اعداد و حروف نوشته شده بر روی تایرها به چه معنا هستند؟

اعداد روی تایر
اعداد روی تایر

حتماً هنگام نگاه کردن به تایر (Tire) خودروها، اعداد و حروف نوشته شده بر روی آن نظر شما را به خود جلب کرده است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

در نگاه اول، این اعداد و حروف کمی گنگ و مبهم به نظر می رسند، اما هر کدام از آن ها به مفهوم و اندازه خاصی اشاره می کند که آن مفهوم ها و اندازه ها و ویژگی های آن تایر هستند. فهمیدن اطلاعات نوشته شده بر روی تایرها مختلف موجود در بازار می تواند به شما کمک کند تا تایری را برای خودروی خود انتخاب کنید که مناسب عملکرد آن باشد و سایز رینگی (Rim) که دارید با آن منطبق شود.

اعداد روی تایر
اعداد روی تایر

تقریباً طرز نوشته شدن اعداد و حروف بر روی تمام تایرها یکسان است و فقط در برخی از آن ها واحد اندازه گیری اعداد نوشته شده متفاوت است. برای مثال، در برخی از برندها اعداد نوشته شده، بر حسب اینچ (Inch) هستند و در برخی دیگر، بر حسب میلی متر (mm).

برند و مدل تایر

یکی از نوشته هایی که در کنار تایرها درج می شود و معمولاً با فونت بزرگ تری نوشته می شود، برند تولیدکننده تایر و مدل آن تایر است. برندهای تولیدکننده تایر نام خود را بر روی تایرهای خود با فونتی بزرگ تر از فونت نوشته های دیگر درج می کنند.

اعداد روی تایر
اعداد روی تایر

برخی برندها نیز علاوه بر درج نام شرکت خود با فونتی بزرگ تر، آن را با رنگ دیگری نیز می پوشانند تا به راحتی قابل خواندن باشد و بهتر مورد توجه قرار گیرد.

اعداد روی تایر
اعداد روی تایر

نوع تایر و کاربرد آن

حروف نوشته شده در سمت چپ مجموعه اعداد و حروف، معرف نوع (Type) تایر است. نوع تایر به معنای این است که این تایر برای چه خودروهایی قابل مصرف است. همان طور که می دانید تایر نصب شده بر روی کامیون ها با تایر نصب شده بر روی خودروهای شهری بسیار متفاوت است و حرف سمت چپ به شما می فهماند که تایر مورد نظر باید در چه خودروهایی نصب شود.

حرف P

حروف نوشته شده بر روی تایرها
حروف نوشته شده بر روی تایرها

اگر حرف مورد نظر “P” باشد، یعنی تایر مخصوص خودروهای سواری است و به این معنی است که این تایر بر روی خودروهای سواری، SUV، پیک آپ های کوچک و مینی ون ها یا به طور کلی، Passenger Vehicles نصب می شود.

حرف LT

حروف نوشته شده بر روی تایرها
حروف نوشته شده بر روی تایرها

اگر حرف نوشته شده در سمت چپ LT باشد، به معنای Light Truck است، یعنی این تایر بر روی کامیونت ها پیک های بزرگ، ون های بزرگ و همچنین SUVهای بزرگ نصب می شود.

حرف ST

حروف نوشته شده بر روی تایرها
حروف نوشته شده بر روی تایرها

حرف “ST” به معنای تایرهای خودروها و کامیون های مخصوص است که وزن بالایی را جابه‌جا می کنند. برای مثال، از این تایرها در خودروهای باری بزرگ، کشنده ها و خودروهای راه‌سازی استفاده می شود.

حرف T

نوشته شدن حرف “T” بر روی تایرهایی است که به عنوان زاپاس فرغونی (Stowaway) استفاده می شوند و به معنای Temporary یا موقتی است. این تایرها در برخی از خودروها قرار دارند و استفاده از آن ها فقط برای مواقع اضطراری است.

حروف نوشته شده بر روی تایرها
حروف نوشته شده بر روی تایرها

بدون حرف

اگر تایری که بررسی می کنید هیچ کدام از حروف بالا را نداشت، یعنی تایر مورد نظر اروپایی است و در دسته تایرهای نوع P یا Passenger قرار می گیرد.

