موج رکوردشکنی فروش خودروهای برقی متوقف می شود؟

فروش خودروهای برقی
فروش خودروهای برقی

فروش خودروهای برقی در سال ۲۰۲۳ به بالاترین نقطه خود رسید و به نظر می رسد این خودروها جای خود را در بازار یافته اند، اما مسئله ای نیز فروش بیش‌تر این خودروها را با چالش مواجه می کند و ممکن است این روند افزایشی فروش، در آینده کُند و یا متوقف شود.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، در سال های اخیر، فروش خودروهای برقی به واسطه کاهش آلایندگی های محیط زیستی و علاقه مردم به کاهش مصرف سوخت های فسیلی به صورت جدی افزایش یافت، اما اکنون ممکن است شرایط تغییر کند و فروش خودروهای برقی در بازار دچار افول شود. در ابتدا، مشتریان خودروهای برقی، این خودروها را برای امکاناتی از قبیل شتاب بالا و امکانات ویژه تکنولوژیک و همچنین امکان شارژ در خانه خریداری کردند، اما از زمانی که سرمای هوا و مسائل اقلیمی، محدوده های پیمایش این خودروها را کاهش داد، شاهد هستیم که رضایت صاحبان این خودروها از وضعیت خودروهای برقی کاهش پیدا کرده است.

بدون شک، در حوزه خودروهای برقی، موضوع میزان پیمایش امری جدی است؛ به این معنی که خریداران، موضوع پیمایش را بیش از هر چیزی مدنظر قرار می دهند و عجیب نیست که روی این مسئله حساسیت نیز داشته باشند. همین امر نیز موجب شده است مصرف کنندگان این خودروها همیشه استرس کاهش میزان پیمایش خود را داشته باشند. این در حالی است که تولیدکنندگان خودروهای برقی همیشه توصیه می کنند که مالکان خودروهای برقی هرگز از صددرصد محدوده رانندگی ذکرشده استفاده نکنند. در این بین، کارشناسان بر این باور هستند که باتری خودروهای برقی در هوای سرد و یا در زمان یدک کشیدن دیگر بازدهی مطلوب را ندارند و نمی توان انتظار داشت همه میزان پیمایش خود را طی کنند.

نیویورک تایمز در این خصوص مثالی از میزان برد رانندگی با خودروهای الکتریکی در هوای سرد ارائه می دهد. یکی از مالکان فورد F-150 لایتنینگ می گوید خودروی او تنها پس از ۳۵ مایل رانندگی در سرما، ۷۳ مایل برد را از دست داده و یک سفر ۶۰ مایلی دیگر ۱۱۰ مایل برد رانندگی او را کاهش داده است.

علاوه بر چالش های رانندگی در هوای سرد، اکثر خودروسازان به دارندگان خودروهای برقی پیشنهاد می کنند که فقط تا ۸۰ درصد از محدوده رانندگی خود استفاده کنند. این باتری های بزرگ زمانی که بیش از ۹۰ درصد از محدوده کامل شارژ نمی شوند، عملکرد بهتری دارند و زمانی که برد به ۱۰ درصد کاهش می یابد، باید دوباره شارژ شوند. این به این معنی است که وسیله نقلیه ای با برد رانندگی ۳۰۰ کیلومتری باید تنها پس از ۲۴۰ کیلومتر پیمایش دوباره شارژ شود. این اعداد چالشی جدی برای تولیدکنندگان خودروهای برقی به همراه داشته است و به نظر می رسد مشتریان از این آمارها رضایت ندارند.

فروش خودروهای الکتریکی در سال ۲۰۲۳ در آمریکا ۴۶ درصد افزایش یافت و با توجه به این که خودروهای برقی بیش از ۷ درصد از کل فروش خودروهای سبک جدید را تشکیل می دهند، به نظر می رسید هیچ چیز نمی تواند رشد خودروهای برقی را متوقف کند. با این وجود، در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۳ ورق برگشت و فروش خودروهای برقی به میزان قابل توجهی کاهش یافت. خریداران اولیه، خودروهای برقی خود را داشتند، اما بقیه بازار که به خرید احتمالی خودروهای الکتریکی جدید علاقه‌مند بودند، رویکرد محتاطانه تری را در پیش گرفتند. این باعث شد بسیاری از خودروسازان عقب نشینی کنند، و خودروهای برقی مانند فورد F-150 لایتنینگ دچار کاهش فروش شدند و به اهداف فروش سالانه نرسیدند. این مسئله حکایت از آن دارد که خودروسازان برای ادامه افزایش فروش خودروهای برقی باید در مورد میزان پیمایش این خودروها، نوآوری به خرج دهند و اعداد واقعی و قابل اتکایی را برای خودروهای خود تعیین کنند. علاوه بر این، میزان پیمایشی که اکنون خودروهای برقی ارزان قیمت دارند، به هیچ عنوان رضایت‌بخش نیست و به نظر می رسد خودروسازان باید هر چه سریع تر این چالش را برطرف کنند، چراکه در غیر این صورت باید منتظر یک افت فروش جدی خودروهای برقی در سرتاسر دنیا باشیم.

۴.۷ امتیاز از ۳ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.