تعویض باتری اتومبیل در محل

باتری خودرو
باتری خودرو

هیچ حسی در رانندگی بدتر از این نیست که وقتی اقدام به روشن کردن ماشینتان می‌کنید، متوجه شوید که باتری خودرو خالی شده است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

شاید با روشهایی مانند هل دادن یا باتری به باتری بتوانید ماشین را روشن کنید اما اگر باتری کلا از کار افتاده باشد چه؟ مثلا در دل اتوبان این اتفاق بیفتد، و یا اصلا نه در یک مکان دورافتاده بلکه در خانه باتری خالی شده باشد. دردسرهای رفتن به دنبال باتری و پیدا کردن آن و بردن به خانه و نصب صحیح آن ممکن است ساعتها وقت شما را بگیرد. اینجاست که با خود می‌گویید کاش امکان تعویض باتری اتومبیل در محل امکان پذیر بود تا با یک تماس ساده، شخصی باتری را برایتان آورده و روی خودروتان نصب می‌کرد. با این توضیح کوتاه در ادامه می‌خواهیم ببینیم که اگر باتری ماشین خالی شد، چطور می‌توان آن را روشن کرد.

ماشین باتری خالی را چگونه روشن کنیم؟

الان شما در وضعیتی قرار دارید که ماشینتان روشن نمی‌شود و اولین جایی که ذهنتان می‌رود این است که حتما باتری خالی شده است. اما شما نمی‌توانید با صرف احتمال اینکه باتری تان خراب شده آن را تعویض کنید؛ شاید اصلا مشکل از باتری نباشد!

پس اولین کاری که باید بکنید این است که مطمئن شوید اشکال از باتری است و سپس اقدام به سفارش و تعویض باتری کنید. البته تعویض در صورتی انجام می‌گیرد که عمر باتری ماشین تمام شده باشد یا به کل خراب شود. صرف خالی شدن باتری به معنای خراب شدن آن نیست، چرا که ممکن است خودرو برق دزدی داشته باشد یا چراغی روشن مانده باشد و عامل خالی شدن باتری همین ایراد باشد.

در ادامه مطلب بعد از اینکه دانستیم که آیا واقعا باتری ماشین خراب شده است یا نه، راههای روشن کردن باتری خالی خودرو را بررسی خواهیم کرد.

چطور بفهمم که باتری ماشین خراب شده و یا خالی شده است؟

برای اینکه بدانید اشکال از باتری است یا نه قبل از انجام هر کاری ابتدا اتصالات باتری را چک کنید که سفت باشند، چرا که شل شدن اتصالات باتری ممکن است باعث عدم انتقال برق و انرژی به خودرو جهت روشن کردن آن شود.

 راه های تست باتری ماشین زیاد است، اما خیالتان را راحت کنیم، مطمئن ترین راه برای اینکه بفهمید باتری خراب شده یا نه، استفاده از تست باتری با دستگاه تستر است. اما خوب به احتمال زیاد دستگاه تستر ندارید، پس برویم به سراغ احتمالات.

(منظور از کلمه خرابی در این مقاله، خراب شدن کامل باتری و یا خالی شدن شارژ آن به هر دلیلی است)

احتمال اول : باتری خودروتان نو است یا قدیمی؟ نو به این معنا نیست که حتما یک هفته پیش خریده باشید، بلکه از زمان تاریخ تولید آن ۲ سال نگذشته باشد. اگر نو باشد که احتمال خراب شدن آن کمتر است. اما اگر قدیمی و بیشتر از ۲ سال باشد، احتمال خرابی باتری تقویت می‌شود. قابل ذکر است که معمولا عمر مفید باتری های خودرو ۲ تا ۳ سال است.

احتمال دوم اگر موتور استارت نمی‌زند و خودرو روشن نمی‌شود، به احتمال ۹۰ درصد مشکل از باتری است، هر چند که خراب شدن استارتر نیز دور از ذهن نیست اما احتمال آن کمتر است.

احتمال سوم سخت استارت خوردن خودرو در هوای سرد از دیگر نشانه های وجود مشکل از جانب باتری است. مخصوصا در روزهای صبح پاییزی یا زمستانی که دمای هوا سردتر از زمان های دیگر است، این اتفاق زیاد رخ می‌دهد.

احتمال چهارم: در بین متخصصان باتری خودرو یک جمله وجود دارد که می‌گویند، اگر مجبور شوید که دو بار یا بیشتر در هفته باتری به باتری کنید، به فکر تعویض باتری باشید چون باتری خراب شده است.

راههای روشن کردن ماشین باتری خوابیده

اکنون نوبت این رسیده که بدانیم چطور ماشینی را که باتری آن خوابیده است روشن کنیم. با ما همراه باشید.