پهنای تایر (Tire Width)

پهنای تایر
پهنای تایر

عدد نوشته شده در سمت راست حروف مشخص کننده نوع تایر، اندازه پهنای تایر را در واحد میلی متر (mm) به ما می گوید (البته ممکن است در واحد اینچ هم بر روی تایر درج شود). این عدد می تواند ۱۸۵، ۲۰۵، ۲۱۵ و یا اعدادی دیگر باشد که ویژگی آن سه رقمی بودن آن است. این عدد فاصله اندازه گیری شده بین دو طرف تایر است. هر چه این عدد بزرگ تر باشد باد تایر پهن تر می شود و چسبندگی خودرو نیز بیش تر می شود، اما در عوض، نرمی سواری خودرو کاهش می یابد و سرنشینان دست اندازها را بیش تر احساس می کنند.

ارقام روی تایر
ارقام روی تایر

ارتفاع دیواره یا فاق تایر (Sidewall Height or Aspect Ratio)

ارقام روی تایر
ارقام روی تایر

پس از عدد سه رقمی پهنای تایر، یک اسلش قرار می گیرد و پس از اسلش یک عدد دو رقمی به چشم می خورد که مقدار آن برابر است با نسبت ارتفاع تایر به پهنای آن، یعنی با اگر عدد درج شده ۶۵ باشد، باید برای به دست آوردن ارتفاع دیواره تایر عدد ۰.۶۵ را در عدد سه رقمی (پهنای تایر) ضرب کنید. هر چه عدد دور رقمی کم تر باشد، لاستیک فاق کوتاه تر است و هر چه این عدد بیش تر باشد فاق لاستیک بلندتر می شود. (برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد لاستیک های فاق کوتاه وارد لینک شوید.)

ساختار تایر (Tire Construction)

ارقام روی تایر
ارقام روی تایر

یکی دیگر از حروف درج شده بر روی تایر، که پس از عدد دو رقمی قرار می گیرد، نشان دهنده نوع ساختار تایر است. این حرف می تواند یکی از سه حرف R، D و یا B باشد که هر کدام از این حروف معرف یک ساختار است. R به معنی ساختار رادیال
 (Radial)، D به معنای ساختار Diagonal Bias و B به معنای ساختار Bias Belted است. البته امروز تقریباً ساختار همه تایرها از نوع رادیال (Radial) است.

ساختار تایر
ساختار تایر

سایز رینگ (Rim) مخصوص تایر

ارقام روی تایر
ارقام روی تایر

پس از حرفی که نشان دهنده نوع ساختار تایر است یک عدد دو رقمی قرار می گیرد که این عدد سایز رینگی است که تایر باید بر روی آن سوار شود. این عدد دو رقمی بر حسب اینچ است، یعنی اگر عدد نوشته شده ۱۸ باشد یعنی این تایر بر روی رینگ ۱۸ اینچی باید نصب شود.

ماکسیمم بار و سرعت قابل تحمل

ارقام روی تایر
ارقام روی تایر

پس از مجموعه اعداد و نوشته هایی که گفته شد، یک عدد و یک حرف قرار می گیرند، برای مثال: ۸۹ H. عدد ۸۹ نشان دهنده میزان باری است که تایر می تواند تحمل کند که با مراجعه به جدول زیر می توانید میزان آن را به دست آورید و با ضرب آن در تعداد تایرهای خودرو، میزان باری که مجموعه تایرها می توانند تحمل کنند را حساب کنید.

حرف H نیز نشان دهنده ماکسیمم سرعتی است که تایر می تواند تحمل کند. برای دانستن حداکثر سرعت قابل تحمل هم می توانید به جدول زیر مراجعه کنید و سرعتی که در جلوی حرف H نوشته می شود را بخوانید. هر چه حرف مورد نظر به ترتیب الفبای لاتین جلوتر از بقیه باشد یعنی تایر می تواند سرعت های بیش تری را تحمل کند که این تحمل به معنای مدیریت بهتر حرارت ایجادشده در تایر و کنترل پذیری بهتر خودروست.

ارقام روی تایر
ارقام روی تایر

تاریخ ساخت تایر

علاوه بر اعداد و حروفی که در بالا توضیح داده شد، بر روی تایر کدی درج می شود که به دات کد (DOT Code) معروف است و محل درج آن نزدیک لبه رینگ است و با فونت کوچک تری نیز  نوشته می شود. یکی از اطلاعاتی که در دات کد وجود دارد تاریخ تولید تایر است که می تواند برای خریدار بسیار مهم باشد، زیرا تایرها هم تاریخ انقضا دارند و پس از مدتی حتا اگر استفاده هم نشوند، کارایی خود را از دست می دهند. عدد ۴ رقمی موجود در دات کد به این صورت است که دو عدد سمت چپ هفته تولید تایر و دو رقم سمت راست، سال تولید تایر را به ما می گوید. برای مثال، اگر عدد ۴ رقمی ۲۱۱۵ باشد یعنی این تایر در ۲۱امین هفته سال ۲۰۱۵ ساخته شده است.

