لابی واردکنندگان برای افزایش دوباره تعرفه واردات؟

لابی واردکنندگان برای افزایش دوباره تعرفه واردات
لابی واردکنندگان برای افزایش دوباره تعرفه واردات

 حواشی بازار خودرو در ماه های اخیر به اندازه کافی باعث نگرانی مردم شده است؛ در این گیر و دار، برخی اخبار غیر رسمی از لابی جاده مخصوص برای افزایش دوباره تعرفه واردات خودرو خبر می دهند.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، واردات خودروهای صفرکیلومتر به رغم تمام تلاش هایی که صورت گرفته است و می گیرد همچنان شکل واقعی به خود نگرفته است.

واردات خودرو واقعی است؟

در حال حاضر، تعداد زیادی خودرو در گمرکات کشور دپو شده اند و در انتظار تعیین تکلیف هستند. رئیس سازمان ملی استاندارد با صدور مجوز برای برخی برندها مسیر را هموار تر کرده است. به گفته یک نماینده مجلس روزانه بین هزار تا هزار و پانصد دستگاه خودرو وارد کشور می شود. پیش تر نیز اعلام کرده بود که اگر سنگ اندازی نشود، اولین محموله از خودروهای وارداتی اوایل شهریور عرضه خواهند شد. اما طی چند روز اخیر، برخی مسائل، از جمله ضرورت انتقال فناوری به رغم قانونی بودن، در شرایط فعلی به عنوان مانع جدید در مسیر واردات شناخته می شود.

در این شرایط، یعنی درست در زمانی که مردم کلافه و سردرگم و مبهوت شده اند و واردکنندگان نیز در باتلاق بلاتکلیفی گیر کرده اند، خبر افزایش دوباره تعرفه ها باعث تردید و تشکیک در کل ماجرای واردات شده است.

وارداتی در کار نیست؟

بسیاری از مردم احساس می کنند که نه تنها وارداتی در کار نیست، بلکه وضعیت بازار خودرو بدتر نیز خواهد شد. برخی نیز بر این باور هستند که دولت با توجه به عطش و شور و شوق بازار و همچنین تکیه بر برخی شایعه ها از جمله محدود بودن واردات اطمینان دارد که این خودرو با هر قیمتی که باشند به فروش خواهند رفت. بنابراین قصد دارد درآمدهای خود را از محل حقوق ورودی این خودروها بیش تر کند.

برخی گمانه زنی ها نیز ماجرا را به تولید داخل ارتباط می دهند و معتقد هستند قصد از ایجاد حواشی، گرم کردن تنور خرید و فروش و خروج بخشی از تقاضا از بازار است. البته در این خصوص بدگمانی هایی نیز نسبت به طرف‌داران واردات خودروهای دست دوم وجود دارد. البته بیش تر سوءظن ها متوجه وزارت صمت است.

درخواست تعرفه ای یک خودروساز بزرگ

 با این وجود، همچنان بازار گمانه زنی و شایعه ها داغ است. براساس شنیده این بار درخواست افزایش تعرفه ها از سوی دولت و مجلس مطرح نشده است، بلکه یکی از دو غول جاده مخصوص که این روزها بیش تر دیده می شود این درخواست را مطرح کرده است. بنا بر این گمانه زنی این خودروساز درخواست کرده است که به بهانه انتقال فناوری ۱۰ درصد بر تعرفه های فعلی افزوده شود، یعنی واردکنندگان به بهانه اتقال تکنولوژی سود بیش تری به جیب بزنند.

ادعایی برخلاف مسیر وزارت صمت!

در همین رابطه، یک منبع مطلع و نزدیک به وزارت صمت با تکذیب چندین و چندباره این موضوع تأکید کرد: «تنها مرجعی که می تواند این گونه درخواست ها را مطرح کند وزارت صمت است. در واقع، باید از طریق نامه نگاری و مکانیزمی که وجود دارد درخواست به هیئت دولت برود.»

وی با تکذیب مجدد این موضوع تأکید کرد: «نه تنها تاکنون درخواستی مبنی بر افزایش تعرفه ها به دولت ارسال نشده است، بلکه وزارت صمت در نظر دارد که درخواست کاهش تعرفه ها را در هیئت دولت مطرح کند.»

این فرد مطلع ادامه در واقع سازمان توسعه تجارت و همچنین شخص وزیر صمت به دنبال این هستند که بتوانند شرایط کاهش تعرفه ها را فراهم کنند. برای این کار قطعاً نامه درخواست را به هیئت دولت ارسال خواهند کرد. اکنون این که هیئت وزیران با توجه به شرایط چه تصمیم اتخاذ کرد مشخص نیست.

وی همچنین با بیان این که مطرح شدن این موضوع از سوی یک خودروساز بزرگ که قصد رقابت با بخش خصوصی و حتا وارداتی ها را دارد چندان معقول به نظر نمی رسد ادامه داد: «باید در نظر داشت که تعرفه بالا، قیمت تمام شده را افزایش می دهد و از قدرت رقابت خودروساز کاسته خواهد شد. ضمن این که، باید دید که چه افرادی از این شایعه ها و بر هم خوردن نظم بازار و ناامیدی مردم نسبت به واردات سود می برند. به نظرم شایع شدن این گونه شایعه ها با اهداف خاصی از سوی برخی جریان های رانت محور شکل می گیرد.»

شفافیت نیاز اصلی بازار خودرو

هر چند این فرد مطلع و نزدیک به وزارت صمت به طور قطع به یقین این موضوع را تکذیب کرد و بی اساس خواند، اما از یک سو، سابقه و از سوی دیگر، فقدان شفافیت و نگاه های بخشی را نیز نمی توان نادیده گرفت، یعنی به رغم تأکید مؤکد این منبع مبنی بر بی پایه و اساس بودن درخواست افزایش تعرفه واردات خودرو، باز هم نمی توان به طور قطع آن را نادیده انگاشت و باید برخی احتمالات را در نظر گرفت. شاید این لابی در جایی غیر از وزارت صمت شکل گرفته باشد و شایدهم تنها شایعه ای هدفمند باشد. با این حال، تا این مسئله به صورت رسمی تکذیب نشود بازار گمانه زنی ها و شایعه ها همچنان داغ خواهد ماند.

۳.۵ امتیاز از ۸ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.