تست و بررسی مکث تیارا + ویدیوی معرفی

تست و بررسی مکث تیارا + ویدیوی معرفی
تست و بررسی مکث تیارا + ویدیوی معرفی

روز گذشته شرایط آشنایی اولیه با مکث تیارا توسط گروه صنعتی ماموت و شرکت مکث موتور فراهم شد. در این محتوا به سراغ تست و بررسی مکث تیارا رفته ایم.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، شرکت مکث موتور در چهارمین نمایشگاه خودروی تهران شهر آفتاب به صورت رسمی از اولین محصول سواری خود رونمایی کرد. پیش از این، مکث موتور با خودروی کار و تجاری پیکاپ کلوت در بازار شناخته می شد. حال پس از چند ماه و با آغاز مونتاژ تیارا در مجموعه صنعتی ماموت، این خودروساز خصوصی مراسم تست اولیه این کراس اوور ۷ نفره را برگزار کرد. مکث تیارا قرار است تا در جایگاه یک خودروی خانوادگی و کراس اوور تک دیفرانسیل به بازار بیاید.

ویدیوی معرفی اولیه مکث تیارا

مکث تیارا از کجا آمد؟

تیارا در اصل همان بایک رویجیانگ X5 بوده که با تغییراتی جزئی برای مکث موتور و بازار ایران آمده شده است. این کراس اوور در جایگاه یک محصول اقتصادی در بازار چین شناخته می شود و در بازار ایران به جای نشان رویجیانگ، لوگوی مکث موتور بر روی آن نصب شده و نام تیارا به جای X5 بر روی آن خورده است.

طراحی تیارا

تیارا یک در کلاس یک کراس اوور متوسط قرار می گیرد. برای همین بدیهی است که در آن سبک طراحی یک شاسی بلند دیده شود. در بخش جلوی خودرو با سبک طراحی خوبی طرف هستیم و کاسه چراغ ها با چهار عدسی LED جلوه خوبی را به تیارا داده است. همچنین در گوشه های سپر خطوط نارنجی رنگ باعث شده است تا کمی حس و حال اسپرت در جلوی این کراس اوور چینی دیده شود. خطوط عمودی جلو پنجره هم تا حدی با امتداد خطوط روی کاپوت هماهنگ بوده و جلو پنجره بزرگ در تیارا، ظاهر خوبی را به آن داده است. اما وقتی به نشان مکث موتور نگاه می کنیم، ناهماهنگی را میان این بخش با اجزای جلو پنجره می بینیم. نشان رویجیانگ که لوزی شکل بوده است، به همان شکل در جلو پنجره قرار گرفته و لوگوی دایره ای مکث موتور بر روی آن نصب شده است. همین اتفاق که بدون تغییر در قالب جلوپنجره اتفاق اتفاده است، جلوه ای ناخوشایند و ناهماهنگ را به مرکز جلوپنجره تیارا داده است.

در نمای جانبی خطوط طراحی ملایل و خوبی را می بینیم و ابعاد شیشه های جانبی به شکلی است که نسبت هماهنگی خوبی را با اجزای فلزی بدنه دارد. شیشه روی گلگیر عقب هم بزرگ طراحی شده و تا حدی دید خوبی را برای سرنشینان عقب ایجاد کرده است. رینگ ۱۸ اینچی تیارا طراحی خوبی دارد و با خطوط بدنه هماهنگ است. اما همچنان ایراد اکثر خودروهای چینی در این کراس اوور بایک هم دیده می شود که تا حدی ابعاد رینگ و تایر کوچک است و بیشتر از اینکه یک کراس اوور را شبیه به شاسی بلند کند، حس یک خودروی خانوادگی MPV را در نمای جانبی به مخاطب می دهد. سبک طراحی گلگیر عقب و شیشه روی آن در نمای جانبی تیارا، شبیه به رنو کولئوس نسل دوم است و برخی افراد را به یاد این کراس اوور معروف فرانسوی می اندازد. فاصله محوری ۲۸۱۵ میلی متری هم کاملاً نشان می دهد که ردیف اول و دوم این کراس اوور جاداری خوبی را دارد و با توجه به اینکه محور عقب پشت ردیف دوم کار شده است، فضای مکعبی سرنشینان در ردیف اول و دوم مناسب است.

در نمای عقب مکث تیارا سبک طراحی معمولی و قابل قبولی را داریم. چراغ های LED کار شده در این بخش سبک مناسبی را دارد و دیفیوزر سپر هم به رسم اکثر چینی ها، بیشتر برای ارتقای طراحی بخش عقب بر روی سپر نصب شده است. اما ایرادی که به خاطر نشان مکث موتور بر روی جلو پنچره تیارا وجود داشت، بر روی درِ صندوق عقب هم دیده می شود و هماهنگی میان لوگوی این خودروساز خصوصی با جانمایی لوگوی رویجیانگ وجود ندارد.