  1. کمک گرفتن از امداد باتری

دندانی که درد می‌کند را باید کند و دور انداخت. این یک ضرب المثل قدیمی ایرانی است که اینجا نیز کاربرد دارد. اگر اطمینان دارید که باتری خودروتان خراب شده است، به جای باتری به باتری کردن مکرر و یا هل دادن که ممکن است به قطعات خودروتان نیز آسیب بزند، بهتر است که یک باتری نو بخرید و خیال خودتان را راحت کنید. اما لازم نیست که شما دنبال باتری بروید و سختی پیدا کردن باتری مناسب و نصب آن را روی خودرو به جان بخرید؛ بلکه با رفتن به صفحه امداد باتری شبانه روزی و تماس با آنها می‌توانید در هر ساعتی، چه روز و چه شب، باتری خودروتان را سفارش دهید تا هر کجای تهران که باشید، باتری در سریعترین زمان به صورت رایگان برای شما ارسال و نصب شود و فقط کافی است هزینه خود باتری را بپردازید.

  1. روشن کردن ماشین با باتری به باتری کردن

احتمالا جایی که هستید اطرافتان خودرو وجود دارد. از صاحب یکی از آن خودروها درخواست کنید که اگر ممکن است خودرو خود را برای باتری به باتری کردن در اختیار شما قرار دهد.

باتری خودرو
باتری خودرو

مراحل باتری به باتری کردن :

  • خودرویی که قرار است با آن باتری به باتری را انجام دهید در سمتی از خودرو خودتان قرار دهید که باتری های دو خودرو نزدیک به هم باشند تا طول کابل بین دو باتری به هم برسد.
  • کاپوت هر دو خودرو را بالا بزنید. دقت کنید که در این مرحله و قبل از عملیات باتری به باتری هر دو خودرو را خاموش کنید. باتری خودرو که از آن کمک می‌گیرید باید ظاهر سالمی داشته و بادکردگی یا ترک خوردگی روی آن نباشد.
  • قطب های مثبت را به همدیگر و قطب منفی باتری کمکی را به بدنه یا قسمت فلزی موتور خودرویی که نیاز به کمک دارد متصل کنید. در اتصال صحیح قطب ها به همدیگر بسیار حساس باشید چرا که حتی احتمال انفجار باتری نیز در صورت اشتباه وجود دارد.
  • حالا خودروی کمکی را روشن کرده و یک دقیقه بعد خودرو خودتان را استارت بزنید تا روشن شود.
  1. روشن کردن خودرو با هل دادن

هل دادن ماشین برای روشن کردن آن یک روش رایج بین مردم است؛ اما این روش صرفا برای خودروهای دنده ای مناسب است و برای خودروهای اتوماتیک توصیه نمی‌شود.

برای روشن کردن ماشین با هل دادن از دو روش می‌توانید استفاده کنید. روش اول استفاده از سرازیری است که با این روش، خودتان هم به تنهایی می‌توانید خودرو را روشن کنید. روش دوم کمک گرفتن از چند نفر برای هل دادن خودرو در مواقعی است که سرازیری وجود ندارد.

دقت کنید که برای هر دو روش نیاز دارید که فضای مناسبی اطرافتان بوده و تا ۲۰ متر جلوتر از خودرو شما خودروی دیگری وجود نداشته باشد.

در ادامه هر دو روش را بررسی می‌کنیم.

  • روشن کردن خودرو در سرازیری

در سرازیری ماشین به راحتی می‌تواند روشن شود اما توجه کنید که منظور از این روش، سرازیری با شیب کم است نه سرازیری تند و تیز که ممکن است به خودرو و یا حتی خودتان آسیب وارد سازد. حتی الامکان سعی کنید در این روش نیز حداقل از یک شخص کمک بگیرید مگر اینکه تنها باشید.

برای استفاده از این روش ابتدا سوییچ خودرو را باز کنید، پایتان را روی ترمز بگذارید و دستی خودرو را رها کنید. حتما مراحل را به ترتیب انجام دهید. حالا دسته دنده را در حالت دنده دو قرار دهید و در حالی که هنوز پایتان روی ترمز است، پای دیگرتان را روی کلاچ بگذارید. در این مرحله پدال ترمز را رها کنید تا خودرو حرکت کند. پس از سرعت گرفتن ماشین در سرازیری، کلاچ را نیز رها کنید تا موتور استارت خورده و ماشین روشن شود.

  • هل دادن خودرو با کمک افراد

در این روش فرض بر این است که تنها نیستید و چند نفر از بستگان یا دوستان و یا اشخاص دیگر برای کمک در کنارتان هستند. نسبت به وزن خودروتان می‌توانید از افراد بیشتری کمک بگیرید اما توصیه می‌شود که تعداد افراد به حدی باشند که وقتی پشت خودروتان می‌ایستند، درست در پشت خودرو باشند و در اطراف آن قرار نگیرند، چرا که خطرآفرین است.

در این روش نیز سوییچ را باز کرده و با قرار دادن پایتان روی ترمز، دستی را آزاد کنید. سپس دنده را در حالت دو قرار داده و پای دیگرتان را روی کلاچ بگذارید. حالا با شمردن شمارش معکوس و همزمان با هل دادن خودرو توسط همراهانتان، پایتان را از روی ترمز بردارید تا ماشین حرکت کند. در نهایت، زمانی که خودرو به خوبی سرعت گرفت پای دیگرتان را نیز از روی کلاچ به آرامی بردارید تا موتور روشن شود.

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.