چرا مصرف سوخت ماشینم بالا رفته؟

بالا رفتن مصرف سوخت
بالا رفتن مصرف سوخت

بالا رفتن مصرف سوخت ماشین از دسته ایراداتی است که نشانه نامنظم کار کردن موتور ماشین یا فرسوده شدن قطعاتی از دسته لاستیک ماشین، فرسوده شدن شمع ها ، تنظیم نبودن موتور اشاره کرد .  همچنین الگوی رانندگی اشتباه نیز می تواند موجب بالا رفتن مصرف سوخت خودروی شما شود.  رانندگی خیلی سریع، شتاب گیری خیلی سریع و توقف خیلی ناگهانی نیز موجب بالا رفتن مصرف سوخت شما می شود. در همین ابتدا برای افرادی که خیلی سریع می خوایتند تا دلیل بالا رفتن مصرف سوخت را بدانند در همین ابتدا اشاره کردیم . اما برای دانستن دلایل اصلی و سایر دلیل های بالا رفتن مصرف سوخت به ادامه مطلب مراجعه کنید.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

علل های متداول بالارفتن مصرف سوخت

  • ایرادات موتوری
  • روغن موتور نا مناسب
  • سوخت بی کیفیت
  • استفاده از کولر در ترافیک و سر بالایی و سرعت های کم
  • لاستیک فرسوده
  • استارت های متداول
  • تعویض دنده اشتباه

ایرادات موتوری

یکی از مواردی که باعث بالارفتن مصرف سوخت در خودروی شما می شود ایرادات موتوری و تنطیم نبودن موتور خودرو می باشد. احتمال دارد که سوزن انژکتورها گرفته باشد و یا اگر خودروی تورو سوار هستید نقصی در توربوی شما ایجاد شده باشد . بدین ترتیب مصرف سوخت خودروی شما بالا می رود .
عدم تعویض شمع های فرسوده، عناصر پاک کننده هوا یا فیلترهای سوخت و همچنین نگهداری دریچه گاز و سنسورهای اکسیژن منجر به افزایش مصرف سوخت می شود.

روغن موتور نامناسب

کیفیت روغن موتوری که برای استفاده در موتور خود انتخاب می کنید نیز می تواند بر مصرف سوخت تأثیر بگذارد . اگر با ویسکوزیته نامناسب و همچنین روغن استانداردی که برای موتور خود استفاده می نمایید ، استفاده نکنید خودروی شما دچار افزایش مصرف سوخت می شود.
اگر از درجه ویسکوزیته روغن موتور اشتباه استفاده کنید، از نظر ضخیم‌تر از حد توصیه‌شده، در دماهای خاص یا کیفیت پایین، پیستون‌های موتور و سایر قطعات متحرک کمتر آزادانه حرکت می‌کنند. این فشار باعث افزایش فشار روی موتور ماشین می شود و در نتیجه آن مصرف سوخت خودروی شما بالا می رود .

استفاده از بنزین بی کیفیت

استفاده از بنزین بی کیفیت که در بسیاری از جایگاه های سوخت در تهران یا سایر استان ها عرضه می شود موجب بالارفتن مصرف سوخت خودروی شما می شود. پایین بودن اکتان بنزین در جایگاه های سوخت و همچنین بالابودن سرب در بنزین و کیفیت پایین یورو ۳ سوخت باعث آسیب جدی به خودروها و بالارفتن آلایندگی می شود. استفاده از بنزین با کیفیت نا مناسب موجب آسیب به باک بنزین خودرو نیز می شود .

بالا رفتن مصرف سوخت
بالا رفتن مصرف سوخت

استفاده از کولر در سربالایی ها و دنده سنگین و ترافیک

روشن بودن دکمه ی ac در مواقعی که خودروی شما در ترافیک گرفتار شده است و همچنین در مواقعی که در سربالایی ها مسافتی را می پیمایید موجب بالا رفتن مصرف سوخت خودروی شما می شود . هر چجیزی که سبب فشار به خودروی شما می شود موجب بالارفتن مصرف سوخت خودروی شما می شود.

نکته : استفاده از کولر در سرعت بالای ۸۰ کیلومتر موجب پایین آمدن مصرف سوخت در خودروی شما می شود.

