رنو ۵ جدید رسماً معرفی شد

رنو ۵ جدید

امروز به صورت رسمی از نسل جدید رنو ۵ در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی شد؛ هاچ‌بکی که سعی دارد تمام نکات مثبت را در یک پکیج به شما ارائه دهد.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

بی تردید یکی از بزرگ ترین و جذاب ترین رونمایی های نمایشگاه ژنو ۲۰۲۴ را باید پرده‌برداری از نسل جدید رنو ۵ دانست. بله، سوپرمینی معروف به Le Car در ایالات متحده آمریکا به طور رسمی به اروپا بازگشته است؛ اما این بار با قوای فنی الکتریکی. به نظر شما نسل جدید رنو ۵ چه در چنته دارد و تا چه حد می تواند موفق ظاهر شود؟

طراحی ظاهری رنو ۵ جدید

با نگاهی به پیکره کلی خودرو به سرعت متوجه شباهت آن با نمونه کانسپت که در سال ۲۰۲۱ معرفی شده بود، می شوید. در خلق این هاچ‌بک خوشبختانه هیچ‌گونه اضافه کاری صورت نگرفته است و پیکره کلی خودرو در عین مدرن بودن، به جد خود وفادار مانده است. چراغ‌های جلوی زیبا و تا حدودی مربعی، چراغ‌های عقب عمودی و قوس برجسته گلگیرها، نشانه‌ای از رنو ۵ قدیم هستند که در این نسل به خوبی احیا شده اند. کمپانی فرانسوی نام کامل این نسل را Renault 5 E-Tech Electric نهاده است، اما جالب آن که اکثر رسانه های خودرویی دنیا، این خودرو را به اختصار، همان رنو ۵ خطاب می کنند.

برخی از نسخه های رنو ۵ جدید، برای یادآوری خاطرات رنو ۵ توربو، به خطوط و المان های قرمزرنگ مزین شده اند که زیبایی و جلوه بصری این هاچ‌بک کوچک را دوچندان کرده است. یکی دیگر از ویژگی‌های طراحی جالب این هاچ‌بک جدید فرانسوی نشانگر شارژ بیرونی است که روی کاپوت تعبیه شده است. این پنل گرافیکی که به دریچه روی کاپوت نسل اول رنو ۵ اشاره دارد، میزان شارژ خودرو را هنگام اتصال به برق نشان می‌دهد و گرافیک ۵ را به نمایش درمی‌آورد.

طراحی داخلی رنو ۵ الکتریکی

کابین رنو ۵ جدید

در داخل رنو ۵ جدید هم مثل ظاهر خودرو شاهد طراحی رترو هستیم. در بخش داخلی نخستین چیزی که جلب توجه می کند، نمایشگر اطلاعاتی-سرگرمی ۱۰ اینچی است که به سمت راننده زاویه دارد و در واقع، راننده محور طراحی شده است. زیر این نمایشگر دریچه‌های تهویه مشابه رنو ۵ قدیمی طراحی شده‌اند. روکش پارچه‌ای صندلی‌ها و پنل درها به رنگ زرد بیرونی است و روی غربیلک فرمان سه پره مجموعه‌ای از دکمه‌ها به‌علاوه کلید استارت دیده می‌شود. مقابل راننده نیز بسته به تیپ خودرو، کلاستر دیجیتالی ۷ یا ۱۰ اینچی تعبیه شده است. یکی دیگر از نکات جالب توجه در کابین رنو ۵ الکتریکی، به‌کارگیری دوخت و ترکیبی مشابه با نسل اولیه رنو ۵ در قسمت راست داشبورد است. به واقع باید گفت همه چیز در این خودرو نوستالژیک است.

مشخصات فنی رنو ۵ جدید

رنو ۵ جدید اولین خودرویی است که روی پلت‌ فرم AmpR Small ساخته شده است. در بخش فنی، برای رنو ۵ جدید دو پک باتری متفاوت با سه خروجی در نظر گرفته شده است. پک باتری اولی از نوع ۴۰ کیلووات ساعتی است. خروجی اول این مدل ۹۵ اسب بخار و ۲۱۵ نیوتن متر و خروجی دوم ۱۲۰ اسب بخار و ۲۲۵ نیوتن متر است. موتور نسخه ۵۲ کیلووات ساعتی اما ۱۵۰ اسب بخار قدرت و ۲۴۵ نیوتن متر گشتاور دارد و خودرو را در کم تر از ۸ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رساند. حداکثر سرعت این نسخه هم روی ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است. باتری ۴۰ کیلووات ساعتی امکان پیمایش ۳۰۰ کیلومتر و نوع ۵۲ کیلووات ساعتی امکان پیمایش ۴۰۰ کیلومتر را با هر بار شارژ فراهم می کند. به غیر از نسخه پایه ۹۵ اسبی، سایر نسخه ها از قابلیت شارژ سریع ۱۵ تا ۸۰ درصد در نیم ساعت بهره‌مند هستند. رنو ۵ برقی در بخش عقب از تعلیق مولتی لینک بهره می گیرد که برای این سگمنت غیرمعمول است.

قیمت

قیمت پایه رنو ۵ برقی در اروپا از حدود ۲۵ هزار یورو آغاز می شود.

رنو ۵ برقی چه مشخصاتی دارد؟

در بخش فنی، برای رنو ۵ جدید دو پک باتری متفاوت با سه خروجی در نظر گرفته شده است. پک باتری اولی از نوع ۴۰ کیلووات ساعتی است. خروجی اول این مدل ۹۵ اسب بخار و ۲۱۵ نیوتن متر و خروجی دوم ۱۲۰ اسب بخار و ۲۲۵ نیوتن متر است. موتور نسخه ۵۲ کیلووات ساعتی اما ۱۵۰ اسب بخار قدرت و ۲۴۵ نیوتن متر گشتاور دارد و خودرو را در کم تر از ۸ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رساند.

رنو ۵ برقی چه قیمتی دارد؟

قیمت پایه رنو ۵ برقی در اروپا از حدود ۲۵ هزار یورو آغاز می شود.

۴.۳ امتیاز از ۱۴ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.