احیای تندر ۹۰ با قلب تپنده روسی؛ خبری جالب از یک سایت روسی

تندر ۹۰
تندر ۹۰

به تازگی، یکی از سایت های خبری روسیه، که در حوزه خودرو فعال است، با استفاده از تصاویر سایت اسب بخار، خبری جالب را در خصوص احیای تندر ۹۰ منتشر کرده است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8
تندر ۹۰
تندر ۹۰

در چند وقت اخیر و پس از تحریم های وضع شده علیه صنایع خودروسازی روسیه به دلیل جنگ با اوکراین، شایعه ها در خصوص همکاری ایران و روسیه در زمینه خودرو و صنایع وابسته قوت گرفته است. این شایعه ها پس از اعلام حضور ایران خودرو با دو محصول تارا اتوماتیک تیپ V4 و ری‌ را در نمایشگاه خودرو روسیه پررنگ تر نیز شد و حالا یک سایت روسی خبر جالبی را منتشر کرده که مهر تأییدی بر شنیده های پیشین است.

تندر با قلب لادا

رنو تندر ۹۰، که تقریباً از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۹ در خطوط تولید شرکت های سایپا و ایران خودرو حضور داشت و در این مدت نسخه های متفاوتی همچون تندر اتومات، پارس تندر و تندر پلاس را به خود دید، پس از انحلال توافق برجام و خروج رنو از ایران، علیرغم اقبال عمومی که همچنان برای این محصول وجود داشت، از خطوط تولید کنار رفت و از همان سال ۱۳۹۸ زمزمه هایی مبنی بر تولید تندر ۹۰ ایرانی به گوش می رسید تا این که سایپا از رندرهایی موسوم به پروژه P90 پرده برداشت.

پروژه P90 در واقع فیس لیفت تندر ۹۰ با هدف نزدیک کردن زبان طراحی این خودرو به محصولات روز دنیا و نیز بهبود وضعیت خودرو در زمینه امکانات و آپشن های ایمنی و رفاهی کلید خورده بود، اما یک مانع بزرگ پیش روی خود داشته و دارد؛ پیشرانه و قوای فنی.

جایگزینی برای پیشرانه تندر

رنو تندر ۹۰ از همان بدو ورود به بازار، علیرغم ظاهر نه چندان زیبا و امکانات بسیار کم و کسالت آور، به دلیل بهره مندی از پیشرانه بسیار خوب و کم استهلاک K4M خیلی زود توانست جای خود را در میان مشتریان باز کند و این محبوبیت روز به روز نیز افزایش می یافت و در واقع، تندر۹۰ در بازار ایران مبدل به یک محصول اقتصادی و کاملاً بدون دردسر و هزینه شده بود. بنابراین با استارت خوردن پروژه P90 یکی از مسائل بسیار مهم، یافتن پیشرانه ای در حد محبوبیت K4M بود.

از طرفی، سایپا نمی توانست پیشرانه شاهین را که به هیچ وجه مورد اقبال عموم نبود روی P90 نصب کند و از سوی دیگر، به دلیل قطع همکاری سایپا و برلیانس، امکان نصب پیشرانه ۱.۶۵ لیتری برلیانس روی P90 نیز نبود. مسلماً در چنین شرایطی آبی های جاده مخصوص نیز حاضر نبودند بهترین پیشرانه تولید انبوه خود، یعنی TU5 پلاس، را در اختیار رقیب دیرینه قرار دهند و به نوعی برای محصولات خود نظیر تارا و دنا پلاس رقیب تراشی کنند.

روسیه؛ رفیق گرمابه و گلستان

این ماجراها باعث شدند پروژه P90 از سال ۹۸ تقریباً مسکوت بماند تا این که تحریم ها علیه صنعت خودرو روسیه، سبب نزدیکی مجدد ایران و روسیه به یکدیگر و پیش زمینه همکاری های مشترک بین دو کشور در زمینه خودرو شدند.
در این بین، سایت های روسی در یک خبر جدید و جالب بیان کرده اند که سایپا به دنبال خرید پیشرانه از کمپانی روسی AvtoVAZ است. این خبر با استناد به صحبت های وزیر صمت در خصوص بازگشت تندر ۹۰ به خط تولید با قوای محرکه داخلی و خارجی و با یادآوری عینی جمله ایشان مبنی بر این که «روس ها گزینه های خوبی برای قوای محرکه ال ۹۰ معرفی کرده اند که بررسی شده است» قوت بیش تری به خود می گیرد.

چه پیشرانه هایی به ایران پیشنهاد شده اند؟

به نظر می رسد طرف روسی برای ایجاد همکاری مشترک با سایپا، این گزینه ها را روی میز گذاشته است:

  1. پیشرانه ۱.۶ لیتری ۸ سوپاپ با حداکثر قدرت ۹۰ اسب بخار و با کد VAZ-11182 است.
  2. گزینه دیگر اما یک پیشرانه ۱۶ سوپاپ با حجم ۱.۶ لیتر و حداکثر قدرت ۱۰۶ اسب بخار است.
  3. آخرین گزینه یک نمونه ۱.۸ لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت ۱۲۲ اسب بخار و با کد ۲۱۱۷۹ است.

نکته جالب توجه آن که تمامی پیشرانه های مذکور قابلیت کوپل شدن با جعبه دنده ۵ سرعته دستی سایپا با نام ۵F18 را که در واقع رونوشتی از گیربکس JHQ رنو است دارند. باید منتظر ماند و دید سرانجام سایپا P90 چه زمانی و با چه قوای فنی‌ای به بازار عرضه خواهد شد.

رضا صفرآبادی فراهانی

پایگاه خبری اسب بخار

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.