واردات خودرو کارکرده بعد از انتخابات / مصاحبه اختصاصی با رشیدی کوچی

مصاحبه اختصاصی رشیدی کوچی

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد معتقد است که ابلاغ آیین نامه واردات خودروهای کارکرده بعد از انتخابات مجلس انجام خواهد شد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، سومین روز از نمایشگاه خودرو علاوه بر رونمایی از محصول جدید دیار خودرو با حضور جلال رشیدی کوچی، به عنوان پیگیرترین نماینده در خصوص واردات خودروهای دست دوم، همراه شد.

ویدیو مصاحبه اختصاصی رشیدی کوچی

این نماینده خانه ملت با حضور در غرفه اسب بخار در خصوص آخرین وضعیت واردات خودرو گفت: «تلاش هایی که طی یک سال گذشته در موضوع واردات صورت گرفته، امروز یک خروجی داشته است، اما آن چیزی که باید، هنوز اتفاق نیافتاده است.»

وجه تمایز اتو اکسپو تهران

مصاحبه اختصاصی رشیدی کوچی
مصاحبه اختصاصی رشیدی کوچی

وی ادامه داد: «هر چند وجه تمایز اتو اکسپو با سال گذشته در محصولات وارداتی است، اما در عین حال، امیدوارم در نمایشگاهی که سال دیگر برگزار می شود، در کنار خودروهای وارداتی، خودروهای دست دوم را هم داشته باشیم.»

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد اضافه کرد: «البته یک نکته در خصوص واردات وجود دارد، تقریباً تمام خودروهایی که در این نمایشگاه دیده می شود، بیش از یک میلیارد تومان قیمت دارند و شاید برای عموم مردم امکان خرید آن ها ممکن نباشد. اگر در قصه واردات خودروهای کارکرده تأکید داریم، دنبال این هستیم که بتوانیم وضعیت را برای عموم تقویت کنیم.»

رشیدی کوچی افزود: «مردم به رغم این که بسیار محبت دارند، یک سؤال را نیز مطرح می کنند؛ وارداتی که این همه برای آن تلاش کردید و «داد زدی» چه شد؟ ما نیز در مجلس این مسئله را همچنان پیگیری می کنیم و از دولت هم می خواهیم شرایط را تسهیل کند.»

این نماینده خانه ملت بیان کرد: «بزرگ ترین کاری که دولت می تواند در حق مردم انجام دهد این است که تعرفه واردات را کاهش دهد. خوشبختانه نگاه دولت و وزیر در خصوص خودروهای برقی و هیبریدی خوب است. امیدواریم که در مورد خودروهای بنزینی نیز گام های مؤثرتری به منظور کاهش قیمت ها برداشته شود.»

جزییات آیین نامه خودروهای کارکرده

مصاحبه اختصاصی رشیدی کوچی
مصاحبه اختصاصی رشیدی کوچی

رشیدی کوچی همچنین در خصوص جزییات آیین نامه واردات خودروهای کارکرده گفت: «لایحه ای که پیش تر در وزارت صمت با کمک مجلس تهیه شده بود، بسیار امیدوارکننده بود. در آن آیین نامه برای هر شخص اجازه واردات داده شده، سقف دلاری افزایش یافته بود و منشا ارز نیز مشخص شده بود، اما این آیین نامه در کمیسیون زیربنایی هیئت دولت با برخی تغییرات همراه شده است. آن چه من اطلاع دارم این است که سقف همچنان ۲۵۰۰ سی سی است، اما به احتمال زیاد، قیمت دلاری را بالا برده اند. اشخاص حقیقی هم به افرادی تبدیل شده اند که کارت بازرگانی دارند.»

وی توضیح داد: «اما این نکته را باید در نظر داشت که آیین نامه قانون دائم نیست، کما این که، اگر دقت کنید آیین نامه جدید نسبت به سال گذشته با تغییراتی همراه شده است.

مصاحبه اختصاصی رشیدی کوچی

با این حال، تا آن جا که من اطلاع دارم آیین نامه واردات خودروهای کارکرده در هیئت دولت هم به تصویب رسیده است. کمی دعوا در خصوص ارز وجود دارد، تقریباً یک ماه قبل در این خصوص از وزیر صمت سؤال داشتم. در این زمینه نیز راهکارهای مختلفی را خدمت عزیزان عرض کردیم. به نظر می رسد شخص وزیر هم در تلاش است تا این کار انجام شود.»

وی تصریح کرد: «به نظر من آیین نامه واردات خودروهای کارکرده بعد از انتخابات مجلس ابلاغ می شود.»

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پارسارگاد همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که شنیده می شود برخی گروه ها و مافیا اجازه نمی دهند تأیید صلاحیت شوید، گفت: «در قصه خودرو خیلی از جریان‌ها را اذیت کرده ایم، این که توقع داشته باشیم آن ها به همین راحتی از آن بگذرند توقع بی جایی است. آن ها به هر طریقی از جمله پرونده سازی های مختلف و گزارش سازی های مختلف تلاش خود را می کنند، اما اعتقادم بر این است که شورای محترم نگهبان به مسائل فراتر از این موضوع‌ها نگاه می کند؛ این که بگوییم مافیای خودرو صرفاً دلیل رد صلاحیت بوده است و یا این که تلاش می کنند جلوی تأیید صلاحیت را بگیرند، این گونه نیست. اعتقاد دارم که شورای نگهبان اهمیتی به این مسائل نمی دهد و کار را از دید بالاتری می بیند.»

۳.۹ امتیاز از ۷ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.