بهترین زمان برای شارژ گاز کولر خودرو

گاز کولر خودرو

فصل تابستان فرارسیده و هوا گرم شده است، بسیاری از رانندگان برای خنک کردن فضای کابین خودرو از سیستم کولر استفاده می‌کنند. با این حال، ممکن است سیستم کولر خودرو پس از چند سال استفاده با مشکلاتی مواجه شود.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

با نزدیک شدن به فصل گرم سال بهتر است سیستم کولر خودروی خود را بررسی کنید. ممکن است در حالی که هوا هنوز سرد است، روشن کردن کولر خودرو عجیب باشد، اما این ایده خوبی است که مطمئن شوید قبل از شروع هوای گرم، سیستم کولر نیازی به شارژ مجدد ندارد. پس مسئله ای که مطرح می شود این است که آیا واقعاً سیستم کولر خودرو نیاز به شارژ مجدد دارد و اگر چنین است، چند وقت یک بار باید گاز کولر آن را شارژ کرد؟

نحوه عملکرد سیستم تهویه مطبوع چگونه است؟

سیستم کولر خودرو براساس سیکل تبرید عمل می‌کند. این سیکل به دلیل چرخش و تکرار خود به عنوان سیکل تبرید شناخته می‌شود. در واقع، سیکل تبرید یک جریان سرمایشی است که با استفاده از گازهای برودتی، که به عنوان مبرد شناخته می‌شوند، شکل می‌گیرد. در این سیستم، گازهای برودتی مبرد به صورت متوالی از شکل مایع به گاز و بالعکس تبدیل می‌شوند و باعث ایجاد سرما در داخل خودرو می‌شوند.

در واقع، در سیکل تبرید، مبرد با جذب حرارت از داخل خودرو این حرارت را به خارج از آن منتقل می‌کند، سپس با بازگشت به جریان تبرید باعث خنک شدن فضای داخلی می‌شود. به طریقی که گفته شد، سیستم کولر در خودرو، با توجه به نیاز و دمای محیط، به صورت هوشمندانه کار می‌کند و به شما امکان فراهم کردن شرایط راحت و آسایشی در خودرو را می‌دهد.

چه گازهایی مبرد سیستم کولر خودرو را تشکیل داده اند؟

گاز کولر خودرو

در گذشته، سیستم‌های کولر خودرو از R-12 به عنوان مبرد استفاده می‌کردند. R-12 با نام مستعار فرئون، یک مبرد بسیار مؤثر بر پایه CFC (کلروفلوروکربن) بود که قابل اشتعال نبود و برای انسان سمی نیست، اما در اواخر دهه ۱۹۸۰، دانشمندان متوجه شدند که استفاده گسترده از R-12 به لایه اوزون زمین آسیب می‌رساند. لایه اوزون، یک لایه گازی در بالای جو زمین است که از اشعه مضر نور خورشید محافظت می‌کند. براساس تحقیقات، CFCها می‌توانستند به لایه اوزون نفوذ کنند و آن را خراب کنند. به همین دلیل، در سال ۱۹۹۴، توافق‌نامه مونترال به منظور کاهش استفاده از مواد CFC مانند R-12 امضا شد. اکنون، بیش تر سیستم‌های کولر خودرو از مبردهای بدون CFC مانند R-134a استفاده می‌کنند که کم تر به لایه اوزون آسیب می‌رساند و به عنوان مبرد جایگزین برای R-12 استفاده می‌شود.

جدیدترین مبرد برای سیستم‌های کولر خودرو R-1234yf است که گازهای گلخانه ای کم تری تولید می‌کند. R-1234yf یک مبرد HFO (هیدروفلورواُلفین) است که در مقایسه با R-134a، یک مبرد HFC (هیدروفلوروکربن)، گاز گلخانه ای کم تر تولید می‌کند. در حال حاضر، R-1234yf به عنوان مبرد برای برخی از برندهای خودرو سازی مانند ب ام و، مرسدس بنز، فولکس واگن و تویوتا استفاده می شود.

سیستم کولر خودرو نیاز به شارژ دارد؟

سیستم تهویه هوا برای خنک کردن هوای داخل خودرو به کار می‌رود و همچنین رطوبت را کاهش می‌دهد. این سیستم به شما اجازه می‌دهد که در زمستان نیز از آن استفاده کنید تا رطوبت شیشه جلوی خودرو را به سرعت کاهش دهید. فرآیند تهویه هوا از طریق تبخیر، فشرده‌سازی و انبساط می‌تواند به هوای خودروی شما خنکایی بدهد. در این سیستم، گاز مبرد دائماً از حالت گاز به حالت مایع و بعد دوباره به حالت گاز تبدیل می‌شود و این فرآیند باعث می‌شود هوای داخل خودرو مطبوع شود.

بیشتر بخوانید: نشتی گاز کولر خودروها + دلایل و نشانه ها

در طول زمان، مقدار گاز مبرد در سیستم کولر خودرو به دلیل تغییر حالت دائمی از گاز به مایع، به صورت طبیعی کاهش می‌یابد. هنگامی که مقدار گاز مبرد در سیستم کولر کاهش می‌یابد، توانایی خنک کنندگی سیستم کاهش می‌یابد و به همین دلیل، سیستم نیاز به شارژ مجدد دارد تا بتواند هوا را به طور مؤثر خنک نگه دارد. همچنین، وقتی که مقدار گاز مبرد در سیستم کولر کاهش می‌یابد، موتور خودرو باید بیش تر کار کند تا کولر کار کند و به همین ترتیب، مصرف سوخت خودرو افزایش می‌یابد.

هر چند وقت یکبار باید گاز کولر را شارژ کنیم؟

کولر خودرو ممکن است در برخی موارد نیاز به شارژ مجدد نداشته باشد. در برخی از سیستم‌های کولر خودرو، کمی از مبرد به صورت طبیعی از دست می‌رود، اما این مقدار معمولاً کم است و بر عملکرد سیستم کولر تأثیر زیادی ندارد. با این حال، در بسیاری از موارد قدرت کولر خودرو با گذشت زمان کاهش می‌یابد و ممکن است دیگر به خوبی خنک نکند. در این صورت، بهتر است به یک تعمیرگاه خودرو مراجعه و سیستم کولر خودرو را بررسی کنید و در صورت لزوم شارژ مجدد انجام دهید.

برای پاسخ به پرسش «باید هر چند وقت یک‌بار گاز کولر خودرو را شارژ کرد؟» باید گفت بستگی به وضعیت سیستم کولر خودرو دارد و همیشه برنامه‌ای برای سرویس و نگهداری وجود ندارد. در واقع، لازم نیست سیستم کولر خود را هر سال یا حتا هر دو سال یک‌بار شارژ کنید. بهترین روش برای تشخیص نیاز به شارژ دوباره مجدداً خنک کننده، زمانی است که سیستم کم تر از قبل شروع به خنک کردن می‌کند، در این صورت باید برای شارژ آن اقدام کنید قبل از این که خنک کردن کامل متوقف شود.

۳.۵ امتیاز از ۸ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.