پیش نمایش خودروی برقی هیوندای با نام آیونیک 5

آیونیک 5
آیونیک ۵

هیوندای در سال های اخیر تحولات بزرگ و رو به جلویی در طراحی و تولید خودرو داشته و اکنون از اولین خودروی خود با نشان آیونیک پرده برداشته است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

چندی پیش، نشان آیونیک به عنوان نشانی برای محصولات مدرن و برقی هیوندای معرفی شد و حالا پیش نمایشی از اولین محصول این نشان با نام آیونیک ۵ را می بینیم که یک کراس اوور تمام برقی با طراحی و امکانات مدرن است. معرفی رسمی این خودرو در ماه آینده انجام می شود و فروش آن در سال جاری انجام خواهد شد.

آیونیک ۵ بر مبنای پلتفرم جدید هیوندای با نام E-GMP ساخته می شود. پلتفرم E-GMP یک پلتفرم مدرن و منعطف است که رده های مختلف خودرویی می توانند بر مبنای آن تولید شوند. به جز محصولات هیوندای و نشان آیونیک، محصواتی از کیا و جنسیس هم قرار است براساس همین پلتفرم ساخته شوند. به نظر می رسد محصول جدید هیوندای با یک نشان فرعی اشتراکات کمی با هیوندای آیونیک داشته باشید و در آیونیک ۵ با یک سبک طراحی کاملاً متفاوت و جدید طرف هستیم.

ویژگی های طراحی

خودروی برقی آیونیک 5
خودروی برقی آیونیک ۵

با وجود این که در تصاویر منتشرشده سایه زیادی دیده می شود و جزییات طراحی کاملاً مشخص نیست، اما آن چه در همین پیش نمایش دیده می شود سبک طراحی کاملاً مدرن هیوندای موسوم به Parametric Pixels است که خصوصیات جذابی دارد. هیوندای در مورد طراحی آیونیک ۵ می گوید که چراغ های عقب و جلو با طراحی مجزا و مربعی با الهام از کوچک ترین بخش تصاویر دیجیتال یا پیکسل طراحی شده اند. چراغ های روزتاب با طرحی مربعی و U شکل طراحی شده اند و همین سبک طراحی را در چراغ های عقب هم می بینیم.

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

کاپوت در آیونیک ۵ از عقب به جلو باز می شود که به این نوع کاپوت clamshell hood می گویند. این اولین خودروی کمپانی هیوندای است که این نوع کاپوت را دارد. در این نوع طراحی شکاف کاپوت در جلو از بین می رود و در نتیجه، آیرودینامیک بهتر را در جلوی خودرو خواهیم داشت. رینگ های ۲۰ اینچی دورنگ با طراحی توربینی جلوه خاصی به آیونیک ۵ داده است و چرخ های جلو بیش از حدی که در خودروهای دیگر می بینیم جلو قرار گرفته اند. در واقع، پلتفرم منعطف و جدید هیوندای این امکان را به آیونیک داده است تا طراحی متفاوتی نسبت به دیگر خودروها داشته باشد.

مشخصات فنی هیوندای آیونیک ۵

آیونیک ۵ اولین خودرو از هیوندای است که بر مبنای پلتفرم E-GMP ساخته می شود. براساس این پلتفرم، پک باتری ها در کف به صورت تخت قرار می گیرد. در آیونیک ۵، موتور الکتریکی سوار بر محور عقب می شود و به دلیل این که این خودرو در رده کراس اوور است موتور دیگری در محور جلو قرار دارد تا آیونیک ۵ تبدیل به یک کراس اوور تمام چرخ محرک در نسخه استاندارد شود.

خودروی برقی آیونیک 5
خودروی برقی آیونیک ۵

پکیج باتری آیونیک ۵ قابلیت شارژ سریع را دارد و تنها با ۵ دقیقه شارژ سریع می توانید با این خودرو مسافت ۱۰۰ کیلومتر را طبق استاندارد WLTP بپیمایید. طبق اطلاعاتی که قبل تر از این خودرو منتشر شده بود، با هر بار شارژ آیونیک ۵ می توانید مسافت ۵۵۰ کیلومتر را بپیمایید.

با توجه به تصاویر منتشرشده، طراحی آیونیک ۵ منحصربه فرد است. کاپوت کوتاه در این خودرو باعث می شود فضای زیادی را در کابین خودرو داشته باشیم. از دید عقب هم طراحی بسیار شبیه به یک هاچ بک جذاب و مدرن شده است و حالا باید منتظر ماند و دید پس از معرفی ماه آینده از آیونیک ۵، چه خصوصیات جذاب دیگری را در این خودرو خواهیم دید.

محمدرضا پاداش

پایگاه خبری اسب بخار

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.