کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

جدال میان سه کرمانی

جدال میان سه کرمانی
مقایسه و رقابت چری تیگو۵، جک S5 اتوماتیک و بی وای دی S6
کرمان را می توان یکی از قطب های صنعت خودرو ایران نامید. زیرا این استان با شرکت های خودروسازی خود امروز سهم خوبی در بازار خودرو کشور دارد و از طرفی این شرکت ها بیشترین تنوع را به بازار ایران می دهند. سال ۹۴ از قلب کویر کرمان با مشارکت چینی ها، سه کراس اوور کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان جدید به بازار ایران معرفی شد. چری تیگو۵ در ابتدا کار و جک S5 اتوماتیک و بی وای دی S6 در اواخر سال ۹۴ توانستند نظر مشتریان را در بازار به سمت خود بشکانند. خودروهایی که تقریبا در یک کلاس قرار می گیرند و در شرایط به نسبت یکسانی تولید می شوند. حال با گذشت یکسال از نمایشگاه خودرو کرمان و آغاز دوباره آن، قصد داریم سه کرمانی- چینی پرطرفدار را در بازار ایران مورد مقایسه و بررسی قرار دهیم.
جدال میان سه کرمانی
اگر ابتدا در بحث فنی وارد شویم، می توان جک S5 را با فناوری بیشتری معرفی کرد. این خودرو به موتور دو لیتری توربو ۱۷۵ اسب بخار مجهز است و گیربکس اتوماتیک شش سرعته دارد. این پیشرانه می تواند در شرایط معمولی و واقعی، شتاب حدود ۱۳٫۵ ثانیه را برای صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ثبت کند. از نظر هماهنگی موتور و گیربکس، S5 اتوماتیک در شرایط خوبی قرار دارد. ولی گاهی در معکوس کشیدن ها، توقع بیشتری از یک خودرو توربو می رود که در اکثر مواقع، جک S5 اتوماتیک آن را برآورده نمی کند. در کنار آن چری تیگو۵ با موتور دو لیتری ۱۳۹ اسب بخار و گیربکس CVT، از نظر کشش و راه رفتن، کمتر از دو رقیب خود ظاهر می شود. از مزایای این خودرو صدای کم موتور به نسبت داشتن گیربکس CVT است. البته که با توجه به این پیشرانه نمی توان از تیگو۵ انتظار شتابگیری قوی را داشت. بی وای دی S6 از نظر جثه کمی از رقبای دیگر بزرگتر است. موتور ۲٫۴ لیتری این خودرو حدود ۱۶۴ اسب بخار قدرت دارد و توسط یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک دوکلاچه، نیروی آن به چرخ های جلو می رسد. در شرایط عادی می توان با این خودرو شتاب حدود ۱۴ ثانیه را ثبت کرد.
جدال میان سه کرمانی
وقتی بحث نرمی و سواری می شود، بی وای دی S6 در رتبه اول قرار دارد. این خودرو به خاطر سیستم تعلیق به روز از نظر نرمی در شرایط خوبی قرار دارد و از طرفی با توجه به سیستم اکسل عقب، این نرمی باعث عدم کنترل راننده بر خودرو نمی شود. در رتبه دوم می توان تیگو۵ را به عنوان خودرویی نرم معرفی کرد و در آخر جک S5 قرار می گیرد. البته باید اشاره کرد که نمی توان جک S5 را خودروی خشک و سخت نامید. بلکه تنها به خاطر برخی کوبش ها در ردیف عقب، در بحث نرمی و راحتی کمی از رقبا عقب می ماند.
جدال میان سه کرمانی
وقتی بحث آپشن و امکانات رفاهی می شود، تقریبا می توان سه خودرو را در یک سطح معرفی کرد. به عنوان مثال هر سه خودرو به سیستم تهویه اتوماتیک دو کاناله مجهز هستند. از طرفی تیگو۵ و S5 به گرمکن صندلی های جلو مجهز شده اند و بی وای دی S6 دوربین زیر آینه سمت شاگرد دارد. یا جک S5 تنها به حافظه صندلی راننده مجهز است و سایر رقبا این آپشن را ندارند. لذا با توجه به این شرایط، می توان هر سه خودرو را در یک سطح امکانات رفاهی قرار داد.
ولی در بحث ایمنی، این سه خودرو به شکلی متفاوت، شباهت هایی پیدا کرده اند! هر سه خودرو پنج ستاره ایمنی از مرکز تست CNCAP دریافت کرده اند و اما از نظر پارامترهای ایمنی در سطوح مختلفی قرار دارند. به عنوان مثال بی وای S6 به شش کیسه هوا مجهز است و ترمزهای ABS و EBD دارد. از طرفی جک S5 و تیگو۵ به چهار کیسه هوا مجهز هستند و سیستم های کنترل پایداری الکتریکی روی آن ها نصب شده است. برای همین می توان گفت که با وجود برخی تفاوت ها، از نظر ایمنی با هم برابرند. اگر S6 می توانست به سیستم کنترل پایداری الکتریکی مجهز باشد، می توانستیم آن را نسبت به رقبا سرتر بدانیم.
