چانگان شنلن SL03 در تحول صنعت؛ خودرویی که در انتظار آمدنش نباشید

شنلن SL03
شنلن SL03

سایپا در نمایشگاه تحول صنعت خودرو، در سبد محصولات چانگان، یک سدان متفاوت هم به نام شنلن SL03 دارد، که با توجه به مشخصات و تکنولوژی این خودرو، تقریباً نمی توان در انتظار ورودش بود.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

سایپا در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودروی ایران، بیش تر تحول خودروی چین را به نمایش گذاشته بود؛ این خودروساز بخش دولتی سبد بسیار گسترده ای از محصولات چانگان را به همراه داشت که از هاچ‌بک کامپکت تا انواع کراس اوورها و سدانی چون SL03 را شامل می شد. البته در این بین تقریباً نمی توان انتظار خودروی های‌تکی همچون شنلن را برای بازار ایران داشت، چراکه ما هنوز ایستگاه شارژ فعال هم به سختی داریم چه رسد به تکنسین های کار آموخته و زیرساخت های مناسب و…

ویدیو معرفی چانگان شنلن SL03

شنلن SL03

شنلن یک برند جدید است که چانگان، کمپانی CATL و Huawei به طور مشترک آن را تأسیس کرده اند و اداره می‌کنند. در مورد چانگان شنلن SL03 باید گفت یک سدان متوسط است که براساس پلت فرم EPA1 ساخته شده است. ابعاد شنلن SL03 برابر با ۴۸۲۰/۱۸۹۰/۱۴۸۰ میلی متر و فاصله بین دو محور این سدان هم ۲۹۰۰ میلی متر است. سدان SL03 دقیقا ۱۰۶ میلی متر بلندتر از تسلا مدل ۳ است.

شنلن SL03 با سه قوای فنی مختلف (EV، EREV، FCEV) در بازار جهانی عرضه می شود، اما نکته مهم آن است که همه آن ها یک موتور الکتریکی در محور عقب دارند. بنابراین SL03 فقط RWD است. توان خروجی این خودرو ۱۶۰ کیلووات برابر با ۲۱۸ اسب بخار یا ۱۹۰ کیلووات معادل با ۲۵۸ اسب بخار بسته به نوع قوای فنی‌اش است.

فضای داخلی شنلن SL03

شنلن SL03
شنلن SL03

در فضای داخلی چانگان شنلن ۰۳ تقریباً کلیدهای فیزیکی حذف شده اند. یک صفحه نمایش بزرگ و شناور ۱۴.۶ اینچی، کلاستر دیجیتالی کوچک، سنسور پایش میزان خستگی راننده، فرمان اسپرت دی کات، پد شارژ بی سیم و دو کاپ هولدر از عناصر اصلی کابین ۰۳ هستند که در نگاه اول توجه شما را به خود جلب می کنند. مانیتور SL03 می تواند ۱۵ درجه به چپ یا راست بچرخد. از دیگر ویژگی های داخلی این خودرو می توان به سانروف ۱.۹ متر مربعی، ۱۴ بلندگوی سونی، سیستم هدآپ دیسپلی و… اشاره کرد.

در بحث ایمنی و سیستم های کمک رانندگی، شنلن SL03 دارای ۳۴ سنسور مختلف است که از جمله آن ها می توان به سنسور لیدار چهار بعدی اشاره کرد.

قوای فنی شنلن

شنلن SL03
شنلن SL03

شنلن SL03 دارای قوای فنی مختلف است. به عنوان مثال، تیپ پایه این خودرو با برچسب قیمتی ۲۵ هزار دلاری، یک پیشرانه ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی ۹۵ اسبی به عنوان ژنراتور و یک موتور الکتریکی ۲۱۸ اسبی و ۳۲۰ نیوتن متری با پک باتری ۲۸.۳۹ کیلووات ساعتی دارد.

اما نسخه تمام برقی شنلن هم خود دو مدل دارد؛ نسخه اول، از یک موتور الکتریکی در محور عقب با حداکثر قدرت ۲۱۸ اسب بخار و گشتاور ۳۲۰ نیوتن متر بهره می گیرد. شتاب صفر تا صد این مدل ۵.۹ ثانیه و ظرفیت باتری های آن هم ۵۸.۱ کیلووات ساعت است. این نسخه طبق چرخه CLTC قادر به پیمایش ۵۱۵ کیلومتر است. این مدل را می توان با پک باتری های ۷۹.۹۷ کیلووات ساعتی هم سفارش گذاری کرد، که شتاب صفر تا صد آن یک ثانیه بیش تر می شود و به عدد ۶.۹ می رسد، اما شعاع حرکتی‌اش به ۷۰۵ کیلومتر می رسد. این دو مدل برچسب قیمتی ۲۷۲۸۵ تا ۳۱۹۸۰ دلاری دارند.

نسخه FCEV شنلن ۰۳ عجیب‌ترین نسخه است که دلیل عمده آن قیمت بالای ۱۰۳,۶۶۵ دلاری‌اش است. با این مبلغ می توانید چهار دستگاه SL03 از نوع پایه را خریداری کنید. این موتور دارای قدرت خروجی ۱۶۰ کیلووات (۲۱۸ اسب بخار) و باتری LFP 28.39 کیلووات ساعت است. مصرف هیدروژن آن به ۰.۶۵ کیلوگرم در ۱۰۰ کیلومتر می رسد.

نسخه ای که سایپا با خود به ایران آورده، از نوع ۲۱۸ اسبی با پک باتری ۷۹.۹ کیلووات ساعتی با برد ۷۰۵ کیلومتر است.

شنلن SL03 موجود در نمایشگاه چه مشخصاتی دارد؟

این خودرو از یک موتور الکتریکی در محور عقب با حداکثر قدرت ۲۱۸ اسب بخار و گشتاور ۳۲۰ نیوتن متر بهره می گیرد. شتاب صفر تا صد این مدل ۵.۹ ثانیه و ظرفیت باتری های آن هم ۵۸.۱ کیلووات ساعت است. این مدل را می توان با پک باتری های ۷۹.۹۷ کیلووات ساعتی هم سفارش گذاری کرد که شتاب صفر تا صد آن یک ثانیه بیش تر می شود و به عدد ۶.۹ می رسد، اما شعاع حرکتی‌اش به ۷۰۵ کیلومتر می رسد. نسخه سایپا از نوع دوم است.

شنلن SL03 چه امکاناتی دارد؟

یک صفحه نمایش بزرگ و شناور ۱۴.۶ اینچی، کلاستر دیجیتالی کوچک، سنسور پایش میزان خستگی راننده، فرمان اسپرت دی کات، پد شارژ بی سیم و دو کاپ هولدر از عناصر اصلی کابین ۰۳ هستند که در نگاه اول توجه شما را به خود جلب می کنند. مانیتور SL03 می تواند ۱۵ درجه به چپ یا راست بچرخد. از دیگر ویژگی های داخلی این خودرو می توان به سانروف ۱.۹ متر مربعی، ۱۴ بلندگوی سونی، سیستم هد آپ دیسپلی و… اشاره کرد.

۴.۲ امتیاز از ۵ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.