باتری خودروهای برقی هر سال چه‌قدر افت می کند؟

باتری خودروهای برقی
باتری خودروهای برقی

استفاده از خودروهای برقی همچنان چالش هایی دارد و یکی از مهم ترین آن ها طول عمر باتری های آن هاست. در این مقاله باتری خودروهای برقی و افت سالیانه آن ها را بررسی می کنیم.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

فهرست مطالب

اگرچه مالکیت یک خودروی برقی به مراتب هزینه های کم تری نسبت به خودروهای بنزینی و دیزلی دارد، اما طول عمر باتری همچنان یک نکته کلیدی و بسیار مهم است. در خودروهای برقی دیگر هزینه های جاری برای سرویس های تعویض روغن و… را نداریم، اما به هر حال باید بدانیم که باتری ما همیشه مثل روز اول نیست و بعد از گذشت زمان باید آن را تعویض کنیم. در واقع، هر بار که شما باتری خودرو را شارژ می کنید، از طول عمر این باتری کاسته می شود و در نهایت، به مرحله ای خواهید رسید که ناچار باید باتری خودرو را تعویض کنید.

طول عمر باتری ها تحت تأثیر متغیری ناشناخته است که بر همین اساس نمی توان عمر دقیقی برای هر باتری مشخص کرد. مواد تشکیل دهنده باتری (برای مثال اساس لیتیوم – یون)، عادت شارژ کردن باتری و حالت رانندگی همگی می توانند در طول عمر باتری خودروهای برقی مؤثر باشند.

در ادامه برخی پارامترها را بررسی می کنیم و چگونگی تأثیر آن ها بر طول عمر باتری خودرو را شرح می دهیم.

شارژ سریع

باتری خودروهای برقی
باتری خودروهای برقی

شارژ سریع یکی از پارامترهایی است که در جذب مشتریان بسیار تأثیر دارد. مدت زمان شارژ یکی از چالش هایی است که همیشه مشتریان را از خرید خودروهای برقی دور می کرده و شارژ سریع (Fast Charging) راه حلی بوده است تا راه سریع تری برای تأمین انرژی خودرو داشته باشیم. فرآیند شارژ سریع باتری به تنهایی تأثیر مخربی در عملکرد و طول عمر باتری ندارد، اما در زمان شارژ سریع دمای پک باتری افزایش می یابد و همین باعث آسیب دیدن سلول های داخلی پک باتری می شود. اگرچه در سال های گذشته بارها اعلام شده است که شارژ سریع می تواند به باتری آسیب زند، اما لازم است بدانید که آسیب چندان جدی نیست و در بلندمدت تعیین کننده و اثرگذار خواهد بود.

برای این که تأثیر شارژ سریع در عملکرد باتری برای شما ملموس تر شود بیایید نتیجه آزمایشگاه ملی آیداهو در سال ۲۰۱۲ را بررسی کنیم. این آزمایشگاه در سال ۲۰۱۲ دو دستگاه نیسان لیف را بررسی کرد که یکی از آن ها به وسیله دستگاه شارژ خانگی شارژ می شد و دیگری، شارژ سریع جریان مستقیم را داشت. با پیمایش تقریبی ۶۵ هزار کیلومتری در دو دستگاه، میزان افت باتری خودرویی که شارژ سریع می شد تنها ۳ درصد بیش تر از خودرویی بود که شارژ خانگی داشت. پس نتیجه می گیریم که شارژ سریع خودروهای برقی می تواند طول عمر باتری را کاهش دهد، اما این کاهش خیلی زیاد نیست و در بلند مدت تأثیر قابل لمسی دارد.

