گواهی اسقاط ۳۰۰ میلیون تومان؟

گواهی اسقاط خودروها
گواهی اسقاط خودروها

تنها دو روز پس از انتشار جدول گواهی اسقاط برای شماره گذاری براساس شنیده قیمت خودروهای فرسوده به شدت افزایش یافته و از ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، دو روز پیش (۷-۶-۱۴۰۲)، ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده در جدولی تعداد گواهی اسقاط برای شماره‌گذاری انواع خودروها را اعلام و رئیس این ستاد تاکید کرد: «تا زمان تصویب آیین‌نامه جدید، تمامی خودروهای تولیدی مکلفند از گروه گواهی اسقاطِ مجاز برای استفاده در گروه خودرویی تولیدی خود استفاده کنند.»

مهران سالاریه تصریح کرد: «تا زمان تصویب آیین‌نامه جدید، تمامی خودروهای تولیدی مکلف هستند از گروه گواهی اسقاط مجاز برای استفاده در گروه خودرویی تولیدی خود استفاده کنند.»

وی با اشاره به ﺍﺑﻼﻍ ﺍﺻﻼﺣﯿﻪ ماده ۱۰ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺳﺎﻣﺎﻧﺪﻫﯽ ﺻﻨﻌﺖ ﺧﻮﺩﺭﻭ، اظهار کرد: «بر این اساس، خودروهای تولیدی مشمول قانون مذکور به هفت گروه شامل انواع ﻣﻮﺗﻮﺭﺳﯿﮑﻠﺖ، سواری، ون، وانت، کامیونت، مینی‌بوس، اتوبوس، کامیون و کشنده تقسیم می‌شوند.»

گفتنی است که یکی از ارکان شماره‌گذاری وسائط نقلیه تولیدی یا وارداتی نوشماره، دریافت مجوز از ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده است؛ بنابراین تمامی وسائط نقلیه نوشماره اعم از سبک، سنگین و موتورسیکلت برای دریافت مجوز شماره‌گذاری یا مشمول ارائه گواهی اسقاط یا پرداخت عوارض مربوطه به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.

طبق تأکید ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده، تولیدکنندگان خودرو ‌و موتورسیکلت که نسبت به ارائه عوارض اسقاط برابر قانون اقدام نکنند؛ برابر هماهنگی انجام شده با پلیس راهور فراجا شماره‌گذاری محصولات این دسته از تولیدکنندگان متوقف شده و انجام نخواهد شد. به نظر می رسد همین توضیحات و تأکید مبنی بر توقف شماره گذاری با توجه به نیاز مبرم خودروسازان و واردکنندگان بار دیگر دست بالا را به دارندگان خودر‌وهای فرسوده داده است. خودروسازان بنا به دلایل مختلف از جمله جریمه تأخیر در تحویل و حرکت براساس برنامه ریزی مجبور به خرید و تأمین گواهی اسقاط برای شماره گذاری هستند.

به نظر، همین موضوع و تجربه سال گذشته مقدمات جهش قیمت گواهی اسقاط را فراهم کرده است. براساس شنیده ها طی مدت اخیر، یک‌باره قیمت خودروهای فرسوده و گواهی اسقاط به طرز اعجاب آوری افزایش یافته است و ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون قیمت گذاری شده اند. هر چند این موضوع هنوز با واکنش خاصی همراه نشده و براساس شنیده هاست. با این حال، به نظر می رسد در صورت صحت این موضوع بازار باز هم باید با چالش های افزایش قیمت تمام شده و افزایش قیمت خودرو مواجه شود.

۳.۶ امتیاز از ۹ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.