جک S5 جدید یا هایما S7 پلاس؟

جک S5 جدید یا هایما S7 پلاس
جک S5 جدید یا هایما S7 پلاس

در این مقاله دو کراس اوور با سگمنت یکسان و با رده قیمتی نزدیک به هم را مقایسه می کنیم؛ نگاه جامعی به مشخصات جک S5  جدید کرمان موتور و هایما S7 پلاس ایران خودرو خواهیم داشت.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به تازگی، شرکت کرمان موتور عرضه جک S5 فیس لیفت را به مشتریانی که این خودرو را قبلاً ثبت نام کرده بودند، آغاز نموده است. براساس مشخصات فنی، امکانات و قیمت، این خودرو هم‌‌رده با خودروهایی همچون هایما S7 پلاس و چری تیگو ۵ محسوب می شود و ما در این مقاله جک S5 جدید را در برابر هایما  S7پلاس قرار خواهیم داد.
در هفتمین سال حضور جک S5 در ایران، کرمان موتور بالاخره با یک وقفه طولانی، نمونه فیس لیفت این خودروی سال‌خورده را روانه بازار کرد، چراکه چهره نسل قبلی S5 با روی کار آمدن کراس اوورهای جدید، کاملاً رنگ و بوی کهنگی به خود گرفته بود.
در طرف مقابل، هایما S7 پلاس قرار دارد و اتفاقاً این کراس اوور مونتاژی نیز خودروی با سابقه ای در بازار محسوب می‌گردد و نمونه های مختلف آن اعم از تنفس طبیعی، توربوی فیس لیفت و حالا نمونه پلاس در ایران به تولید رسیده و می‌رسند.
با این مقدمه درمی‌یابیم برند هر دو خودرو در ایران شناخته شده است و شرکت های مونتاژکننده دو خودرو هم (کرمان موتور و ایران خودرو) از تجربه و سابقه قابل قبولی در بازار داخلی برخوردارند.

مقایسه طراحی

کار را با جک S5 آغاز می‌کنیم؛ جک S5 جدید در نمای جلو همچنان تا حد زیادی ما را به یاد توسان دو نسل قبل می‌اندازد که اتفاقاً در ایران نیز محبوبیت زیادی داشتند. در S5 جدید جلوپنجره و سپر نسبت به قبل تغییر کرده است و دی لایت های نواری نیز به صورت استاندارد به خودرو افزوده شده اند که البته باید گفت طراحی قاب مه شکن ها و دی لایت، هیچ همخوانی با سایر جزییات دماغه خودرو ندارد.

در طراحی نمای جلوی S7 به سختی می‌شود شباهتی با خودروهای دیگر یافت و همین مورد را می‌توان یک برتری برای آن دانست. ضمن این که، جلوپنجره S7 با خطوط کرومی عمودی و چراغ هایی که زوایایی نسبتاً شارپ دارند، نسبت به رقیب یعنی S5 بسیار به روزتر جلوه می‌نمایند.
در نمای کناری، جک S5 مجدداً ما را تمام و کمال به یاد توسان می‌اندازد و در نمونه فیس لیفت این خودرو به جز پایه آینه ها (پایه پلاستیکی آینه های کناری اندکی بلندتر شده اند تا آینه ها میدان دیدی بهتری را ارائه دهند)، هیچ تغییری نسبت به قبل رخ نداده است. در S7 پلاس هم نسبت به نسخه قبلی تنها شاهد تغییر طراحی آینه های کناری هستیم. طراحی نمای کناری S7  خصوصاً در بخش لچکی عقب و ستون C با S5 و تقریباً تمامی کراس اوورهای این رده در بازار داخلی متفاوت است و فرمی باکسی و اس یو وی گونه به خودرو بخشیده است.

به سراغ نمای عقب دو خودرو می‌رویم. نمای عقب S5 جدید نسبت به قبل هیچ گونه تغییری نداشته است و کمی از مد افتاده به نظر می‌رسد، چراکه طراحی آن مربوط به زبان طراحی دو نسل قبل کمپانی است و در این نما وضع هایما باز هم از رقیب بهتر است. چراغ های عقب هایما و گرافیک داخلی آن ها بی شباهت به محصولات ب ام و نیست و سبکی مدرن تر از رقیب را نمایش می گذارند.

مقایسه طراحی داخلی

درون کابین جک S5 جدید علیرغم آن چه در عکس های اولیه شرکت کرمان موتور مشاهده می‌شود، چرم صندلی ها یکدست مشکی است و تیکه های قهوه ای به آن ها افزوده نشده است. تودری ها با چرم قهوه ای تزیین شده و کنسول میانی نیز تماماً قهوه ای شده است. همچنین جای قسمت های مشکی پیانویی را تزیینات خاکستری رنگ با طرح کربن گرفته است. از نکات دیگری که در کابین به چشم می‌آید افزوده شدن کروز کنترل و پنل مربوط به آن بر روی غربیلک فرمان است و همچنین مانیتور خودرو، اندرویدی و تمام تاچ شده است.
در هایما S7 پلاس کابین خودرو به کل دچار تغییر شده و داشبورد آن با نمونه های فیس لیفت (که طراحی ظاهری کاملاً متفاوتی دارند) جایگزین شده است.

