به مواردی همچون رینگ های آلومینیومی، سنسور پارک جلو و عقب، سیستم ترمز ABS و EBD ، سیستم کمکی ترمز، سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش، سیستم ترمز اضطراری، سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی، سنسور نور و باران، دی لایت، مانیتور، شش عدد ایربگ، پاور ویندوز، دوربین ۳۶۰ درجه و… اشاره کرد.

جتا VS7 با بهره‌گیری از پلت فرم MQB A2 فولکس واگن (مشابه با تیگوان Allspace) به عنوان یک کراس اوور خانوادگی و جادار شناخته می‌شود که حتی در سبک طراحی داخلی آن و خصوصا ادوات داشبورد و پانل مرکزی نیز رد پای فولکس واگن دیده می‌شود. این خودرو مجهز به پیشرانه ۱.۴ لیتری توربوشارژ فولکس واگن به قدرت ۱۴۸ اسب بخار و گشتاور ۲۵۰ نیوتن متر و همچنین گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک Aisin است. از امکانات ویژه این خودرو در تیپ وارد شده به کشور می توان به مواردی همچون سقف پانورامیک، شش ایربگ، صندلی برقی راننده، دوربین ۳۶۰ درجه، تهویه مطبوع اتومات دو کاناله با دریچه عقب، آرم رست صندلی عقب، شارژر وایرلس، کروز کنترل تطبیقی، مانیتور بزرگ ۱۰ اینچی و… اشاره کرد. این خودرو در تیپ وارد شده به کشور قیمتی در حدود ۱۸ الی ۱۹ هزار دلار دارد.

سوالات متداول

جتا چه برندی است؟

کمپانی فولکس واگن در سال ۲۰۱۹ طی همکاری خود با کمپانی فاو (FAW) چین، نشان جتا را به صورت مشترک در چین راه اندازی کرد و اکنون محصولاتی از آن به بازار برخی از کشورهای در حال توسعه و همچنین مارکت کشور چین عرضه می شود. محصولات جتا در کارخانه مشترک فاو و فولکس در چنگدو به تولید می رسند.

جتا VA3 چه مشخصاتی دارد؟

جتا VA3 یک سدان اقتصادی محسوب می شود که در طراحی ظاهری به وضوح وام‌دار زبان طراحی نسل پیش فولکس واگن است. البته که در این بین، کروم‌کاری های نابه‌جای چینی ها قطعاً به سبک طراحی ساده و ماندگار خودرو لطمه زده است. سدان VA3 دارای یک پیشرانه ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت ۱۱۲ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۱۴۵ نیوتن متر است و نیروی تولیدی پیشرانه از طریق یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی و یا ۶ سرعته اتومات به چرخ های جلو این خودرو انتقال می یابد.

جتا VS5 چه مشخصاتی دارد؟

جتا VS5، کراس اووری که بر مبنای فولکس واگن تیگوآن و سئات آتکا است. این خودرو به یک پیشرانه ۱.۴ لیتری توربوشارژ و یک گیربکس ۶ سرعته اتومات مجهز است. پیشرانه VS5 که دست پرورده فولکس است، ۱۵۰ اسب بخار قدرت و ۲۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. این خودرو تک دیفرانسیل است و خبری از سامانه چهارچرخ محرک در آن نیست.

۴.۷ امتیاز از ۱۲ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.