فرسوده بودن لاستیک ماشین

فرسوده بودن لاستیک چه ارتباطی با بالارفتن مصرف سوخت خودروی شما دارد ؟ بذارید به شما توضیح بدیم . کم شدن آج لاستیک ها موجب هرزگرد لاستیک های شما می شود. این اتفاق موجب بالارفتن مصرف سوخت در خودروی شما می شود. مراقبت از لاستیک ها و چک کردن باد تایر به طور مداوم موجب کاهش مصرف سوخت در خودروی شما می شود.

رانندگی با دنده اشتباه

رانندگی با دنده های اشتباه موجب بالارفتن مصرف سوخت شما می شود. بذارید یه راهنمایی به شما بکنیم . قاعده اصلی برای تعویض دنده صدایی است که شما از موتور می شنوید. و همچنین حسی که از قدرت موتور می گیرید. هر گاه حس کردید که خودروی شما دچار لرزش و افت تنوان شده اید یا در دنده اشتباه هستید و یا اینکه خودروی شما نیازمند گاز و مدیریت کردن با کلاچ می باشد.

اگر با دنده شماره سه رانندگی می‌کنید، اما با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت رانندگی می‌کنید، برای حرکت دادن خودرو به انرژی بیشتری نیاز خواهید داشت، بنابراین خودرو سوخت بیشتری مصرف می‌کند.
رانندگی با دنده ای کمتر از نیاز شما باعث هدر رفتن سوخت می شود و اجازه دادن به موتور در سربالایی ها و پیچ ها با دنده بالا کار کند نیز بیهوده است .

بالا رفتن مصرف سوخت
بالا رفتن مصرف سوخت

تمام شدن عمر صفحه کلاچ

هنگامی که در جاده هستید، با خاموش کردن موتور هر زمان که خودروی شما برای مدت طولانی متوقف شده یا نگه داشته شده است، هدر رفت سوخت را به حداقل برسانید. با خاموش کردن موتور، حتی برای مدت کوتاه، در مصرف سوخت بیشتر از سوختی که در راه اندازی مجدد موتور تلف می شود، صرفه جویی خواهید کرد.

بالا رفتن مصرف سوخت
بالا رفتن مصرف سوخت

رانندگی با دور موتور نامناسب

سبک رانندگی شما مصرف سوخت شما را نیز افزایش می دهد. او توضیح می دهد که اگر با شدت رانندگی کنید و به سرعت دنده ها را به سبک ترین دنده تغییر ندهید، این کار باعث می شود دور موتور شما بالا نگه داشته شود و در نتیجه سوخت زیادی مصرف شود.  همچنین در مواقعی که زمان توقف شما بیش از سه دقیقه می شود ، نیاز است تا خودروی خود را خاموش نمایید.

همچنین رانندگی با فواصل مناسب موجب می شود تا خودروی شما سوخت کمتری را مصرف نماید.

تعویض دنده اشتباه

تعویض دنده اشتباه موجب می شودکه فشاتر زیادی به خودروی شما وارد شود. همچننی رانندگی با سرعت زیاد نیز موجب می شود تا خودروی شما مصرف سوخت بیش تری را داشته باشد.هر رفتاری که موجب فشار بیش از حد به خودرو شما شود موجب بالارفتن مصرف سوخت خودروی شما می شود.

تعویض صافی بنزین

تعویض صافی بنزین خودرو از دسته مواردی است که حتما باید به آن توجه لازم را داشته باشید. صافی بنزین خود را هر ۲۰ هزارتا تعویض نمایید . تعویض به موقع صافی بنزین سبب می شود تا املاح و رسوبات بنزین به موتور خودرو وارد نشود. تعویض صافی بنزین به موقع موجب می شود تا سوزن انژکتورها دچار گرفتگی نشود . سوزن انژکتور ها در صورت گرفتگی موجب می شود تا سوخت به صورت نا منظم و غیر طبیعی وارد خودروی شما نشود .

نتیجه گیری

بالارفتن مصرف سوخت خودرو را جدی بگیرید. بالارفتن مصرف سوخت خودرو نشانه نقص در خودرو می باشد. حتما توجه داشته باشید تا در صورتی که خودروی شما دچار ایراد شده است از بروز ایراد جلوگیری نمایید. همچنین توجه به این موارد موجب می شود تا خودروی خود را از بروز خرج های اضافی جلوگیری نمایید. نرسی کو ارائه دهنده قطعات خودرو با قیمت و کیفیت بسیار بالا می باشد که می توانید قطعات خود را با خیال راحت و گارانتی یک ساله تهیه فرمایید.

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.