مشخصات فنی مکث تیارا

تیارا مانند اکثر کراس اوورهای چینی به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژر مجهز است. این پیشرانه ۱۵۵ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۲۱۵ نیوتن متر تولید می کند و جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک AT توان پیشرانه را به چرخ های جلو منتقل می نماید. این جعبه دنده ساعت کمپانی DAE است و فناوری کمپانی هیوندای پاورتک در آن دیده می شود. این خودرو به فرمان کمکی برقی مجهز است و در بخش جلوی این کراس اوور از تعلیق مک فرسون استفاده شده است. اما در بخش عقب با سیستم تعلیق ساده H طرف هستیم که برتری را برای تیارا ایجاد نمی کند. در حال حاضر بسیاری از کراس اوورهای هم رده مکث تیارا به سیستم تعلیق مولتی لینک یا مستقل در بخش عقب مجهز هستند و حضور تعلیق H در این کراس اوور سبب می شود تا از رقبای خود در این بخش عقب بماند.

امکانات و کابین تیارا

این احتمال وجود دارد که تیارا در نسخه نهایی به امکانات بیشتری مجهز شود. اما نسخه ای که ما با آن تجربه رانندگی با تیارا به دست آوردیم به امکاناتی مانند شش کیسه هوای ۱۰ نقطه ای، رادار نقطه کور، صندلی های برقی جلو با گرمکن، کروز کنترل، جلو آمپر دیجیتال، نمایشگر لمسی، دوربین ۳۶۰ درجه، استارت دکمه ای، حالت رانندگی اسپرت، ترمز پارک برقی، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، سقف پانورامای برقی، دوربین ثبت وقایع، سنسور نور، درِ صندوق برقی، فناوری ELD چراغ ها، سنسور پارک عقب، تهویه الکتریکی دستی، آینه الکتروکرومی و… مجهز بود.

در بخش کابین تیارا با طراحی قابل قبولی طرف هستیم. ارگونومی کلی و محل قرارگیری اکثر تجهیزات مناسب است و فضای پا و سر سرنشینان در ردیف جلو و عقب مناسب است. قابلیت تنظیم صندلی های ردیف دوم در چهار جهت هم باعث می شود تا سرنشینان در این بخش، بتوانند راحت تر سواری تیارا را تجربه کنند. ردیف سوم این خودرو هم مانند اکثر کراس اوورهای ۷ نفره بوده و آنچنان جای زیادی را برای افراد بزرگسال ندارد. همچنین برای سرنشینان این بخش تنها جا لیوانی درنظر گرفته شده است و خبری از دریچه تهویه برای ردیف سوم نیست. از سویی در ردیف دوم این خودرو هم تنها یک دریچه تهویه وجود دارد و قابلیت تنظیم آن در دو جهت برای سرنشیان درنظر گرفته نشده است.

ارگونومی صندلی های تیارا در ردیف اول و دوم خوب است و نمایشگرهای جلو آمپر و مالتی مدیا هم کیفیت مناسبی را دارد. بر اساس تستی که از سیستم صوتی خودرو گرفته شده، تیارا در این بخش جایگاه خوبی را میان رقبا داشته و می تواند گفت که در این کراس اوور بلندگوها عملکرد مناسبی را دارند. اما باید گفت که در برخی بخش ها هم دسترسی مناسبی برای راننده و سرنشینان وجود ندارد. به عنوان مثال دکمه گرمکن صندلی ها روی ستون افقی و کنار صندلی نصب شده است. اینگونه چیدمان دکمه گرمکن صندلی به شدت قدیمی بوده و از سویی نمی توان فعال یا غیر فعال بودن این دکمه را به راحتی تشخیص داد. دکمه های گرمکن صندلی تیارا شبیه به تجهیزات افترمارکتی است و آنچنان قابلیت و چیدمان مناسبی ندارد.