جدال میان سه کرمانی
در بحث کیفیت، هنوز سطح کیفیت بی وای دی S6 مشخص نشده است. ولی طبق آمار فعلی، چری تیگو۵ در میان این سه خودرو در بحث کیفیت مونتاژ در سطح خوبی قرار دارد و ۳ ستاره کیفی دریافت کرده است. جک S5 هم در دوره هایی با دو ستاره ایمنی ظاهر شده است. پیش بینی می شود که S6 نیز با دو یا سه ستاره کیفی حداکثر نقش آفرینی کند.
وقتی حرف از جاداری زده می شود، S6 فضای بار بیشتری دارد و به طبع می تواند نظر خانواده های ایرانی را بیشتر جلب کند. بعد از آن تیگو۵ را می توان به عنوان دومین خودرو جادار معرفی کرد. از نظر راحتی صندلی تقریبا همه خودروها در یک سطح قرار دارند و می توان با یک دیگر برابر دانست.
جدال میان سه کرمانی
در بخش طراحی که برای بسیاری از خانواده های ایرانی مهم است، تیگو۵ فیس لیفت در جایگاه خوبی قرار دارد. جک S5 هم با ظاهر همیشه محبوب خود در جایگاه مناسبی قرار دارد. ولی S6 به عنوان یک کراس اوور تازه وارد، آنچنان طراحی بروز و جذابی ندارد.
وقتی وارد بحث فروش و بازار کارکرده می رسیم، تنها می توانیم بین جک S5 و چری تیگو۵ این قیاس را انجام دهیم. جک S5 به مراتب فروش بهتری را در این چند ساله داشته و به مراتب بازار کارکرده موفق تری دارد.
وقتی بحث لذت رانندگی به میان می آید، بدیهی است که هر فرد از خودروی خود انتظاری دارد. ولی باید دقت داشته باشیم که این سه خودرو، کراس اوور به حساب می آیند، باید قابلیت های هرچقدر کم هم که شده داشته باشند. مثلا توان حرکت راحت در جاده هایی که آسفالت نیستند و به نوعی خاکی و ناهموار به حساب می آیند. در تست های ما وقتی با این سه خودرو به موقعیت های خارج جاده های سفر کردیم، نکات جالبی دستگیرمان شد که شاید برای شما جالب باشد. بی وای دی S6 به عنوان یک کراس اووری که نرمی اتاق بیشتری دارد و موتور و گیربکسش هماهنگی بهتری با هم دارند، در جاده های سنگ لاخی و شیب ها کمی بهتر ظاهر می شود و نرمی اتاقش در زمان کوبش های زیاد احساس می شود. این خودرو می تواند در جاده های نا هموار تا حدی خوب ظاهر شود. البته به یاد داشته باشیم که این کراس اوور چینی هرگز نمی تواند مانند یک کراس اوور دو دیفرانسیل ظاهر شود و برای عبور از چاله ها باید کمی جوانب را در نظر گرفت. در رتبه دوم، جک اس۵ اتوماتیک به واسطه حضور برخی ویژگی ها بهتر از تیگو ظاهر می شود. S5 با توجه به قدرت موتور بیشتر در زمانی که دور موتور بالایی داشته باشد، راحتتر از رقبا می تواند در جاده های ناهموار حرکت کند. البته به خاطر خشکی نسبی اتاق، کمی تکان ها بیشتر از سایر رقبا به اتاق منتقل می شود. سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی و کنترل حرکت در سراشیبی هم به عنوان یک آپشن خوب در S5 وجود دارد که می توان روی آن حساب باز کرد. وقتی که با چری تیگو۵ کمی آفرود نرم و جاده های ناهموار را لمس کردیم، به این مسئله پی بردیم که باید از حالت دنده سنگین این خودرو استفاده کرد و سعی نمود تا گشتاور بیشتری سر چرخ ها باشد. برای ورود به شیب ها و آغاز حرکت در آن، نیاز به قدرت زیادی است که گاهی احساس می شود به گیربکس خودرو فشار وارد می شود. ولی در بحث نرمی اتاق، تیگو۵ بهتر از جک S5 ظاهر شده و کمتر ضربه ای را به سرنشینان وارد می کند. در این بحث می توان گفت بی وای دی S6 به مراتب بهتر از رقبا در جاده های نامناسب ظاهر می شود. ولی اگر به جاده هایی سفر می کنید که آنچنان ناهمواری خاصی ندارند، می توانید از قدرت موتور جک S5 لذت ببرید و کشش خوب را در گردنه ها احساس کنید.
جدال میان سه کرمانی
در پایان به صورت جدول، نتایجی که در تست ها از این خودروها گرفته ایم به شما اعلام می کنیم:

آیتم های بررسی رتبه اول رتبه دوم رتبه سوم
طراحی تیگو۵ فیس لیت جک S5 اتوماتیک بی وای دی S6
جادار بودن اتاق بی وای دی S6 تیگو۵ فیس لیفت جک S5 اتوماتیک
امکانات رفاهی (در یک سطح) بی وای دی S6 جک S5 اتوماتیک تیگو۵ فیس لیفت
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت جک S5 اتوماتیک بی وای دی S6 تیگو۵ فیس لیفت
ایمنی (همه برابر) جک S5 اتوماتیک بی وای دی S6 چری تیگو۵ فیس لیفت
نرمی سواری بی وای دی S6 چری تیگو۵ فیس لیفت جک S5 اتوماتیک
کیفیت مونتاژ تیگو۵ فیس لیفت بی وای دی S6 جک S5 اتوماتیک
دسترسی در بازار آزاد جک S5 اتوماتیک تیگو۵ بی وای دی S6
میزان خدمات و گارانتی تیگو۵ فیس لیفت جک S5 اتوماتیک بی وای دی S6
قابلیت های حرکتی بی وای دی S6 جک S6 اتوماتیک تیگو۵ فیس لیفت
مصرف سوخت سه گانه بی وای دی S6 جک S5 اتوماتیک تیگو۵ فیس لیفت
فناوری جک S5 اتوماتیک بی وای دی S6 تیگو۵ فیس لیفت
جمع بندی نهایی بی وای دی S6 جک S5 اتوماتیک تیگو۵ فیس لیفت

روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۰۸ دی ۱۳۹۵ | ۲:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: مقایسه ها | تگ ها: ، ، ، ، ،

14 Responses to “جدال میان سه کرمانی”

 1. ارمين گفت:

  هر سه تاشون آشغالن سانگ يانگ يوولي باهمين قيمت
  كيفيت بهتر
  ظاهربروزتر
  بازار بهتر
  شتاب بهتر
  مصرفسوخت كمتر
  گيربكس بهتر
  كره اي بودن
  به اينا شرف داره

 2. آرمین گفت:

  امکانات رفاهی جک بیشتره، ترمز پارک برقی و پشت سری اکتیو یادتون رفته

 3. اشکان گفت:

  مقداری خندیدیم!
  بهتر بود مقایسه لکسوز مدل عهد خیارشور شاه و تیگو و اس ۵ رو تیتر میکردید.
  نمیدونم چجوری حساب کردید لامصب اولم شد 🙂
  بدون شرح …

 4. سام گفت:

  سلام و درود و خسته نباشید.
  ممنون از مقایسه خوبتون اما تمام احترامی به برای مقایستون قائلم حداقل میدونم در بعد گارانتی و خدمات بعد از فروش با اختلاف فاحش کرمان موتور و جک اس ۵ فایو بهتره!! متاسفانه مدیران خودرو که خدمات بعد از فروش را به عنوان راهی برای کسب درآمد میدونه اما کرمان موتور دراین خصوص انصافا عالیه….در خصوص مونتاژ هم فکر نمیکنم جک اس ۵ از تیگو پایین تر باشه…
  ضمنا بنده هیچ کدوم از این ماشین ها رو ندارم و فقط به عنوان یک عاشق ماشین و خودرو این مطالب را عرض کردم.
  ممنون از سایت خوب اسب بخار

 5. رضا گفت:

  به نظر من رنو کپچر و پژو ۲۰۰۸ از سه تا ماشین عنوان شده بهترن.حتی داستر تک دف لو آپشن هم من بیشتر چینی دوست دارم.البته کلا خرید ماشین سلیقه ایه.من برند و کیفیت و ایمنی تست شده در موسسات اروپایی برام مهمه.شاید یکی براش ظاهر جذاب تر و آپشن بیشتر مهم باشه که در هر صورت نظر هر شخصی محترم و قابل احترام

