تحویل نمادین خودروهای وارداتی در هفته دولت!

تحویل نمادین خودروهای وارداتی
تحویل نمادین خودروهای وارداتی

سرانجام پس از مدت ها بلاتکلیفی صبح امروز (دوشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۲)، به ظاهر طلسم عرضه خودروهای وارداتی در هفته دولت شکست و تعدادی از این خودروها با حضور وزیر صمت تحویل شد. با توجه به عدم شماره گذاری و قیمت گذاری، این تحویل ها نمادین بودند و صرفاً جنبه نمایشی داشتند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، صبح امروز تحویل اولین سری از خودروهای وارداتی به دست وزیر صمت جدید، عباس علی آبادی، انجام شد. این خودروها درست یک سال پس از برگزاری نمایشگاه تحول صنعت خودرو تحویل شد. سال گذشته در همین روزها، وزارت صمت خبر داد آیین نامه واردات خودرو را تدوین کرده است و پس از ۵ سال، روند ورود خودروهای صفر از سر گرفته خواهد شد.

تحویل نمادین خودروهای وارداتی
تحویل نمادین خودروهای وارداتی

البته با رفت و آمدهای این آیین نامه میان مجلس، دولت و شورای نگهبان، کار رسماً از آبان ماه با درخواست ثبت سفارش آغاز شد. اولین محموله از این خودروها نیز اسفند ۱۴۰۱ به گمرکات کشور رسیدند، اما از آن زمان تا امروز، نه تنها خبری از تحویل ها نبود، بلکه واردکنندگان در هزارتوی اخذ مجوزهای مختلف گرفتار شده بود. البته با پیگری برخی نمایندگان و سازمان ملی استاندارد روند اخذ تأییدیه های استاندارد این خودروها با سرعت و تسهیل بیش تری صورت گرفت. با این حال، براساس اخبار، تاکنون تنها دو مدل خودروی وارداتی تاگا (پیکاپ) و چانگان های وارداتی سایپا شماره گذاری شده اند، بنابراین این تحویل ها نمادین است و پیش از آن باید خودروها ترخیص شوند، مجوزهای لازم برای شماره گذاری را اخذ کنند و سپس قیمت گذاری شوند.

تحویل نمادین خودروهای وارداتی
تحویل نمادین خودروهای وارداتی

در این میان، به نظر می رسد این تحویل ها صرفاً به مناسبت هفته دولت است. البته علی آبادی در این مراسم، که در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، گفت: «مطالبه ما این است که روند تحویل سرعت و شتاب بگیرد و ظرف سه تا چهار ماه آینده همه خودروهای وارداتی تحویل داده شوند.»

تحویل نمادین خودروهای وارداتی
تحویل نمادین خودروهای وارداتی

در این مراسم، خودروهای چینی، کره‌ای و اروپایی وارداتی زیر ۲۵۰۰ سی‌سی به متقاضیان تحویل شد. واردکنندگان نیز در این مراسم، در خصوص مدل، میزان مصرف سوخت، قدرت موتور، کشور محل تولید و نوع خودروهای وارداتی توضیحاتی به وزیر صمت ارائه دادند. اولین نمایشگاه دستاوردها و اقدامات دولت سیزدهم با عنوان روایت خدمت و با شعار وعده وفا، که از چهارم شهریورماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرده تا هفتم شهریورماه پذیرای بازدیدکنندگان است.

۳.۴ امتیاز از ۱۴ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.