دمای محیط

باتری خودروهای برقی
باتری خودروهای برقی

اگرچه علم طراحی و ساخت باتری روز به روز پیشرفت می کند، اما همچنان مخرب ترین عامل در عملکرد و طول عمر باتری ها دمای محیط است. دمای سرد می تواند سرعت شارژ شدن را کم کند و حتا میزان پیمایش را کاهش دهد. در مقابل دمای گرم سرعت شارژ را به خصوص در مورد شارژ سریع افزایش می دهد، اما در طولانی مدت به سلول های باتری آسیب می زند. در نتیجه، طول عمر باتری خودروهای برقی در مناطق گرمسیر و سردسیر پایین تر از مناطق معتدل است و لازم است بدانید که مشخصات پیمایشی و ظرفیت باتری ها که در کاتالوگ می آید مربوط به شرایط نرمال و معتدل است.

میزان پیمایش

باتری خودرو های برقی
باتری خودرو های برقی

مثل بسیاری از محصولات برقی دیگر که با باتری کار می کنند، در خودروهای برقی هم هر چه چرخه شارژ شدن بیش تر باشد میزان راندمان باتری پایین تر می آید. برای مثال، کمپانی تسلا اعلام کرده است در مدل S با هر ۴۰ هزار کیلومتر پیمایش، افت ۵ درصدی را در باتری شاهد خواهیم بود. براساس گراف تسلا مدل S، افت ۵ درصدی بعدی با پیمایش ۲۰۰ هزار کیلومتر رقم می خورد. البته در نظر داشته باشید که این اعداد در شرایط استاندارد و براساس نمودارها ثبت شده است و در شرایط واقعی افت بیش تری را در باتری خواهیم دید.

مدت زمان

باتری خودروهای برقی
باتری خودروهای برقی

در کنار میزان پیمایش، مدت زمان استفاده از باتری مهم ترین پارامتر در افت باتری ها به حساب می آید. در سال ۲۰۱۶ اعلام شد که نیسان لیف در ۸ سال ۳۵ درصد افت قیمت خواهد داشت که البته این درصد مربوط به مدل همان سال است و در خودروهای جدید (به خصوص آن دسته که باتری مایع خنک دارند) این افت به مراتب کم تر خواهد بود.

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از افت باتری

  1. در فصول گرم تا حد امکان در زمان هایی که خودرو ساکن است آن را به برق متصل نگه دارید و اگر خودروی برقی شما سیستم خنک کاری مایع ندارد، آن را در محیطی خنک تر نگهداری کنید.
  2. اگر خودروی شما سیستم خنک کاری منبع باتری را دارد می توانید در روزهای بسیار گرم ۱۰ دقیقه قبل خودرو را آماده به حرکت کنید تا از ابتدای حرکت باتری داغ نشود و افت تدریجی را در آن نداشته باشیم.
  3. تا جایی که می توانید از شارژر سریع استفاده نکنید، چراکه در هر صورت شارژ سریع می تواند افت باتری را رقم بزند و با این که افت کمی در باتری خواهیم داشت، اما در طولانی مدت قطعاً باتری شما ضعیف خواهد شد.
  4. تا جایی که می توانید درصد شارژ باتری را بالا نگه دارید و نگذارید شارژ باتری شما به زیر ۲۰ یا ۱۰ درصد برسد. اگر این قاعده را رعایت کنید میزان افت باتری شما پایین خواهد بود.

محمدرضا پاداش

پایگاه خبری اسب بخار

شارژ سریع چگونه باعث افت باتری خودروهای الکتریکی می شود؟

فرآیند شارژ سریع باتری به تنهایی تأثیر مخربی در عملکرد و طول عمر باتری ندارد، اما در زمان شارژ سریع دمای پک باتری افزایش می یابد و همین باعث آسیب دیدن سلول های داخلی پک باتری می شود.

دمای محیط چه تأثیری بر افت باتری دارد؟

دمای سرد می تواند سرعت شارژ شدن را کم کند و حتا میزان پیمایش را کاهش دهد. در مقابل دمای گرم سرعت شارژ را به خصوص در مورد شارژ سریع افزایش می دهد، اما در طولانی مدت به سلول های باتری آسیب می زند.

۵ امتیاز از ۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.