 6. حمید گفت:

  خدا دست مدیران خودرو را از سر شما کوتاه نکنه..واقعا تیگو ماشین مورد علاقه شماست

 7. حمیدخان گفت:

  بازار دسته دو شون نابوده!
  شاسی جیلی هفتاد تومن سه سال کارکرد به زور فروش میره

 8. صادق گفت:

  جدال بسیار سختیست!
  و بهترین راه حل نخریدن هیچکدامشان و خریدن یک اروپایی یا ژاپنی یا حداقل یک کره ایست!
  …داستر…سوزوکی ویتارا….تیوولی….کپچر…..و…و….و…..

 9. علی گفت:

  سلام دوستان جک اس۵ چطوره قصد خریدش رو دارم اگه کسی داره درموردش نظر بده و راهنمایی کنه مرسی

 10. مهدی گفت:

  به نظر میرسه بین این سه گزینه از نظر طراحی داخلی و خارجی و کیفیت ساخت و مونتاژ و کیفیت اتاق برگ برنده با تیگو ۵ باشه. هر چند تنها ایراد مهم تیگو موتور نه چندان قوی آن هست. البته به نظر گیربکس هماهنگ و خوب با نرم افزار مناسب داره که حداکثر توان و کارایی رو از موتورش میگیره.
  جک s5 طراحی مناسب البته کپی هیوندای توسان ولی سطح امکانات مناسب و قیافه اسپرت و موتور توربو داره و از نظر کیفیت ساخت و مونتاژ و قطعات متوسط هست. ولی با اینکه رو کاغذ موتور و گیربکس خوبی داره ولی متاسفانه در عمل ماشین نمیتونه از توانایی و قدرت موتور استفاده مناسب کنه .
  BYD S6 هنوز نیومده ولی به نظر از نظر کیفیت مناسب. جاداری خوب. موتور و گیربکس نسبتا مناسب و هماهنگ ولی طراحی و پلت فرم قدیمی داره.
  منتظریم که سایت خوب اسب بخار تست ویدئو تیگو ۵ رو بذاره و یه نقد و مقایسه مناسب و عادلانه بین این سه مدل داشته باشه که مشتری بتونه انتخاب مناسب کنه.
  اگه اثبات بشه که موتور تیگو ۵ در عمل کارایی مناسب یا قابل قبول در مقایسه با s5 داره شاید بهترین انتخاب بین این سه تا تیگو ۵ new باشه.
  مرسی

 11. کوروش گفت:

  با درود فراوان خدمت همه اساتید فن
  تبریک به مناسبت فرارسیدن بهار و نوروز
  با این.پول به.نظر من میشه.یک نیو اکتیون کم کار خرید که از هر جهت از این سه خودرو سره.حداقل چهار چرخ متحرکه و از لحاظ آپشنال و فنی از این سه خودرو سره و قیافه بسیار جذاب و جوان پسندی داره.
  به نظر من ماشین.های چینی بیش از ۷۰ ملیون نمی ارزن و با این هزینه شما ذینه های بهتری داری.
  باز این نظر من بود و سلیقه ای هستش و نظر دوستان کاملا محترم میباشد

 12. محمد گفت:

  به نظر شما کرمان موتور ۱۰ ساله دیگه بازم جک اس ۵ رو مبسازه؟

 13. بهزاد گفت:

  با عرض سلام و ادب خدمت شما
  تشکر بابت مطالب جذاب و قیاس های به جایی که تهیه میکنین
  بنظرم اگه برای مطالبی که میگزارین توی سایت و هم پست های مخاطبین تاریخ نشر هم عنوان بشه خیلی عالیه. میدونیم این مطالب در چه تاریخی نگاشته شده
  بر خلاف بعضی دوستان که شمارو متهم میکنن به ظرفداری از یه شرکت خاص. بنظرم مطالب تون تا حد زیادی واقع بینانه است شایدم یه کمی به سمت byd بچربه 🙂
  در کل واقعا مطالب تون خیلی عالیه نسبت به سایتهای داخلی که بعضا صرفا ترجمه سایتهای خارجی ان
  دوستتون دارم

 14. هادی گفت:

  بی وای دی
  ماشین بسیار عالی هست که ۵ ستاره رو به خودش اختصاص داده ازنظر ایمنی وراحتی هم
  عالیه
  تا پشت این ماشین نشستی قضاوت نکن

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.