ارقام روی تایر
ارقام روی تایر

ماکسیمم فشار قابل تحمل

یکی از اطلاعات نوشته شده در دات کد، ماکسیمم فشار هوایی است که تایر می تواند تحمل کند. این مقدار می تواند بر حسب کیلو پاسکال (kPa) و یا پی اس آی (PSI) باشد. برای تنظیم فشار هوای تایر بهتر است برچسبی که به چهارچوب درِ راننده نصب شده است را بخوانید.

ارقام روی تایر
ارقام روی تایر

استاندارد کیفیت جنس تایر (UTQG: Uniform Tire Quality Grade)

شرکت های تولیدکننده، تایرهای خود را براساس سه ویژگی درجه بندی می کنند، میزان خوردگی عاج (گل) تایر، کشش و مقاومت دمایی. هر شرکت پس از اندازه گیری این سه پارامتر آن ها را بر روی تایر درج می کند تا خریدار متناسب با نیاز خود تایر مورد نظر خود را پیدا کند.

ارقام روی تایر
ارقام روی تایر

خوردگی عاج (Treadwear)

نرخ خوردگی تایرهای مختلف متفاوت است و این میزان می تواند عامل مهم در فرآیند خرید تایر باشد. بر روی تایر خودرو پس از کلمه Treadwear عددی سه رقمی قرار دارد که میزان نرخ خوردگی تایر را به ما می گوید. هر چه این عدد بزرگ تر باشد، مقاومت تایر نسبت به خوردگی بیش تر است. تست میزان خوردگی تایر توسط شرکت سازنده انجام می شود، به این صورت که، پس از ۷۲۰۰ مایل پیمایش تایرهای مختلف با هم مقایسه می شوند و هر کدام عاج بیش تری داشت عدد بیش تری نیز به دست می آورد.

کشش (Traction)

نرخ کشش به معنی قابلیت متوقف شدن تایر بر روی یک خط راست در شرایطی که مسیر لغزنده باشد است. تایرهای مختلف پس از این تست درجه بندی می شوند، درجات این تست AA، A، B و C است و به ترتیب، این میزان از AA تا C کاهش می یابد.

مقاومت دمایی (Temperature Resistance)

بحث مقاومت دمایی در سرعت های بالا بررسی می شود، زیرا دمای تایر در این سرعت ها بسیار زیاد است. درجه بندی تایرها از نظر مقاومت دمایی بین A تا C است و ترتیب آن از مقاوم ترین نسبت به دما تا ضعیف ترین است.

حروف M و S

ارقام روی تایر
ارقام روی تایر

نوشته های M+S و یا M&S بر روی تایرهایی درج می شود که در هر شرایط آب و هوایی به خوبی عمل می کنند. حرف M اول کلمه Mud است که به معنای لجن و گل است و حرف S اول کلمه Snow یا برف است. نشان دیگر، علامت کوهستان همراه با برف‌دانه است که بر روی تایرهای زمستانی قرار می گیرد.

محمد جبارزاده شیاده

پایگاه خبری اسب بخار

اعداد و حروف درج شده بر روی تایر چه مفهومی دارند؟

هر کدام از اعداد و حروف درج شده بر روی تایر به مفهوم و اندازه خاصی اشاره می کند که آن مفهوم ها و اندازه ها ویژگی های آن تایر هستند. فهمیدن اطلاعات نوشته شده بر روی تایرهای مختلف موجود در بازار می تواند به شما کمک کند تا تایری را برای خودروی خود انتخاب کنید که مناسب عملکرد آن باشد و سایز رینگی (Rim) که دارید با آن منطبق شود.

مهم ترین بخش نوشته های روی تایر کدام بخش است؟

مهم ترین بخش نوشته شده بر روی تایر که هنگام خرید باید به آن توجه کنید اطلاعاتی درباره پهنای تایر، فاق تایر، نوع ساختار و سایز رینگ است که در یک مجموعه قرار گرفته و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. (۱۸۵/۷۵ R 14)

آیا مراجعه به جدول ماکسیمم بار و سرعت قابل تحمل، قبل از خرید تایر الزامی است؟

مراجعه به این جدول الزامی ندارد، زیرا ماکسیمم سرعت و باری که خودرو می تواند تحمل کند از ماکسیمم سرعت و بار قابل تحمل تایر کم تر است و هیچ گاه مشکلی برای شما به وجود نمی آید.

۲.۷ امتیاز از ۳ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.