غربیلک فرمان نمونه پلاس زیباتر شده و با طرح چوب پیانو بلک چشم نوازتر از قبل است.
صندلی های هایما S7 پلاس تریم چرم و پارچه ای دارند که در بحث جذب گرما و ایجاد تعریق در فصول گرم نسبت به قبل بهتر شده اند و خوشبختانه دیگر خبری از چرم نارنجی رنگ و از مُد افتاده نسخه‌ قبلی در نمونه پلاس نیست و صندلی‌ها نیز همچنان به گرم‌کن سه حالته در ردیف جلو مجهز هستند. طرح دوخت رودری ها، کنسول و… تغییر کرده است و کلیدهای کنترلی داخل درها نیز طرح پیانو بلک و زیبایی به خود گرفته اند و حالتی جدید دارند. نمایشگر نمونه جدید هایما S7 همچنان لمسی و افقی است و نکته مثبت آن که این نمایشگر در نمونه پلاس، ۸ اینچی شده و برخی ویژگی ها و کاربری های جدید نیز به آن افزوده گردیده است.
سیستم تهویه اتوماتیک تک کاناله این کراس اوور چینی به کل تغییر کرده و نمونه ای لمسی بر روی داشبورد نصب شده است که باید گفت به زیبایی و به روز شدن کابین نیز افزوده است و کاربری بسیار مناسبی دارد. به طور کل، می توان گفت تغییرات کابین هایما S7 پلاس نسبت به نمونه های قبلی مثبت بوده و کابین خودرو را در سطحی بالاتر از جک S5 جدید نشان می دهد.

امکانات ایمنی و رفاهی دو خودرو

جک S5 جدید از امکاناتی همچون کروز کنترل، دی لایت، چهار عدد ایربگ، تهویه اتوماتیک دوگانه، سانروف، سنسور پارک جلو و عقب، دوربین عقب، رینگ آلومینیومی، فرمان برقی، ترمز پارک برقی، یخ زدای مستقل شیشه جلو، کنترل حرکت در سربالایی و سراشیبی، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، مانیتور، تریم داخلی چرم مصنوعی دورنگ، سامانه کنترل پایداری، صندلی برقی راننده با حافظه، سنسور نور و باران و… بهره می‌گیرد.
هایما S7 پلاس در زمینه امکانات رفاهی و ایمنی، به جز چند مورد، با S5 جدید یکسان است؛ هایما دوربین ۳۶۰ را برای خریداران ارائه می‌دهد، اما از مواردی همچون ترمز پارک برقی، تهویه دوگانه و حافظه صندلی راننده بی بهره است.

مشخصات فنی هایما S7 پلاس و جک S5 جدید

هایما S7 پلاس از یک پیشرانه ۱.۸ لیتری توربوشارژ با حداکثر قدرت ۱۷۰ اسب بخار و گشتاور ۲۳۰ نیوتن متر به همراه یک جعبه دنده ۶ دنده اتوماتیک بهره می‌گیرد. در مقابل، S5 جدید به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو با فناوری پاشش سوخت مستقیم مجهز شده است. این پیشرانه در حالت استاندارد یورو ۵ قادر به تولید ۱۶۱ اسب بخار قدرت و ۲۵۱ نیوتن متر گشتاور است و به علت قرار گرفتن حداکثر گشتاور از دور موتور پایین تر نسبت به هایما در اختیار راننده، شتاب اولیه S5 جدید اندکی از S7 بهتر است.
سیستم انتقال قدرت در جک S5 جدید از نوع دوکلاچه است و در هایما S7 پلاس سیستم اتوماتیک یا AT را داریم. همان طور که می دانید، استفاده از گیربکس های اتوماتیک معمولی به مراتب راحت تر از گیربکس های دوکلاچه است و استهلاک این نوع گیربکس ها هم کم تر است. پس اگر بخواهیم از دید فنی این دو خودرو را مقایسه کنیم باید بگوییم از نظر سیستم انتقال قدرت، برتری با هایماست.

قیمت دو خودرو در بازار

هایما S7 پلاس هم اکنون در بازار آزاد قیمتی در حدود ۸۳۵ میلیون تومان دارد و جک S5 فیس لیفت هم با توجه به آن که به صورت محدود فعلاً وارد بازار شده است، در محدوده قیمتی ۹۲۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌گردد.

رضا صفرآبادی فراهانی

پایگاه خبری اسب بخار

کراس اوور جک S5 جدید چه مشخصات فنی‌ای دارد؟

این خودرو مجهز به پیشرانه ۱.۵ لیتر توربوشارژ است که خروجی نهایت قدرت ۱۶۱ اسب بخار و نهایت گشتاور ۲۵۱ نیوتن متر را دارد. انتقال قدرت از پیشرانه در این خودرو به وسیله گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته دوکلاچه به چرخ های جلو انجام می شود.

کراس اوور هایما S7 پلاس چه مشخصات فنی‌ای دارد؟

هایما S7 پلاس به پیشرانه ۱.۸ لیتر توربوشارژ مجهز است که توان تولید نهایت قدرت ۱۷۰ اسب بخار و نهایت گشتاور ۲۳۰ نیوتن متر را دارد. قدرت از طریق جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک HPT به چرخ های جلو منتقل می شود.

چه تفاوت هایی را در امکانات جک S5 جدید در مقایسه با هایما S7 پلاس می‌بینیم؟

جک S5 امکاناتی نظیر حافظه صندلی راننده، ترمز پارک برقی و تهویه مطبوع اتومات دوگانه را دارد که این موارد در هایما دیده نمی‌شود. در مقابل، تنها برتری هایما S7 در بحث امکانات دوربین ۳۶۰ درجه است که این آپشن در S5 دیده نمی شود.


۳ امتیاز از ۲ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.