تست و بررسی اولیه مکث تیارا

رانندگی ما با مکث تیارا در پیست مخصوص ماموت بود. با توجه به رانندگی که با این کراس اوور داشتیم، می توان گفت که پایداری و هندلیگ تیارا خوب و قابل قبول است. البته که اگر سیستم تعلیق عقب این خودروی چینی از نوع مولتی لینک بود، می توانستیم تجربه بهتری را در پایداری داشته باشیم و کمتر شاهد فعال شدن سیستم کنترل پایداری الکتریکی می بودیم. دید راننده به پیرامون خودرو خوب است و نقاط کور بیش از حدی در تیارا وجود ندارد. عملکرد جعبه دنده اتوماتیک AT این کراس اوور خوب و قابل قبول است و خبری از کوبش در هنگام تعویض دنده در مکث تیارا نیست. اما باید گفت که محدودیت های ایمنی زیادی برای جعبه دنده و پیشرانه تیارا در نظر گرفته شده و وقتی در دنده ۲ هستید و می خواهید به دنده ۱ بیایید، حتماً باید سرعتتان کمتر از ۲۰ کیلومتر بر ساعت باشد که این اتفاق سبب می شود تا آنچنان نتوان در این خودرو از معکوس های دلچسب و مورد نظر بهره برد. شتاب اولیه تیارا تا حدی قابل قبول است و می توان گفت که مانند رقبایی چون فیدلیتی پرایم و FMC T5 ظاهر می شود. البته که اعداد شتاب خودروهای نام برده هم عالی نیستند و صرفاً در بحث مقایسه می توان گفت که تیارا در شتاب اولیه آنچنان تفاوتی با برخی رقبای خود ندارد. سکوت داخل کابین تیارا در هنگام شتابگیری و یا رانندگی با دورهای فراتر از ۳۰۰۰rpm بیش از حد نیست و از سویی صدای کوبش سیستم تعلیق به شکلی زیاد در کابین شنیده نمی شود. باید گفت که در این بخش هم تفاوت خاصی میان این کراس اوور چینی با سایر رقبا دیده نمی شود و در حد رقبای خود، معمولی و قابل قبول است.

بدیهی است که در فضای پیست محدود نمی توان اطلاعات زیادی را از یک خودرو به دست آورد. برای همین در این گزارش سعی شد تا تنها نکات قابل برداشت در این تست به مخاطبان اعلام شود.

نکات مثبت تیارا

۱- طراحی قابل قبول

۲- کیفیت قابل قبول متریال کابین

۳- پایداری به نسبت خوب

۴- وجود جعبه دنده AT

۵- فضای مناسب سرنشینان در ردیف اول و دوم

۶- فضای مناسب بار در بخش عقب

۷- دید مناسب راننده از پیرامون خودرو

۸- سواری به نسبت نرم

نکات منفی تیارا

۱- نبود برخی امکانات مانند تهویه اتوماتیک، عدم امکان تنظیم گرافیک جلو آمپر، نبود سنسور باران

۲- شتاب ثانویه نه چندان مناسب

۳- معکوس های دیرهنگام به خاطر ضریب ایمنی گیربکس

۴- وجود سیستم تعلیق H در عقب خودرو که نسبت به رقبا فناوری خاصی ندارد

۵- جانمایی نامناسب نشان مکث موتور بر روی جلو پنجره و درِ صندوق عقب

۶- نبود دریچه تهویه برای سرنشینان ردیف سوم

۷- جانمایی نامناسب دکمه گرمکن صندلی های جلو

۸- رینگ های به نسبت کوچک در مقایسه با ابعاد خودرو

آلبوم تصاویر مکث تیارا

پایگاه خبری اسب بخار

عکس ها: علیرضا پاداش

ویدیو: محمدمهدی تفضلی/ رضا چوکامی/ حسین دلاور

مکث تیارا چه مشخصات فنی دارد؟

تیارا مانند اکثر کراس اوورهای چینی به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژر مجهز است. این پیشرانه ۱۵۵ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۲۱۵ نیوتن متر تولید می کند و جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک AT توان پیشرانه را به چرخ های جلو منتقل می نماید. این جعبه دنده ساعت کمپانی DAE است و فناوری کمپانی هیوندای پاورتک در آن دیده می شود. این خودرو به فرمان کمکی برقی مجهز است و در بخش جلوی این کراس اوور از تعلیق مک فرسون استفاده شده است. اما در بخش عقب با سیستم تعلیق ساده H طرف هستیم که برتری را برای تیارا ایجاد نمی کند.

چه امکاناتی در تیارا مکث موتور دیده می شود؟

این احتمال وجود دارد که تیارا در نسخه نهایی به امکانات بیشتری مجهز شود. اما نسخه ای که ما با آن تجربه رانندگی با تیارا به دست آوردیم به امکاناتی مانند شش کیسه هوای ۱۰ نقطه ای، رادار نقطه کور، صندلی های برقی جلو با گرمکن، کروز کنترل، جلو آمپر دیجیتال، نمایشگر لمسی، دوربین ۳۶۰ درجه، استارت دکمه ای، حالت رانندگی اسپرت، ترمز پارک برقی، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، سقف پانورامای برقی، دوربین ثبت وقایع، سنسور نور، درِ صندوق برقی، فناوری ELD چراغ ها، سنسور پارک عقب، تهویه الکتریکی دستی و… مجهز بود.

قیمت مکث تیارا چقدر خواهد بود؟

به گفته مدیران ارشد مکث موتور، به احتمال زیاد در هفته های آتی فروش تیارا با قیمتی در محدوده یک میلیارد تومان آغاز می شود.

۴ امتیاز از ۵ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.