هنگام رانندگی کولر خودرو را بزنیم یا پنجره ها را باز بگذاریم؟

مصرف سوخت کولر خودرو
مصرف سوخت کولر خودرو

در فصل تابستان با افزایش دما، استفاده از کولر خودرو برای راحتی و سلامتی سرنشینان خودرو ضروری است. با این حال، در عمل مشاهده می‌شود که بسیاری از رانندگان خودرو، کولر خودرو را روشن نمی‌کنند و بر این باور هستند که روشن کردن کولر باعث افزایش مصرف سوخت می شود.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

بسیاری از رانندگان، عدم استفاده از کولر خودرو را دلیل افزایش هزینه‌های سوخت و نگهداری خودرو می‌دانند، از سوی دیگر، یکی از باورهای قدیمی اکثر رانندگان، رانندگی با پنجره های پایین در مسافت های کوتاه و بلند است.

هزینه مصرف بنزین کولر خودرو

از آن جایی که مصرف بنزین خودروها همواره یکی از بزرگ ترین نگرانی های رانندگان بوده است، بسیاری از ما در فصل گرما و هنگام رانندگی، به این سؤال فکر می‌کنیم که آیا استفاده از کولر خودرو باعث افزایش مصرف بنزین می‌شود یا خیر؟

تصور عمومی، افزایش هزینه های خودرو را در مورد استفاده از کولر، مختص دارندگان خودروهای گران‌قیمت می‌داند، در حالی که، بسیاری از افراد برای تحمل گرمای شدید و طاقت فرسای تابستان نیاز به استفاده از کولر دارند. همچنین این چالش به حدی جدی شده است که برخی از رانندگان تاکسی شهری در صورت درخواست مسافران برای روشن کردن کولر خودرو، به دلیل افزایش قیمت خودرو (مانند افزایش مصرف سوخت و استهلاک کولر گازی) از استفاده از کولر خودرو خودداری می کنند، یا با پرداخت هزینه اضافی، اقدام به روشن کردن کولر خودرو می کنند.

درگ هوا چیست؟

برای درک نیروی درگ، تصور کنید در حال رانندگی هستید و دست چپ‌تان را از پنجره خودرو بیرون می‌گذارید. در این حالت، جریان هوایی که به دست شما برخورد می‌کند، آن را به عقب هل می‌دهد. این نیرویی است که به نیروی درگ (Drag) یا پسا گفته می‌شود و یکی از نیروهای چهارگانه آیرودینامیکی است. با افزایش سرعت خودرو، نیروی درگ وارده به خودرو نیز افزایش می‌یابد. برای مقابله با این نیرو، موتور خودرو مصرف سوخت بیش تری نیاز دارد. در حال حاضر، مهندسان طراحی خودروها به دنبال طراحی خودروهایی با آیرودینامیک قوی هستند که با کم ترین مقاومت در مقابل جریان هوا، نیاز کم تری به سوخت داشته باشند.

کولر خودرو روشن باشد یا شیشه پایین؟

مصرف سوخت کولر خودرو
مصرف سوخت کولر خودرو

سیستم تهویه مطبوع خودرو بر کمپرسوری متکی است که برقراری قدرت مورد نیاز خود را از موتور خودرو تأمین می‌کند، این امر می‌تواند باعث افزایش مصرف بنزین خودرو به میزان ۳ تا ۱۰ درصد شود. همچنین، زمانی که شیشه‌های خودرو در حال حرکت به پایین هستند، نیروی درگ واردشده بر خودرو افزایش می‌یابد و موتور خودرو برای مقابله با این نیرو، مجبور به مصرف بیش تر بنزین می‌شود.

در سال ۲۰۰۴، انجمن مهندسان خودرو یک سدان و یک SUV را در یک مسیر بیابانی در یک تونل باد در دمای محیطی حدود ۳۰ درجه سانتیگراد برای بررسی این مشکل آزمایش کردند. نتایج آزمایش ها بسیار مهم و جالب بود.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان برای شارژ گاز کولر خودرو

می‌توان ادعا کرد خودرو در سرعت‌های پایین، که نیروهای آیرودینامیکی اهمیت چندانی ندارند، در حالتی که پنجره‌های خودرو پایین باشند، مصرف کم تری خواهد داشت، اما در سرعت‌های بالا، مقاومت هوا به طور چشم‌گیری افزایش می‌یابد و از سوی دیگر، موتور خودرو قدرت کافی را داراست تا کمپرسور کولر را به کار بیاندازد. بنابراین، استفاده از کولر خودرو در سرعت‌های بالا گزینه مناسبی است. طبق آزمایش‌های متعدد صورت پذیرفته، بهترین زمان برای روشن نمودن کولر خودرو در سرعت های بیش تر از ۶۵ کیلومتر بر ساعت است.

چرا در حالت درجا کولر خودرو خوب خنک نمی‌کند؟

علت عدم خنک شدن کولر خودرو در حالت ایستاده، این است که وقتی کولر خودرو را در حالت ایستاده روشن می‌کنیم، یک بار اضافی به خودرو تحمیل می‌شود و برای جبران این بار اضافی، دور موتور و پاشش سوخت همزمان افزایش پیدا می‌کند.

گرم شدن کولر خودرو در محل دلیل منطقی دارد، زیرا وقتی کولر را روشن می کنیم بخشی از انرژی موتور به کولر اختصاص می یابد، اما به دلیل پایین بودن دور موتور در حالت ایستاده، موتور نمی تواند کارآمد باشد و کم تر خنک می شود. لازم به ذکر است که روشن کردن خودرو در حالت ایستاده مصرف بنزین را افزایش می‌دهد و موتور بیش از حالت طبیعی گرم می‌شود.

۳.۹ امتیاز از ۵۰ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.